Loki 54 litrov - TwoWorlds



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod Loki12 » 16 Aug 2014 17:26 pm

Ahoj

bolo mi naznacene ze by som mal zaradit aj ja svoju temu, a verim, ze mi poradite, pomozete, naznacite,...

Zalozenie: maj.2014

Technika
Akva: 54 litrov set - uz si nepamatam aky
Filtracia: Eheim 2211 + dvojkohuty + Eheim BioMech + Eheim modry molitan
Zberac: Eheim Skim 350
Osvetlenie: 2x24W rampa, aktualne, kvoli riase znizenie na 1x24W (15:00-22:00)
CO2: 2l flasa, bez nocneho vypinania, cca 1b/s, cez fajkovy difuzor umiestneny pod outflow
Ohrev: zatial nie
Dropchecker: od triscene
Hnojenie: snaha prevadzkovat Azetohnoj (aka EstimativeIndex)
Voda: mestsky vodovod - Bernolakovo (vstup NO3 - cca 10mg/l)

Flora
Substrat: Dennerle kamienky, cierne a zlte + Dennerle Depot
Kamene: z kamenarstva - ale co to je neviem. ale neobsahuju vapenec, potvrdene+otestovane octom
Machy: ziadne
Predna cast: Anubias barteri "Petite", Cryptocoryne wendtii, Staurogynes repens, Riccia fluitans(na bridlici), Hydrocotyle tripartita sp.Japan
Stredna cast: Crinum calamistratum, Anubias afzelii, Pogostemon helferi, Bucephalandra (na kamenoch)
Zadna cast: Microsorum pteropus, Echinodorus quadricostatus, Hygrophila pinnatifida
Hladina: Limnobium

Fauna
Krevetka: Neocaridina heteropoda-Red Cherry (neznamy pocet)
Ryby: Boraras urophthalmoides (12ks), Microrasbora sp. 'Galaxy' (4ks), Poecilia reticulata (1ks - pozostatok z minulosti)
Slimaky: Anentome helena (neznamy pocet)

Krmenie
Ryby: Hikari Tropical Micro Pellets - 1x denne - vecer cca 5 minut trva kym zjedia vacsinu, a do 15 minut je to prec vsetko (nieco aj popada krevetam)
Krevetky: nic + raz za cas, sparena zihlava

Problemy
riasy, riasy a zase len riasy :-), preto pokus o Azetohnoj, po 10 dnoch vsak uplna riasoliahen. Bolo mi naznacene, ze NEprevadzkujem rastlinne akva, takze hladam alternativu a system hnojenia - NeedHelp(Pomoc)
akva54new001.jpg
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Reklama

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod Dzumigar » 16 Aug 2014 19:01 pm

Zacal by som od filtra. Ja by som do toho objemu siel rovno do 2213. Ale ked neni tak aspin stavajuci vyuzit na maximum. Vyber biomech a nacpi ho modrym molitanom az povrch. Hore mozes dat filtracnu vatu.
Najdu sa tu isto experti co budu tvrdit, ze je to blbost no mne to zabralo a akva sa stabilizovalo. Mozno pre velkoobjemove filtre kde nieje podstatný kazdy cm3 tak tam to moze byt. Este jedna rada ak mas tam nadobu na filtracne media tak tu vyhod a daj dole a hore take zelene vymedzovacie kruzku. Zlepsi sa prietok o stopercent . Mne to trvalo dva roky kym som na to vsetko poprichadzal.
Vzhladom na velkost filtra i akva by som na teraz rybky moc nepridaval.
Osvetlenie si urobil dobre ze si vypol jednu trubicu .
Aspoň nebudes musiet kosit kazdy tyzden.
Dropcheker daj nizsie k substratu tak 4 _ 5cm. Ja ho udrzujem stale svetlozeleny nie zlty a s obsahom Co2 nemam problem. Ak pustas jemne bublinky vsimni si ako prudia po akva. Ak prudia tak ze ich prud vody z filtra tlaci k substratu a po celom akva je to Ok. Ak nie uprav prudenie vystupu s filtra tak aby si to dosiahol. Ci uz rampou, alebo inac. Po pripade dal by som ešte prudove cerpadlo. No na to male akva asi netreba.
Hnojit by som zacal len s K2SO4 na draslik. A este mikroprvky. Rastliny to nastartuje. Potom podla vyfarbenia zistis ci pridat aj fosfor.
Na Kno3 si kup testy a zistis ci treba doplnat. Ja nemusim v mojom akva je stale okolo 10mg/ l Idealne tekuty test od jbl.
Nuz a ked postupne budes transformovat akva riasi same zmiznu alebo sa ustalia na minimalnich kuskoch co vadit ti nebude.
Na zaver stale este mozes pridavat aj postupne dalsie rastlinky.


