automaticky davkovac hnojiva



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: automaticky davkovac hnojiva

Odoslaťod zvejk » 17 Jún 2006 09:47 am

nemohl byte nekdo napsat v jakych tiskarnach se to da najit? koukal jsem do HP DJ640 a ta pumpu nema.
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Reklama

motorcek s prevodovkou

Odoslaťod saki » 19 Jún 2006 10:11 am

Mam novy tip na motorcek s prevodovkou - GRILOVACI MOTORCEK. Lacny a dostupny.
Obrázok používateľa
saki
 
Príspevky: 74
Obrázky: 3
Založený: 20 Dec 2005 18:53 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: automaticky davkovac hnojiva

Odoslaťod salik » 10 Feb 2007 19:18 pm

ak ma niekto zaujem o suciastku na davkovac
(starucky skener (funkcny)
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: automaticky davkovac hnojiva

Odoslaťod Koumes » 23 Feb 2008 15:48 pm

Výbornej nápad. Hned jdu na to. Ale nevyznám se natolik v elektronice, tak ten časovač budu řešit asi takhle
www.ges.cz/?page=index&or=sort&ipp=12&l ... ES08102225
plus klasický spinací hodiny a nějakej adaptér nebo stará mobil-nabíječka. Samozřejmě to bude chtít asi lineární motorek.

A taky jsem přemejšlel, kde sehnat motorek s převodama na moje autom. krmitko, a i tohle mi tento článek vyřešil. Takže díky
Koumes
 
Príspevky: 1
Založený: 23 Feb 2008 15:24 pm

Re: automaticky davkovac hnojiva

Odoslaťod Jaricok » 07 Mar 2009 13:52 pm

zdravim
Nevedel by mi niekto poradit v ktorych HP tlaciarniach by sa nasla ta peristalticka pumpa?
Vedel by som si ju zohnat ale musim vediet model v ktorom sa nachadza.
Jaricok
 
Príspevky: 54
Obrázky: 1
Založený: 30 Dec 2008 19:06 pm
Bydlisko: Levice

Re: automaticky davkovac hnojiva

Odoslaťod kal-el » 10 Jan 2014 20:43 pm

Nenapadlo niekoho skúsiť vyrobiť dávkovač samospádom? Predstava je taká, že nad úrovňou akvária sa bude nachádzať zásobník hnojiva, z neho bude hadičkou samospádom stekať kvapalina priamo do akva. V ceste bude len jeden elektromagnetický ventil, ktorý sa zopne dajme tomu na 1 sekundu (podľa prietoku hadičky) tak, aby na jedno zopnutie pretieklo 5 ml.
Zaujíma ma ale z pohľadu fyzikov, či bude objem zásobnej tekutiny vplývať na objem pretečenej tekutiny za rovnaký čas a s hadičkou rovnakého priemeru a ak hej, tak nakoľko?
Teda, či hadička s priemerom 2,5 mm prepustí samospádom rovnaký objem tekutiny keď bude v zásobníku 500 ml roztoku a keď bude v zásobníku 100 ml roztoku. Predpokladajme rovnaký čas, napr. 2 sekundy...
:pivo:
Obrázok používateľa
kal-el
 
Príspevky: 168
Obrázky: 6
Založený: 05 Dec 2008 18:41 pm
Bydlisko: trenčín

Re: automaticky davkovac hnojiva

Odoslaťod Ajven » 10 Jan 2014 21:16 pm

Potom uz radsej na principe kontinualneho kvapkania, take systemy su aj komercne dostupne pre akva ucely (www.drsfostersmith.com/product/prod_dis ... catid=3677)
Ak uz riesis elektroniku tak to mas iba krocik ku klasickemu automatu. Dnes lacne peristaticke pumpy mas za celkom dobre ceny, napr:
www.ebay.com/itm/6V-DC-Dosing-pump-Peri ... 25819e2dd8
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: automaticky davkovac hnojiva

