choroba, baktéria alebo poranenie? Skalár amazonský



Akvarijné ryby - choroby, liečba

choroba, baktéria alebo poranenie? Skalár amazonský

Odoslaťod Nita » 25 Aug 2014 13:02 pm

Čaute prikladám foto o čo ide, dúfam že to tu nejak nepototo som tu nová :twisted:
Je dosť možné, že som si ho už takto vzala z obchodu no všimla si pozdejšie..... Vyzerá to ako ranka tak som nechcela panikáriť a počkám či sa to zahojí alebo budem vidieť že sa to zmenšuje atd. Má to už asi 3 týždne (fakt asi) a nemizne to, nijak sa to nemení. Kedže som taký anti-chemický typ nepoužila som žiadne liečivá zatial a ani chemickú úpravu vody nepodporujem (nesmejte sa mi) niektorí ludia chovajú ryby v čistom náleve a mám chuť ich kopnúť do hlavy. Akurát som pridala kus viac soli (áno, morskej) kvoli tomu, že to podporuje tvorbu slizu (zase sa mi smejte že som im nenaliala nejaké kvapky hned :P ) Ryba je inak čulá, žravá, šťastná ako ostatné, všetko je v najlepšom poriadku. Len chcem vedieť wtf is this, aby som mohla prípadne pristúpiť k liečbe ak bude fakt treba :)
Dík vopred :pivo:
Prílohy
IMG_1192.JPG
IMG_1190.JPG
Nita
 
Príspevky: 23
Založený: 25 Aug 2014 12:43 pm

Reklama

Re: choroba, baktéria alebo poranenie? Skalár amazonský

Odoslaťod Hryzo » 25 Aug 2014 13:13 pm

asi si to mala smerovat sem -

identifikacia-choroby-t1708-384.html

vyzera to podobne ako som mal ja na garrach, neviem doteraz co to presne bolo ale bola to nejaka bakteria a vyliecil som to baktopurom direct (pozor zabil som si aj dobre bakteria a nasledne som ich priotravil NO2-kou) ... treba opatrne a poriadne sa starat o vodu (vymena a pod.)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: choroba, baktéria alebo poranenie? Skalár amazonský

Odoslaťod martin_s » 25 Aug 2014 13:43 pm

Vyzera to na mechanicke poskodenie, ktore bolo sekundarne infikovane. Nepises nic o akvariu takze tazko sa hlada pricina preco sa to nehoji. Pridavok soli nebol zly krok. Mozno by som skusil aj dezinfekciu postihnuteho miesta hypermanganom, pripadne kupel vo FMC. Samozrejmostou je dorazne dodrziavanie hygieny v akvariu.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: choroba, baktéria alebo poranenie? Skalár amazonský

Odoslaťod Nita » 25 Aug 2014 13:53 pm

Hygiena sa dodržiava, podmienky v akváriu sú OK, tento krpec takto už prišiel z obchodu. Ja som si aj najprv myslela, že ho napadli iné ryby lebo pre mňa, čo to vidím prvý raz, to vyzeralo, že má vyškubané šupiny. Tiež som zvažovala, že ak je to baktéria tak by sa to prenieslo na iné ryby, čo sa ale nestalo, takže moje prvé myšlienky boli tiež, že je to mechanické poškodenie... Mám rybu oddeliť do samostatnej nádrže a liečiť? Nemám s tým dobré skúsenosti nakolko skalár je dosť spoločenská ryba a ak je oddelený od svojo húfu tak je v strese
Nita
 
Príspevky: 23
Založený: 25 Aug 2014 12:43 pm

Re: choroba, baktéria alebo poranenie? Skalár amazonský

Odoslaťod kvietik » 25 Aug 2014 20:08 pm

neviem co to ma, ale kym neliecis neuskodi zvysenie teploty(neviem ale aku mas v akva ani ake ine ryby chovas....) a ja by som nepridaval do akva so skalarmi sol ale radsej huminy a taniny(raselina, jelsove sistice..) co je prirodzene pre skalara narozdiel od soli...
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: choroba, baktéria alebo poranenie? Skalár amazonský

Odoslaťod cezar.milan » 25 Aug 2014 21:19 pm

Nita napísal:Hygiena sa dodržiava, podmienky v akváriu sú OK,

To by chcelo popísať obšírnejšie
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: choroba, baktéria alebo poranenie? Skalár amazonský

Odoslaťod dominges » 25 Aug 2014 21:35 pm

Ako písal cezar potreba viacej informácii. Napr. veľkosť nádrže, počet rýb, parametre vody (hlavne NO² a NH³), dĺžka zábehu akvária, filtruješ akva nonstop? a aký máš filter atď...