Odoslané z HUAWEI P7-L10 pomocou Tapatalku
Dzumigar
 
Príspevky: 208
Obrázky: 0
Založený: 18 Júl 2011 21:00 pm
Bydlisko: Sládkovičovo

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod Loki12 » 16 Aug 2014 21:54 pm

Dakujem za reakciu.
Filter: aktualne je to takto (odspodu) - zeleny kruzok - modry molitan - biomech - 2x modry molitan - zeleny kruzok.
ked som v minulosti skusal filtracnu vatu, tak sa vyrazne - uz po tyzdni - znizil prietok. Ten biomech ma podla web stranok, ovela vacsiu plochu pre osidlovanie bakteriami. Mozno to casom napcham, len molitanom, ako mi pises. Zatial to takto vyborne funguje a odkedy pouzivam BioMech, tak aj vystupna hadica je o vela cistejsia.

Dropchecker: uz je dole. Hore som ho dal preto, lebo ked bol dole, tak do neho rastla Hydrocotyle a potom po nej vyliezla kreveta az do vzuchovej bublinky. Ale ok, bude dole.

CO2 bublinky: na outflow som teraz nasadil, taky ten zobak z jedneho stareho filtra a otocil aby tlacil vodu dolu. Hladina sa ukludnila, aj ked je tam pohyb, ale vyrazne mensi. Bublinky to zacalo ovela viac tlacit dolu. Ale na druhej strane, mam pocit, ze viditelne bublinky na prednej strane akvarka pomizli. Bud sa to rozpustilo. Alebo sa vsetko zachytava vpravo-vzadu na Hygrophile. Budem to sledovat. Rampu som skusal - HomeMade - po celej dlzke akva, male dierky, tlak to malo slusny, ale nevedel som ako docielit rovnomerne rozptylovanie bubliniek po celom akva. Vzdy sa to obmedzilo, len na tu cast kde bol difuzor. Inak je objednany UPAqua atomizer. Mozno sa potom vratim k rampe.

Hnojenie: Mikro mam zarobene a aj Draslik este podla Azetohnoj receptury. Vypouzivam to. Len budem davat menej - cca 3 ml/tyzden z Makro a Mikro. Budem sledovat co to urobi.

Rastlinky: Viem ze je to pocitova zalezitost. Viem si vybrat druh, vhodnost... Ale ked ja uz teraz mam pocit, ze je to zaplacane. A to sa este nerozrastla ta Hygrophila. Ak mas akekolvek napady na typ rastliny, umiestnenie, tak pis. Kludne sa necham ukecat.

Este raz dakujem za napady
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod Dzumigar » 16 Aug 2014 22:11 pm

K tym rastlinkam. Tento pocit mas preto lebo mas tam velko liste rastlinky. Tym to podobnym som si prechadzal i Ja. Cloveku je niekdy luto vyhodit rastlinky, alebo predat ked sa s nimi "natrapil" a konecne rastu.
V podstate sam si odpovedal, ze to mas poprehadzovane alebo nevhodne rastlinky na tak male akva.
Na to co ti pasuje co nie prides casom. Len to chce fakt pevnu volu.
Napr. Ja sa tesim ako blazon, ze mi akva prve leto vydrzalo bez vaznej ujmi. No ukazala sa i stetinka. Ale to sa snazi pripomenut, aby som nezabudol. Akurat Pogostemon erectus to nevydrzal tie teploty, rozpadol sa.

Odoslané z HUAWEI P7-L10 pomocou Tapatalku
Dzumigar
 
Príspevky: 208
Obrázky: 0
Založený: 18 Júl 2011 21:00 pm
Bydlisko: Sládkovičovo

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod Loki12 » 17 Aug 2014 09:51 am

Dakujem Dzumigar a aj redw.

