Krevetkárium 30l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod Mirko1A » 05 Aug 2014 14:21 pm

dík za reakciu aj skúsenosti
ten rožkatec (ceratophylum) je tam práve naschvál kvôli tomu NO3, nech to ťahá preč. tiež krevetky sa v tom rady prehrabujú a zdržujú sa tam občas, keď zberajú nejaké zvyšky z hladiny.

okrem toho, čo tam asi moc nie je vidieť, na hladine pláva aj dosť lemnie minor. čiže je pravda, že toho svetla tam môže byť nedostatok (teoreticky je to tam myslím 0,4 W/L, na 30 L je tam 11W dennerle žiarovka), avšak práve Microsorium je udávaná spolu s anubiasom ako rastlina, čo znáša/vyžaduje menej svetla... môžem tam dať teoreticky ešte ďalšiu 11W žiarovku, avšak obávam sa, že spustím reťazovú reakciu (riasy, zas bude chýbať iný prvok rastlinám, zas by som musel hnojiť CO2 atď). rád by som mal také nie moc pretechnizované a prechemizované krevetkárium. takže zatiaľ idem skôr metódou hľadania nenáročných rastlín...

tie krevetky, asi to mohlo byť aj z tepla, alebo jednoducho zomreli na starobu (neviem, koľko sa tak dožívajú). ostatné sú aktívne, množia sa, žerú, hrabú.... myslel som na otravu najsôr, keď som experimentoval s CE a K2SO4, avšak ako som písal, maličkým (čiže najcitlivejším) sa nestalo nič

čo sa týka toho kalu. ono tam toho detritu ani tak nie je, piesok je čistý, je pravda, že keď do neho zahrabnem, zdvihne sa obláčik kalu... avšak všade píšu, že je to dôležité, aby mali hlavne malé krevetky čo jesť, takže neviem, či to je dobré zbytočne sterilne udržiavať.

zatiaľ (klop-klop), jediným problémom sú tie rastliny (stonkovky a microsorium). inak anubias a machy aj machova gula ok, rožkatec burina, lemnia burina to ani nehovorím.

no uvidím ako ďalej, ešte skúsim pridávať nejaké komerčné hnojivo so železom. každopádne kvôli krevetkám som tam nechcel dávať veľa chémie...
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Reklama

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod Mirko1A » 05 Aug 2014 14:23 pm

a ešte som zabudol, aj to HC rastie ako burina, pritom je pri dne, kde dopadá menej svetla a vraj je náročnejšie na svetlo...
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod IringPalo » 05 Aug 2014 15:23 pm

tiez mam dennerle set 30l a mam k tomu dokupene druhe svetlo ale svietim len s jednym a to presne z rovnakeho dovodu ako pises kvoli zivinam. kedze dodavam co2 aj ked len ako tekuy uhlik, tym padom je narok na makroprvky vyssi a C nie je limitujuci. ceratopyhlum ani plavajuce rastliny nie su zle, ale ked vies ze mas vela dusiku, takze si najprv zmeraj kolko ho tam vlastne mas. podla mna nic. z coho by si ho mal mat privela? nemas asi ziadne ryby a ked nerobis nejake hluposti s krmenim alebo nemas tam nejaku velku spinu. podla mna problem s nadbytkom dusika je jeden velky strasiak. ide samozrejme o to v akej je forme. ak by si mal nadbytok amoniaku tak by ti tam nic nezilo, ak by si mal nadbytok no2 tak asi tiez nie a zostava uzitocny no3, ktory ti vsetok popapaju plavajuce rastliny, cize ostatne ti hladuju. ak ti mozem poradit, kup si pmdd a naried si ho podla seba, ja ho mam v 3 flasiach. niekoho to otravuje, ale mna bavi kazde rano pohnojit a vidim ako to krasne rastie aj pri malo svetle. dusik mas jednu z najdolezitejsich zivin, aj ked sa o nom bavime, neber ma za slovo ze chyba prave on. moze to byt nieco ine aj ked to by sa inak prejavilo. takze to zvaz a ked pises ze mas aj mach, tak krevetky maju mach velmi radi a bez plavajucich rastlin to vydrzia. skus to na dva tri tyzdne a uvidis.
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod cezar.milan » 05 Aug 2014 17:18 pm

Microssorium vyber zo substrátu a daj ho radšej na drevo. Počkaj kým sám naťahá korienky ku substrátu.
Vidím tam rastlinky náročné na svetlo, napr.
http://rybicky.net/atlasrostlin/alterna ... _reineckii
tiež tam vidím jeden z týchto druhov
http://rybicky.net/atlasrostlin/micrant ... oides_cuba
Súhlasím s IringPalo, pomeral by som NO3, zrejme je ho málo. Ja držím cca na 30mg/L
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod Loki12 » 05 Aug 2014 18:45 pm

