Zábeh akva - URÝCHLENY?



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod cezar.milan » 03 Aug 2014 18:50 pm

Odkaz na preštudovanie, resp. o zbytočnosti pridávania tých vodičiek Ja chemik nie som, takže ja ti vyjadrenie nedám. Mne šlo skôr a pravdu, ktorá "je" v tej vodičke. Mne išlo len o kuk a vyjadrenie známej osoby.
Myslím, že moderátor martin_s to mal tiež v lábáku, tak mu napíš, alebo šak on to tu sleduje
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Reklama

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod robo79 » 03 Aug 2014 19:05 pm

newsted napísal:robo kardinalky ( Paracheirodon axelrodi) na zabeh urcite nie. A precitaj si prispevky vyssie, urcite ti pomozu.
Milan co si chcel povedat tym odkazom?
Mas nejaky odkaz na pokus, ktory ste robili? Cisto pre zaujimavost.


Trosku sme sa nepochopili v druhu ryb, myslel som kardinalku cinsku - Tanichthys albonubes, jedna z najmenej narocnych akvariovych tropickych ryb pochadzajuca z Azie, pribuzna daniam, kedze je to kaprovita http://rybicky.net/atlasryb/kardinalka_cinska.
Paracheirodon axelrodi je neonka cervena pochadzajuca z Amazonie, naozaj vyzadujuca specificke podmienky pre chov, a tu by som do nezabehnuteho akva nedaval, lebo by bola pravdepodobnost vysokych strat.
robo79
 
Príspevky: 152
Obrázky: 24
Založený: 02 Dec 2010 11:34 am
Bydlisko: Kysucke Nove Mesto

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod martin_s » 03 Aug 2014 20:10 pm

cezar.milan napísal:A s vodičkami mám skúsenosti jajáááj, veru. Dokonca sme ich skúmali v laborátoriu eko laborátoriu, ktoré sa zhodou okolností venuje práve vode.

Mozes blizsie popisat akym sposobom ste ich skumali v laboratoriu? Zaujimal by ma konkretny sposob a aky bol vysledok, mozno by to bolo inspiraciou pre dalsie skusanie a konecne by sme sa dostali aspon k nejakej odpovedi ci to funguje...

cezar.milan napísal:Ja chemik nie som, takže ja ti vyjadrenie nedám. Mne šlo skôr a pravdu, ktorá "je" v tej vodičke. Mne išlo len o kuk a vyjadrenie známej osoby.

Nie je to az tak o chemii, co sa tyka vodiciek, ale o biologii, resp. mikrobiologii...

cezar.milan napísal:Myslím, že moderátor martin_s to mal tiež v lábáku, tak mu napíš, alebo šak on to tu sleduje

Iba som po debate tu vo fore ci v tych roztokoch su naozaj nejake bakterie alebo iba nejake ziviny pre bakterie urobil preparaty aby som zistil ako to vlastne je. Fotky mam v albume (odkaz som uz v tejto teme uviedol v niektorom z predchadzajucich prispevkov). Biologicke overenie ci tie bakterie su aj zivotaschopne som vsak nerobil.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod newsted » 03 Aug 2014 20:13 pm

Robo sorac, pracujem v Irsku, tu Neonky cervene nazyvaju kardinalky.
Milan pokial viem Martin sa jednoznacne nevyjadril k tejto teme. Ty si moje tvrdenia o funkcnosti tychto pripravkov zatial nijak nevyvratil.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod cezar.milan » 03 Aug 2014 21:10 pm

Netreba, pretože ty ich nevieš potvrdiť. Je to čistá komercia a dávať ryby počas zábehu do akvária sa mi zdá (poviem to jemne) nevhodné a nehodné akvaristu. Robiť pokusy na rybách počas zábehu mi príde neetické. Nehovorím o tom len ja, ale určite deväťdesiat percent akvaristickej populácie. Keďže okrem pomoci už zo zabehnutého akvária urýchlený neexistuje a ináč ho nejde urýchliť, tak moje príspevky tu budú zbytočné. Je to škoda, tých rybičiek, čo už
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod martin_s » 03 Aug 2014 21:23 pm

