Metóda hnojenia ESTIMATIVE INDEX



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Metóda hnojenia ESTIMATIVE INDEX

Odoslaťod M.i.s.o » 15 Máj 2014 15:04 pm

2x14W by malo stacit, ako dlho svietis? pouzivas aj K2SO4 a KH2PO4? aku mas tvrdu vodu? pridavas MgSO4?
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Metóda hnojenia ESTIMATIVE INDEX

Odoslaťod redw » 15 Máj 2014 15:23 pm

M.i.s.o napísal:preco by malo byt? EI pridava 30mg/l NO3 tyzdenne, nikde sa nepise aku by si mal koncentraciu, okrem toho je to 5mg/l denne, kedze rastliny nieco spotrebuju tak na 10mg/l v akva sa ani nemusis dostat

Obrázok
"This is a graph of nitrate concentration using recommended EI dosing. If there is 0% nitrate uptake, then concentrations will reach a maximum of ~45 ppm. If you tap has ~45 ppm nitrate (a gross violation of EPA standards), then it will reach a maximum of ~75 ppm, assuming absolutely no plant uptake" http://www.aquariumadvice.com/forums/f24/pps-pro-estimative-index-etc-281738-3.html v linku je odkaz na kalkulacku

na grafe vidiet, ako sa vyvija NO3 pri hnojeni EI a nulovom odbere. Co je viac menej jeho pripad, takze o koncentracii okolo 10 tu nemoze byt rec. Tolko NO3 z daleka nespotrebuju ani zdravo rastuce rastliny.

pakozdy napísal:@dravec: ferox som skusal pred nasadenim EI, ale tie rastove vlny boli aj vtedy, navyse nove listy boli casto derave uz po vyhnani a rozvinuti. takto sa to chovalo aj pri EasyLife Profito

Nechcem sa opakovat s tym draslikom, ale toto vyzera zase na jeho nedostatok 8)
Obrázok používateľa
redw
 
Príspevky: 369
Obrázky: 24
Založený: 12 Jún 2006 23:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Metóda hnojenia ESTIMATIVE INDEX

Odoslaťod M.i.s.o » 15 Máj 2014 15:53 pm

ja som sa este k tomu sekol, EI dodava 20mg/l NO3, vymenamy vody to resetujes takze za viac ako tych 20mg/l tam mat nebudes (berieme rastlinne akova s malo zivocichmy) a to az na konci tyzdna (zalezi kolko z toho je vo vstupnej vode) takze podla mna je tych 10mg/l v akva realnych. Ja som teda viac ako 20mg/l nenameral
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Metóda hnojenia ESTIMATIVE INDEX

Odoslaťod M.i.s.o » 15 Máj 2014 16:03 pm

teda este sa opravim, cisto matematicky (kedze menis iba 50%vody) by sa to malo ustalit niekde okolo 40ppm ale prakticky som sa k tejto hodnote ani zdaleka nepriblizol
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Metóda hnojenia ESTIMATIVE INDEX

Odoslaťod Loki12 » 05 Aug 2014 19:09 pm

Dobre tak sme ma dostali :-) - idem do EI teda aj ja.
pri 54L to nebude s vymenou vody take huste.

pojdem podla vylepsenej EI metody - tvz. Azetohnoj by azet

Ale ak sa da potreboval by som nejakeho guru, ktory by ma viedol, pomohol v zaciatkoch. A teda odpovede na otazky dolu. Vopred poviem ze som si uz nacital http://www.rostlinna-akvaria.cz/

Akva: 54L - netto cca 45L vody
2x24W T5 - 6500K
CO2 - set bez nocneho cca 1b/sekunda - DC svetlo zeleny
bublinky cez klasicku fajku smerovanu pod outflow - cca 3 tyzdne skusania a toto mi sa mi ukazuje ako najoptimalnejsie v mojej situacii.
filter Eheim 2211 + Eheim Skim350 ako mozny zdroj dodatocneho zvysenia cirkulacie
osadka - cca 15 microrazboriek - 4 galaxy(zial) + 11-12 (urophthalmoides) + 1 samcek gubkac (ostal chudak sam) + a niekolko heleniek(slimak)
balicky na EI (take tie klasicke 50g co sa daku kupit cez rozne eshopy - akvaland.sk,...)