OT:
@Palo - bravooo, davam palciska. :idea: :idea: :idea: vsetky. najma za ten skludneny a vyrovnany pohlad na riesenie "skus to na dva tri tzdne a uvidis."
Uz si sa dostal do dalsej fazy :pivo: :pivo: :pivo: :pivo: :pivo:

k teme:
Klasicky problem Dennerle krevetkarov (a inych) - detto aj moj.
ja som napriklad mal jeden cas podla SERA testov na NO3 - dusik na nemeratelnej stupnici. Lebo - salviniaa, lebo lemna minor, lebo stonkovy, lebo odkalovanie, lebo svetlo, lebo EasyLifeCarbo, lebo som pachal vsetko preto aby mi nahodou dusik nezahubil krevetky - ved to vravi kazdy akvarista, "Pozor na dusik! Upratuj!" Az tam nebol ziadny. voda z vodovodu mala viac.

Riesenie bolo - chvilku som nasadil rybicky - microrasborky, prestal odkalovat a zacal menit 5litorov tyzdenne (u mna matematicky: 20L set, cca 15Lnetto vody, cize asi 30%). Rybicky sa postarali o "kakanicu/papanicu", zvysenie dusika (uz sa test vodicka zafarbuje pekne do modra) a rastlinky zacali fungovat. CO2 set som presunul do vacsieho akva, znizil osvetlenie (11W) len na 6 hodin a pridavam len EL-Carbo. Takto idem uz vyse mesiac. Zatial vsetko v poradecku. Len rast fissidensu nie je taky brutal ako pri CO2 a aj pogo-helferi sa ukludnil. Ruducha sa uz nerozsiruje, je na ustupe, zelena prachovka sa vytraca a hneda prachovka je minulost - Cize ako niekto niekde napisal - je potrebne zarucit spravny pomer N-P-K a potom to uz bude hracka.

Dnes som bol u marla(akvaland.sk) a zakupil vsetky komponenty na EstimativeIndex - vo velkom to idem vyskusat a do 20L budem opatrne pridavat kolko bude treba.

@microsorium - davam aj do pozornosti moznost pouzit tzv: Horacove skrutky

Chce to hlavne rozvahu a pokoj.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod IringPalo » 06 Aug 2014 20:43 pm

dakujem Loki za pochvalu, hej, vidim na sebe inu fazu a casom prejdem do dalsej. Ono ked to ide tak akvarista ma cas a kocha sa ale ked to nejde tak kazdy den je pridlhy, riasy by sme sa chceli zbavit lusknutim prsta ale to nejde. Uhyn krevetiek ma vytacal do nepricetna a teraz tam mam skolku a koti sa to ze mi to robi radost. rastliny tiez. takze k prechodu do vyssej fazy je potrebny aj nejaky ten uspech.
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod Jozef I. » 16 Aug 2014 09:45 am

S tým microsorkom je to tažke. je to udajne nenaročna rastlinka, ale zasa take jednoduche a nenačotne to vždy nie je...
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod Mirko1A » 22 Aug 2014 09:30 am

zdravím, máte niekto skúsenosti s takýmto správaním kardinálok vietnamských? video:
http://youtu.be/-sPRAaBv2B4

myslím to rozťahovanie plutiev, plávanie dozadu... je to nejaký rituál párenia?

inak zbadal som, že sa mi narodila 1ks karedinálka (tentoraz to vyzerá na ňu), má zatiaľ tak 1mm, kovový lesk, drží sa pri hladine. jednu ďalšiu zjedli rodičia pri zapnutí svetla, iné asi tiež padli za obeť

prikladám foto, neviem však, či je viditeľná
Prílohy
P8127112kv.jpg
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod vincent van gogh » 22 Aug 2014 09:56 am

Mirko1A napísal:zdravím, máte niekto skúsenosti s takýmto správaním kardinálok vietnamských? video:
http://youtu.be/-sPRAaBv2B4


Samci sa predvádzajú,kto má väčšie ......svaly.
Čo je to za holotu,tie bezlistové chúdence vedla kamena?
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod Hryzo » 22 Aug 2014 09:59 am

to su slnecniky :p
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod Mirko1A » 22 Aug 2014 10:10 am

[/quote]
Čo je to za holotu,tie bezlistové chúdence vedla kamena?[/quote]


to sú prosím pekne rastliny Alternanthera spledens. Podobne skončili aj Bacopa amplexicaulus...

bohužiaľ, mám nejaký problém s hnojením. Pod substrátom je Deponit Mix, hnojím kvapkami od Dennerle. Avšak zjavne tam niečo chýba, ak pozrieš diskusiu vyššie, zbadáš aj dierkované Microsorum. Najprv som dohnojoval K2SO4, avšak nič sa nezmenilo, teraz chcem vyskúšať KNO3.
Mal som tam totiž dosť veľa ceratophylum, a vraj chyba, lebo to vysáva živiny. tak som tam nechal iba Lemna na vrchu.

takže tie rastliny časom odídu, pod nimi už sú obyčajné Cryptokoryne affinis, to hádam pôjde.