Dzumigar - a mas nejaky esteticky, konkretny typ rastliny, ktory by si pri tychto parametroch navrhol? Ako napad. Neboj sa nebudem rovno bezat a kupovat. :-) Len v ramci esteticko rozvojovej diskusie. :-) - stranky z rastlinami poznam. A burzu stiham az tu na konci septembra. Takze ma mam cas. Studovat, prezerat internet a obrazky.

redw - pokracovaniez temy
(nerad robim akutne a rychle zasahy, pokial to je nevyhnutne - sinica, choroba,... Tak to hadam tymto co idem zmenit nepokazim)
- Svetlo - 1x24W som teda nastavil na 10 hodin - 10:00 - 13:00 a 15:00 - 22:00
(mam rad ked pred zaspavanim pozeram do akvarka, ryby krmim az po 21:00, aby som mal klud ich pozerat)
- Mikro znizim na 1ml /den
- Makro znizim na 3 ml / tyzden
- Reset akva - vymena cca 50% bola vcera 16.8.
(5x5litrov, menim to cez 5L bandasku - hadicovy system vylucujem a prebehnut sa po schodoch je nieco ako telocvik :-))
(nakolko to mam zamiesane)
1. flasa 250ml
KNO3 50g balicek
K2SO4 2 čl
MgSO4 5 čl
KH2PO4 1čl
2.flasa 250ml
TensoC 20g

- Testy - urobim dnes a zajtra testy a uvidim, ci sa daco meni, skusim to nastavit na cca 20mg/l
- Prepocitam si pomer N a P v hnojivach, hadam na to pridem ako to urobit.

V kazdom pripade dakujem za pomoc. A budem tu dennikovat - teda aspon to odhodlanie tu je. Vraj vacsina uspesnych ludi si stanovuje ciele a vedie si o tom zapisnik. Tak ja to urobim cez akvarko - ved chcem byt uspesny :-)

Pekny den
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod vincent van gogh » 17 Aug 2014 19:32 pm

Tak Loki,.......hádam spokojnosť,nie? :wink: Fundované názory sa objavili.

Definíciu,alebo "specifikáciu" rastlinného akva je zbytočné hladať,rovnako ako podiel/množstvo rastlinnej hmoty.Je to subjektívna záležitosť a otázka vkusu.Každý to má (naštastie) nastavené inak.Z môjho subjektívneho hladiska a z môjho videnia a cítenia ..............je tych rastlín málo.Ja by som skrátka doplnil,nezdá sa mi to preplácané.Ale ( a teraz si dovolím použiť myšlienku autorky z inej témy :) ),to už by nebolo Lokiho,ale vincentovo akva.

pár otázok:
- Dennerle Depot sa myslí Dennerle DeponitMix?
-toto je už vymenené,čierne pozadie?
-čo to rastie vpredu ,na tom žltom? vyzerá to na glossu,alebo marsilea?

Pozerám,že akva je založené v máji.Chce to svoj čas a neprehánať to s hnojením.....ale to určite vieš najlepšie sám.
PS. : Tvrdím,že som amatér. Skúsený nie.To ,dúfam,za pár rokov príde.... :mrgreen:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod Loki12 » 17 Aug 2014 23:02 pm

Hej. spokojnosť[SMILING FACE WITH SMILING EYES].

1. Ano, malo to byt Dennerle DeponitMix.
2 Ano, pozadie vymene. Ak sa ti nezda, lebo sa javi ako sede, tak je to klasický efekt lepenia cez vodny film. uz teraz je to o 200% lepšie, voda a bublinky uz miznu a miznu. Pri lepeni niesom úzkostlivý. keď lepim na nové akva, tak tam na dva dni supnem ohrievač na 30stupnov a o dva dni je pozadie dokonale.
3. Marsilea, ale nejde tak rýchlo ako som čakal. aj keď prirastky vidím.
4. Založenie vs. Hnojenie - viem že by tam malo byt hnojiva dost, ale myslel som si.... Inak pod Crinus a Stauro je ešte aj Osmocote v tobolkach. [SMILING FACE WITH OPEN MOUTH AND COLD SWEAT].

Inak aj ty, ak máš napady na nejaké rastliny a umiestnenie, tak napis. Nech mozem uvažovať na dovolenke.

Dik všetkým za prispevky.

Loki
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod jarviss36 » 18 Aug 2014 20:24 pm

'N akwarium te bou met liefde vir visse en seediere sal 'n lekker en baie mooi kunsmatige habitat vir seediere wees. 'N pragtige uitsig om te kyk na die see diereliefhebbers.
jarviss36
 
Príspevky: 20
Založený: 30 Júl 2014 18:11 pm

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod vincent van gogh » 19 Aug 2014 10:08 am

Loki12 napísal:... ak máš napady na nejaké rastliny a umiestnenie, tak napis. Nech mozem uvažovať na dovolenke.

