Hryzo - prerabka 54L



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Hryzo - prerabka 54L

Odoslaťod Loki12 » 11 Aug 2014 14:34 pm

Nie je to tvoja tema a tak to nerad robim, ale budiž :-)

Mirko1A napísal:http://akvaland.sk/2681-osvetlenie-akva ... -60cm.html
tu však neviem, či sa dajú vypínať jednotlivo trubice

Nie, nedaju. Mam ho doma mesiac.
[
Mirko1A napísal:alebo toto:
http://www..akvaobchod.sk/aquanova-osvet ... 53_203_205
tu ma však mätie to modré svetlo, načo to je dobré? ale tu sa dajú trubice vypínať po jednej.

podla niektorych informacii prave modre svetlo dobre posobi na rastliny, cervene zase dobre vyfarbuju - zvyraznuju farby. Ale skor vyuzijes to ze sa daju vypinat jednotlive trubice. Asi budes neskor riesit aj bastlenie aby si mohol v urcitom case zapinat iny pocet trubic, takze este pockaj na iny nazor ci sa to vobec da.

Mirko1A napísal:resp toto?
http://www..akvaobchod.sk/led-osvetlovac ... 53_203_205
tu však netuším, ako sa prepočítavajú lumeny a waty

Neviem preco ale na firemnej LAN mi tato stranka nefunguje. Ale prepocitava sa to podla pouziteho cipu LED. Ked vyrobca neuvadza typ, tak je to len hop alebo trop. Ked som okolo toho daco zistoval, tak v cenovej (50€) relacii za 60cm rampu je ziarivka stale efektivnejsia - CENA NA LUMEN. Ak by si isiel do nejakych sialenosti pri pouzici CREE alebo SUPERPower LED, tak by boli sice svietivejsie pri pomere LUMEN na WAT, ale cena bude uplne inde.

Mirko1A napísal:rastliny chcem práve tie "podradné", Anubias barteri anan Bonsai (ešte menší ako nana, niekde som to videl v SuperZoo za 9 eur, hádam sa to dá zohnať aj lacnejšie) - na uviazanie na drevo
+ kryptokoryny (pre ich sýtozelenú farbu a nenáročnosť (aj keď sa ťažko udržujú v nejakom dizajne, nakoľko podzemkami sa šítia kade tade a pri vytrhnutí ide s koreňom polovica dna
+ nejakú mini odrodu microssorium (svetlozelená farba)
+ rotala rotundifolia (?): kacírska myšlienka... nejakú drobnolistú stonkovku pre krevety, táto sa mi zdá podľa čítania menej náročná.
+ machy

Podla mna si pri kombinacii 2x24W v 54L koledujes o pruser.
U mna uz 24 prvy 9 hodinovy cyklus - 3+6hodin - vyhnal zelenu prachovku a hnedu usadlu.
Okamzite som prehodil CO2 set a zacal riesit hnojenie cez E-index.
Inak jeden cas, bol tam sice pruser s nevhodnymi kamenmi, som cca 3 mesiace prevadzkoval 54L akva, ktore bolo prakticky cele porastene Anubias Nana - a vyzeralo to bohovsky. urobil som nieco ako travnik z Anubiasov. Pekelne sa to odkalovalo, ale krevety to milovali. 10 rastliniek - kosickov -som kupil na akva burze od nekomercnych predajcov. Ale stale opakujem pri tom plane 2x24W - ja ti neviem. Ak nebudes CO2 + hnojenie + nejake rychlorastuce, tak by som sa aj bal. Ale ja som na toto hodnotenie este maly akva-zaciatocnik.

Mirko1A napísal:substrát chcem dať Nano piesok Dennerle Sulawesi Black narchv, pod neho nejaký výživný substrát (aký?), 100 názorov, každý doporučuje iný. popravde, v krevetkáriu som dal deponit mix, podľa mňa výsledok nulový, nebadám nejaké extra účinky...

