CO2 aplikátor



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

CO2 aplikátor

Odoslaťod jim » 14 Feb 2005 23:14 pm

Preskumal som uz dost velku cast fora, ale nieco take naozaj dobre o CO2 aplikatore som nenasiel. Takze, prosim vas, mate niekto navod ako co najucinnejsie "dat" co2 do vody? Nasiel som niekde take aplikatory, ze akoze len nejaky plastovy valec zhora uzavrety a donho sa vpusta co2, a pod.

Tak prosim piste, nejake tie navodiky, ale len take jednoduchsie (nieze ma to skope alebo vybuchne alebo co :? )
Obrázok používateľa
jim
 
Príspevky: 207
Obrázky: 33
Založený: 15 Jan 2005 22:35 pm
Bydlisko: Martin (teraz UK)

Reklama

Re: CO2 aplikátor

Odoslaťod Kingo » 14 Feb 2005 23:57 pm

Ahoj, no asi najjednoduchsi sposob, ako si napumpovat co2 do akva je:

zmes vody, cukru a drozdia - daj do umelej flase, zavry vieckom s dierkou na hadicku (pozor na unikanie - dobre zaplep), dobre zatrep, hadicku supni do vody a "CO2 aplikator" je na svete :)
zarucene nevybuchuje a nekope :))
Obrázok používateľa
Kingo
 
Príspevky: 8
Obrázky: 8
Založený: 07 Máj 2004 22:52 pm
Bydlisko: Bratislava,Ra?a

Re: CO2 aplikátor

Odoslaťod emkac » 15 Feb 2005 09:43 am

Ano, je to lacne a presny popis je aj tu na webe v clanku.
Ale ....
ale je tam spomenuta aj veta, ze vela CO2 moze cele akvarko vykynozit. Ako mam vediet, kolko CO2 mozem do vody pustat?
Rada typu: "Pomaly pridavaj, sleduj spravanie a uvidis" je taka, no, hmm, pre advanced pouzivatela . :? Mne ako laikovi nepomoze.
A kedy sa vobec oplati pridavat CO2, ak chceme podporit rast rastliniek?
emkac
emkac
 
Príspevky: 212
Obrázky: 26
Založený: 11 Jan 2005 13:43 pm

Re: CO2 aplikátor

Odoslaťod fugu » 15 Feb 2005 10:08 am

kingo> mam dojem, ze povodna otazka bola o sposobe, akym uz vyrobene co2 dostat do vody 8)

jim> mas niekolko moznosti - difuzny zvon a jeho variace, toto ja osobne neodporucam, lebo na dosiahnutie pozadovaneho efektu potrebujes zvon s dostatocne velkou plochou, ktory nie je az take izy zakomponovat do akvarka mensieho ako vacsie ;) potom mozes pouzit klasicky sposob - hadicka so skrtitkom/ventilcekom a na konci lipove drievko alebo klasicky vzduchovaci kamienok. lipove drievko je super, lebo robi uplne prachove bublinky (BUBBLES, BUBBLES ... I LIKE BUBBLES!), drievko sa ale po case zanesie a treba ho nechat vyschnut a prebrusit alebo vyhodit a dat nove, kamienok je tiez fajn, ale musis vybrat model s jemnymi pormi, ma vyhodu, ze sa da vyvarit, ocistit. tretia moznost by mohol byt profi difuzer, ktory moze pracovat na principe pretlacania co2 cez nejaku poreznu dosticku, rebrika/spiraly pre bublinky, alebo prespekulovany system co2 mixer, ktory rozhana co2 do vody pomocou motorceka s turbinkou. a uplne na zaver treba asi spomenut aj moznost napojenia co2 zdroja na hlavicu filtra, moderne filtre maju tuto moznost a bola by skoda nevyuzit to ... tak si vyber, moznosti je dost, zalezi od toho, aky velky objem chces nasycovat, aky mas zdroj co2 (bomba, burciak..) a kolko mas na to v rozpocte.
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Re: CO2 aplikátor

Odoslaťod fugu » 15 Feb 2005 10:10 am

ano ... a este jedna vec je dolezita, ako pise emkac - dobre je mat aj spatnu vazbu, tj vediet, kolko tam toho co2 vo vode je - mozes to riesit meranim cez pH a UT a vysledok priblizne odcitat v tabulke, alebo mozes merat permanentnym indikatorom, ktory je lepsi v tom, ze to mas stale na ociach ...
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Re: CO2 aplikátor