Rešpektujúc tvoj "ideový zámer" Two Worlds,....(iked,aj v hardscape mi pár vecí nesedí..),tak napr. Microsorum pt. Narrow-zadné partie.Varianta "B"-Rotala rotundifolia.

Hemianthus Micranthemoides-stredné partie.Tá hydrocotyle by sa mohla ešte niekde zopakovať.. Alebo varianta "B" -rotala Wallichi.

Pomerne robustný Anub.Afzeli nahradiť menšími variantami.Otázny je Crinum.....za takého pol roka?

Predná časť : žltú "cestičku do hôr" ja by som nerobil,ale : Tu cryptocorynu by som nahradil Staurom,...doplnil o pogostemon helferi..pred kamene.
Ricciu ,ked už,by som rozdelil na viac menších kamenov a striedal: Riccia/Marsiela....riccia/marsiela.Alebo glossostigma. Po krajoch... doplniť Echinodorus quadricostatus.

Subjektívny názor,(nemusím zdôraznovať),ale aby som nezostal dlžný odpovede,ked už som to načal. :)
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod Dzumigar » 20 Aug 2014 13:22 pm

Pozri ja a moje citenie krajny t.j aquaspacing su daleko od idealu. Vincent v tom ma lepsie oko . :)

Odoslané z HUAWEI P7-L10 pomocou Tapatalku
Dzumigar
 
Príspevky: 208
Obrázky: 0
Založený: 18 Júl 2011 21:00 pm
Bydlisko: Sládkovičovo

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod Giftzahn » 21 Aug 2014 07:27 am

njn, podla mna treba akvarku dat cas ... ono, nakolko hardscape je dietny ... predpokladam ze finalny scape bude tvoreny cisto rastlinkami ... ked sa rozrastu ... cize chce to cas a neskor ostre noznicky ... cize teraz by som zbytocne rastlinky z akva netahal ... ono casom sam uvidis ci je zamena rastliniek nevyhnutna na realizaciu tvojho zameru ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod Loki12 » 23 Aug 2014 14:21 pm

@Vincent - dakujem za napady. po dovolenke ti to idem nakreslit a skusim cez nejake "photo editor" minimalne nadizajnovat. Este raz dakujem.
- ricciu dam aj tak prec. je tam len kvoli tomu aby bolo dost zelene. aj tak mi lezie na nervy to jej neustale "vyplavovanie".
- limnobium - vyberam po kybloch. neuveritelne rychlo rastuca burina, tak do pol roka tiez pojde kade lahsie
- Anub.Afzeli - je tam len kvoli TropicaLayoute - cize len pozostatok, aj tak sa mi tam nepaci, divno rastie.
- echinodorus - aktualene sa mi paci, ten si nasiel u mne zalaskovanie. Ten maly - tennelus, sa mi ......, neviem preco ale divno rastie, tak nejako nepredvidatelne a pri malom akva je kazda takato "chaotickost" na mna privela. Teraz je pozbierany v kosicku a zakryva filtre - ak najdem kupcu- rad sa zbavim. Radsej necham zarast cele akvarko quatricostatus-om.

@Giftzahn - ano, hardscape je dietny. Toto bola povodna idea -Tropica Layout 24, ale ako je jasne vidno. skoncil som uuuuplne inde. A tak, nejak som sa kvoli tej cesticke rozhodol pre dva svety - kuceravy vs. hladky.

Aktualny stav 23.9.2014:
- zelena prachova - minimum, akceptovatelne
- hneda prisadla - minumum, akceptovatelne
- ruducha - nasla si jeden list anubiasa - odstrihnute, akceptovatelne
- sinica - stale vo velkom fici, najma na tej zlte cesticke, na marseile a prilahlych listoch staura - idem vyskusat "zatemnovaciu metodu"

- pred vymenou vody NO3 25 mg/l (vymena vody 50%)
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod cezar.milan » 23 Aug 2014 20:45 pm

Sinica? Si si istý?
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod Loki12 » 23 Aug 2014 23:11 pm

je to zelenomodre, vytvára to taký povlak na substrate a listoch. podľa obrazkov na rostlinne... je to ona. po dovolenke ofotim.
Loki
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod Jozef I. » 23 Aug 2014 23:27 pm

loki vieš čo by som spravil ja na tvojom mieste?

urobil komplet hybienu akva, to znamena, povyberať všetku riasu čo sa da, poriadne odkaliť dno a dôkladne, vyčistiť hadice aj filter. nasledne vymeniť 70-80% vody a počas toho ešte potešiť riasy EC-čkom všade kde sa bude dať. nasledne napustiť vodu, aplikovať tak 3-4 nasobnu davku EC do akva a akva zatemniť na 3-4 dni. po tychto dňoch by som svietil iba jednou trubicou na 4 hod. ako svietiš aj teraz, vypol by som co2, zmeral by som hodnoty mikro a makro prvkov a dohnojil aby boli živiny v dostatočnom množstve a v spravnych pomeroch a pak by som šlapal štalom low-tech na nejaky čas.

