Zabíjanie neóniek



Všetko okolo akvarijných rýb

Zabíjanie neóniek

Odoslaťod piaggio » 04 Júl 2014 15:52 pm

Zdravím vás,

nedávno som začal s akvaristikou. Pred založením akvária som si študoval rôzne stránky, aby som sa vyvaroval bežných začiatočníckych chýb, čo sa mi čiastočne aj podarilo. Čo ma ale prekvapilo, je agresivita niektorých rybiek.

V akváriu mám zatiaľ len skaláre, mečúne, neónky a jedného prísavníka. Neónky mi však začali počas noci postupne bez stopy miznúť... Každú noc 1-2 kusy, až som nakoniec jedno ráno zistil, že ich mŕtve telíčka okusávajú mečúne. Veľmi ma to prekvapilo, pretože v minulosti som už mal akvárko s podobným zložením rýb a neónkam sa darilo.

Chcel by som sa vás preto opýtať či neviete, kto je vrahom. Teda či zabíjajú skaláre a mečúne už len dokončujú načaté, alebo ci tie nešťastné neónky môžu zabíjať v noci mečúne. Neónky sa mi veľmi páčia a určite by som ich chcel v akváriu zachovať (a aj skaláre mam rád). Koho mám teda vyhodiť? Ak by išlo o chorobu, alebo nevhodné prostredie, myslím, že by skapalo viac rybiek naraz a nekapali by len v noci. Skúšal som aj večer poriadne ryby nakŕmiť. Nezvyčajnú agresivitu rybiek počas dňa som vôbec nezaznamenal. Ešte by som doplnil, že v nádrži mám aj pár mečúnikov, ktoré sú menšie ako neónky a tie nikto nevraždí.

Ďakujem za akékoľvek rady!

Foto akvária: http://1drv.ms/1ohyAzP
Obrázok používateľa
piaggio
 
Príspevky: 6
Založený: 04 Júl 2014 15:20 pm
Bydlisko: Košice

Reklama

Re: Zabíjanie neóniek

Odoslaťod nanusho258 » 04 Júl 2014 16:27 pm

podľa mňa sú to tie skaláre pretože sú voči ostatním malím rybkám agresívne a neznášanlivé. myslím si že sú to oni pretože mečúniky sú tiež trošku agresívne ale mne neútočili na neonky iba na gupky ale skalár mi zabil všetky rybky v akvárku.
nanusho258
 
Príspevky: 16
Založený: 30 Jún 2014 22:33 pm

Re: Zabíjanie neóniek

Odoslaťod marekkl » 04 Júl 2014 21:00 pm

Akej su velkosti v tele tie skalare ?..btw podla mna keby to boli tie skaláre tie male mecune idu ako prvé takze tazko povedat ake velke mas akvarko a kolko ryb tam mas ?
Obrázok používateľa
marekkl
 
Príspevky: 249
Obrázky: 16
Založený: 09 Sep 2006 08:53 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Zabíjanie neóniek

Odoslaťod Barbora =) » 04 Júl 2014 21:13 pm

Hmm a aký ,,prísavník" to je, čo máš v akváriu? Ja som mala kedysi takýto problém s touto rybkou: http://rybicky.net/atlasryb/perovec_skvrnity .
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Zabíjanie neóniek

Odoslaťod kvietik » 05 Júl 2014 08:29 am

nanusho258 napísal:podľa mňa sú to tie skaláre pretože sú voči ostatním malím rybkám agresívne a neznášanlivé. myslím si že sú to oni pretože mečúniky sú tiež trošku agresívne ale mne neútočili na neonky iba na gupky ale skalár mi zabil všetky rybky v akvárku.

skalar nieje agresivna a neznasanliva ryba. samozrejme na malych rybkach si rad pochuti. ak ti ale odchadzaju iba neonky a mecovky ostavaju hoci su mensie , moze byt problem niekde inde. Kvalita vody alebo nejaka choroba, kedze neonka je trosku narocnejsia rybka...
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: Zabíjanie neóniek

Odoslaťod Sunkafit » 05 Júl 2014 09:35 am

podla mna to bol záhradník
Sunkafit
 
Príspevky: 1335
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Zabíjanie neóniek

Odoslaťod cezar.milan » 05 Júl 2014 12:00 pm

nanusho258 napísal:podľa mňa sú to tie skaláre pretože sú voči ostatním malím rybkám agresívne a neznášanlivé. myslím si že sú to oni pretože mečúniky sú tiež trošku agresívne ale mne neútočili na neonky iba na gupky ale skalár mi zabil všetky rybky v akvárku.

No a zase hlúposť :evil:
Nerobte z rybiek pitbulov, prosím vás. Žiadná rybka nieje agresívna. Správanie rýb ovplyvňuje prostredie v ktorom žijú.
piaggio, zmeraj hodnoty vody najprv NO2. Vymeň 1/3 vody a zajtra opäť. Potom už redšie, kým takéto správanie nepominie.
Slová ako vrah sem nepatria, to je výraz z ľudskej ríše, dobre?
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Zabíjanie neóniek

Odoslaťod piaggio » 05 Júl 2014 14:18 pm

vodu menim kazdy tyzden, ale nejake testy skusim urobit. myslim, ze keby to bolo vodou, alebo chorobou, nieco by som pozoroval aj pocas dna (cudne plavanie, uhyn a podobne) a navyse by pri otrave uhynulo viacero rybiek naraz. mne vsak miznu tie neonky len pocas noci a to uplne bez stopy. pocas dna ich pozorujem spolu s inymi rybkami a ziadne nestandardne spravanie nepozorujem.

