Nano cube 60l - zelena kocka radosti



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Nano cube 60l - zelena kocka radosti

Odoslaťod chnuro » 30 Jún 2013 15:27 pm

Ok, netravim zasa cele dni na youtube, ale kde-tam si nieco pozriem. Sam vies, ze to, ci rastliny bublinku nezavisi iba od svetla (musi byt dostatok zvivin a CO2). Ale povodna tvoja uvaha bola, ze v akvariu mas viac svetla ako je v tropoch. Je to hlupost.
Cez jasný slnečný deň je intenzita osvetlenia vonku 100 tis. lux. Je to presne to svelo, pri ktorom nedokazes ani citat z bieleho papiera.
Definicia lux je tu. Cize ak ty svietis na hladinu 4x39W napr. tymito ziarivkami, tak ti kazda da 3250lm. Spolu vyziaris 13000 lm (a to neuvazujem, ze reflektory ti neodrazia vsetko smerom na hladinu). Tvoje akvarium ma plochu hladiny 120x50cm = 0,6m2. Na tvoju hladinu dopada celkom 13000/0,6 = 21700lux, co je 4,6x menej, ako vo volnej prirode cez jasný slnečný deň..

Bavíme sa tu o intenzite osvitu hladiny, nie o intenzite osvetlenia dna. Tam je faktorov už viac.

@hatamrc, prepac za spam ;-)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Reklama

Re: Nano cube 60l - zelena kocka radosti

Odoslaťod TTjopo » 30 Jún 2013 19:22 pm

Peter teoreticky to podla tvojich vypoctov sedi to nemozem popriet.Kedze HC a jemu podobne nizkorastuce rastlinky ale aj ine vecsinu svojho zivota pocas roka rastu v prirode emerzne a pod vodu sa dostanu len pocas obdobia dazdov kedy byva voda tak zakalena ze svetlo prejde sotva 10cm tak sa to teorii trosku vzdaluje.Myslim ze obaja zachadzame uz z kazdej strany do extremov a navrhoval by som tuto debatu pokracovat az sa nabuduce streneme v tvorsade pri pivku a aby sme zbytocne nezahlcovali tuto temu ktora je o niecom inom.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Nano cube 60l - zelena kocka radosti

Odoslaťod hatamrc » 10 Júl 2013 09:41 am

Ako vidim rozprudila sa tu seriozna debata, ja do nej vsak az na tolko nevidim a tak sa nebudem zapajat. Poviem zatial len tolko, ze v akvariu uz je osadeny skleneny difuzor, zatial som spokojny, nerobi mi to ziadne problemy. Este musim zohnat ciernu hadicku, ktoru sa mi zatial v NR zohnat nepodarilo, chcel som sa vyhnut objednavaniu, kde za 4eur hadicku zaplatim dalsie 4eura na postovnom, co sa mi zda nelogicke.
hatamrc
 
Príspevky: 154
Založený: 22 Sep 2011 10:42 am
Bydlisko: Nitra

Re: Nano cube 60l - zelena kocka radosti

Odoslaťod hatamrc » 27 Jan 2014 20:24 pm

Ahojte.

S odstupom casu znovu ozivujem temu o mojej kocke.
Akvarku sa dari, povedal by som nad moje ocakavania, vyhybaju sa mi problemy s riasou a tak si zije vlastnym rezimom, bez nejakych vaznejsich zasahov. Vymena vody prakticky raz za tyzden (podla toho ako stiham) + svietenie, co2 podla predosleho rezimu. Osadke ci uz rastlinnej alebo zivocisnej sa dari (hc pekne rastie-pravidelne ho zastrihavam, krevetky sa mnozia.).
Kedze som vsak clovek, ktory ma rad zmeny, uvazujem nad zmenou "layoutu", pripadne celkovym znovuzalozenim. Mozno sa to niekomu zda ako hlupy napad, babrat do akvaria, ktore spolahlivo funguje, respektujem. Kedze tento rozmer kocky, mi podla mojho nazoru nedava az taku moznost experimentovat, uvazoval som i nad vymenou akvaria (podobna litraz, klasicky tvar uz nie kocka), pripadne zrezanie z vysky akvaria. Tu sa naskyta problem, je mozne z takehoto skla zrezavat, alebo to nie je prilis rozumny napad ? Dosiahol by som pre moje oko idealnejsi tvar, bez nutnosti kupovat nove akva. Mozno to vsak je hlupost a lepsi napad by bol kupit nove akva a toto pripadne predat.
Kedze sa mi pacia male nadrze, tak isto nemam ani priestor na nejake velke experimenty, v pripade novej nadrze by som sa tiez drzal niekde v oblasti 50l.