Tento postup mám odskušany a zabral mi dobre, rias som sa nezbavil uplne
(je to predsa len boj na dlhší čas) ale dal som im silný uder pod pás :). tak nech sa dari.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod vincent van gogh » 24 Aug 2014 10:07 am

Loki12 napísal:@Vincent - po dovolenke ti to idem nakreslit a skusim cez nejake "photo editor" minimalne nadizajnovat....

Sem s tým..... :D 8)

Inak sinica,to je trochu problém.Ale dá sa zvládnuť......poznám. :mrgreen:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod cezar.milan » 24 Aug 2014 16:43 pm

Omylom som niekde uviedol a priznám sa, mrzí ma to, že sinica nieje riasa, ale vírus. martin_s ma opravil s tým, že je to baktéria a s tou sa bojuje ináč ako s riasou
clanky/sinica.php
http://scobak.blog.sme.sk/c/98370/Boj-s ... riich.html
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod Giftzahn » 25 Aug 2014 17:04 pm

Toto bola povodna idea -Tropica Layout 24, ale ako je jasne vidno. skoncil som uuuuplne inde.


jj, sak to by som teda aj prosil .... je to tovje akva ... cize aj tvoj layout / aquascape ergo. unikat ... a inspirovat sa inym akvarkom je dovolene ... a rozhodne nie je telesnou nemocou .... :lol: :wink: :mrgreen:

po dovolenke ti to idem nakreslit a skusim cez nejake "photo editor" minimalne nadizajnovat.


eee, ale pfuj ... ze photo editor .... photo editor k akvaristike nepotrebujes ... na ten sa mozes .... :lol: :mrgreen: :lol: .... otvor oci a pozeraj okolo seba ... chod do prirody ... a hned aquascapujes ako divy .... ono, pokial vsak nevidis vysledok "pred svojim vnutornym okom" mozes photo editorovat az do zcernania .... cize skoda casu nestraveneho s rukami v akva .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod chnuro » 02 Sep 2014 09:41 am

@Loki12 - Cital som tvoju ideu o EI od temy, kde si s tym zacal az sem. Na forum v lete kvôli športu takmer nechodím, ozval by som sa skor. Snaha je, tak skusim pomoct. Nie som sice guru, ale "azetohnoj" som tu vela odporucal ja, lebo samotne EI mi nefungovalo, azetohnoj ano. Mam vyskusany nabeh aj nasledne spomalenie a dnes mam akvaria nastavene tak, ze ich striham raz za mesiac, niekedy aj raz za 3.

Daj fotku celej nadrze a detaily rias, rastlin, co ta trapia (rozmatane zabery sa nepocitaju). Tiez aktualne hnojenie.
Mimochodom, sinoca sa môže vyskytnúť, keď je akýkoľvek makro prvok v nedostatku. Čiže aj PO4 - vyskúšané ;-). Ale podme pekne po poriadku:

EI naozaj JE jednoduché, nepotrebuješ testy, nepotrebuješ takmer nič upravovať v hnojení. Z toho, co som cital v prvom prispevku temy mozem povedat, ze mas na EI slaby filter, svetlo je OK. Ja mam v akvariu 60x30x36 eheim classic 2217 a neškrtím ho. Vďaka výkonu môžem bez špekulácií používať vatu a prietokový CO2 reaktor. Čiže na EI budeš k tvojmu filtru potrebovať prietokové čerpadlo.... a rastliny.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod Loki12 » 02 Sep 2014 20:13 pm

Aktualizacia po dovolenke:

a/ sinicovy povlak - zatial to tak nazyvam - sa nerozsiril, respektive len uplne minimalne
b/ zelene riasy nastupili asi vsetky - prachova, zabi vlas,... - nebolo poriadne vidno cez predne a bocne skla
c/ hneda riasa - na bocnych sklach pod osvetlenim + na prednom pri substrate dole
d/ nasiel som jeden trstik ruduchy na jednom liste staura

od 23.8. - 31.8. nekrmene, nehnojene - po poslednom resete som dal len mikro - namiesane podla klasickej azetohnoj receptury. Makro vobec. Osvetlenie ostalo ako po poslednej aktualizacii - 10 hodin s 2h prestavkou (asi budem musiet ist este na kratsi interval)

