144l akva



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

144l akva

Odoslaťod Krutibrk0 » 19 Máj 2014 22:28 pm

Ahoj,
Pred pár dňami som sa rozhodol, že po rokoch si o5 založím akvárium.
Problém je, že som sa do toho pustil až príliš rýchlo, pretože som si myslel, že si všetko pamätám a všetko som dobre vedel, čo bola pravdaže obrovská chyba. Pri výbere akva som vedel, že čím väčšie, tým lepšie, vybral som teda 144l . Všetko som nakúpil na inzerát v Brne, kde študujem od pána, ktorý mal zverimex, ale musel to zavrieť.
Kúpil som ohrievač, filter, akvárium, sieťku, kamienky, kameň ( tuším nejaký pieskovec, resp. upravený ) , osvetlenie atď.
Všetko som vyčistil, vyvaril, poutieral, pochopiteľne sa vyhol saponátom.
Po očiste som dal kamienky a ostatné veci do akvária, napustil vodu a nechal 24 hodín.
Na ďalší deň som v zverimexe zakúpil roztok, po ktorom je možné okamžite nasadiť ryby a rastliny. S roztokom som zakúpil aj pár rastlín bohužial neviem ich názvy, ale nechal som si poradiť a pýtal som nenáročné rastliny.
Na ďalší deń som spozoroval, že voda bola trochu zakalená, je to taký jemný 'mliečny' zákal.
Dnes som bol pozrieť vo veľkosklade v Brne a neodolal som, zakúpil som 2x ancitrusa a 2x ostriežik purpurový. Pýtal som si párik.
Po nasadení do vody podľa návodu sme po cca hodine - dvoch spozorovali, že pravdepodobne samec útočí na samicu a vyháňa ju. Je možné, že mi v obchode dali 2x samicu? Alebo stáva sa to občas? Samica má sfarbené brušo do červena, ak si dobre pamätám, čím viac červené bolo, tak tým väčší stres prežívala. Je to tak? Samec skôr vybledol, ale po pár hodinác už boli v pohode.
Dnes sme čítali pár článkov a usúdil som, že moje vedomosti boli absolútne nedostatočne a preto sa chcem opýtať, či sa to dá ešte zachrániť, alebo darovať rybky poprípadne rastliny a začať odznova podľa Vašich rád?
PS: fotky dodám zajtra, čo všetko mám odfotiť ?
Ďakujem vopred za Vaše postrehy,
Brko
Krutibrk0
 
Príspevky: 13
Založený: 19 Máj 2014 22:01 pm

Reklama

Re: 144l akva

Odoslaťod kvietik » 19 Máj 2014 23:12 pm

ten roztok co si kupil je pravdepodobne nieco na nicenie chloru alebo nieco podobne, no zatial nepredavaju nic take co by nahradilo zabeh akvaria. Ak mas moznost ryby vrat , kup este viac rastlin a nechaj zabehnut akva. Informacii a zabehu tu urcite najdes dost.
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: 144l akva

Odoslaťod Giftzahn » 20 Máj 2014 06:38 am

Kúpil som ohrievač, filter, akvárium, sieťku, kamienky, kameň ( tuším nejaký pieskovec, resp. upravený ) , osvetlenie atď.
Všetko som vyčistil, vyvaril, poutieral, pochopiteľne sa vyhol saponátom.


njn, zle uplne zle ... vyvarat treba kosti v polievke ... a saponatom sa drhne riad ... njn, ale sak ty nejdes ani polievku varit a ani riad umyvat ... :mrgreen:

Na ďalší deň som v zverimexe zakúpil roztok, po ktorom je možné okamžite nasadiť ryby a rastliny.


njn, napodobne ako pri ohrievaci aj ten "roztok" su vyhodene peniaze ... precitaj si nieco o zakladani akva ... :wink: ... jaj, a neexistuje "roztok" po ktorom mozes okamzite "nasadit" ryby ... existuje len poctive zabiehanie akva a to aspon 4 tyzdne .... po ktorom mozes zacat premyslat ze ake ryby "nasadis" .... :wink:

Na ďalší deń som spozoroval, že voda bola trochu zakalená, je to taký jemný 'mliečny' zákal.


jj, presne podla "predpisu" .... samozrejme ze si pozoroval mliecny zakal ...sak akva mas uplne nezabehnute ... cize nic prekvapive .. :wink:

Dnes sme čítali pár článkov a usúdil som, že moje vedomosti boli absolútne nedostatočne a preto sa chcem opýtať, či sa to dá ešte zachrániť, alebo darovať rybky poprípadne rastliny a začať odznova podľa Vašich rád


jj, toto poznanie je podla mna zakladom tvojho buduceho uspechu ... cize konecne nieco spravne v celej tvojej akva tragedii ... rybky / rastlinky vrat ... a restartni akva ... cize napr. tu na fore je kopa dobrych prispevkov k zakladaniu akva .... precitaj, nastuduj, vyhodnot a potom s rovahou zaloz akva nanovo tak ako sa patri ... a "ponahlame sa pomaly" .... potom sa to zadari ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 144l akva

Odoslaťod martin_s » 20 Máj 2014 09:29 am

Krutibrk0 napísal:Na ďalší deń som spozoroval, že voda bola trochu zakalená, je to taký jemný 'mliečny' zákal.

search.php :arrow: biely-zakal-t764.html

Krutibrk0 napísal:Po nasadení do vody podľa návodu sme po cca hodine - dvoch spozorovali, že pravdepodobne samec útočí na samicu a vyháňa ju. Je možné, že mi v obchode dali 2x samicu? Alebo stáva sa to občas? Samica má sfarbené brušo do červena, ak si dobre pamätám, čím viac červené bolo, tak tým väčší stres prežívala. Je to tak? Samec skôr vybledol, ale po pár hodinác už boli v pohode.

search.php :arrow: ostriezik-purpurovy-t2155.html , pelvicachromis-pulcher-ostriezik-purpurovy-t13372.html

Krutibrk0 napísal:Dnes sme čítali pár článkov ...

Tymto si mal zacat, nie az po zalozeni akvaria.

Krutibrk0 napísal:moje vedomosti boli absolútne nedostatočne a preto sa chcem opýtať, či sa to dá ešte zachrániť, alebo darovať rybky poprípadne rastliny a začať odznova podľa Vašich rád?

search.php :arrow: zabeh-t10782.html , zabeh-novej-nadrze-naockovanie-filtra-t7838.html atd.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: 144l akva

Odoslaťod Krutibrk0 » 20 Máj 2014 10:13 am

Ďakujem za info
Naposledy upravil martin_s dňa 20 Máj 2014 10:26 am, celkovo upravené 1 krát.
Dôvod: Odstranena inzercia
Krutibrk0
 
Príspevky: 13
Založený: 19 Máj 2014 22:01 pm

Re: 144l akva

Odoslaťod Krutibrk0 » 07 Jún 2014 17:24 pm

Tak trochu update:
Rybky som vrátil, vzali ich bez problémov. Rastlinky som nechal tak, ako boli s tým, že som zakúpil roztok, ktorý by mal obsahovať baktérie ( dávkovanie 1 , 7 a 14 deň ). Volá sa to easy start , bacterial combi system. Nechal som si poradiť v akvaristike. Zakúpil som ešte hnojivo, najskôr tablety, ale keďže mám aj rastliny, ktoré nemajú korene, tak som prešiel na tekuté. Tu by som sa chcel opýtať, či tekuté hnojivo vie kompletne nahradiť to tabletové.
Rastlinkam sa darí, pekne rastú, jednu sme už museli aj strihať, lebo bola obrovská.
Fotky pridám niekedy večer / zajtra .
Zatiaľ v akváriu je: 11x neonka , 4x black molly, 2x prisavnik , 1x bojovnica.
CHcel by som do budúcna zakúpiť ďalšie ryby, čo by ste mi odporučili ?