Otazky:
1. potrebujem nutne presnu vahu alebo mozem ist aj tzv. odhadovou/lyzickovou metodov vazenia chemikalii?
2. co ak nebudem vediet zabezpecit denno-denne davkovanie - lebo dovolenka, lebo sluzobka... - co v tedy robit? (sused, kolega, nahradny davkovatel je absolutne vyluceny)
3. co ak si zaplatim 2 tyzdnovu dovolenku a tiez nebudem vediet vymenit vodu - dovody rovnake ako v bode 2. (krmenie mam zabepecne cez automaticke krmitko)
4. mozem zacat chemiu liat rovno odvazne - alebo existuje optimalna nabehova krivka?
5. pri mojej situacii - existuje pravidlo optimalneho svietenia(dlzky) ako napriklad som cital pri metode PPS Pro
6. davkovat rano alebo vecer - co je optimalnejsie
7.8.9. ake ine rady pre zaciatocnika mi este date? (kludne aj dalsie clanky, len prosim viac popularno naucne, ako vedecke)

Dik za vsetko
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Metóda hnojenia ESTIMATIVE INDEX

Odoslaťod Loki12 » 07 Aug 2014 09:22 am

hmm. Tak velmi sa tu asi radit nikomu nechce. Co uz. Asi tu EI robim teraz len ja. Ale predsa sa len opytam.

Urobil som spravne?

Otvoril som tuto stranku http://www.rostlinna-akvaria.cz/kalkula ... tu-hnojiva
a zadal toto:
Objem: 45 (mam brutto 54L)
Mnozstvo vody v roztoku: 250 (lebo som zamiesaval do 250ml vody)
Kazdych: 12 : ml vaseho roztoku.... (lebo chcem davat 2ml každy den a 7. den nic - lebo bude nasledovat vymena vody)

Potom som otvoril stranku s popisom Azetohnoja kde "smik" vypocital denne davky.
Nasledne som prechadal jednu zluceninu za druhou a pridaval/uberal gramy alebo lyzicky, tak aby sa vysledna hodnota 6-nasobku "smikovym" hodnotam - kedze on to vypocital na den a ja to chcem na tyzdennej davke (tyzden je u mna 6 dni :-))
TensoC som vypocital manualne z hodnot balicku podla zeleza (Fe), respektive som to dal presne podla navodu - 20g vmiesat do 250ml vody - potom 1ml roztoku pridava 0,05mg Fe na L. Azetohnoj dava Fe 0,12ml/L/Den, cize pri mojich 2ml denne to bude ako u neho. Jedna flasa bola MARKO (tiez bezne zluceniny) a jedna flasa MIKRO (TensoC). Vraj je to takto lepsie.

Jedine na com som sa najskor zamotal bolo, ze Draslik si musim vypocitat aj pri davani ostatnych zlucenin.
(complet ID10T description - is now ON)
Zadam najskor do vypoctu KNO3 pre vypocet Dusicnanov ALE ZAROVEN si to prekliknem aj na KNO3-Draslik a zapisem si hodnotu. Potom si vypocitam Fosfor z KH2PO4 ALE ZAROVEN to prekliknem aj na KH2PO4-Draslik a hodnotu si zapisem a priratam k tej prvej. Potom uz len zadam mnoztvo K2SO4-Draslik tak aby som LEN DOROVNAL ROZDIEL medzi tym co potrebujem a SUCTU prvych dvoch hodnot.
(complet ID10T description - is now OFF)

Verim, ze takto je to spravne. Lebo som uz prve 2+2ml rano nalial do akvarka. Tak verim, ze tam vecer bude daco este plavat. :angel: :angel: :angel:
Je alebo nie je?
(a vecer bude pohroma a menim vodu)

Dakujem
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Metóda hnojenia ESTIMATIVE INDEX

Odoslaťod Jozef I. » 07 Aug 2014 10:03 am

loki nemôžeš počítať 6nasobok ale trojnasobok, lebo pri EI sice hnojiš 6x tyždenne ale na stiedačku mikro a makroživyny. A to ostatne to neviem ako si skomplikoval. nemám moc casu rozmyšlať nad tvojimi vypočtami, ale pohladaj si tu na fore kalkulacku od chnura. je dosť dobra a komplexna... a on by ti možno aj najlepšie poradil, lebo použiva azetohnoj a je jeho zastancom.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Metóda hnojenia ESTIMATIVE INDEX