Odoslaťod DavidG. » 10 Jan 2014 21:20 pm

kal-el napísal:Nenapadlo niekoho skúsiť vyrobiť dávkovač samospádom? Predstava je taká, že nad úrovňou akvária sa bude nachádzať zásobník hnojiva, z neho bude hadičkou samospádom stekať kvapalina priamo do akva. V ceste bude len jeden elektromagnetický ventil, ktorý sa zopne dajme tomu na 1 sekundu (podľa prietoku hadičky) tak, aby na jedno zopnutie pretieklo 5 ml.
Zaujíma ma ale z pohľadu fyzikov, či bude objem zásobnej tekutiny vplývať na objem pretečenej tekutiny za rovnaký čas a s hadičkou rovnakého priemeru a ak hej, tak nakoľko?
Teda, či hadička s priemerom 2,5 mm prepustí samospádom rovnaký objem tekutiny keď bude v zásobníku 500 ml roztoku a keď bude v zásobníku 100 ml roztoku. Predpokladajme rovnaký čas, napr. 2 sekundy...
:pivo:


Bude tam rozdielny tlak a preto aj rozdielny prietok. To je to iste ako ked na plastovej flasi naplnenej vodou spravym dve diery v roznej vyske. Z tej diery co je nizsie bude voda tiect silnejsim prudom. Myslim ze sa to vola hydrostaticky tlak
Obrázok používateľa
DavidG.
 
Príspevky: 49
Založený: 13 Okt 2013 17:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: automaticky davkovac hnojiva

Odoslaťod kal-el » 10 Jan 2014 21:43 pm

Bavil som sa o tom práve s chalaniskom, ktorý vyhral celosvetovú súťaž vo fyzike. Odvodil mi vzorec V=(Odmocnina(2*h*g)) * pí * r(na druhu) *t
A vysvetlil mi, že prietok nie je závislí od množstva tekutiny v zásobníku, ale od výšky hladiny.
Počítal som môj prípad kde..hadička má priemer 3,5 mm, čas prietoku je jedna sekunda...
Vyšlo mi, že ak by výška hladiny v PET fľaši bola od začiatku hadičky 10 cm...objem pretečeného hnojiva by bol 4,26 ml
Ak by bola výška hladiny 20 cm..objem pretečeného hnojiva by bol 6,0 ml...
To už samo o sebe nehrá až takú rolu...každopádne ak by som zásobník nespravil z PET fľaše, ale dajme tomu z nejakej širokej bandasky, tak by rozdiel vo výškach hladín bol max 5 cm...a tam už by sme sa bavili o rozdieloch pretečeného objemu v rádoch pár desatín mililitra.

Na základe tejto teórie by to teda mohlo celkom slušne fungovať. Uvidím, zostrojím, pomerám, dám vedieť výsledok.
Obrázok používateľa
kal-el
 
Príspevky: 168
Obrázky: 6
Založený: 05 Dec 2008 18:41 pm
Bydlisko: trenčín

Re: automaticky davkovac hnojiva

Odoslaťod DavidG. » 10 Jan 2014 23:54 pm

Som zvedavý na výsledok :)
Obrázok používateľa
DavidG.
 
Príspevky: 49
Založený: 13 Okt 2013 17:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: automaticky davkovac hnojiva

Odoslaťod newsted » 07 Aug 2014 15:54 pm

Pouziva alebo pouzival niekto automaticky davkovac hnojiva od dennerle? Vola sa to Dennerle dosator.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: automaticky davkovac hnojiva

Odoslaťod marlo » 07 Aug 2014 21:33 pm

Co by si potreboval vediet ?
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: automaticky davkovac hnojiva

Odoslaťod newsted » 07 Aug 2014 22:33 pm

Videl som to na tvojich strankach len som nechcel davat odkaz.
Chcem vediet ci to spolahlivo funguje aj dlhsiu dobu a hlavne ci by to fungovalo aj s inym hnojivom.
Tuna sa pise, ze dennerle neodporuca pouzivat ine hnojivo (neviem ci to suvisi s tymi membranami alebo chce dennerle len predavat svoje produkty)
http://aquariumlife.de/?p=523
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: automaticky davkovac hnojiva

Odoslaťod Loki12 » 08 Aug 2014 09:26 am

Ahoj

uz nejaky ten mesiach hladam riesenie pre hnojenie v akvarku. Neviem ci hladam blbo, alebo to ludia nejako taja. Ale ziadne konkretne a riadne popisane techniky akva.sk uzivatelov tu nie je. Az na tuto temu. Preto:

Zatial viem o technikach:

- Dennerle dosator
(automaticke hnojenie)
Nic viac ako z youtube neviem zatial identifikovat. Funguje to na principe osmozy. Prechod vody cez membranu, koncentrovane hnojivo po kvapkach vyteka cez vrchnu cast "dosatoru".
Mam pri tom vela otaznikov. Preto pockam na recenzie uzivatelov.

