malá mrenka siamská- SAE napáda závojnatku



Všetko okolo akvarijných rýb

malá mrenka siamská- SAE napáda závojnatku

Odoslaťod commodus » 16 Júl 2014 13:46 pm

Zdravím všetkých akvaristov! chcel by som sa spýtať, či už sa niekto stretol s nasledovným problémom. V 120 litrovom akváriu mám dve väčšie závojnatky (8-10 cm) druh ruykin, a dve menšie max do 4 cm, pred dvoma týždňami sme kúpili dve malé mrenky siamské SAE - veľkosť max 2,5 cm. Akvárium je pomerne husto zarastené rôznymi druhmi rastlín, ktoré zároveň poskytujú aj dostatok úkrytov pre SAE. Po karanténe boli SAE presunuté do akvária, kde po týždni, kedy dá sa povedať do tla zlikvidovali mierny porast zelenej štetinkovej riasy na listoch rastlín(valissnerie, echinodorusy, a anubias). Po tomto úvodnom týždni kedy sa mrenky aklimatizovali úplne v poriadku, preháňajú sa po akváriu jedna radosť, jedna z nich začala útočiť a obkusovať chvost väčšiemu ruykinovi, najmä počas kŕmenia. Závojnatky si SAE vôbec nevšímajú, neútočia na nich, ani ich nevnímajú.... Na zahraničných fórach som sa dočítal, že podobné správanie spôsobuje záľuba SAE v slizovom povlaku kaprovitých rýb, teda aj karasov. Závojnatky sú prikrmované aj špenátom, hráškom a pod., ktorý SAE majú tiež radi. Stretol sa už niekto, kto chová spolu závojnatky a SAE s podobným správaním SAE? Uvažujem nad tým, že mrenky poputujú naspäť do obchodu...Ešte doplním, že SAE je naozaj mrenka siamská, nie mrenka čínska ani iný druh (u ktorého je takéto agresívne správanie voči iným rybám bežnejšie).
commodus
 
Príspevky: 14
Založený: 17 Máj 2013 11:35 am

Reklama

Re: malá mrenka siamská- SAE napáda závojnatku

Odoslaťod triscene » 16 Júl 2014 13:52 pm

Tu asi nenarazis na niekoho s podobnou skusenostou kedze na tomto fore je vacsina uvedomelych chovatelov ktori vedia ze zavojnatky su jazierkove ryby a maju rady chladnu vodu narozdiel od inych bezne dostupnych ryb. V tom rozmere je to hlavne pre potesenie tvojho oka ale ver mi, tie ryby nie su vobec nadsene.
SAE je dobra na tvoj ucel, znicenie riasy, do roka ti ale prerastie akva a bude velka az az, osobna skusenost.

Odoslané z Nexus 7 pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: malá mrenka siamská- SAE napáda závojnatku

Odoslaťod commodus » 16 Júl 2014 14:10 pm

Áno sú to v prvom rade jazierkové ryby, na tomto fóre a taktiež na iných je však množstvo ďalších chovateľov tohto druhu, podľa tvojich slov, neuvedomelých, ktorí majú závojnatky v akváriu...teraz to však neznamená, že všetci budeme utekať k najbližšiemu jazierku, aby sme ich tam vypustili. radšej sa im budeme snažiť zabezpečiť čo najlepšie, teda aj teplotné podmienky (nepopieram v lete je to ťažšie, ak však chovateľ chce, dá sa všetko). Táto téma však nie je o teplote vody, ale o inom probléme... áno viem aj o tom, že SAE do roka narastú a tak či tak bude problém. Mojim zámerom je podeliť sa s ostatnými akvaristami o skúsenosť s týmto druhom, keďže tu na fóre je SAE popisovaná väčšinou ako mierumilovný druh.
commodus
 
Príspevky: 14
Založený: 17 Máj 2013 11:35 am

Re: malá mrenka siamská- SAE napáda závojnatku

Odoslaťod cezar.milan » 16 Júl 2014 19:58 pm

Ja sa pridám k "triscene-mu" Nemôžeš tieto dva druhy miešať dokopy už len kvôli rôzným nárokom. Zavojnatka napr. cca 17°C a SAE okolo 25°C. Zavojnatka je ako prasa v chlieviku a SAE potrebuje kvalitnú vodu. Tam kde sa vyskytujú riasy býva obyčajne nadbytok čpavku a dusíka a to produkujú práve zavojnatky. SAE radi vyskakujú z akvária práve pre vyšší obsah týchto látok.
Takže nechovať prasiatka s pávmi a postúpiť vyššie. Je sezóna, takže zavojnatky v pohode tam kam patria.
Navštevujem pomerne dosť stránok a fóra s touto problematikou obyčajne píšu to, čo mi .
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.