Odoslaťod jim » 15 Feb 2005 17:41 pm

No zabudol som uviest, ze ja uz vyrabam co2 burciakovou metodou a do vody ho rozptylujem len cez kamienok, cize bubliny su dost velke :(
Ja som skôr myslel nieco taketo, ze ako to funguje a ci je to ucinne
Obrázok
A este, financny rozpocet (ohladom na to ze kupujem svetlo): 0,00,-- (mozno nieco obetujem :wink: )
Obrázok používateľa
jim
 
Príspevky: 207
Obrázky: 33
Založený: 15 Jan 2005 22:35 pm
Bydlisko: Martin (teraz UK)

Re: CO2 aplikátor

Odoslaťod fugu » 15 Feb 2005 18:13 pm

jim napísal:A este, financny rozpocet (ohladom na to ze kupujem svetlo): 0,00,-- (mozno nieco obetujem :wink: )


kup si za ~30skk lipove drievko predpripravene s koncovkou a mas vystarane, to je najlepsie, co ti mozem poradit ... zvon a jeho odvodeniny vyslovene neodporucam na zaklade vlastnej nedobrej skusenosti.
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Re: CO2 aplikátor

Odoslaťod affinis » 15 Feb 2005 22:14 pm

ja som mal celkom dobre skusenosti aj so zvonom, ale skoda toho miesta v akva co zabera, nekupuj ziadne drievko, ja som take kupil a velke bublinky unikali zo spoja kde bola navrtana a vlozena umelohmotna trubicka na pripojenie vzduchovacej hadicky, takze efekt nulovy, najdi si lipu a usmikni haluzku a vyrob si z nej vzduchovaci kamienok uz mi to spolahlivo slape viac ako rok...v nejakej teme je presne spomenuty aj sposob vyroby toho drievka a potom sa zmestis aj do svojeho rozpoctu...
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2 aplikátor

Odoslaťod jim » 16 Feb 2005 13:46 pm

affinis napísal:najdi si lipu a usmikni haluzku a vyrob si z nej vzduchovaci kamienok

Tu temu som nasiel, je to tam dobre popisane. Takze uz mi neostava nic insie ako to zmajstrovat. Len jediny problem je, ze lipu som nasiel len u susedov, takze v noci s pilkou a trochou odvahy idem na to... :wink:
Obrázok používateľa
jim
 
Príspevky: 207
Obrázky: 33
Založený: 15 Jan 2005 22:35 pm
Bydlisko: Martin (teraz UK)

Re: CO2 aplikátor

Odoslaťod walrus » 16 Feb 2005 14:15 pm

Tak ja som kupil drievko za vyse 90 sk :shock: , tusim to bolo Sera, pusta bublinky ako obycajny kamen, ak nie aj vacsie a obrovske bubliny pusta tam, kde je spoj :x
Ale co je horsie, z kvasnic mi to bublinkuje tak jeden den, potom prestane, netusim cim to je :(
walrus
 
Príspevky: 23
Obrázky: 15
Založený: 20 Dec 2004 13:55 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2 aplikátor

Odoslaťod jim » 16 Feb 2005 15:11 pm

walrus napísal:Ale co je horsie, z kvasnic mi to bublinkuje tak jeden den, potom prestane, netusim cim to je

No bude to asi zlym pomerom kvasnice/cukor. Na fore je toho o tom veeela. Tu je aspon 1 odkaz a na tomto odkaze napisal Salik dostatocne vela odkazov.
http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=1101
Obrázok používateľa
jim
 
Príspevky: 207
Obrázky: 33
Založený: 15 Jan 2005 22:35 pm
Bydlisko: Martin (teraz UK)

Re: CO2 aplikátor

Odoslaťod JanoT » 17 Feb 2005 10:38 am

jim
popripade skus cigaretovy filter.
Celkom slusne to funguje :)
Obrázok používateľa
JanoT
 