Deponit mix je podla mna vyborna zasobaren - teda ak sa bavime o komercnom, financne dostupnom dne. Len premyslam ze ci pri tom rastlinstve, ci to bude aj treba. Anubias, Microsorko, Machy - idu aj z vodneho stlpca myslim. Ta Rotala a Crypta asi aj z dna. ale aj tak si myslim, ze to az tak riesit netreba.

Tak a teraz ked ti niekto napise opak, tak cert aby sa v tom vyznal :-)
Drz sa a premyslaj. Jesen je este daleko.

Loki
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Reklama

Re: Hryzo - prerabka 54L

Odoslaťod Mirko1A » 11 Aug 2014 14:46 pm

[quote="Loki12"]Nie je to tvoja tema a tak to nerad robim, ale budiž :-)

Vdaka za vsetky rady/názory.
inak mal som 2 možnosti:
- založiť vlastnú tému, kde by ma kritizovali za to, že načo zakladám duplicitnú tému a ešte tak skoro, keď nič nemám iba predstavu

- "parazitovať" tu a byť kritizovaný za to
takže vyber si :-)

inak potom sazrejme založím vlastnú tému, ešte raz dík a hryzo sorry
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Hryzo - prerabka 54L

Odoslaťod Hryzo » 11 Aug 2014 15:30 pm

v podstate mi to nevadi ak ma nezacnu ludia prehliadat a prinajhorsom ked sa nejakemu adminovi bude chciet ta presunie inam :P

z toho co som vcera dost dlho cital o osvetleni tak ta led lampa (tretia moznost) je slaba ... na narocne rastliny potrebujes tak 40-50 Lm na liter ... polovica cite 20 Lm na liter je take akurat ... ale ta led lampa so 400 lumenmi ti da len priblizne 10 Lm na liter aj to len v pripade ze uvadzane lumeny su pravdive takze by to bolo dost slabe ... aspon tolko ohladom teorie ... skusenosti s tymi ci tamtymi rastlinkami nemam, tam som uplne na zaciatku ... zatial len viem ze 15w trubica v 54L akvarku je dobra pre anubiasov nana (isli pomalsie ale krasne zelene), hygrophiliu varsh. artem (ta sla ako diva ale tienila ostatnym), valisneri tocenej .... a teraz uvidim ako pojde aj na amaniu sp. bonsai to ale ukaze cas kym nevymenim svetlo aj ja (ak teda vymenim :))
tak isto viem ze javsky mach sa netvaril moc nadsene v sere tej hygrophilie .. neumieral ale ani moc nebujnel ... ale zato som v tom akvariu zatial nemal ani raz riasu ani nic podobne a to tam rybky nakadili toho dost.

substrat som ja ani nedaval aj ked som o nom rozmyslal a verim ze ho ani nebude potreba - teraz ma ukamenuju ze nemam substrat pri eleo ktora je narocna hehe :)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Hryzo - prerabka 54L

Odoslaťod Hryzo » 11 Aug 2014 17:13 pm

tak a mame tu prvy vacsi problem - aspon pre mna bo neviem co to je aj ked to je mozno bezny ukaz ktory casom zmizne

problem = vid foto

P8110170.JPG
co to do certa je?


tak velmi rad by som poprosil niekoho kdo sa v tom vyzna identifikovat co to je - ten biely obal na skoro celom dreve a pripadne poradit co s tym.

zmizne to same ked sa akva zabehne? nasadit nieco co to pekne spapka a este podakuje?(mam krevetky pripravene na boj), pouzit nieco na to?(ostalo mi troska algicidu co ale nerad ked som to uz dal do poriadku ako tak)

je to len na dreve nikde inde, drevo kupovane v akva obchode, bolo krasne vysusene, prevaral som ho minimalne hodinu ak nie viac, potom som ho nechal sosat vodu v tej prevarenej.

vopred dakujem za odpovede
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Hryzo - prerabka 54L