Nemal som na mysli pokusy na rybach (aj ked tie niekedy su nevyhnutne). Myslel som skor ze ci ste neskusali nejakym sposobom overit ich zivotaschopnost...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod newsted » 04 Aug 2014 00:35 am

Martin, myslim, ze Milan reagoval na mna.

cezar.milan napísal:Netreba, pretože ty ich nevieš potvrdiť.


Ja som skusil obidve sposoby zabehu. Ty si skusil jeden. Tvoj nazor je teda cisto mytus, ktory sa prenasa z jedneho akvaristu na dalsieho. Niekolko rokov dozadu sme pred vymenou vody, nechavali vodovodnu vodu odstat vo vedre aby sme sa zbavili chloru. Teraz sa pouzivaju tkzv dechlorinatory. Snad aj tento mytus o zazracnych vodickach konecne padne.

cezar.milan napísal:Je to čistá komercia a dávať ryby počas zábehu do akvária sa mi zdá (poviem to jemne) nevhodné a nehodné akvaristu. Robiť pokusy na rybách počas zábehu mi príde neetické. Nehovorím o tom len ja, ale určite deväťdesiat percent akvaristickej populácie.

Bohuzial 90% (vycucane z prsta) takto svoju akvaristicku karieru zacina/zacinalo, teda zabeh s rybami.

cezar.milan napísal:Keďže okrem pomoci už zo zabehnutého akvária urýchlený neexistuje a ináč ho nejde urýchliť, tak moje príspevky tu budú zbytočné. Je to škoda, tých rybičiek, čo už

Nemas pravdu, existuje.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod marko65 » 04 Aug 2014 10:23 am

napisem tu aj ja svoj skromny nazor, tiez som zacinal pred rokom po rokoch s akvaristikou a tiez som urychloval zabeh. Podla mna ma Milan pravdu, dal som tam aquatan a nitrivec a po tyzdni ryby. Postupne mi odisli spodne ryby - coridoras a ancistrus. Skalare a tetry prezili. Teraz po vyse roka ked je akva ako tak zabehnute sa tymto rybam dari, dkonca miesto skalarov mam 6 tercovcov. Pri tyzdennej udrzbe, lejem vodu priamo z baterie bez zazracnych vodiciek a je to v pohode. Takze moj nazor este zaciatocnika je ze zabeh sa neda urychlit. Len si to nahovarame, lebo chceme mat hned ryby v akvarku.

Odoslané z SM-G900F pomocou Tapatalku
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod martin_s » 04 Aug 2014 10:37 am

Pravdu maju obaja. Zabeh sa urychlit da (ci "zazracnymi vodickami" je stale otazne), ale treba si uvedomit, ze ide iba o urychlenie, nie zazrak na pockanie. Aj pri urychleni zabehu je potrebny nejaky ten cas. Namnozenie bakterii ma svoje fazy, ktore sa obist nedaju, ovplyvnit mozme iba ich mnozstvo na zaciatku procesu a to je to urychlenie. Aj ked ich pridame dostatok, stale je tu ta spominana lag faza, cize akasi "aklimatizacia" na nove prostredie...