cezar.milan: nemusis sa hned durdit, viem co znamena slovo vrah a pod.. pisal som to len na odlahcenie. a vdaka za radu. testy vody neviem ako sa robia, ale predpokladam, ze sa daju v akvaristike kupit nejake papieriky alebo pod. to si este nastudujem :)

PS: dnes je prvy den po dlhsom case, co mi pocet neoniek neklesol ani o jednu :D
Obrázok používateľa
piaggio
 
Príspevky: 6
Založený: 04 Júl 2014 15:20 pm
Bydlisko: Košice

Re: Zabíjanie neóniek

Odoslaťod martin_s » 05 Júl 2014 21:54 pm

cezar.milan napísal:Nerobte z rybiek pitbulov, prosím vás. Žiadná rybka nieje agresívna. Správanie rýb ovplyvňuje prostredie v ktorom žijú.

Nie tak celkom... Su ryby, ktore sa spravaju agresivne ked sa niekto dostane do ich teritoria. Aj skalare sa napr. spravaju agresivne k ostatnym rybam ked si strazia ikry... Najskor to sice nie je v tomto pripade, ale netreba to kvoli tomu zovseobecnovat (ani pitbul nemusi byt nutne agresivny)...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Zabíjanie neóniek

Odoslaťod vilo » 05 Júl 2014 22:30 pm

ja to vidím tak, že neónky postupne odchádzajú kvôli nejakým nevyhovujúcim podmienkam, ktoré znášajú horšie než iné ryby a ktoré sú najkritickejšie v noci.... skúsim tipnúť - málo kyslíka, v noci keď neprebieha fotosyntéza bude kyslíka vo vode najmenej

nemusí to byť vôbec tak, že by mali všetky jedince druhu v rovnakom čase uhynúť pri nevyhovujúcich podmienkach... pokiaľ sú tie zlé podmienky "na hrane tolerancie", je normálne, ak sa v skupine ukážu niektoré kusy odolnejšie, iné citlivejšie

v noci väčšina rýb je v kľude, spia (ak sa to dá tak nazvať), okrem nočných druhov ako trebárs sumce, ale v prípade prísavníka (Ancistrus) by problém s útočením na neónky nemal byť

cez deň môžu byť mŕtvolky ohlodávané živými rybami, ale tie nemusia byť príčinou úhynu neóniek
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Zabíjanie neóniek

Odoslaťod piaggio » 05 Júl 2014 23:09 pm

prisavnicek je len malicky... a uz som skusal nechavat na noc pusteny vzduch cez filter a vypol som CO2, ale ani tak nepomohlo a neonka zmizla. nehovorim ze by pri chorobe, alebo zlych podmienkach uhynuli vsetky neonky, ale urcite nie len po jednej.

som uz bezradny, takze skusim opatovne zapinat na noc vzduch + urobim nejake tie testy vody (pH, NO2 a dalsie, zatial som si problematiku kvality vody nestudoval, cize neviem na co vsetko mam davat pozor. doteraz nebolo treba, ale pozriem si to)
Obrázok používateľa
piaggio
 
Príspevky: 6
Založený: 04 Júl 2014 15:20 pm
Bydlisko: Košice

Re: Zabíjanie neóniek

Odoslaťod cezar.milan » 06 Júl 2014 09:47 am

Kúp si kvapkový test, nie pásiky. Raz týždenne evidentne nestačí a hlavne by bolo treba uviesť aký máš filter, moc sa nedá z foto pozorovať. Kamene vyzerajú podozrivo vápencové.
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Zabíjanie neóniek

Odoslaťod cezar.milan » 06 Júl 2014 09:51 am

martin_s napísal:
cezar.milan napísal:Nerobte z rybiek pitbulov, prosím vás. Žiadná rybka nieje agresívna. Správanie rýb ovplyvňuje prostredie v ktorom žijú.

Nie tak celkom... Su ryby, ktore sa spravaju agresivne ked sa niekto dostane do ich teritoria. Aj skalare sa napr. spravaju agresivne k ostatnym rybam ked si strazia ikry... Najskor to sice nie je v tomto pripade, ale netreba to kvoli tomu zovseobecnovat (ani pitbul nemusi byt nutne agresivny)...

Je tomu veľa rokov, čo sa venujem akvaristike ( od 70-tých rokov) a za ten čas mi skaláre nezabili ani jednu rybku a nie to ešte pravideľne dva kusy za noc. Ty to ale dobre vieš. Rovnako dobre vieš, že pitbul nemusí byť nutne agresívny voči ľuďom, no vždy dokáže byť agresívny voči svojmu druhu keď je, alebo sa cíti ohrozený, ale aj toto iste vieš a ja zase viem o čom hovorím
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Zabíjanie neóniek

Odoslaťod piaggio » 06 Júl 2014 11:14 am

filter mam obycajny s molitanom, zapnuty jej nonstop a vymyvam ho iba vo vode z akvaria. kamene vapencove nemam (testoval som ich). strk je kremicity, je tam jedna vacsia bridlica, alebo nieco take, jeden kremen a par malych ani neviem co to je...
Obrázok používateľa
piaggio
 
Príspevky: 6
Založený: 04 Júl 2014 15:20 pm
Bydlisko: Košice

Re: Zabíjanie neóniek

Odoslaťod cezar.milan » 06 Júl 2014 12:25 pm

Tak a zlepšuje sa to? Doplň si vedomosti a prečítaj si toto:
http://rybicky.net/clanky/1196-nitrifikace
Ak si to už čítal, tak sory
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.