Odoslaťod cezar.milan » 11 Aug 2014 18:01 pm

Toto problém nieje :) je to prírodný, alebo ak chceš prírodzený proces. Sú to rovnako baktérie a rovnako úžitočné. Týmto sa z koreňa-dreva odstráni to, čo by bolo negatívne. Zmizne samo, mne to molky zlikvidovali tuším do 24h. No kvôli tomu nekupuj nové rybky.
Chlapi, pri vaších nárokoch na druhy rastlín, by som svetlo až tak neriešil. 15W je však na hrane a skôr málo ako akurát. Tu totiž ide o to, že rastlinky rastú :) a časom listami vytvoria tieň, takže z 15W by razom bola polovica. Nakoniec vám to poviem ako to v akvaristike chodí. Začneme s nenáročnými rastlinami, začne sa dariť a chceme náročnejšie a keď sa nám darí s náročnejšími, tak chceme vyskúšať tie s väčšími nárokmi. Čo potom? Treba kúpiť svetlo a mať rezervu, svoje chúťky ťažko ovládneš :), no a vlastne aj ten náš koníček je o tom
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Hryzo - prerabka 54L

Odoslaťod Hryzo » 11 Aug 2014 18:06 pm

myslel som si ale aj tak ma to vystrasilo kedze na prvom dreve ktore som tam mal to vobec nerobilo a to vies ... zaciatocnik hryzko :)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Hryzo - prerabka 54L

Odoslaťod Viktor » 11 Aug 2014 18:31 pm

Treba si nieco nastudovat o zabehu. ;-)
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Hryzo - prerabka 54L

Odoslaťod Hryzo » 11 Aug 2014 18:39 pm

neryp :) mohol si si vsimnut ze sa snazim ako sa da a pravdaze aj citam ... ale nikde som nevidel konkretnu zmienku o tom ze take a take drevo spravi toto a toto bla bla bla sak vies co mam na mysli
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Hryzo - prerabka 54L

Odoslaťod Viktor » 11 Aug 2014 19:17 pm

:-) Toto je klasicky priznak zabehu nového korenu. Je tu toho hodne popisaneho, zrejme si na konkretne tento priznak zabehu nenarazil. Prisavnici a slimaci si na tom pochutia ak mas nejakých. Ak budes menit vodu, skus odsat co najviac. Ono to same pominie.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Hryzo - prerabka 54L

Odoslaťod Hryzo » 11 Aug 2014 19:24 pm

no mam jedneho klasickeho ancistrusa a jedneho otika ... do tejto 54ky planujem aj ampulariu ... nedaval som tam vsak zatial nic bo je to po kompletnej ociste a aj ked s uz zabehnutym filtrom (molitanom) a odpustenou vodou naliatou nas5 to je este kratko tak im nechcem ublizit. ale ak je ampularia odolna tak si jednu dve pekné zozeniem a mozem ich tam strcit.
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Hryzo - prerabka 54L

Odoslaťod Loki12 » 11 Aug 2014 19:38 pm

Viktor aj Milan ti vlastne hovoria:
alternativa 1. nic nerob, je to normalne, odide samo
alt 2. AK mas vnutri krevety, slimaky, ryby, tak si niektore z nich pochutia, ale nic nekupuj kvoli tomuto kroku
alt 3. AK prve dve alt nechces, tak pri vymene vody, v zabehu takmer obden, tak to odsaj hadicou ak ta to "kaka" kvoli estetike

hlavne pianko, a kochacka pred akvarkom

Loki

inak moderator Martin_s by ti uz riadne nalozil za nevyhladavanie, ved si kus tu do hladania dat "povlak drevo". ale nehovorme mu to, mozno spi, alebo je na dovolenke, tak mame moznost sa pytat to iste dookola (zartujem)
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Hryzo - prerabka 54L

Odoslaťod Hryzo » 11 Aug 2014 20:49 pm

odvazil som sa to spytat v mojej teme o mojom akvariu. myslim ze ze ju tak mozem nazvat ale pravdaze si ju neprivlastnujem. a jop pochopil som asi sa zajtra pojdem pozriet po nejakej peknej ampularii ktoru tam len tak supnem .. rybky zatial nechcem riskovat. spanikaril som ale keby nikdo neodpovedal tak by bol dalsi krok urcite vyhladavanie.
mal by som vam dat par dni pokoj asi bo mi aj na tomto fore daju zachvylu titul "legendary spammer" :)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Hryzo - prerabka 54L