Za postrehy dakujem.
hatamrc
 
Príspevky: 154
Založený: 22 Sep 2011 10:42 am
Bydlisko: Nitra

Re: Nano cube 60l - zelena kocka radosti

Odoslaťod TTjopo » 27 Jan 2014 23:23 pm

Na tvojom mieste by som isiel skor do novej nadrze.Rastlinky moze pouzit z tejto pokial budu vyhovovat predstave noveho layoutu.Ked sa nove akva zabehne tak toto bud predas co sa vobec neoplati alebo si ho nechas ako nejaku rezervu ci karantenu.Po pripade na nejake experimenty-ci uz v hnojeni alebo hocicom inom.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Nano cube 60l - zelena kocka radosti

Odoslaťod ichthys » 27 Jan 2014 23:47 pm

To sklo je ohybane za tepla a neviem si predstavit ako by si ho chcel rezat, leda ak diamantovym kotucom alebo pasom. Urcite je rozumnejsie kupit nove akva zvlast pri takej litrazi- a je jedno ci si toto nanocube nechas, alebo predas. Ak Ti nevyhovuje format stvorca, mozes spustit vodu do polovice a mas obdlznikove akvarium + priestor pre paludarium.
ichthys
 
Príspevky: 232
Obrázky: 3
Založený: 15 Okt 2010 15:00 pm

Re: Nano cube 60l - zelena kocka radosti

Odoslaťod hatamrc » 29 Jan 2014 11:22 am

Dakujem za odpovede. Co sa tyka rezania (samozrejme som to nechcel rezat doma) som sa bol informovat a idealne by to bolo samozrejme rezat vodnym lucom, co by vsak bolo naozaj nakladne, takze z tejto moznosti upustam (bol to len taky napad). Spustanie vody a nasledne paludarium, tiez nie je podla mojho gusta, nie zeby sa mi taketo nadrze nepacili, ale svoju si tak jednoducho neprestavujem. Takze mi vychadza, ze najrozumnejsie bude kupit znovu novu nadrz, kvoli priestoru planujem 35-50l (kvoli rozmerom zostavam pri nano) a tuto nadrz si zatial necham na prechovanie osadenstva. Mozno ma nakoniec osvieti a najdem nejaku inspiraciu aj pre tento rozmer akvarka.
hatamrc
 
Príspevky: 154
Založený: 22 Sep 2011 10:42 am
Bydlisko: Nitra

Re: Nano cube 60l - zelena kocka radosti

Odoslaťod hatamrc » 05 Sep 2014 21:50 pm

Ahojte. Takze 60tka si zije svojim vlastnym zivotom bez nejakych zasahov, uprav. Jedine co pravidelne robim je vymena vody. Momentalne planujem dalsie minicko objem 20-30l - este som sa nerozhodol ci to bude klasicka kocka dennerle alebo kvadrik od blau. Toto akvarium planujem bez CO2 s nejakymi menej narocnymi rastlinami cisto pre chov krevetiek. Tu by som sa rad poradil o vhodnych rastlinach do prostredia bez CO2 pridavania. Urcite chcem pouzit nejake machy, pripadne anubiasy. Dno bude asi rovnake ako je v 60tke, kedze sa mi osvedcilo, filtraciu a svetlo bude tiez obdoba pouzita v 60tke. Za napady vam vopred dakujem.
hatamrc
 
Príspevky: 154
Založený: 22 Sep 2011 10:42 am
Bydlisko: Nitra

Re: Nano cube 60l - zelena kocka radosti

Odoslaťod chnuro » 08 Sep 2014 23:00 pm

Cauko,
tvoje akvarko sme spolu dost v zaciatkoch riesili. Zacinal si bez CO2 a vies ze to slo asi ako v zime na saniach. Takze sa budes musiet pripravit na problemy, ktore v tomto akvarku nie su.