31.8.2014
kompletny reset
, a naodporucanie som vymenil vodu, a precistil filtre - viem ze sa to nema robit naraz, ale asi v case normalnej prevadzky a nie ked sa zbavujem utokov rias. Ved poradte pre buducnost.
- vymena cca 70% vody (6x5L bandaska)
- vsetku vymenu vody som vlastne vykonal odkalenym dna
- aplikovane aj EC - ako mi radil Jozef
- crinum islo zial do - kybla :-( - obe zozltli a a zelene casti sa obalili takou hnusnou ciernou pliagou, neslo to ani utierkou dolu
- kupa 1 kosicka - cryptocorina(uz neviem aka) - je vpravo dolu, velmi sa podoba na crinum (ja ten tvar proste milujem)
- velky anubias - isiel do maleho, okenneho pestiarenskeho akvarka, uvidime co s nim dalej
- microsorum presunute na pravu stranu za kamen
- kupa 1 kosicka - Heteranthera zosterifolia - prava zadna cast, zacina sa mi to viac pacit
- Hygrophila pinnatifida - ostranena a preskupena, zostrihana len na cast - medzi svety(kamene)
- Pogo - preskupene pred kamene a pinnatifidu - dik za tip Vincent - je to takto zivsie a viac hlbsie
- stauro - rozdelene na obe predne partie - opat dik Vincent
- hydrocotyle - ostraneny z lavej casti - uz liezol do DC - a nechavam ho len na lavom svete - okolo kamena
- echinodory - prestrihnute vyhony a rozsadne do zadnej casti
- HC na skusku zasadne do prednej partie kusok od marseily (vpravo) - po tyzdni vidim nove vykonky, listky a dari sa mu
- plan: do priestoru medzi echinodormi budem zhanat Rotalu - opticky mi tam pojde aj ked pojde do cervena aj ked do zelena

@chnuro
- teraz nehnojim - cakam na usmernenie
- test PO4 (sera) - 0,1mg/l - jemnulinko do modra, ale dnes je to LEN treti vecer od resetu, takze mozno OK, vstupna voda ma rovnaky odtien
- test NO3 (sera) - 25 mg/l - merane PRED resetom - cize podla info od vas a netu, optimalna hladina (tyzden bez hnojenia a krmenia)

- kupovat 2217 teraz nemozem a ja si to fakt neviem predstavit ako to tam "zurci", uz teraz po nasadeni atomizeru mam bublinky naozaj vsade po akvarku - aj mi to celkom opticky prekaza, ale zvyknem si, cize fakt pri tej 2217 oblude si to neviem ani len predstavit.
- ako alternativne obehove cerpadlo by som mohol vyuzit EheimSkim350 - to ked sa zapne, tak to fici jedna radost (cize tu mozeme pocitat s touto alternativou)

Fotky:
akva54sept2014012.jpg
celkovy pohlad

akva54sept2014001.jpg
povlak - marseila

akva54sept2014002.jpg
povlak stauro
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod chnuro » 02 Sep 2014 22:53 pm

Cau Loki,

tak ani nevmiem kde zacat. Skusim to v bodoch:
  • Svietit 10h denne (aj ked je to iba 24W ziarivkou v 54L akva) ked nehnojis a cockujes je chyba. Tym nedostatok makroprvku iba zhorsujes. Tadialto cesta nevedie. V podstate sa teraz snazis vyhladoviet rastliny. To zhorsuje situaciu a vysvetluje ten riasovy mix, co si pestujes. Cize tie riasy by som jednotlivo velmi teraz neriesil.
  • Ak tam mas sinicu, tak zatemnovanie a podobne triky su ti nanic, ked sa potom vratis do starych kolaji. Musis vediet, co po zatemneni zmenit (vacsinou je to eliminovat nedostatok makroprvku).
  • Myslim, ze si na zaciatku temy spominal, ze si pouzil aj vyzivovy substrat, v tom pripade nejake hlbkove odkalovanie neodporucam. Staci povysacat machy, povrch dna a koberceky. Castejsimi vymenami vody nikdy nic nepokazis a prave naopak, je to vyborna prevencia voci riasam. Cistenie filtra pri vymene vody nevidim ako problem. Dokonca ho cistim vo vodovodnej vode. Reset akvaria sa pri EI v podstate robi kazdy tyzden.
  • Nove rastliny su teraz len prinosom, ale presadzanie nie. Na fotke Staurogyne vidim staghorn, to bude oriesok zbavit sa ho, ale o tom neskor.
  • Novy filter nemusis kupovat a ani to nerob. Na zlepsenie prudenia staci cerpadlo. Ci ho treba, alebo nie zistis podla toho, ci sa ti hybe voda aj v rohoch. Ja mam velmi silny filter ale aj clenite akvarium. Ten prud vody sa rozbije o rastliny a dekoracie.

