novy filter = uhyn rybiek



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod trinitysk » 22 Máj 2010 13:35 pm

Poly suhlasim, so zabehom to nema nic spolocne (ani u toho pripadu z februara vyssie) na to je ta zmena spravania velmi rychla. Ja tipujem ze bud bolo nieco vo filtr. materialy (nepises ci aj ten bol uplne novy) alebo nejake zbytky chemikalii z vyroby v hlave filtra (predpokladam, ze keby to bolo v kosi filtra tak to postrehnes)...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Reklama

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod Stefano » 05 Aug 2014 17:41 pm

Mam rastlinne akvarium 70l ktore bezi uz zhruba 7 rokov bez problemov. Stary filter AquaClear150 som vymenil za novy filter TetraTec EX600 Plus. Po hodine ryby(6ks Razbora Klinoskvrna) stratili farbu a zdrziavali sa v akvarku v mieste kde bol minimalny prud. Tak som priskrtil prud aby bol zhruba taky ako s povodnym filtrom. V priebehu 15hodin vsetky razbory mrtve. Lapali po vzduchu az napokon zdochli. Prezil len prisavnik, samica gupky a prisavka thajska, tie som odlovil do dalsej nadrze. Co mohlo sposobit uhyn?? Ked som cistil stary filter tak som ho cistil pod tecucou vodou co dokladne zabilo vsetky bakterie a nikdy mi to ryby nezabilo, takze zrejme to nebude zabehol filtra. Mohli nove filtracne naplne obsahovat nieco co zabilo ryby?? Do noveho filtra som nedaval aktivne uhlie pretoze by tam bolo zbytocne(asi nebolo, vyrobca vie naco ho tam dal).
Stefano
 
Príspevky: 9
Obrázky: 9
Založený: 24 Máj 2005 23:07 pm

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod Stefano » 05 Aug 2014 17:57 pm

Este dolpnim, ze do filtra som dal filtracny molitan, neznamy vyrobca.
Stefano
 
Príspevky: 9
Obrázky: 9
Založený: 24 Máj 2005 23:07 pm

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod newsted » 05 Aug 2014 18:42 pm

Pokial viem tak sa ma filter a filtracne naplne umyt pred pouzitim. Ak odrazu odide vela ryb, vacsinou je to otrava. Testoval si vodu?
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod triscene » 05 Aug 2014 19:49 pm

Kazdopadne si mal aspon tyzden nechat bezat oba filtre.
Za druhe, naplne filta sa maju umyvat v akvarijnej vode a nie vodovodnej kde je chlor a zabija uzitocne bakterie.
A za tretie, naplne neznamej vyroby hmm...mne eden 501 takisto dosiel s divne zapachajucou spongiou tak som ju vymenil.

Odoslané z Nexus 7 pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod Loki12 » 05 Aug 2014 20:11 pm

ja pouzivam metodu - psi nos

akekolvek filtracne medium, zalejem vodou z akvaria a vydzimem jeden molitan zo stareko filtra - necham cca 30-60 minut. potom oplachnem v klasickej vodovodnej vode a vylozim von - ci je zima alebo mraz - tyzden pockam.
potom pride na rad - psi nos. Je sice moj ale z hlboka sa nadychnem z nosom pricapnutym na medium a ako degustator sa snazim hladat "vyrusujuce" pachy.
a/ ak tam su, opakujem metodu od zaciatku, ak toto pri tretom pokuse zlyha - kupujem nove medium od overeneho vyrobcu, s nimi to uz po tyzdni vzdy zafunguje
b/ nie je tam pach - vlozim do filtra media, naplnim vodou, vyzdimem stary molitan z povodneho filtra, zapojim a dva tyzdne sa o novy filter nestaram. Po dvoch tyzdnoch odpojim stary filter, vyzdimem stare molitany do akvarka a filtra (ano urobi to na polhodinu uplny bordel) a fungujem len na novom.

Takto som to uz absolvoval 4 krat. A raz radil znamemu. U mna fungovalo, bez uhynu a bez problemov.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod Stefano » 05 Aug 2014 20:30 pm

newsted napísal:Pokial viem tak sa ma filter a filtracne naplne umyt pred pouzitim. Ak odrazu odide vela ryb, vacsinou je to otrava. Testoval si vodu?


Vodu som netestoval nemam cim. Filtracne naplne som umyl, filter filtroval vodu vo vedre asi 20minut.
Stefano
 
Príspevky: 9
Obrázky: 9
Založený: 24 Máj 2005 23:07 pm

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod Stefano » 05 Aug 2014 20:40 pm

triscene napísal:Kazdopadne si mal aspon tyzden nechat bezat oba filtre.
Za druhe, naplne filta sa maju umyvat v akvarijnej vode a nie vodovodnej kde je chlor a zabija uzitocne bakterie.
A za tretie, naplne neznamej vyroby hmm...mne eden 501 takisto dosiel s divne zapachajucou spongiou tak som ju vymenil.