Co sa tyka chloru vo vode... Nemyslim si ze je potrebne (co sa SR tyka) pouzivat pripravky na odstranenie chloru, ani nechavat vodu odstat pri ciastocnej vymene vody, hlavne pokial je z verejneho zasobovania pitnou vodou, kedze uz sa oproti minulosti technologia upravy vody zmenila a nie je v nej uz tolko chloru aby to vadilo ani ak sa voda napusti hadicou priamo z vodovodu do akvaria (opakujem - pri ciastocnej vymene vody)...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod Giftzahn » 04 Aug 2014 13:30 pm

njn, ja som nikdy nemal dobre skusenosti s urychlovanim procesov ... najrychlejsie a zaroven najlepsie je dat akvarku poctivy zabeh t.j 4 tyzdne ako sa slucsi a patri ... a podla mna je to dostatocne rychlo ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod newsted » 04 Aug 2014 16:03 pm

Martin a ako je to s chloraminom a kovmi vo vodovodnej vode a ich posobenie na akvarium? Pride mi to ako dost velky risk pouzit neupravenu vodu z vodovodu priamo v akva. Neviem ako je to na Slovensku, ale tuna po pouziti neosetrenej vodovodnej vody bakterie odumru (aj po ciastocnej vymene).
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod martin_s » 04 Aug 2014 16:39 pm

Nejake clanky o chloramine T som tu uz daval v minulosti ( search.php?keywords=chloramin*&terms=all&author=martin_s&sc=1&sf=all&sr=posts&sk=t&sd=d&st=0&ch=300&t=0&submit=H%C4%BEada%C5%A5 ). Tu na jeho toxicitu vplyva viac faktorov, ako napr. pH a tvrdost vody. Zalezi vsak na konkretnom pouzitom druhu, kedze chloraminov je viac druhov.
Co sa tyka vody na Slovensku, tak mozme byt radi ze za byvaleho rezimu sme mali normy ake sme mali. Ako mi to raz byvala kolegyna vysvetlovala (robila predtym vo vodarnach), tak na Slovensku narozdiel od zapadnych krajin sa voda testovala (a testuje) na kazdom jednom useku (zdroj - doprava - upravovna - cerpacky (akumulacia) - spotrebitel), kdezto v inych krajinach sa testovala iba pri vystupe z upravovne (preto pravdepodobne aj taky vysoky obsah chloru). To je asi aj jeden z dovodov preco my mame jednu z najkvalitnejsich vod v Europe (alebo na svete?)... Zial aj tieto nase normy sa uz menia a nie zrovna dobrym smerom... Naroky na kvalitu a kontrolu pitnej vody (vody urcenej na ludsku spotrebu) upravuje Nariadenie vlady SR c. 354/2006 Z.z. ktorym sa ustanovuju poziadavky na vodu urcenu na ludsku spotrebu a kontrolu kvality vody urcenej na ludsku spotrebu v zneni neskorsich predpisov.
Trochu ine je to v pripade vlastnych studni, kedze tam ta kontrola caso nie je, kedze si ju ludia ani nedaju urobit, kedze je dost nakladna. Tam by som ju uz nechal aj odstat ak sa pouziva na dezinfekciu napr. savo...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod vysluzil2 » 05 Aug 2014 00:50 am

vysluzil2 napísal:Pre mna usmevna tema.Ja ked zakladam nove aq, tak dam ziviny do dna, na ne strk. Zasadim rastliny, napustim vodu, zapnem filtraciu, vpustim ryby. Bleskovka. A spravam sa k tomuto aq samozrejme ako k cerstvo zalozenemu/ krmenie- idealne je krmenie zivim planktonom/. A vsetko ma svoj cas, cize adaptacia ryb, zakorenenie rastlin, spravne fungovanie dna, filtra

Hi hi , vtedy som nepoznal ziadne pripravky na upravu vody , bakterie do aq , takze som ich nepouzival. To bolo 7 rokov naspät . Teraz kupujem najvacsie balenia , a este si aj vyrabam rastlinne vyluhy . A ze takych co ich pouzivaju pribuda ( hlavne akvaristov , ktory sa rybam venuju viac hodin denne ) , je dosledok toho, ze uz sa nechcu trapit . Oci vidia :) , a ten poznate - testy na pecen v poriadku , len pacient zomrel na cirhozu pecene :)
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod nou » 27 Aug 2015 17:41 pm