Mojim cieľom je krevetkárium jednoduchého rázu, bez CO2 a zložitého hnojenia.
Krevetkám sa darí, stále sa rodia nové mladé, na skle mi lezú nejaké plžiky (čo vraj naznačuje zdravé prostredie), Clithon si bez problémov nažíva s 2ks A. helena... iba tým rastlinám sa darí pomenej.

zaujímavé je, že svetlonáročné HC rastie pekne, už viackrát som ho strihal, avšak práve tie stonkovky mi boli predané ako nenáročné... (takže svetlom to asi nie, ale sú v tom tie živiny)
keďže krevetkárium funguje iba od apríla 2014, stále som v hľadaní optimálnej nenáročnej rastlinnej skladby systémom omyl/úspech.
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod IringPalo » 23 Aug 2014 12:16 pm

HC je narocne na svetlo... skus si poklikat http://rostlinna-akvaria.cz/ a http://prirodni-akvarium.cz/ kde su vyborne clanky o vselicom a samozrejme http://maniakva.sweb.cz/.
kedze mas 30l akvarium tak vyska vodneho stlpca je podla mna tak 30 cm. na tych strankach sa mozes docitat ze merat watt na liter je uz zastarale a je to cisto orientacne. velmi dolezite je kolko je svetlo vzdialene od dna. tym padom aj pri jednej lampicke ktora je od HC blizko sa mu moze darit. u mna sa mu darilo tiez, len som ho nestrihal tak som to dal von. co sa tyka ceratophylla tak dufam ze si ho uz davno dal von. na kvapky od dennerle zabudni. ked si najdes zlozenie, je to napisane v papieri co bol k dennerle setu, tak zistis ze su to vsetko mikroprvky ale tebe chybaju makro. kup si pmdd + kno3 , vyde ta to na 7€ aj s postovnym, potom si to poriadne prerataj, kalkulacky najdes na tych strankach alebo mi napis. a hlavne to nerob tak ze chvilu davas jedno hnojivo potom chvilu druhe. lebo vzdy si budes posuvat nejaky limitujuci prvok a stale sa ti nebude darit. musis davat tak nech je stale vsetkeho dost. ked chces nenarocne rasliny tak urcite nechod do alteranthery ani bacopy. daj si tam microsorum, anubiasy, ludwigiu repens, rotala rotundifolia. toto mam vsetko ja a dari sa im krasne pri dobrom hnojeni aj pri 11 w ziarovke a svietim 9h. ked nechces davat co2 lebo sa bojis flias, burciaku tak ti odporucam tekuty dusik. ja ho davam a rastie to tak rychlo ze s nim idem teraz na chvilu prestat. nech sa dari.
PS: napis co je u teba zlozite hnojenie.
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod Loki12 » 23 Aug 2014 12:37 pm

Pali?
Tekuty dusik?
to hadam nie :-) Alebo sa snazis schladit akvarium pre buduce generacie? :-)

Asi si myslel tekuty uhlik - respektive ta divno-dlho-pismenkova zlucenina, ktora sa predava pod obhodnym nazvom EasyLife Carbo/ Invital Carbo / ... a ine.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod Jozef I. » 23 Aug 2014 13:09 pm

ja umrem, tekuty dusik... :o fajny preklep... :pivo:
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod vincent van gogh » 23 Aug 2014 13:30 pm

Zaujímavé,že svetlonáročné HC ti rastie pekne a už si viac krát musel strihať.Ja tam žiadne nevidím.Teda ak máš na mysli HC ako Hemianthus callitrichoides "Cuba" (hmm,kurzíva)
(Ale to môže byť spôsobené aj horším zrakom a najmenej-palcovým monitorom :) )

Mirko1A napísal:


..... stále som v hľadaní optimálnej nenáročnej rastlinnej skladby systémom omyl/úspech.[/quote]

To bude ono.Bez CO2 a mäkšej vody bohatej na živiny,holt.......Skúšať,hladať. :wink:


PS: IringPalo,mohol by si pridať nové fotky do tvojej témy....
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod Jozef I. » 23 Aug 2014 14:04 pm

vincent van gogh napísal: HC ako Hemianthus callitrichoides "Cuba" (hmm,kurzíva)


Hm... učíš sa :mrgreen: :pivo:
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod IringPalo » 23 Aug 2014 19:27 pm

:D tak vidite, najlepsie vtipy su tie neplanovane. tekuty dusik davam ako KNO3 ale inak tekuty uhlik.
pridam nejake fotky ale teraz to nechavam zarast, som sa rozhodol ze nestriham len nechavam rast. fotak som zabudol u rodicov takze ked bude, odfotim a pridam :P
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod Jozef I. » 23 Aug 2014 19:32 pm

Palo myliš si pojmy. tekuty dusik nedavaš nikam, pretože tekuty dusik ma teplotu -196 stupňov.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod cezar.milan » 23 Aug 2014 20:07 pm

Mirko1A
Kardinálky si mladé nepožierajú, preto sú mladé takto krásne vyfarbené, aby tomu zabránili. Môže za tým byť stres, zhoršená kvalita vody atď.
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod IringPalo » 23 Aug 2014 23:56 pm

Jozef nebud taky vazny, viem co je tekuty dusik, terminator na to doplatil, moja mama sa nim neraz popalila takze toto tam naozaj nedavam :)
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod vincent van gogh » 24 Aug 2014 10:34 am

Jozef I. napísal:
Hm... učíš sa :mrgreen: :pivo:

:o Snažím,.....snažím sa písať názvy rastlín správne :mrgreen: S kurzívou mi to príde - u nás laikov - úsmevné,avšak.....dobre to vyzerá,kua. :mrgreen:

Nhoo,preklepy by som neiešil.Errare humanum est. :wink: Sú aj horšie príklady.Napr. demagógia,ego,ignorácia diakritiky......a podobne.Ale úúúplne najhoršie sú vety typu: "Už rastieme", "Už papáme"........a tak :P
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod Mirko1A » 25 Aug 2014 08:04 am

vincent van gogh napísal:Zaujímavé,že svetlonáročné HC ti rastie pekne a už si viac krát musel strihať.Ja tam žiadne nevidím.Teda ak máš na mysli HC ako Hemianthus callitrichoides "Cuba" (hmm,kurzíva)
(Ale to môže byť spôsobené aj horším zrakom a najmenej-palcovým monitorom :) )


ano, prepáč za chybné označenie, mám tam samozrejme Hemianthus micranthemoides (synonymum Hemianthus micranthemoides) a nie to supernáročné HC... dík za upozornenie
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod Mirko1A » 25 Aug 2014 08:13 am

IringPalo napísal:co sa tyka ceratophylla tak dufam ze si ho uz davno dal von. na kvapky od dennerle zabudni.


ano, dal som ho preč na tvoj podnet. po 4 dňoch sa mi začal na skle tvoriť jemne zelený nádych riasy.... :evil:
ale zatiaľ to len sledujem, Clithon má čo čistiť aspoň. ak však to bude vizuálne neúnosné, dám ten rožkatec naspäť asi...
inak začal som skusmo pridávať tekutý dusík, teda oné CO2 Vital od Rataja, uvidím, či sa niečo na rastlinách zlepší

IringPalo napísal:na kvapky od dennerle zabudni. ked si najdes zlozenie, je to napisane v papieri co bol k dennerle setu, tak zistis ze su to vsetko mikroprvky ale tebe chybaju makro.


ok, múdry postreh
asi skúsim to PMDD teda... ale to už sa odvraciam od pôvodného plánu, t.j. mať čo najviac uzavretý "biotop" bez vonkajších zásahov.
nevadí mi vôbec každodenné kvapkanie hnojiva, tak či tak pozorujem akva každý deň ráno aj večer, lepšie ako televízor. len som nechcel zbytočne čokoľvek upravovať. ale ako vidím, akvaristika pokročila, už to nie je ako pred 20 rokmi... pokrok je pokrok
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod Mirko1A » 25 Aug 2014 12:02 pm

Mirko1A napísal:ano, prepáč za chybné označenie, mám tam samozrejme Hemianthus micranthemoides (synonymum Hemianthus micranthemoides) a nie to supernáročné HC... dík za upozornenie


samé preklepy na tomto mojom vlákne, až teraz som si všimol, že tam mám hlúposť, správne malo byť:
mám tam Micranthemum micranthemoides (Nutt.) Wettst. (synonymum Hemianthus micranthemoides)

dúfam, že to raviolka nečíta :roll:
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.