- Striekackovy/odmerkovy system
(manualne hnojenie)
Klasika zarobene DIY/komercne hnojivo je nabrane do striekacky(iek) roznch velkosti a pomocou stupnice sa davkuje v mililitroch rovno do akvarka

- LOO - Lejem od oka
(manualne hnojenie)
Klasika zarobene DIY/komercne hnojivo je do akvaria liate tak nejak ako pride, tak sa leje. Pouzivaju to bud velmi lenivi alebo velmi skuseni akvaristi.

- Kvapkovy system
(manualne/automaticke hnojenie)
Klasika zarobene DIY/komercne hnojivo je ulozene vo flastickych s kvapkatkom - bud komercne flasticky alebo flasticky od liekov. Nasledne sa ide podla pravidla 10kvapiek cca 1ml.
Existuje aj riesenie na sposobom lekarskej infuzie - roztok je v nadobe nad urovnou akvaria a cez hadicku a skrtitko putuju kvapy rovno do akvarka. Zatial co viem je to vhodnejsie pre vacsie akvaria, nakolko bezne dostupne skrtitka prepustaju dost kvapiek. Alebo pouzivat zriedenejsie roztoky a "infuzna nadoba" je vacsie objemu.

- Peristalticka pumpa/iny typ elektronickeho cerpadla pumpy
(automaticke hnojenie)
Bud nieco taketo Peristalticka pumpa alebo taketo cerpadielko z tlaciarne tlaci/taha hnojivo z nadoby do akvaria.
Je potrebne byt bud bohatsi - uz hovote kupene riesenia, alebo sikovny - DIY systemy.
Mam tu vsak viac otazok.

Prosim piste o skusenostiach.

Dakujem
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: automaticky davkovac hnojiva

Odoslaťod marlo » 08 Aug 2014 09:49 am

užívatel sratch1 používa Dennerle Dosator ale nie je na fóre moc aktívny.
Je mozne pouzit aj ine ako Dennerle hnojivo.

Ak to ma byt plne automaticke a pod mojou kontrolou tak by som volil automaticke davkovacie cerpadlo.Vo vacsom vyuzivane v morskej akvaristike na davkovanie prvkov.
Samozrejme je to drahsia varianta ale overena a spolahliva.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: automaticky davkovac hnojiva

Odoslaťod vincent van gogh » 08 Aug 2014 11:14 am

Loki12 napísal:
- LOO - Lejem od oka
(manualne hnojenie)
Klasika zarobene DIY/komercne hnojivo je do akvaria liate tak nejak ako pride, tak sa leje. Pouzivaju to bud velmi lenivi alebo velmi skuseni akvaristi.

Za mna jednoznačne.....a to nie som ani lenivý a........ skúsený už vôbec nie. :)

Tých metód a techník je....tisíc. (Ked už si to načal.) Pripomeniem výstižnú by Salik: HMVP :mrgreen: ,....a môžme pridávať dalšie ,typu: HKN (Hnojím,ked nezabudnem) a pod.

Mna by skôr zaujímalo,či sa hnojenie-ako také,trochu neprecenuje....kedže ciel je zrejmý a asi rovnaký: zdravé akva/rastliny s minimom rias.(Ale to asi v inej téme...)
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: automaticky davkovac hnojiva

Odoslaťod bajobb » 08 Aug 2014 11:32 am

ja pouzivam v jednom akva DIY automaticke hnojenie
3x peristalticka pumpa + arduino (zatial bez problemov)

a v druhom akva davkovanie opmocou pumpiciek, cize tak od oka.
bajobb
 
Príspevky: 54
Založený: 03 Máj 2012 16:39 pm

Re: automaticky davkovac hnojiva

Odoslaťod Loki12 » 08 Aug 2014 11:40 am

vincent van gogh napísal:Za mna jednoznačne.....a to nie som ani lenivý a........ skúsený už vôbec nie. :)