Zdravím, Kúpil som juwel rio 125 a ešte riešim skrinku. Oplatí sa spraviť zábeh prázdneho akva iba s filtrom prípadne ešte štrk kým nebudem mať spravenú skrinku? Teda teraz napustím akvárium ktoré bude zatiaľ v pivnici. Potom čo bude skrinka by som ho vypustil, prázdne preniesol do izby, nasadil rastliny a znova napustil.
nou
 
Príspevky: 36
Obrázky: 0
Založený: 14 Jún 2015 17:33 pm

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod maros12345 » 27 Aug 2015 19:34 pm

Asi sa už nevieš dočkať, ale neoplatí.Iba si urobíš robotu na vyše.Ale možno keby si dal trochu krmiva do vody+ aspoň dáke rastliny aj v košíkoch,no už by si musel aj svietiť. Možno by sa vo filtry nejaké baktérie vytvorili,ale stojí ti to za to?Len si počkaj a potom si to vklude založ..
maros12345
 
Príspevky: 438
Založený: 11 Jún 2014 10:00 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod majtan.miso » 27 Aug 2015 23:59 pm

Ked to chces urychlit tak si zozen testy (no2,3 a nh3,4), vysad rastliny rychlorastuce, nakup kvalitne bakterie ako do akva tak do filtra, pouzi cast zabehlej vody a vyzmykaj pouzity akvacit do akva. Takto som ada amazonia "vycistil" za 8 dni

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Obrázok používateľa
majtan.miso
 
Príspevky: 189
Založený: 20 Júl 2015 22:48 pm

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod nou » 29 Aug 2015 17:05 pm

Tak akvárium napustené filter spustený. Hodil som tam tri štipky vločkového krmiva. Čiastočne sa rozpadlo ako na piesok. Dnes sa objavil jemný biely zákal. Testy mám zatiaľ len na NO2 a NO3. Takže mám prikrmovať ďalej?
nou
 
Príspevky: 36
Obrázky: 0
Založený: 14 Jún 2015 17:33 pm

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod Hryzo » 29 Aug 2015 18:35 pm

ja som kazdemu dalsiemu (cize po prvom) akvariu pomahal bordelom z inych akvarii, aby sa zabeh uryhclil, alebo aspon zaciatok urychlil ...
kedze ma caka stahovanie, budem urychlovat ciastocny re-zabeh tak isto a budem dufat, ze sa nic nestane ... zatial som zabiehal akvaria od 3 tyzdnov do 2 dni a nevypomstilo sa mi to, avsak ak mozem, cakam radsej tie 3 tyzdne (z urciteho pohladu tiez urychleny zabeh - skratene o tyzden oproti odporucanemu minimu)
nekupujem ziadne bakterie ani ine supervodicky, len ockujem ako kalom tak aj vodou zo zabehnuteho ... (p.s. zvladol som to aj bez testov zatial)
zabiehal som takto akvarium aj uplne bez rastliniek (pre raka) a tiez to dopadlo v poriadku ...

avsak ak mozes, radsej cakaj
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod majtan.miso » 30 Aug 2015 09:32 am

Hryzo ide o spodok hlavne. ADA ma substraty enormne nahnojene pricom do prveho mesiaca pusta mnozstvo amoniaku do vody na zabeh filtra a rastlin. Naviac pokial prenasas akva cize mas len jedno svetlo tak musis nove akva zabehnut rychlo inak rastliny uhynu. Tie bakterie maju pri ADA substratoch vyzivu cize len cely system na tyzden predavkujes cim akva kolonizujes aj pre krevetky biofilmom. Tie "zazracne" vodicky su v podstate len bakterie s potravou (pokial su drahsie a kvalitne)

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Naposledy upravil martin_s dňa 31 Aug 2015 14:29 pm, celkovo upravené 1 krát.
Dôvod: Ak odpovedas na posledny prispevok, nie je potrebne ho citovat...
Obrázok používateľa
majtan.miso
 
Príspevky: 189
Založený: 20 Júl 2015 22:48 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.