Tiež by som povedal že je to mechanické poškodenie, ale aj tak by som ju radšej vybral a dal do karanténej nádrže.
dominges
 
Príspevky: 37
Obrázky: 0
Založený: 15 Jan 2014 15:37 pm
Bydlisko: DT

Re: choroba, baktéria alebo poranenie? Skalár amazonský

Odoslaťod Nita » 26 Aug 2014 18:59 pm

neviem ako s tým síce parametre súvisia, ved sa mu to neobjavilo u mna, v akých podmienkach bol pred tým ako som ho kúpila naozaj neviem... teplota je momentálne 26-27, filtruje sa neustále okrem krmenia, akvárium je už dlho zabehnuté kolk presne vám neviem povedať, počet rýb je momentálne 11 + 3 slimáky, nádrž je 120l.. skaláre, guramy, kolizy, molly + ampulária, achatina, taia naticoides, už dlho chovám v takejto zostave....... ospravedlnujem sa, v našom regióne je mäkká voda a po rokoch akvaristiky som to prestala sledovať, lebo vždy bolo všetko OK, ale ked je to pre vás nutné tak vám to teda v najbližšej dobe napíšem
inak dneska som ho chvílu sledovala, všimla som si viac bielych miest v rane, na foto vidno biely stred len. Pre mna to vyzerá, že sa to hojí... ale riadne pomaly :P
Nita
 
Príspevky: 23
Založený: 25 Aug 2014 12:43 pm

Re: choroba, baktéria alebo poranenie? Skalár amazonský

Odoslaťod Hryzo » 26 Aug 2014 19:21 pm

Nita napísal:neviem ako s tým síce parametre súvisia, ved sa mu to neobjavilo u mna, v akých podmienkach bol pred tým ako som ho kúpila naozaj neviem...


kvoli tomu ako pisal martin_s - sekundarnej infekcii. moje garry si sposobovali ranky sami ked sa mlatili a ked sa im to potom chytilo to islo do vacsich ran kvoli bakterii. ked som ich vyliecil sa rany hojili behom tyzdna az dvoch podla velkosti zranenia. ty si pisala ze sa to uz 3 tyzdne nehoji a stagnuje ...
ja ti neviem poradit tak ako tuto skuseny akvaristi tak ti aspon vysvetlujem preco ich vsetky tie udaje zaujimaju pretoze ako som pochopil uz davnejsie velmi vela veci vie ovplyvnit rovnaku situaciu na milion sposobov. a urcite ocenia aj fotku tych bielych miest v ranke ak by sa dalo pretoze to moze byt aj opacne a moze sa to zhorsovat ale to je na ich posudeni. pravdaze aj na tebe pokial chces poradit :)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: choroba, baktéria alebo poranenie? Skalár amazonský

Odoslaťod cezar.milan » 26 Aug 2014 20:35 pm

Nita veď napísať o aký filter ide,( hlavne nech ide nonstop), ako často ho čistíš prepieraš, či umývaš. Ako často a koľko vody meníš, ako je na tom s rastlinami, darí sa im, rastú?
Pokiaľ by bolo všetko O.K., tak k hojeniu by už došlo, zatiaľ sa to však uberá iným smerom. V akváriu sa hromadia škodlivé látky a je dôležité vedieť akým spôsobom sa odbúravajú. Tieto škodliviny nerobia dobre imunite rýb.
Kto má možnosť hodiť sem foto akvária, tak ho dá a je to spôsob ako čo najrýchlejšie pomôcť a poradiť. Takto sme v medziach tipovania
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: choroba, baktéria alebo poranenie? Skalár amazonský

Odoslaťod Nita » 26 Aug 2014 21:29 pm

aktuálnejšia,po 3 dnoch... na foto to moc nevidno ale zmenilo sa to troška
Prílohy
IMG_1211.JPG
Nita
 
Príspevky: 23
Založený: 25 Aug 2014 12:43 pm

Re: choroba, baktéria alebo poranenie? Skalár amazonský

Odoslaťod Nita » 26 Aug 2014 21:41 pm

no filter je klasický vnútorný, plánujem ho vymeniť za niečo lepšie, aj ked sa na tento vôbec nemôžem sťažovať.....molitan neumývam v chlorovej vode nezabijam bakterie ale normálne ho vypláchnem v akváriovej vode, telo filtra zotriem a tiež steny akva a potom odsajem z akva tretinu až polovicu vody -podla potreby a dolejem čisú vodu.... toto opakujem každý 1- 2 týždne
Nita
 
Príspevky: 23
Založený: 25 Aug 2014 12:43 pm

Re: choroba, baktéria alebo poranenie? Skalár amazonský

Odoslaťod cezar.milan » 26 Aug 2014 22:35 pm

Výborne! Držím palce! Problém bude aj do budúcna vyvolávať filter, zrejme malá filtračná plocha. S tým čo najskôr urob asi to, že využiješ hlavu toho filtra a nasadíš molitánovú kocku a to o hodne väčšiu ako máš. Toto si čítala? ak nie obetuj čas
http://www.discus.cz/web/index.php?page ... &clanek=28
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: choroba, baktéria alebo poranenie? Skalár amazonský

Odoslaťod martin_s » 26 Aug 2014 23:10 pm

Nita napísal:... počet rýb je momentálne 11 + 3 slimáky, nádrž je 120l.. skaláre, guramy, kolizy, molly + ampulária, achatina, taia naticoides, už dlho chovám v takejto zostave.......