OK, teraz co spravit dalej, aby sa zobralo akvarium ako celok - cize ako dosiahnut zdrave rastliny:
  • Ak chces skusit EI, tak na hnojenie nesmies nabehnut naraz. EI su velmi silne davky a treba ich postupne zvysovat. Vzhladom na mnozstvo problemov v akvariu by som skusil stvrtinove davky (do odvolania). Prvy tyzden vynechaj NO3 mas ho tam dost.
    Mikro prvky som neskor oproti azetohnoju este zvysoval. Spotreba mikro pri rychlorastucich rastlinach moze byt skutocne enormna. Daj vediet kolko pocitas ze mas cisty objem vody (vratane filtra) a skusim ti do svojej excelovskej kalkulacky nahodit EI á la Azet. Uvidis kedy, cim a kolko hnojit.
  • V EI sa aj silno svieti, ale nechal by som teraz 1x 24W, teraz daj 5 hodin denne, najskor o 2 tyzdne pridame hodinku. Napriek tomu by som odporucal nastavit CO2 tak, aby sa ti permanentny test sfarbil do bledučko zelena, takmer do žlta. Opatrne, priblizis sa tym k hranici tolerancie kreviet a otocinkulusov, ale dlhodobo takto fungujem aj v kreveratiu a sakury sa množia ako potkany, v inom akvarku aj tetry žijú v početnej skupine a žiadne straty. Opatrnost je na mieste, ale ma to vyhodu. Aj pri silnejšom svetle by vtedy nemal nastat nedostatok CO2. Je to taka tvoja poistka.
    K CO2 este jednu vec, ktoru opakujem mnohym a stale nie je medzi akvaristami samozrejma: ak pouzivas elektromagneticky ventil, tak si daj pozor, aby v dobe zapnutia bol DC rovnakej farby, ako ceu dobu svietenia. Jednoducho pocas doby osvitu nesmie vobec kolisat CO2. Je to velmi dolezite pre akvarium bez rias.
  • pokracuj aspon v dvoch vymenach vody / tyzden

Tieto rady smeruju k EI. Zaklad tejto metody je dat rastlinam vsetko co mozu pouzit. Cize CO2 nesmie byt limitnym rovnako ako ani akykolvek prvok. Jediny limit je akurat intenzita osvetlenia a este aj s tou sa ide pomerne vysoko, aby rastliny nedali sancu riasam.

Este ma urcite nieco napadne, tak info doplnim neskor. Nie je to ziadna veda, stale rovnake pravidla dookola.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod Loki12 » 03 Sep 2014 07:51 am

dik Chnuro, fakt si cenim ze mi pomahas.

chnuro napísal:Svietit 10h denne

Jasne chapem, tiez som mal podozrenie. Lebo v malo 20L krevetisku uz svietim len 5 hodin a tam uz riasa prakticky nie je. Tam ale ani nehnojim, len ked si spomeniem.
chnuro napísal:Ak tam mas sinicu, ....co po zatemneni zmenit (vacsinou je to eliminovat nedostatok makroprvku).

Toto este musim pochopit. To analyzovanie konkretnych nedostatov, konkretnych prvkov. Niekde raz niekto napisal taku informaciu, kde uviedol rastliny a ich chovanie na nedostatok urciteho prvku. Ale neviem to teraz najst. Proste neviem vyhladavat asi :-)
chnuro napísal:...hlbkove odkalovanie neodporucam.

To som v podstate nikdy nerobil, len vysavanie, tak ako si popisal. Vymenu vody teda idem zrychlit. 50% a 3-4dni - podla nalady a casu, ale dam si zalezat.
chnuro napísal:Nove rastliny su teraz len prinosom, ale presadzanie nie. Na fotke Staurogyne vidim staghorn, to bude oriesok zbavit sa ho, ale o tom neskor.