Odoslaťod Jozef I. » 11 Aug 2014 21:23 pm

No k legendarnemu spammeru máš legendarne daleko... Ten titul si tu zasluži iba jeden človek a myslím že každy kto tu na fore už nejaky ten piatok je a vie ako to tu beži vie o kom hovorím :O.

take male OT.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Hryzo - prerabka 54L

Odoslaťod Loki12 » 11 Aug 2014 21:23 pm

neblbni, kludne sa pytaj.
Ved pre nas je to aj taka vecerna pasia :-) (ze Milan :-))
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Hryzo - prerabka 54L

Odoslaťod cezar.milan » 11 Aug 2014 22:47 pm

Jozef I. napísal:No k legendarnemu spammeru máš legendarne daleko... Ten titul si tu zasluži iba jeden človek a myslím že každy kto tu na fore už nejaky ten piatok je a vie ako to tu beži vie o kom hovorím :O.

take male OT.

Tak to povedz
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Hryzo - prerabka 54L

Odoslaťod Mirko1A » 12 Aug 2014 08:59 am

cezar.milan napísal:Chlapi, pri vaších nárokoch na druhy rastlín, by som svetlo až tak neriešil. 15W je však na hrane a skôr málo ako akurát.


ešte raz sorry za priživovanie sa na cudzej téme, posledný krát teda o tom svetle: pravdepodobne nebudem nič komplikovať a na 54l akvárko kúpim 2 x Dennerle nano light 11W svetlo. bude to teda len o málo viac ako 15W pôvodné, ale v tom denenrle je tam reflektor odrážajúci svetlo, tvári sa to profesionálne a esteticky je to pekné. na tie bežné rastlinky by to malo stačiť a nebude to zase tak vysvietené, že by rástli riasy (aspoň dúfam). kedže nechcem CO2, nebudem ani experimentovať s rastlinami (v jednoduchosti je krása), tak by to malo byť ok. no uvidíme na jeseň.

Hryzo napísal:no mam jedneho klasickeho ancistrusa a jedneho otika ...


cudujem sa, že ti to milan nenalozil... jeden otík je málo, časom uhynie kvoli samote, treba aspon troch - styroch... ja som to zazil na vlastnej kozi, mal som dvoch, stale zalezeni, bojazlivi, jeden z nich zomrel. k tomu zostavajucemu som dokupil troch, teraz su uplne veselý minihufik, veľmi aktívni, neboja sa, plávajú hore-dole aj cez den. cize doporucoval by som dokupit aspon este dvoch.

Jozef I. napísal: No k legendarnemu spammeru máš legendarne daleko... Ten titul si tu zasluži iba jeden človek a myslím že každy kto tu na fore už nejaky ten piatok je a vie ako to tu beži vie o kom hovorím :O.


myslim, že viem, kto to je a to som tu aj s cestou len pár týždňov... 8)
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Hryzo - prerabka 54L

Odoslaťod Hryzo » 12 Aug 2014 12:08 pm

praveze jeden otik bol testovaci a v uvodnom popise mam napisane ze chcem kupit este 3-4 ... len az ked sa zabehne akva ... dovtedy musi vydrzat s hufom krevetiek
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Hryzo - prerabka 54L

Odoslaťod cezar.milan » 12 Aug 2014 20:12 pm

Mirko1A napísal:
cudujem sa, že ti to milan nenalozil... jeden otík je málo

My sme už o tom hovorili :pivo:
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Hryzo - prerabka 54L

