chradnutie



Akvarijné ryby - choroby, liečba

chradnutie

Odoslaťod emkac » 10 Feb 2005 15:36 pm

Zdar,

mam tieto zdravotne problemy v akvarku (uz som to spominal niekde inde, ale tu je na to vhodna tema).
Pred mesiacom zacala pomalicky chradnut jedna gupka, zuzoval sa chvost. Ja blbec, nezakrocil som. Ked uz bola na tom dost zle, a zacala stahovat chvost aj druha gupka, nabehol som do obchodu, kde mi dali nejake univerzalne drahe lieky Tera Medica. Vodicka ozelenela, najslabsia gupka za par hodin zomrela. Na druhy den liecby sa ta druha gupka pozviechala, a neskor dokonca zacala jest a hrat sa s ostatnymi. To jej vsak nevydrzalo dlho. Po tyzdni sa nahle stav zhorsil, dal som na preliecenie liek, behom par hodin zomrela.

Co sa tyka davkovania, dal som prvy den 1,5ml na 10l, druhy den z toho polovicu, treti den z toho dalsiu polovicu. Stvrty den som vymenil tretinu vody. (Odporucene v predajni).
Po tyzdni, ked sa to vratilo, dal som na doliecenie 1,5mk na 20l, a o dva dni znova. (Toto mi tiez povedali v predajni, ked videli, ze inak nedam. Aj ked oni asi neboli presvedceni o tom, ze to ma nejaky vyznam, kedze tvrdili, ze to zlepsenie tej jednej gupky bol iba docasny stav, a ze akvarko by malo byt preliecene).

Inac ta choroba tam asi je dlhsie, kedze jedna tetra cierna ma hned od zaciatku potrhanu pltuvu, najprv mala zadnu, teraz spodnu.
(nejake fotky mam aj v osobnom albume)

Dotazy:
1.) Kde som v postupe urobil chybu?
2.) Kedy mozem robit zasahy do akvaria -
a) pridat novu rybku
b) pridat nove rastlinky, vratane nejakeho strku
c) pridat dreveny koren?
3.) Pouzil som spravny liek? Nemal som radsej nieco slovenske, lacne a osvedcene?
4.) Kedy mam vodu prefiltrovat cez aktivne uhlie? Kolko ho tam mam nechat?
5.) Co mam este urobit? :-)
emkac
 
Príspevky: 212
Obrázky: 26
Založený: 11 Jan 2005 13:43 pm

Reklama

Re: chradnutie

Odoslaťod barky » 10 Feb 2005 16:16 pm

No nechcem byt tvrdy, ale ked som si pozrel tu gupku v tvojom albume, tak si ju nemal vobec liecit ale utratit... Je to inak casty problem pri gupkach, ktore su importovane z azijskych zemi... Vyzera to ako bakterialny rozpad plutiev.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: chradnutie

Odoslaťod barky » 10 Feb 2005 16:23 pm

Este doplnim otazky na tvoje odpovede:

1. Chybu si podla mna urobil hned pri vybere ryb v akvaristike, neverim, ze v predajni vyzerala este ok. Myslim, ze si naozaj mal najprv dat prec chore jedince a skusit najprv zvysit teplotu a sol a nie hned zbrklo liecit.
2.
a) nove ryby doplnat az po uplynuti urciteho casu, ked budes vidiet ze su vsetky ryby zdrave, radsej nic neuponahlaj - kludne pockaj aj mesiac
b) prostrednictvom rastlin a strku vacsinou nehrozi zavlecenie nejakej choroby do akva, ak sa velmi obavas, kludne ich dezinfikuj - napr. hypermangan. Otazka je skor, ci pridanim rastlin a strku nezmenis natolko prostredie v akvariu, ze to bude viest k stresu ryb - v pripade ze su nachylne na nejaku chorobu, moze prave vtedy vypuknut.
c) plati to iste co pre bod B
3) Tu ti neporadim, osobne neliecim ale vyradujem...
4) myslim, ze prakticky rovnaku sluzbu ako aktivne uhlie ti urobi aj castejsia vymena vody, ale ked ho tam chces, tak je to na tebe - uhlie je myslim aktivne max 30 dni
5) byt trpezlivy a neunahlit sa
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: chradnutie

Odoslaťod emkac » 10 Feb 2005 16:41 pm

ad 4.) Precistit vodu cez aktivne uhlie chcem len kvoli tomu, ze som ryby liecil. A po prelieceni sa to ma vraj urobit. Pocas beznej prevadzky aktivne uhlie pouzivat nechcem.

A co sa tyka gupiek, rybky do akvarka boli dane medzi sviatkami, cize okolo 28-30.12. Este 16.1.2004 boli gupky uplne zdrave, vid novopridanu fotku
http://www.akva.sk/gallery/image_page.php?&image_id=3531
Asi po tyzdni zacala chradnut prva, a po dalsom uz aj druha. A vtedy som zacal liecit. Tie fotky chorych ryb su z 30.1.2005
emkac
 
Príspevky: 212
Obrázky: 26
Založený: 11 Jan 2005 13:43 pm

Re: chradnutie

Odoslaťod barky » 10 Feb 2005 16:54 pm

Ako si mi spominal, mas gupky z Polusu o ich gupkach viem nasledovne:
- su importovane zo sri lanky
- je pri nich pomerne velke % uhynu

V azii vo velkochovoch sa pomerne casto ryby priam dopuju roznymi antibiotikami, tym padom sa straca ich prirodzena imunita a v prostredi bezneho akvaria casto podlahnu prvej chorobe, ktora by inak bola banalna a ryby by ju prestali bez akychkolvek problemov.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: chradnutie

Odoslaťod Hugo » 11 Feb 2005 14:00 pm

Ak mozem poradit, kup si gupky od Barkyho. Osobne ho nepoznam, ale cez Akva som sa skontaktoval s nim a kupil som od neho gupky. Poslal mi ich do Kosic. Chovam ich v drsnejsich podmienkach (teplota vody 16-20 C) a drzia sa statocne, a male sa dokonca vysmievaju teplomeru. K tomu uz len dodam, ze boli lacnejsie ako v obchode. Preco nezaplatit menej za vyssiu kvalitu, aj ked pravdupovediac o peniaze tu vobec nejde.
Obrázok používateľa
Hugo
 
Príspevky: 40
Založený: 16 Jún 2004 10:50 am
Bydlisko: Košice


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.