To som robil prave kvoli vyraznemu zasahu a vymeny takmer vsetkej vody. Viem co sposobuje rypanie v dne a aj aky to ma vplyv na rasliny. napriklad Crypta to moze schytat a aj stauro moze, a asi aj bude, robit zlobu. Staghorn si idem nastudovat, co to mam za kamarata nastahovaneho.
chnuro napísal:...Na zlepsenie prudenia staci cerpadlo....ci sa ti hybe voda aj v rohoch

hladina sa hybe vyrazne, Hetera sa priam ohyba pod prudom, kde je prud mensi je lavy predny roh, ale aj tam vidim bublinky CO2 ako sa chybu. Odkedy mam atomizer, tak vidim v ramci celeho akva hydrodynamiku ovela lepsie. Tie bublinky naozaj plavaju do kazdeho kuta.
chnuro napísal:EI su velmi silne davky a treba ich postupne zvysovat. .....by som skusil stvrtinove davky (do odvolania).

Vidis toto som nikde zatial neprecital. Fakt nikde. Len to ze si to aj tak vsetci nakoniec este upravili podla seba.
chnuro napísal:Daj vediet kolko pocitas ze mas cisty objem vody (vratane filtra)

pocitam tak 45 Litrov aj s filtrom
chnuro napísal:teraz daj 5 hodin denne, najskor o 2 tyzdne pridame hodinku. Napriek tomu by som odporucal nastavit CO2 tak, aby sa ti permanentny test sfarbil do bledučko zelena, takmer do žlta.

Ok, idem to vecer takto nastavit. Pridam dalsiu bublinku a znizime svetlo.
chnuro napísal:...ak pouzivas elektromagneticky ventil....nesmie vobec kolisat CO2

EVM nemam. Na stranka rostlinna-akvaria som cital niekolko clankov a boli dost protichodne. ale nasiel som tam info, ze pokial nemam velky objem akva a nedavam uplnu hraniciacu hodnotu CO2, tak je investicia do EVM zbytocnost. Tak neviem. Skusim to nastavit. v 20L akvarku som uz raz osadku pridusil, takze pojdem opatrne.
chnuro napísal:Tieto rady smeruju k EI.

Tak verim, ze sa k tomu raz dostanem

V kazdom pripade ti dakujem za vsetko.
Budem dalej cakat na tvoje info a zaroven budem aj nadalej informovat - dennikovat.

Loki
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod Giftzahn » 03 Sep 2014 08:32 am

Niekde raz niekto napisal taku informaciu, kde uviedol rastliny a ich chovanie na nedostatok urciteho prvku. Ale neviem to teraz najst.


njn, ak ma pamat neklame supal som to minimalne x krat vo viacerych prispevkoch .... t.j symptomy pri nedostatku niektoreho s prvkov .... plus aj fuzik vzajomnej zavislosti .... :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod chnuro » 03 Sep 2014 08:49 am

OK, so svetlom sa chapeme. Ma to uzku spojitost so vsetkym ostatnym. Na fore tu odznelo celkom pekne prirovnanie, ze v akvariu je svetlo nieco ako plyn na aute. Cim viac a silnejsie zasvietis, tym idu rastliny rychlejsie. Ale vtedy maju aj vyssiu spotrebu zivin.
S analyzovanim konkretnych rias ti moze pomoct tento clanok od Raviolky: http://maniakva.sweb.cz/prvky.htm
Je to len pomocka, nie je to vseliek na tvoje problemy. Marketa na tej stranke niekde spominala aj jej boj so sinicou. Svojho casu mi to dost pomohlo.

Stahhorn budes musiet pracne vykynozit manualne. Jednu dobu som ho mal v mojej 60-tke. V podstate co sa da som vystihal, zvysok som vykynozil EC-ckom. Po postiekani (pri vypnutom filtri na cca 10 min.) do druheho dna zmeni farbu z ciernej na hrdzavu. Vtedy je po ňom. Je to beh na dlhu trať, ale da sa ho zbavit.

Pokial ide o prudenie, tak sa da pohrat s umiestenim tvojho skimera a vystupu z filtra. Vzdy je to o experimentovani. Tu kalkulacku ti pripravim vecer, vo svojom PC mam nieco podobne predvyplnene.
EMV nie je nutnost, je to vec komfortu. Bez neho musis dat vacsi pozor, ked ides na hranu s CO2. Osobne si bez neho neviem CO2 set predstavit.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.