Volba rastlin bude dost obmedzena, ale moze to byt velmi zauimave aj tak. Siahol by som napr. po:
- Anubias barteri var. nana petite (mam pocit ze kazdy velkopestovatel ponuka pod tymto nazvom nieco ine). Akykolvek maly anubias bude vyhodou
- mahy co bude poruke, ale skor by som nejaku klasiku - Vesicularia dubyana. Na machy tu mame inych expertom, ja som ich zatial az tolko neskusil. Mozno dobry napad by bol riccardia chamedryfolia.
- Cryptocoryne parva, alebo Cryptocoryne x willisii, mozno by stalo za pokus aj flamingo
- Echinodorus tenelus

Urcite najdes vela dalsich vhodných rastlín, s tým, čo som vymenoval by to mohlo byť celkom pestré, nie? ;-)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Nano cube 60l - zelena kocka radosti

Odoslaťod TTjopo » 09 Sep 2014 20:56 pm

Suhlasim zo vsetkym az na ten tenelus
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Nano cube 60l - zelena kocka radosti

Odoslaťod chnuro » 09 Sep 2014 22:54 pm

ouuu. Mas pravdu, ten do low-tech radsej nie a do maleho tiez nie. Myslel som Echinodorus Vezuvius.
Dik za opravu
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Nano cube 60l - zelena kocka radosti

Odoslaťod hatamrc » 10 Sep 2014 08:06 am

Dakujem za postrehy. Z tohto minicka nechcem spravit rastlinnu dzunglu, skor aj kvoli low techu volit minimum druhov rastlin, aby som dosiahol co najjednoduchsiu udrzbu. Uvazoval som aj nad inym typom akvaria ako rastlinne, ale pri minicku je to utopia. Na youtube je vselico, ale riadit sa tym urcite neda :) .
Co sa tyka rastlin, presne nieco take som myslel. Pripadne co take microsorium napr. windelov
hatamrc
 
Príspevky: 154
Založený: 22 Sep 2011 10:42 am
Bydlisko: Nitra

Re: Nano cube 60l - zelena kocka radosti

Odoslaťod chnuro » 10 Sep 2014 09:53 am

windelow urcite nie do minicka. Ked nutne chces microsorium, tak jedine narrow mini, ale ani to by som nedaval. Vie sa poriadne rozrásť.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Nano cube 60l - zelena kocka radosti

Odoslaťod hatamrc » 10 Sep 2014 11:50 am

Dakujem za odpoved chnuro. Mozno nakoniec pouzijem len machy a maximalne anubiasy. Najvacsi problem bude teraz vyber spravnej nadrze. Osobne sa mi paci klasicky kvader, no nejako som si navykol na tie zaoblene hrany dennerle a tu tych kvadrov na vyber vela nie je. Jedine blau a ten ich ponuka len s technikou, ktora by mi aj tak bola na nic.
hatamrc
 
Príspevky: 154
Založený: 22 Sep 2011 10:42 am
Bydlisko: Nitra

Re: Nano cube 60l - zelena kocka radosti

Odoslaťod mosfet » 10 Sep 2014 13:35 pm

chnuro napísal:ouuu. Mas pravdu, ten do low-tech radsej nie a do maleho tiez nie. Myslel som Echinodorus Vezuvius.
Dik za opravu

a kde sa dá zohnať :-) ? mne by sa tež hodil :wink:
Obrázok používateľa
mosfet
 
Príspevky: 230
Obrázky: 2
Založený: 06 Jan 2014 23:06 pm
Bydlisko: Košice

Re: Nano cube 60l - zelena kocka radosti

Odoslaťod hatamrc » 11 Sep 2014 08:09 am

Mna osobne ten echinodorus neoslovil, sto ludi sto chuti. Uvazujem ze si dam minicko zlepit z OW, len tie oblubene zaoblene hrany.
hatamrc
 