Príspevky: 21
Obrázky: 35
Založený: 04 Aug 2004 10:54 am
Bydlisko: Humenné

Re: CO2 aplikátor

Odoslaťod kyslík » 17 Feb 2005 10:52 am

Nuž kedysi sa u Rataja predával tiež zaujímavý systém, bol to hranol s trojuholníkovou základňou na vrchu otvorenou, umiestňovalo sato do rohu akva , bolo to celé s plexiskla , uchytilo sa to o prilepené sklo v rohu akva , hranol bol otočený otvorenou časťou dole.V hornej časti bola prilepena malá trubička, z ktorej viedla klasická hadička /na vzduchovanie/ zakončená s rozšírenou trubkou do kónusu a škrtidlo na hadičke. CO2 sa dávkovala zo sifónovaj fľaše, CO2 vytlačil vodu z hranola a postupne sa rozpúšťal do vody a bez bubliniek. Vydržalo to asi 24 hod. jedno naplnenie. Tieto hranoly mali rôzne objemy podľa veľkosti akva. Úspešne som to použil práve teraz na tkz.Kalciový reaktor pre morské akva na výrobu Ca HCO3 v roztoku, ovšem mimo morského akva, zvlášť, a môžem povedať , že to funguje perfektne. Za 4 dni som sa z pH 5,5 dostal
na 7,0 a hodnota KH z 0 na 20 ! Funguje to tak, že CO2 sa rozpustí vo vode na H2CO3 a ten rozpúšťa vápenec / Rowalit/ na spodku akva. Kedže som to dosiahol za 4 dni, dá sa povedať , že rozpúšťanie CO2 takýmto aplikátorom je tiež riešenie a účinné. Dá sa to zlepiť aj doma... Náklady sú len na sifónové bombičky.

Kyslík
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: CO2 aplikátor

Odoslaťod jim » 17 Feb 2005 16:07 pm

No neda mi aby som sa nepochvalil :lol: Zo starkinou pomocou som nasiel a odfikol kus lipy. Doma som tú haluz upravil do podoby lipoveho drievka podla navodu, ktory je tu na akve. A som prekvapeny :shock: Ono to naozaj funguje. Idu z toho hoci aj vacsie bubliny ale aj uplny "prach".

Len mam 1 otazocku. Kde je najvhodnejsie toto drievko v akva umiestnit? V strede? A nevadi ked sa bublinky zachytavaju na listoch 1 rastliny, budu mat co2 aj ostatne rastliny? Filter mám vonkajsi, závesný zn. AquaEl.
Obrázok používateľa
jim
 
Príspevky: 207
Obrázky: 33
Založený: 15 Jan 2005 22:35 pm
Bydlisko: Martin (teraz UK)

Re: CO2 aplikátor

Odoslaťod affinis » 17 Feb 2005 16:20 pm

co najnizsie ku dnu a pod vytok filtra, aby hnal tie bublinky po nadrzi, ak sa zachytia na listoch vobec to nevadi, prave naopak aj list ti v tom pripade posluzi ako tie plastove zasobniky na CO2 a budu na tom liste dovtedy az sa uplne nevstrebu do vody
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2 aplikátor

Odoslaťod NefroniK » 10 Mar 2005 16:05 pm

vcera som sa rozpraval v nemenovanom obchode s jednou predavackou o CO2 pomocou kvasnic, to cele zhrniem a urobim zaver, tak jej nazor na na CO2 pomocou kvasnic je blbost
Co vy na to? :)
Obrázok používateľa
NefroniK
 
Príspevky: 39
Obrázky: 2
Založený: 01 Mar 2005 23:10 pm
Bydlisko: KE

Re: CO2 aplikátor

Odoslaťod gabriela » 10 Mar 2005 16:17 pm

Zaujimalo by ma jej odovodnenie? :)
Pretoze aj niektore ratajove co2aplikatory funguju na principe flasa+kvasnice+cukor (vodu si dolejes vlastnu ;) )
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: CO2 aplikátor

Odoslaťod NefroniK » 10 Mar 2005 16:26 pm

doslo k tomu tak, ze som sa pytal ci nemaju niejake CO2 testre a ona sa ma pytala ze ci viem na co je CO2 a ze ci mam bombu, ze to je len kvoli rastlinam a ze to ani nie je potrebne (ze to nema vyznam ked mam cez kvasnice), ze ona v predajni meni vodu kazdy den (1-2 litre na kazde male akva) a jej to tam netreba a ma rastliny, a ze to na rybach vidno, ked uz je vela :D ale ja som to chcel kvoli tomu, ci nemam malo ;)
Obrázok používateľa
NefroniK
 
Príspevky: 39
Obrázky: 2
Založený: 01 Mar 2005 23:10 pm
Bydlisko: KE

Re: CO2 aplikátor

Odoslaťod skala » 10 Mar 2005 16:33 pm

NefroniK napísal:vcera som sa rozpraval v nemenovanom obchode s jednou predavackou o CO2 pomocou kvasnic, to cele zhrniem a urobim zaver, tak jej nazor na na CO2 pomocou kvasnic je blbost
Co vy na to? :)


ze je celkom dobra predavacka. a urcite si nemysli, ze doma v kupelni dorabas vino :roll:
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: CO2 aplikátor