Odoslaťod Viktor » 07 Aug 2014 10:48 am

Jozef chnuro uz davno nepouziva azetohnoj. Ale pravdou je, ze ho pouzival urcitu dobu a bol spokojny.
Co sa tyka davkovania, tak mozes davkovat aj denne, tak ze mikro rano a makro poobede (alebo naopak). I ked som zo zaciatkov daval vsetko naraz a nikdy som nic nepostrehol.
Co sa tyka kalkulaciek, ktore su k dispozicii na strankach, tak sa mi najviac zapacila na stranke prirodni akvaria. Velmi jednoducha a je tam vsetko.
Ak Ti mozem doporucit, je tu este jedna tema v ktorej sa dost rozobera EI. Mozno ju mas uz nastudovanu. :-) Vola sa Metody provozu rostlinnych akvarii.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Metóda hnojenia ESTIMATIVE INDEX

Odoslaťod Loki12 » 15 Aug 2014 21:04 pm

Ahoj

hlasim aktualny stav a ziadam o pomoc.

Stav je takyto:
zelena prachova - pritomna
rucha - pritomna
hneda usadla - pritomna
zelena sinica - pritomna
MAM ICH VSETKY :o :shock: :angel:
(obrazky v dalsom prispevku)

toto mam zamiesane:
1. flasa 250ml - 2ml RANO
KNO3 50g balicek
K2SO4 2 čl
MgSO4 5 čl
KH2PO4 1čl

2.flasa 250ml - 2ml VECER
TensoC 20g

Osvetlenie: 15:00 - 22:00 - bez prestavky
Test na NO3: ??? 50 mg/l (merane dnes 6ty den, prvy den po resete do 10mg/l)
CO2 - z flase, nastavenie podla obrazku, bublinky mi viditelne lietaju po akvarku, vecer okolo 20:00 je najma riccia uplne "zabublinkovana", DC je zeleny

Prosim o pomoc. Co dalej? Napady? menej svetla? Viac? pridat CO2?
Viem, ze je to o kombinacii - hnojenie vs. svetlo vs. CO2(prudenie).
Mam tomu dat viac casu?

Vdaka uz vopred


akva54estindex008.jpg

akva54estindex009.jpg

akva54estindex001.jpg
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Metóda hnojenia ESTIMATIVE INDEX

Odoslaťod Loki12 » 15 Aug 2014 21:07 pm

akva54estindex003.jpg
akva54estindex005.jpg
akva54estindex002.jpg
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Metóda hnojenia ESTIMATIVE INDEX

Odoslaťod Loki12 » 15 Aug 2014 21:10 pm

akva54estindex010.jpg


a este dve radosti.
Buces - jeden vyhnal listok a druhy ide kvitnut :-)

akva54estindex007.jpg
akva54estindex006.jpg
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Metóda hnojenia ESTIMATIVE INDEX

Odoslaťod vincent van gogh » 16 Aug 2014 10:20 am

Loki12:
Osobne som toho názoru,že by akékolvek príspevky mali mať jasný zmysel,obsah,byť k veci......čiže mať hlavu a pätu.Tento(ha,nielen...)takým určite nebude,ale možno to naštartuje nejakého skutočného znalca problematiky,a ako hovoríš: "guru" sa ožno ozve.
Jedná sa o čisto osobný názor,skúsenosti sú chabé.....zodpovedajúce dvojročnej praxi.
Všetky tie sofistikované metódy hnojenia sú mi cudzie,pripadajú mi (zbytočne) zložité,chémiu úprimne nemám rád a hlavne,čo je logické....som ich ani nevyskúšal v danej,striktnej,podobe.Tiež hrá úlohu fakt,že som často mimo a občas priliať hnojivko musí zvládnuť rodinný príslušník s nulovým...,opravujem neutrálnym vzťahom k akvaristike.Napriek tomu mi dovol sa laicky vjadriť k Tvojmu prípadu:

Čo robiť?
1.Založiť vlastnú tému.Poriadny opis akva.Vieme akurát objem,svetlo a filter.Aha,plus Skim350. (je možné,že som prehliadol,tak perdon)
2.Pridať rastliny.Metóda EI ,ako som pochopil,je vhodná pre rastlinné akváriá.To Tvoje,pri všekej úcte,mi ako "rastlinné "nepripadá.
3.Svetlo.súvisí s bodom č.2. Príde mi na dané rastlinstvo príliš silné.
4.CO2.Súvisí s bodom č.3.Pri tak silnom svetle by mal svišťať plyn až do žlto-zeleného sfarbenia DC.Prúdenie je zrejme dostatočné.
5.Pozadie.Vymeniť za čierne.na nom je riasa vidieť predsa len menej. :mrgreen: Čistiť pravidelne sklá,aj bočné.
6.Dať si lahvinku napr. Skalického Rubínu..........a riasa je viditelná o poznanie menej.
7.Skúšať rôzne dávky,meniť gramáže a stále sledovať,ako blázen.
8.Nechať to tak,ako je.A uvidí sa.....
9.Zmeniť metódu hnojenia.Napr. LOO nie je od veci. :wink:

PS.
Samozrejme je to všeko OT,takže povolené zmazať.A ešte ma napadlo,ked tak čítam Tvoje názory....možno by si mohol skúsiť iniciovať diskusiu s majitelmi o vytvoení vlákna/témy niečo na spôsob :Pripomienky k stránkam. :P
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Metóda hnojenia ESTIMATIVE INDEX

Odoslaťod vincent van gogh » 16 Aug 2014 11:09 am

Ešte som zabudol (kedže neviem,ako sa upravuje príspevok),že to všetko za predpokladu,ak si naozaj myslíš,že máš akva zariasené...
čo si ja nemyslím.Snád nechceme akvárium úplne bez rias? :)
Konec spojenia.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Metóda hnojenia ESTIMATIVE INDEX

Odoslaťod Loki12 » 16 Aug 2014 14:38 pm

Dik Vincent, aspon niekto reaguje.
Pri tych vsetkych prispievateloch, som si asi naivne myslel, ze tu niekto prevadzuje Azetohnoj (aka upraveny EI).
Hladal som nejake informacie - co mam ocakvat pri zacati hnojenia, kolko mam dat stabilizovaniu,... Vsade o tom pisu ako o pomaly zazracnej metode a tak trivialnej, ze to musi dat kazdy. A hlavne laik. Tak som si myslel, a zrejme opat naivne, ze tu proste taky ludia budu a poradia. Ale moja chyba.

1. idem zalozi temu - som zvedavy ci tam sa mi niekto zacne vyjadrovat k hnojeniu. Nechcel som zakladat vlastnu, ale pisal som to sem, aby bola EI tema obohatena aj o trable, prax, skusenosti - proste to mat na jednej kope a nie na desiatich miestach.
2. nech som cital, nikde som nenasiel jasnu "specifikaciu" rastlineho akva. okrem toho, ze obsahuje vacsie mnozstvo rastlin a ryby su tam len ako doplnok. Neviem ako mam zmerat rastlinnu hmotu. Je fakt, ze som videl aj "rastlinne" viac osadene nadrze. Preto som chcel aj niekoho kto by mi toto povedal. "Loki, toto nie je rastline akva. Toto je normalne akva a tu je par rad ako to prevadzkovat."
3. Kedze ta povazujem za skuseneho amatera(ako sa ty sam nazyvas :-) ), tak skusim pocuvat teba - vypojil som jednu 24W trubicu a vybral ju. Asi by som mal teraz predlzit cas osvetlenia - teraz 7 hodin.
4. DC idem sledovat - stale je pekne zeleny.
5. Uz vymenene. To bolo take zelanie rodinneho prislusnika. Uz po nalepeni ma to "sralo" :-) Uz je cierny :-)
6. Ten mam rad - ale zial teraz nesmiem, prisny zakaz. Alebo Alibernet :-)
7. Idem na to. Len keby tu niekto bol a trochu pomohol akym smerom. Ved necestujem na Mars, kde nikto este nebol. A kedze kazde akva je individualne a rady velmi vseobecne. Preto toho "guru".
8. Nemozem to takto nechat. Toto nie je trochu zelenej, hnedej a ruchy ako v mojom 20L, kde po znizeni casu osvetlenia, zelena a hneda prakticky neexistuje a ruducha zacina mat ustup. Tu mam sinice, po 24h od cistenia, nastup zelenej. Ide to fakt rychlo. Naschval som necistil bocne skla, aby som videl co sa bude diat. A dialo sa to rychlo, veelmi rychlo. Akva bez rias urcite nebudem mat nikdy, ved sa to vlastne ani neda. Riasy tam jednoducho patria. Otazka je kolko ich je tam "treba" :-)
9. Nechcem hned menit a reagovat. Voda si pamata a akvaro ma urcitu zotrvacnost. Preto som si aj marne ziadal, nejakeho hnojica. Ale si budem musiet pomalicky skusat - pokus-omyl.