Ďakujem vopred :)
Krutibrk0
 
Príspevky: 13
Založený: 19 Máj 2014 22:01 pm

Re: 144l akva

Odoslaťod redw » 07 Jún 2014 21:30 pm

Trpezlivost asi nie je tvoja silna stranka :) Ryby si kup ake sa ti pacia. Chod do akvaristiky, zapis si nazvy, vrat sa na internet a zisti si info o tych rybach. Hlavne odporucanu velkost akva, agresivitu, ci su hufove atd. Moc sa nespoliehaj na predavaca. A neprerybni si to. Rastliny su rozne, rychlorastuce spotrebuvaju hnojivo prevazne z vody, tie s velkym korenovym systemom aj z dna, ale najlepsie je dat aj aj.
Obrázok používateľa
redw
 
Príspevky: 369
Obrázky: 24
Založený: 12 Jún 2006 23:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 144l akva

Odoslaťod Krutibrk0 » 07 Jún 2014 21:42 pm

Ono je to špecializovaná akvaristika, dostal som na ňu odporúčanie, je to niečo ako veľkosklad, majú veľké množstvo rôznych druhov rýb na predaj ( 2 väčšie miestnosti akvárii ), nedal som tu názov preto, lebo neviem, či je to povolené.
Spravil som to tak, že som prišiel do obchodu, povedal, že aké mám akva, ukázal aj fotky a nechal si so všetkým poradiť. Bolo mi povedané, že po 2 týždňoch môžem dať ryby, preto som ich aj kúpil. Mne sa osobne najviac páči asi ten ostriežik, ale nechcem agresívne ryby, chcel by som na začiatok niečo spoločenské. Neonky mám preto, lebo vraj menej špinia vodu ako tie black molly ( mal som najskôr v pláne kúpiť húf black molly ).
Mal som inak na začiatku problém s bojovnicou, bola ako keby v strese, nechcela veľmi žrať, kŕmil som klasickou vločkovou zmesou, potom som skúsil patentky, už je to dobré. Dnes priateľka videla, ako presunula kameň, začala bojovať o potravu ( predtým si nechala zožrať žŕadlo z *pred nosa*.
Krutibrk0
 
Príspevky: 13
Založený: 19 Máj 2014 22:01 pm

Re: 144l akva

Odoslaťod vilo » 08 Jún 2014 10:04 am

Ostriežik purpurový (Pelvicachromis pulcher) tu má na fóre vlastné vlákno, ale v krátkosti: kúpa "páru" (náhodne vybratý samec + samica) vo väčšine prípadov nie je šťastný krok. Vhodní partneri sa musia nájsť sami, kupuje sa spravidla skupinka, ktorá sa potom redukuje. Skús sa popýtať v tej predajni, či by bola možná takáto varianta - zoberieš napr. 1,3 (1 samec + 3 samice), počkáš kým sa samec z nejakou samicou nespáruje a nevyvedie potomstvo a zvyšné samičky im neskoršie vrátiš.
Je to zaujímavá rybka - zjavom aj správaním, stojí za to :) .
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: 144l akva

Odoslaťod Krutibrk0 » 08 Jún 2014 11:54 am

Pouvažujem nad tým teda, len až kus neskôr, najskôr si to viac naštudujem a keď tam im upravím akva na ich potreby... :) hlavne nechcem, aby útočil na iné ryby, hlavne na bojovnicu...
Krutibrk0
 
Príspevky: 13
Založený: 19 Máj 2014 22:01 pm

Re: 144l akva

Odoslaťod Krutibrk0 » 08 Jún 2014 13:41 pm

Akurát som si všimol malé rybky black molly. Nechať ich normálne v akva, alebo ich vyloviť a dať inde?
Krutibrk0
 
Príspevky: 13
Založený: 19 Máj 2014 22:01 pm

Re: 144l akva

Odoslaťod cezar.milan » 08 Jún 2014 16:03 pm

Krutibrk0 napísal:Ono je to špecializovaná akvaristika, dostal som na ňu odporúčanie, je to niečo ako veľkosklad, majú veľké množstvo rôznych druhov rýb na predaj ( 2 väčšie miestnosti akvárii ), nedal som tu názov preto, lebo neviem, či je to povolené.