Odoslaťod NefroniK » 10 Mar 2005 16:48 pm

skala napísal:ze je celkom dobra predavacka. a urcite si nemysli, ze doma v kupelni dorabas vino :roll:

ale nie o predavacke ale o tom nazore :lol:
Obrázok používateľa
NefroniK
 
Príspevky: 39
Obrázky: 2
Založený: 01 Mar 2005 23:10 pm
Bydlisko: KE

Re: CO2 aplikátor

Odoslaťod Dusana » 11 Mar 2005 09:56 am

Tu vyrobu s kvasnicami asi skusim aj ja. Na filtry mi pisu, ze sa moze pouzit aj na aplikaciu CO2. Nebolo by ale lepsie pouzit iny sposob aplikacie? Vdaka :wink:
Obrázok používateľa
Dusana
 
Príspevky: 113
Obrázky: 6
Založený: 10 Jan 2005 16:15 pm
Bydlisko: Martin

Re: CO2 aplikátor

Odoslaťod emkac » 11 Mar 2005 10:41 am

NefroniK napísal:vcera som sa rozpraval v nemenovanom obchode s jednou predavackou o CO2 pomocou kvasnic, to cele zhrniem a urobim zaver, tak jej nazor na na CO2 pomocou kvasnic je blbost
Co vy na to? :)


to je jednoduche
ked si urobis Co2 z kvasnic, v obchode za to zaplatis 0 korun
ked si v obchode kupis aplikator CO2, zaplatis 300-3000 korun
co myslis, co Ti obchodnik povie?

vsak sa jej skus spytat na nazor, ze si kupis rybky a rastlinky od ineho chovatela, hadaj co povie...
ze je to blbost, ze si zavlecies chorobu a tak, a ze v bochode Ti garantuju kvalitu a podobne ine zvasty

emkac
emkac
 
Príspevky: 212
Obrázky: 26
Založený: 11 Jan 2005 13:43 pm

Re: CO2 aplikátor

Odoslaťod gabriela » 11 Mar 2005 11:03 am

NefroniK napísal:doslo k tomu tak, ze som sa pytal ci nemaju niejake CO2 testre a ona sa ma pytala ze ci viem na co je CO2 a ze ci mam bombu, ze to je len kvoli rastlinam a ze to ani nie je potrebne (ze to nema vyznam ked mam cez kvasnice), ze ona v predajni meni vodu kazdy den (1-2 litre na kazde male akva) a jej to tam netreba a ma rastliny, a ze to na rybach vidno, ked uz je vela :D ale ja som to chcel kvoli tomu, ci nemam malo ;)


Mozno ti len chcela povedat ze je zbytocne kupovat ten tester, pretoze ak das CO2 vela, tak to na rybyckach naozaj vidno :)
A zaroven, pri davkovani CO2 z kvasnic sa ovela tazsie reguluje davka ako na bombe.

Teda takto by som tomu ja porozumela z tvojho rozpravania ;)
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Odoslaťod jim » 24 Mar 2005 23:15 pm

Moja skusenost s lipovym drievkom po 1 mesiaci pouzivania:

Vyrobil som lipove drievko podla navodu tu na akve
www.akva.sk/viewtopic.php?p=4803#4803
Hanawavov navod

:arrow: takze na zaciatku isli celkom male bublinky ale po tyzdni, dvoch uz isli coraz vacsie. ALE navod bude asi dobry, len treba pouzit SUCHE lipove drevo! Ja som pouzil "mokre" a zle to dopadlo.

Pokus č.2:
Dal som kusok lipovej haluzky vysusit na radiator. Susila tam asi 2 tyzdne. Potom ked sa uz dobre vysusila a ked sa mi chcelo, tak som robil nove drievko. Ale sa mi uz nechcelo vytahovat vrtacku, ako v navode, tak som haluzku len nozickom vytvaroval do valca, potom som to šikmo pozdlzne zrezal, aby bublinky vychadali po celej dlzke, napojil natesno na hadicku a bolo aj je. A male bublinky vychadaju...
Obrázok používateľa
jim
 
Príspevky: 207
Obrázky: 33
Založený: 15 Jan 2005 22:35 pm
Bydlisko: Martin (teraz UK)

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.