Inak fakt dik Vincent. Aspon mam pocit, ze tu niekto funguje a chce viest diskusiu.

PS: To vlakno tu uz je: Vid tuto:
nova-akva-sk-informacie-t10096.html
nova-akva-sk-informacie-t10096-288.html#p291398
nova-akva-sk-informacie-t10096-312.html#p291543
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Metóda hnojenia ESTIMATIVE INDEX

Odoslaťod redw » 17 Aug 2014 00:14 am

Trochu si urobim reklamu, rastlinne akvarium je podla mna nieco taketo
http://www.akva.sk/download/file.php?id=11517&mode=view
ked si pozries moju temu >>tu<<, tak uvidis, ze som zacinal presne rovnako ako ty. Takze kludne mozes svoje akva nazvat rastlinne, akurat este sa ti to musi rozrast.
Sam pouzivam metodu EI, a ako vsade pisu, naozaj je to "skoro zazracna" metoda. Ak mas nastudovane rastlinne akvaria cz, tak potom by si nemal mat problem.

Citujem kusok textu z tej stranky
Nebude takové množství živin způsobovat řasy?
Je třeba být si vědom i toho, že existuje několik možností, kdy budou společně s rostlinami růst i řasy. Toto jsou důvody:
1. Málo CO2
2. Malé proudění vody akváriem
atd
Tieto 2 hlavne parametre mas v poriadku, to je hlavne.
Po dalsie, co by si si mal uvedomit, to mnozstvo zivin v EI je nastavene tak, aby ani v husto zarastenej nadrzi pri velkom osvetleni nemal nastat nedostatok zivin. Tvoje akva je zatial len v zabehu s minimom zelenej hmoty. Takze adekvatne tomu by si mal prisposobit hnojenie. Zo zaciatku som tiez hnojil podla navodu, ale prisiel som na to, ze makra mi tolko netreba. Teraz som uz uplne zlenivel, a lejem to tam od oka. V podstate dolezite je to, aby bol v akvariu stale dostatok prvkov.
V tvojom pripade si myslim, ze mas az moc prihnojene (ten test NO3 to len potvrdzuje) Takze urobil by 1-2 vymeny po 50%, a zacal odznova hnojit. Tento krat uz vsak prisposob hnojenie tvojim rastlinkam. Kedze ich tam zatial nie je vela, tak kludne zniz davky na 1/4 plus minus. Pripadne si to prebezne premeraj tym NO3 testom. To osvetlenie urcite zvys, aspon na tych 10 hodin.

Co sa tyka dovolenky, na ktoru si sa pytal, tak z vlastnych skusenosti je najlepsie nechat to tak. Urcite by som neriesil ziadneho suseda, ten ti to akurat "pohnoji". Ak mas automaticky davkovac hnojiva(co asi nemas) tak v tedy nie je problem. A ak nemas, tak to proste nechas tak, pripadne tam pred odchodom supnes dvojitu davku. Pri EI je tych prvkov vo vode vzdy nadbytok, tak par dni bez hnojenia to prezije. A vymena vody pocka, ak nebudes hnojit, tak netreba ani vodu menit po tyzdni. Dolezite je nechat bezat co2, bez neho ti nabehnu hned riasy (vlastna skusenost :x ked sa mi pocas tyzdnovej dovolenky zresetoval casovac )
Obrázok používateľa
redw
 
Príspevky: 369
Obrázky: 24
Založený: 12 Jún 2006 23:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Metóda hnojenia ESTIMATIVE INDEX

Odoslaťod Loki12 » 17 Aug 2014 08:55 am

Dakujem redw.
Tvoje akva je paradne - tvoju temu sledujem a aj ty si bol jeden z tych co ma takpovediac "prinutili" pouvazovat o EI.

Pokracovat budem intenzivnejsie v mojej teme. Takze ak...prosim presunme sa :-)

Ale kym som tu a cisto vseobecne o EI.