Príspevky: 154
Založený: 22 Sep 2011 10:42 am
Bydlisko: Nitra

Re: Nano cube 60l - zelena kocka radosti

Odoslaťod Viktor » 11 Sep 2014 08:54 am

Ahoj.
Rad by som Ti posunul aj moje skusenosti s Low-techom. Rastliniek, ktore Ti pôjdu nieje az tak zase malo. Pojdu Ti vsetky druhy Microsorum (druhy si musis vybrat sam podla velkosti akva a umiestnenia v nadrzi), anubiasy, hydrocotyle tripatita, pogostomon helferi (bude pekny maly), bacopa monieri, rotala rotundifolia, rôzne druhy cryptocoryne (ako Ti uz pisali chlapci vyssie). Co sa tyka machov, tak klasicky javsky mach Ti pojde urcite. Skusal som aj fissidens, no ten ani nerastol, no ani nevyhynul. Flame rastol uplne pomalicky. Taktiez tam mam xmass, ale rastie uuuplne pomaly.
No ja tam svietim fakt malicko. Svetlo cca.30lm/l, hnojenie tropicou a tekutym uhlikom. Ak by si mal nejake otazky, tak sa kludne pytaj. J Moja tema na low tech je Viktor 52l, pozri si ak chces. :-)
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Nano cube 60l - zelena kocka radosti

Odoslaťod hatamrc » 12 Sep 2014 09:14 am

Ahoj. Popozeral som tvoju temu, nejaka rastlinna predstava uz v mojej hlave je, tak isto aj layout akvarka, uz len popracovat na realizacii, ale najskor sa musim dokopat k rozhodnutiu aku nadrz.
hatamrc
 
Príspevky: 154
Založený: 22 Sep 2011 10:42 am
Bydlisko: Nitra

Re: Nano cube 60l - zelena kocka radosti

Odoslaťod vincent van gogh » 12 Sep 2014 14:24 pm

Škoda,že zelenú kocku radosti.....my, neskôr zaregistrovaní už nemôžeme vidieť,ale obliny už boli.Takže teraz... hranatá klasika :)
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Nano cube 60l - zelena kocka radosti

Odoslaťod TTjopo » 12 Sep 2014 18:49 pm

osobne sa mi hrany pacia viac ako zaoblene
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Nano cube 60l - zelena kocka radosti

Odoslaťod chnuro » 13 Sep 2014 00:25 am

@mosfet - Vezuvius som dosatal do daru a mám jedinú rastlinku, ktorá pomaly odchádza. Ale musím sa priznať, že sa mi ho podarilo opakovane vytiahnuť z dna a nemá na svojom mieste veľa svetla. V hi-tech nádržiach nie je otázka, či mi daná rastlina pôjde, ale či jej budem vedieť (a chcieť) vytvoriť podmienky k rastu.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Nano cube 60l - zelena kocka radosti

Odoslaťod mosfet » 13 Sep 2014 09:23 am

Dík za info, nepotešil si ma :-( no čo už.
Obrázok používateľa
mosfet
 
Príspevky: 230
Obrázky: 2
Založený: 06 Jan 2014 23:06 pm
Bydlisko: Košice

Re: Nano cube 60l - zelena kocka radosti

Odoslaťod hatamrc » 13 Sep 2014 15:48 pm

Buduci tyzden sa chystam obehnut NR akvaristiky, ci niekde nebude nadrz, ktora mi udrie do oka. Ak nie, tak si dam akva zlepit z OW. Uvazujem o rozmere 40x30x30, pripadne 40x25x25, za predpokladu, ze sa opat nenalakam na cube.
hatamrc
 
Príspevky: 154
Založený: 22 Sep 2011 10:42 am
Bydlisko: Nitra

Re: Nano cube 60l - zelena kocka radosti

Odoslaťod chnuro » 13 Sep 2014 22:14 pm

Ja hlasujem za hranate a co najvacsie ;-).
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.