Ó velky Tresko, urob zázrak a urob zo mna NESKÚSENÉHO akvaristu ako je vincent van gogh.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: automaticky davkovac hnojiva

Odoslaťod zano » 08 Aug 2014 18:26 pm

bajobb napísal:ja pouzivam v jednom akva DIY automaticke hnojenie
3x peristalticka pumpa + arduino (zatial bez problemov)


Riesim aktualne podobne:
- peristaticke pumpy z ciny za 10eur, uz dorazilo 3kus, ale dalsie 3 ocakavam.
- A riadenie bude s raspberry pi, co uz teraz vyuzivam na svetla.
Vysla ma ta elektronika lacnejsie ako ked kupovat casovace(digitalne).

Program si riesil cez co? Ja planujem cron +sleep, a odmerat kolko sec ma bezat pumpa, ako si zabezpecil aby sa po vypadku elektriky ten isty den nedavkoval este raz. Planujem mierne zlozitejsi program, ktory zohladnuje aj toto, ale vypocujem si rad kazdy nazor.

a mam este aj take standardne otazky:
-Kde dat flasky, cim blizsie k akva? - aby hnojivo sa svetlom/casom neznehodnotilo.
-PMDD a miesat alebo hotove tekute pripravky(easy life ma tahaju dost). Bojim sa od pmdd ze zanesu hadicky ked tam v 2-3m hadicke bude stat ja neviem tyzden, este nemam zmerane ze 10ml je kolko cm v hadicke :)
Obrázok používateľa
zano
 
Príspevky: 118
Obrázky: 7
Založený: 15 Júl 2013 13:39 pm

Re: automaticky davkovac hnojiva

Odoslaťod newsted » 08 Aug 2014 18:40 pm

zano napísal:
bajobb napísal:
- peristaticke pumpy z ciny za 10eur, uz dorazilo 3kus, ale dalsie 3 ocakavam.

Poprosim link
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: automaticky davkovac hnojiva

Odoslaťod bajobb » 08 Aug 2014 18:48 pm

mam 3 pumpy riadene cez arduino. nieco podobne: fishtankprojects.com/diy-aquarium-projects/arduino-controlled-dosing-pumps.html

Davkovanie mam nastavene na konkretny cas a kedze modul casu ma vlastnu bateriu tak nepredpokladam ze po vypadku moze davkovat znova.
Pumpy mam ulozene nad akva a flasky v urovni akva, su nepriesvitne. Hnojim TENSO, NPK, a easy carbo.
Hadicky su kratke takze zatial sa v nich nic neusadza. Jediny problem mam, ze jedna pumpa poriadne netesni a straca kvapalinu tak som dal na hadicku spatny ventil a je po probleme.

k tomu mam dorobene este ovladanie 4 zasuviek, 2 ventilatory, teplomer v akva, teplomer a vlhkomer v miestnosti a este planujem PH meter, ten zatial testujem.

Hnojim tak uz dva mesiace a vsetko frci.
Naposledy upravil bajobb dňa 08 Aug 2014 18:52 pm, celkovo upravené 1 krát.
bajobb
 
Príspevky: 54
Založený: 03 Máj 2012 16:39 pm

Re: automaticky davkovac hnojiva

Odoslaťod zano » 08 Aug 2014 18:49 pm

ebay: "6V DC DIY Pump Peristaltic Dosing Head For Aquarium Lab Analytical Water dti"
link:
http://www.ebay.co.uk/itm/261448922295? ... 1439.l2649
Obrázok používateľa
zano
 
Príspevky: 118
Obrázky: 7
Založený: 15 Júl 2013 13:39 pm

Re: automaticky davkovac hnojiva

Odoslaťod MifkoKE » 10 Aug 2014 00:26 am

bajobb napísal:mam 3 pumpy riadene cez arduino...

Ahoj, ako dlho funguješ už na tých pumpách s ebay? Podľa ich vnútornej konštrukcie to nie je nič moc, ako si spokojný ty?
Prejavili sa netesnosti na zvyšných pumpách?
Diki
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: automaticky davkovac hnojiva

Odoslaťod bajobb » 10 Aug 2014 09:40 am

Funguju uz 2 mesiace a netesna je len jedna co uz bola od zaciatku.
bajobb
 
Príspevky: 54
Založený: 03 Máj 2012 16:39 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.