Odoslaťod Hryzo » 13 Aug 2014 18:19 pm

okrem toho ze som potesil seba potesim aj vas - vymeneny kryt ktory som zohnal od Loki12-ho na jeho podnet ked cital tuto moju mensiu katastrofu :p

vymena 15w T8 za 2x 13w t5 ... svetla je uz viac, dal som hned nove trubice (lokiho uz javili znamky casu) ... 4000K 880Lm ... z toho mi teraz vychadza ze tam mam nahodenych 1760Lm tj okolo 40Lm/liter (cely kryt je od lokiho potiahnuty odrazovou foliou takze straty o dost mensie) .. az sa bojim ze je toho vela a ked som vyriesil svetlo budem musiet riesit jeho nasledky hehe ... ale eleo aspon dostava druhu sancu ...

tak isto som konecne dostal crypto affinis tusim 15 korienkov tak idem prebrat tu umierajucu valisneriu, vyberiem co sa mi zda ze sa este moze prebrat a ostatok nahradim crypto potom dam foto
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Hryzo - prerabka 54L

Odoslaťod cezar.milan » 13 Aug 2014 18:34 pm

Pokiaľ sa rastlinkám bude dariť, sami vytvoria tieň a bude to akurát. No a nieje pravda silné svetlo=riasy, nie, nie :)
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Hryzo - prerabka 54L

Odoslaťod Jozef I. » 13 Aug 2014 20:10 pm

cezar.milan napísal: No a nieje pravda silné svetlo=riasy, nie, nie :)


Svetloje častou pričinou rias v akva, no tato problematika je dosť rozsiahla a preto by si nemal taketo jednoznačne tvrdenia davať, hlavne nie novačikom. A keď to už napišeš mal by si aj napísať za akých podmienok nie je svetlo pričinou rias...
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Hryzo - prerabka 54L

Odoslaťod cezar.milan » 13 Aug 2014 21:07 pm

Za svojím si stojím, svetlo nieje príčinou rias v akváriu. No a nováčik by si mal preštudovať prečo, nemyslíš? Každému radíme čítať a čítať a ja tu teraz mám duplicitne písať čo všetko je príčinou vzniku rias?


Hryzo, určite svetlo, ktoré spomínaš nebude príčinou vzniku rias, sústreď sa na živiny, ak ich budú mať rastlinky málo a budú chradnúť a odhnívať, tak to navodí podmienky riasám.
Ak ich bude dostatok, tak ich pri tom svetle zužitkujú a budú prosperovať a ak pri tomto zabezpečíš dostatočnú hygienu, není dôvod sa rias báť.
V prípade, že nevieš živiny zabezpečiť, potom príde na radu svetlo. Každý, kto tu chodí dlhšie, tak vie (teraz si nie som istý :) ), že netreba svetlo tlmiť, ale skrátiť dobu svietenia. Čiže intenzita nieje tak podstatná ako doba, či dĺžka svietenia.
Príklad: Svetlo bude slabé, ale budem denne svietiť 16-18 hodín, tak výsledkom môže byť riasa.
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Hryzo - prerabka 54L

Odoslaťod Hryzo » 13 Aug 2014 21:12 pm

tak valisneria odtrhana (isli prec vsetky listy co odhnivali a ostali len zaklady ale snad to prezije), crypto nasadene a takto to dopadlo

prerabka rastliny x1.JPG
po presadeni


amaniu som presunul dolava pred molitan nech vznikne jeden velky trs, valisneriu resp jej pozostatky doprava k stene snad tam vyrastie, eleo ostalo a pridal som tie crypto, crypto sa tiahne z laveho predneho rohu az dozadu do laveho zadneho poza drevo len ho tak dobre nevidno za tym drevom ...
draha hovori ze to sadim ako podla pravitka ale ja neviem ... snazim a aby to nebolo nejako umelo sumerne ale aby to malo nejaky poriadok vsak posudte
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Hryzo - prerabka 54L

Odoslaťod Hryzo » 13 Aug 2014 21:17 pm

ziviny som predtym nedaval a hygrophilia, valisneria aj anubias rastli bez problemov ... stacil bordel z rybiciek ... teraz uvidime - krevetky hojne, otici a molinezky ci dostatocne nazivia alebo budem musiet casom nieco vymyslat ... cas ukaze
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.