Daj sem názov tej akvaristiky a toto si prečítaj:
predavaci-a-predavacky-v-akvaristickych-obchodoch-t14304.html
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: 144l akva

Odoslaťod Krutibrk0 » 08 Jún 2014 17:35 pm

Akvaristika je Sklorex Brno . Mladé som zatiaľ narátal 3.
Krutibrk0
 
Príspevky: 13
Založený: 19 Máj 2014 22:01 pm

Re: 144l akva

Odoslaťod Krutibrk0 » 02 Aug 2014 14:48 pm

Tak mladých je viacero, jendu várku som odchytil do pôrodničky. Uvidím, ako sa im podarí prežiť, majú zatiaľ cca 3 týždne.

Už dlhšie rozmýšľam nad výmenou filtra, chcel by som si nechať poradiť, akva má 144l ( ako z názvu vyplýva ). Chcel by som pravdepodobne externý filter, ale nie je podmienka, len som čítal, že je to pohodlnejšie aj pre ryby. Teraz tam mám nejaký home made od človeka, od ktorého som kupoval všetko. Moje požiadavky sú, aby to bolo čo najmenej počuteľné a aby to nerobilo taký silný prúd. ( Rybky to na určitom mieste doslova odnáša )
Zatiaľ som pozeral z tých lacnejších :
http://www.akva-tera.cz/akvaristika/akv ... filtr.html
Krutibrk0
 
Príspevky: 13
Založený: 19 Máj 2014 22:01 pm

Re: 144l akva

Odoslaťod kvietik » 02 Aug 2014 23:58 pm

porozmyslaj radsej o externom kanistrovom filtry nieco pre 200 az 300l nadrz . Vyber je velky a ak chces lacno aj na bazaroch su caste ponuky.
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: 144l akva

Odoslaťod cezar.milan » 03 Aug 2014 12:10 pm

Tak, tak, zavesný filter na takúto nádrž, určite nie. Iba ako doplnok
http://zvierata.bazos.sk/inzerat/399196 ... i-e900.php
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: 144l akva

Odoslaťod Krutibrk0 » 07 Aug 2014 11:07 am

Dakujem za rady, zistil som, ze ma byt o mesiac cca akva burza v Brne, tak ten mesiac este pockam a skusim tam nieco pozhanat.
Krutibrk0
 
Príspevky: 13
Založený: 19 Máj 2014 22:01 pm

Re: 144l akva

Odoslaťod Krutibrk0 » 05 Sep 2014 14:06 pm

Dnes som si pozeral nejake Eshopy a celkom ma zaujalo https://www.akva-exo.cz/detail/akvarist ... tman/5701/ , cena sa mi zda byt extremne nizka, preco je to tak ? Mate s nim niekto skusenosti ? Zaujal ma hlavne preto, ze pisu, ze ma nejaky zbierac necistot z hladiny.

Dakujem vopred.
Brko
Krutibrk0
 
Príspevky: 13
Založený: 19 Máj 2014 22:01 pm

Re: 144l akva

Odoslaťod cezar.milan » 06 Sep 2014 14:09 pm

Je to taká priemerná cena. Keď si k tomu pripočítaš poštovné, dopravu... Ak ti však ide o vnútorný filter, tak to vyrieš takto
http://www.akva-tera.sk/akvaristika/akv ... tommi.html
nasadíš to na toto
http://www.akva-tera.sk/akvaristika/akv ... hlava.html
a máš hotovo
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: 144l akva

Odoslaťod Krutibrk0 » 06 Sep 2014 16:15 pm

Práveže teraz mám také nejaké riešenie a nie som s tým veľmi spokojný, chcel by som niečo lepšie, kvalitnejšie. Zaujíma ma na tom hlavne ten zbierač nečistoty.
Alebo radšej kúpiť externý filter + http://www.sklorex-akvarium.cz/prisluse ... m-skim350/ ?
Ďakujem za info. Vkľude môžu byť české obchody, bývam hlavne v Brne.
Krutibrk0
 