Tu achatinu mas uz dlho v akvariu??? :shock: Hmmm... Achatina je vsak suchozemsky slimak, nie vodny...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: choroba, baktéria alebo poranenie? Skalár amazonský

Odoslaťod Nita » 26 Aug 2014 23:25 pm

no neviem mne to v shope predali pod takýmto názvom mali ich v akva pri ostatných slimákoch, medzi tým stihla mať u mna malé :) neviem fakt čo to je potom, ale darí sa mu :D
Nita
 
Príspevky: 23
Založený: 25 Aug 2014 12:43 pm

Re: choroba, baktéria alebo poranenie? Skalár amazonský

Odoslaťod Nita » 26 Aug 2014 23:31 pm

našla som to na nete, je to Brotia pagodula , fakt neviem prečo mi pani povedala, že to je Achatina :o
Nita
 
Príspevky: 23
Založený: 25 Aug 2014 12:43 pm

Re: choroba, baktéria alebo poranenie? Skalár amazonský

Odoslaťod Nita » 27 Aug 2014 16:45 pm

cezar.milan napísal:S tým čo najskôr urob asi to, že využiješ hlavu toho filtra a nasadíš molitánovú kocku a to o hodne väčšiu ako máš.

Prosím vysvetli mi to nejak ľudskejšie normálnou kuchynskou rečou, nejak som to nepochopila, čo mám spraviť s molitanovou kockou? no o hodne väčšiu si predstaviť neviem vyzeralo by to neesteticky, kedže tá, ktorú mám je dosť velká. a prečo to mám spraviť? aký to má význam? Článok som si pozrela (nečítala celý), ja viem o rôznych druhoch filtrov tak to ma to učiť nemusíte, práve preto chcem tento starý vymeniť. ale zase nejdem čítať to všetko aby som tam našla presne to, o čom hovoríš :?:
Nita
 
Príspevky: 23
Založený: 25 Aug 2014 12:43 pm

Re: choroba, baktéria alebo poranenie? Skalár amazonský

Odoslaťod cezar.milan » 27 Aug 2014 20:19 pm

Napíš aký máš typ filtra
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: choroba, baktéria alebo poranenie? Skalár amazonský

Odoslaťod kvietik » 28 Aug 2014 06:52 am

ono problem je ten ze keby si postupovala podla toho akvarijne-ryby-choroby-ako-postupovat-ke-chcem-radu-t14331.html, tak tu nie su zbytocne otazky ohladom filtra atd....
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: choroba, baktéria alebo poranenie? Skalár amazonský

Odoslaťod martin_s » 28 Aug 2014 12:35 pm

Nita napísal:Článok som si pozrela (nečítala celý), ja viem o rôznych druhoch filtrov tak to ma to učiť nemusíte, práve preto chcem tento starý vymeniť. ale zase nejdem čítať to všetko aby som tam našla presne to, o čom hovoríš :?:

Na toto je len jedna odpoved: Kto nema zaujem a snahu si najst odpoved sam, ten si ju nezasluzi ani od druhych!
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: choroba, baktéria alebo poranenie? Skalár amazonský

Odoslaťod Nita » 28 Aug 2014 20:37 pm

kvietik napísal: ja by som nepridaval do akva so skalarmi sol ale radsej huminy a taniny(raselina, jelsove sistice..)
vďaka za radu vyskúšam :)
dnes mi pribudli mladé rybky a slimáky :roll:
Nita
 
Príspevky: 23
Založený: 25 Aug 2014 12:43 pm

Re: choroba, baktéria alebo poranenie? Skalár amazonský

Odoslaťod Hryzo » 30 Aug 2014 22:31 pm

neviem ci to je len moj nazor ale pokial mas v akvariu nejaky problem - a la nnehojace sa zranenie skalara tj mozny problem s bakteriami - tak by som tam dalsie nove osadenstvo nedaval a pockal kym to dam do poriadku ... ohrozujes tym nove prirastky ktore mozu byt citlivejsie kvoli zmene prostredia a znizenej imunity
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: choroba, baktéria alebo poranenie? Skalár amazonský

Odoslaťod martin_s » 30 Aug 2014 23:44 pm

Hryzo tak by mala samozrejme postupovat, navyse tazko posudit ci to aj bez toho nema prerybnene, kedze spomenula iba druhy nie ich pocet...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: choroba, baktéria alebo poranenie? Skalár amazonský

Odoslaťod Nita » 31 Aug 2014 00:01 am

Nie len mi pribudli mladé ryby aj slimáky z môjho chovu tie som hned oddelila :) Skalár sa hojí. Bude to síce ešte chvílku trvať, ale už vidno malý pokrok :) a vzala som si kvietikovu radu tak uvidime, Martin, v žiadnom prípade, momentálne 9 dospelých rýb v 120 l
Naposledy upravil Nita dňa 31 Aug 2014 00:05 am, celkovo upravené 1 krát.
Nita
 
Príspevky: 23
Založený: 25 Aug 2014 12:43 pm

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Google Adsense [Bot] a 4 hostí.