Je nejaky zovseobecneny prepocet na pocet bubliniek vs. litraz akvaria? Pre dosiahnutie 25-30mg/l?

Ano viem, ze v tomto zohravaju rolu urcite prametre:
- rozpustnost vo vode (redox ci ako sa to vola)
- vyska vodneho stlpca pri bublinkach, forma bubliniek, difuzor, atomizer,...
- prud vody, prekazky po ceste, rastliny,...
Ale existuje nieco od coho sa odrazit?

Dik

dik
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Metóda hnojenia ESTIMATIVE INDEX

Odoslaťod marlo » 17 Aug 2014 19:29 pm

Pocet bubliniek podla mna nie je dôležitý. Treba sledovať a riadiť sa dropcheckerom.ak ukazuje tu hodnotu aku pozadujes tak vtedy je ta voda nasytena tak ako potrebujes.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Metóda hnojenia ESTIMATIVE INDEX

Odoslaťod Pavol.Rovenský » 28 Apr 2016 20:38 pm

Zdravím, chystám sa kúpiť veľkú zásobu hnojiva k metóde El a práve preto ma zaujíma informácia či chemikálie majú dátum spotreby? Kedy by sa po tomto dátume už stali neúčinnými.. Vedel by mi niekto poradiť?
Pavol.Rovenský
 
Príspevky: 16
Založený: 19 Sep 2015 12:43 pm

Re: Metóda hnojenia ESTIMATIVE INDEX

Odoslaťod Mirko1A » 29 Apr 2016 12:21 pm

v sypkej (tuhej) podobe, dobre utesnené (zabrániť vzdušnej vlhkosti) vydržia základné chemikálie desaťročia. jedine nech nenavlhnú.
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Metóda hnojenia ESTIMATIVE INDEX

Odoslaťod Pavol.Rovenský » 04 Máj 2016 22:20 pm

Mirko ďakujem. Vedel by mi niekto poradiť či treba rozmiešané makro nejako špeciálne skladovať? Mikro viem, že treba skladovať v tme, lebo chelaty reagujú na svetlo, ale nikde som sa nedočítal ako to je s makrom..
Pavol.Rovenský
 
Príspevky: 16
Založený: 19 Sep 2015 12:43 pm

Re: Metóda hnojenia ESTIMATIVE INDEX

Odoslaťod chnuro » 05 Máj 2016 11:58 am

v čísle 28 časopisu akvárium Akvárium som o tom písal:
http://e-akvarium.cz/archiv/
https://issuu.com/e-akvarium/docs/akvarium28/0

článok "Hnojenie - ako to vidím ja..." (strana 42), odsek "Hnojenie v praxi"
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Metóda hnojenia ESTIMATIVE INDEX

Odoslaťod Hora » 05 Máj 2016 13:46 pm

no kluci nič nie je večné a ani v suchu,tme a už vôbec ,,desaťročia" nebude hnojivo tým,čo bolo ešte v záruke.Aj cement mi vydrží sypký a nezhrudkovatie,keď ho dobre zabalím.Určite by aj po niekoľkých rokoch urobil betónovú zmes ale neporovnateľne s menšou tvrdosťou zmesi ako čerstvý cement.Rozdielným časom degraduje všetko.
Podľa toho článku,mám nachystané dve načapované skúmavky v chladničke,zabudnem vyliať hnojivo,tak len zavolám a niekto ešte prítomný doma mi ho tam už len vyleje a nemám obavy,že preleje.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Metóda hnojenia ESTIMATIVE INDEX

Odoslaťod Tomáš » 05 Máj 2016 14:01 pm

Ja osobne neviem ci robim spravne ale EI skladujem pod akvarkom v zavratej skrinke.
Tomáš
 
Príspevky: 717
Obrázky: 14
Založený: 20 Aug 2012 20:27 pm

Re: Metóda hnojenia ESTIMATIVE INDEX

Odoslaťod Hora » 05 Máj 2016 14:33 pm

Tomáš napísal:Ja osobne neviem ci robim spravne ale EI skladujem pod akvarkom v zavratej skrinke.

čo by malo byť na tom zle,keď nie je rozrobené dobre mu je tam,ja mám PPS pro tiež tak,ale rozrobené držím v chladničke a fľaštičkách obalených v alobale kvôli zámene a tme.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.