Príspevky: 13
Založený: 19 Máj 2014 22:01 pm

Re: 144l akva

Odoslaťod cezar.milan » 07 Sep 2014 16:16 pm

Jednu dôležitú vec musíš poznať a pochopiť. Ty hovoríš o mechanickej filtrácií, ja o biologickej. Skús najprv preštudovať toto:
http://www.discus.cz/web/index.php?page ... &clanek=28
V zásade by sme sa mali predovšetkým snažiť o práve biologickú filtráciu. Skymer je síce užitočná vec, ale v akváriu s bio-filtráciou takmer zbytočná
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: 144l akva

Odoslaťod Krutibrk0 » 09 Sep 2014 18:13 pm

Problém je ten, že teraz používam cca také riešenie, ako si mi poslal, len hlavica je iná a mám 2x tú molitanovú kocku, avšak chcel by som to nahradiť niečím iným.
Ide o to, že mám tam nejaký upravený BIO filter, akva som kupoval od nejakého chovateľa, skúsim to popísať :
Akvarko má na jednej strane ešte jedno sklo navyše, slúži na predelenie, ale nedotýka sa zadnej strany akvária, tam je nasadená prvá molitanová kocka + potom v tej oddelenej časti mám také riešenie, ako si poslal. ( Nemám pri sebe foťák, inak by som to odfotil ) a chcel by som iné riešenie.
Na povrchu sa mi tvorí taký povlak / film/ mastnota, čítal som o tom zachytávači, tak preto ma to oslovilo, ale ak je to blbosť, tak upustím od toho.
Môj nápad bol, žeby som kúpil nový filter, nejaký externý, ešte neviem, či niečo na ten štýl, ako si posielal link, alebo nejaký závesný. To by som si chcel nechať poradiť, osobne ma to ťahá do toho závesného.
Plán : kúpiť teda filter, zabehnúť ho podľa návodu, s filtrom kúpiť nové akva, nejaké malé na krevetky ( mám vyhladnutý set 54l ) a pôvodné akva komplet prerobiť, teda vyrezať to vnútorné sklo, vymeniť štrk za jemnejší + ešte nejaké úpravy a zatiaľ rybky preniesť na ten mesiac cca do nového akva, ktoré sa bude zabiehať spolu s filtrom.

Je to dobrý nápad? Rybiek je cca 19 , to by mohli prekúsnuť, nie ? ( 10ks neoniek, 1 prísavník, 4x black molly, 2x mečovka, 2x Sae).
Rybky dokúpim až keď sa mi podarí odstrániť krupičku, preto sú také počty rybiek aké sú. Krupička ale už je takmer zažehnaná, videl som už len na jednej black molly bodky.
Ospravedlňujem sa, ak som to napísal nezrozumiteľne, som dosť uťahaný.
Brko
Krutibrk0
 
Príspevky: 13
Založený: 19 Máj 2014 22:01 pm

Re: 144l akva

Odoslaťod Hryzo » 09 Sep 2014 18:41 pm

ja len k tvojej "mastnej" hladine -

mam 160L akva a v nom filter fluvall U3 ktory ma 3 rozne druhy vypuste (dolna, stredna a horna s difuzorom) a viem ze:

- ked mam pustenu hornu vypust s pridanim bubliniek a bublinkuje to ako dabel ... ziadny povlak nemam
- ked mam pustenu strednu vypust bez vzduchovania tak sa mi jemny mastny povlak robi

zaver ja ako amater robit nebudem len ma to taha k nazoru ze dobre prevzdusnenie odstrani povlak
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: 144l akva

Odoslaťod cezar.milan » 09 Sep 2014 20:31 pm

KrutibrkO
Mastná hladina môže vzniknúť z prekrmovania, prachu, možno výparov z kuchyne, ťažko posúdiť takto. Jedno je isté, mastnú hladinu mal snáď každý a z času na čas sa objavuje. Myslím, že je to estetická závada. No ale ak vadí, tak vadí. Ja ju rieším tak, že dám výpust filtra, tak, aby čeril hladinu a časom to zmizne. Ak by si to vedel zmajstrovať:
http://rybicky.net/clanky/1355-skimmer- ... par-korun-
Potom pogoogli a vyhľadaj si tkzv. hamburský filter, či nenájdeš riešenie na tvoj problém
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.