Odoslané z Nexus 7 pomocou Tapatalku


- ten povodny filter ma objem asi tak 0.3litra, takze biofiltracia bola len minimalna, akva by fungovalo aj bez filtra, co aj urcity cas fungovalo
- to ze chlorovana voda zabije bakterie viem. Objem tej filtracnej hmoty je tak maly, ze ako biofilter ani nefungoval
- vyrobca nie je upne neznamy. chcel som do filtra doplnit filtracne media, kedze tych povodnych je tam pomenej a tak som spolu s filtrom kupil aj kus molitanu FILTREN TM 30
Stefano
 
Príspevky: 9
Obrázky: 9
Založený: 24 Máj 2005 23:07 pm

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod Stefano » 05 Aug 2014 20:42 pm

Loki12 napísal:ja pouzivam metodu - psi nos

akekolvek filtracne medium, zalejem vodou z akvaria a vydzimem jeden molitan zo stareko filtra - necham cca 30-60 minut. potom oplachnem v klasickej vodovodnej vode a vylozim von - ci je zima alebo mraz - tyzden pockam.
potom pride na rad - psi nos. Je sice moj ale z hlboka sa nadychnem z nosom pricapnutym na medium a ako degustator sa snazim hladat "vyrusujuce" pachy.
a/ ak tam su, opakujem metodu od zaciatku, ak toto pri tretom pokuse zlyha - kupujem nove medium od overeneho vyrobcu, s nimi to uz po tyzdni vzdy zafunguje
b/ nie je tam pach - vlozim do filtra media, naplnim vodou, vyzdimem stary molitan z povodneho filtra, zapojim a dva tyzdne sa o novy filter nestaram. Po dvoch tyzdnoch odpojim stary filter, vyzdimem stare molitany do akvarka a filtra (ano urobi to na polhodinu uplny bordel) a fungujem len na novom.

Takto som to uz absolvoval 4 krat. A raz radil znamemu. U mna fungovalo, bez uhynu a bez problemov.


O tejto metode som mal vediet skor.
Stefano
 
Príspevky: 9
Obrázky: 9
Založený: 24 Máj 2005 23:07 pm

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod newsted » 05 Aug 2014 22:59 pm

Popisem ti len par pripadov ked doslo k rychlemu uhynu ryb.
Neumyte ruky po pouziti kolinskej (uhyn do 2 dni, cela osadka), pouzitie horucej vody spolu so studenou pri ciastocnej vymene vody (pravdepodobne medene trubky sposobili uhyn, 2dni), malovanie izby kde bolo akvarium, masivny uhyn slimakov pri pouziti chemie... Bez testov to je len hadanie.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod Stefano » 06 Aug 2014 06:57 am

newsted napísal:Popisem ti len par pripadov ked doslo k rychlemu uhynu ryb.
Neumyte ruky po pouziti kolinskej (uhyn do 2 dni, cela osadka), pouzitie horucej vody spolu so studenou pri ciastocnej vymene vody (pravdepodobne medene trubky sposobili uhyn, 2dni), malovanie izby kde bolo akvarium, masivny uhyn slimakov pri pouziti chemie... Bez testov to je len hadanie.


Mas pravdu. S najvyssou pravdepodobnostou to bola otrara. Nezabehnuty filter som vylucil uz na zaciatku.
Mam poucenie do buducna, novy filter, media nestaci len umyt ale pre istotu do filtra na par tyzdnov vlozit aj uhlikovy filter.
Stefano
 
Príspevky: 9
Obrázky: 9
Založený: 24 Máj 2005 23:07 pm

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod cezar.milan » 06 Aug 2014 18:21 pm

Ak by akvárium bolo dlhodobo zabehnuté, tak by sa výmenou filtra nič nestalo. Baktérie v zabehnutom akváriu sú nielen vo filtri, ale aj v dne a všade v akváriu kde majú vytvorené podmienky.
Myslím si, že tieto vyššie uvedené príčiny sú obchádzanie tých pravých. Nový filter stačí prepláchnuť a použiť jednú filtračnú vložku zo starého. No to už je vyššie spomenuté.
Verím, že si nemal ruky od kolínskej.....:)
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: novy filter = uhyn rybiek

Odoslaťod mosfet » 07 Aug 2014 08:33 am

Pravda čo píše Milan, aj ja som menil pred mesiacom filter a do nového som dal iba nové filtračné náplne - žiadne zo starého filtra. Šup s ním do akva a ??? žiadny problém. V podstate ešte zlepšenie stavu akva / lepší filter :-) / Úhyn žiadny - akurát krevetky / mal som cca 20 a včera som ich narátal ( aj s malými ) cez 50ks ).
Takže výmena filtra v zabehnutom akva nemôže spôsobiť problém .
Obrázok používateľa
mosfet
 
Príspevky: 230
Obrázky: 2
Založený: 06 Jan 2014 23:06 pm
Bydlisko: Košice

Predchádzajúca

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.