Moje prvé akvárium (54l)



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod bugy » 11 Sep 2014 16:31 pm

Pred cca 1,5 mesiacom som založila moj prvé akvárium (Diversa Start up 60 - filter claro 600, osvetlenie 15W neonova trubica)... po dvoch týždnov som pridala prvé rybky 4ks tetra neonová a prísvaník. o týžden neskor som kupila dalšie 4 tetry neonove, 4 pancierničky, 3 ks gupky, 2ks gurama zakrslá, 2 ks neviem čoho podoba sa to na black molly ale je člto čierna. Rastliny po názve nepoznám, vid na obrázku. Asi hnedovka, nejaké anubiasy a pod. V priebehu posledných dvoch týždnoch mi zomreli dve gupky. mam pocit že mohlo ist o bakteriálny rozpad plutiev, pretože pred smrtou som spozorovala akoby jemne roztrapkanu chvostovu plutvu a akoby jej časti boli priesvitne. mením 1/3 vody kadžý týžden, niekedy každých 5 dni, na výmenu používam cca 3 dni odstátu vody, vždy použijem nejaký akvaregulator, co2+ v tekutej forme a hnojivo plantapro od tetry. nedávno som pridala dalšie led osvetlenie 7,2w.... chcela by som sa vás opýtať na horných listoch sa mi začala usadzáť akoby nejaka zelena štetinková riasa. či to može sposobovať silne osvetlenie, alebo to hnojenie, prípadne vysoka teplota .... vždy vo večerných hodinach am teplotu až 26/26,5 stupnov od osvetlenia , do rána klesne na 24/23. svietim 12-14 hodin. a z čoho mi mohli umrieť gupky. Vopred ďakujem za rady a komentáre.
Prílohy
IMAG28661.jpg
bugy
 
Príspevky: 40
Obrázky: 4
Založený: 11 Sep 2014 15:33 pm
Bydlisko: Žilina

Reklama

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod Hryzo » 11 Sep 2014 17:05 pm

ahoj,

zvysenie svetla mohlo sposobit zaciatok rias ale to svetlo nebolo zle pridat (kvoli rastlinkam) skor tam mas nepomer svetlo-co2-hnojivo ale to je tazka tema, neporadim ti ako to nastavit aby to slapalo super to musis pobehat tu po fore a citat a citat je tu toho tona v roznych temach ako o hnojeni tak aj pri roznych konkretnych akvariach ludi. poradim ti znizit dobu svietenia (verim ze mas asi casovu zasuvku) na 10 hodin, viac urcite nie mozno aj trosku menej
s rybickami to mas asi trosku prehnane, neviem ako moc vyrastie ta gurama zakrsla ale aj mne (mam tiez 54L akva) radili ludia mensie rybky (povodne som tam mal tetry viac druhov) a ist do rybiciek ktore rastu do 3-3,5cm to znamena ze nielen guramy ale aj gupky a asi aj tie cierne (asi moly) a prisavnik by tam skor nemali byt ako mali. 54-l-kolko-ryb-t12483.html tu sa ludia bavia(li) o rybkach do 54L si to prebehni tiez.
este chalanom (a dievcatam) napis aky druh panciernicka mas bo su rozne velkosti. prisavnik je klasicky ancistrus? do takychto mensich akva su lepsi otocinclusy http://rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_jednopruhy su to super cistici a su maleho vzrastu.
o bakterialnom rozpade plutiev skus prebehnut choroba-bakterialny-rozpad-plutiev-t120.html aby si len nehadala ale bol si istejsia.
teplota by taky velky problem nemal byt, ja mam pootvorene (podlozene kolickom asi 1cm) veko aby sa mi tak nezohrievala voda a teply vzduch utekal prec ale maval som cez leto aj 28 a vsetko prezilo bez ujmy co som mal.
k tomu este napis ci ti ide filter nonstop (dolezita informacia), ak ocasto krmis (ci neprekrmujes) a pripadne ci dokazes spravit nejake zakladne testy vody (vie to vela povedat).

dufam ze som nenapisal nic cim by som ta zavadzal ked tak ma ludia opravia ale verim ze nie bo sa snazim pisat len veci o ktorych uz troska viem a nerypem do veci ktore neviem vzhladom na moje skusenosti :)

dalsie rady cakaj od skusenejsich, urcite sa ich dockas
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod bugy » 11 Sep 2014 18:03 pm

dakujem za vyčerpavajúcu odpoved :) prisavnik je ancistrus gold, panierničky mam pocit že škvrnité, nemali by vela vyrásť, a tie guramy krpate maju tak 4-5 cm, predajca povedal že su to už dospele jedince ktoré mi viac nenarastú. Teraz si uvedomujem, že tých rýb tam mam dosť veľa a aj nevhodné druhy, ale nechcem sa ich len tak zbaviť, a nemam ich ani komu podarovať. Filtrujem nonstop, aj okysličovanie nonstop, krmim tak tri krat denne po malých davkach, že rybky pekne všetko spapaju, krmím vločkami a mrazenou artemiou. S tou dobou svietenia sa poučím, je to moja chyba pretože chodim neskoro spavať (cca o 2 ráno) a rada sa pozerám večer na akvárko, je to krásny pohlad hlavne večer.... ale budem si musieť to odpustiť. keď budem mať najbližšiu cestu do akvaristiky tak si nejaké tie testy kupim. :)
bugy
 
Príspevky: 40
Obrázky: 4
Založený: 11 Sep 2014 15:33 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod radorado » 11 Sep 2014 18:22 pm

Zbavit sa ryb je to najjednoduchsie. Dam inzerat tu na webe, bazos, ze darujem a ver ze sa niekto najde :)
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod Hryzo » 11 Sep 2014 18:50 pm

svietit mozes aj napriklad od 14ej do 24ej .... to vobec nevadi .... ja na mojich akvariach svietim od 11 do 21
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod Viktor » 12 Sep 2014 08:03 am

Ahoj.
Takze skusim aj ja nieco poradit. Svetlo max. 7-8hodin, vyssie by som nesiel. Mas na trubiciach odrazove reflektory? Svetlo sa Ti moze zapinat aj o 17-tej. Ak som dobre cital, davas tam CO2. Tu je dolezite, drzat rovnaku hladinu nasytenia, celu dobu svietenia. To okyslicovanie dat uplne prec. Zbytocne vytlacas kyslikom CO2 von z vody. Filter a rastlinky Ti dost okyslicia vodu.
Ak sa Ti robi stetina, tak to dost casto sposobuje hygiena akvaria. Podla mna tam mas vela rybiek a hlavne zivorodky spinia 2x viac ako mormalna mala rybka. Velmi dobre clanky o riase a vsetkom na www.rostlinneakvaria.cz . 3x denne krmit je dost, aby ta riasa nebola z toho. To ze rybky vsetko spapaju, neznamena, ze su hladne. Oni by jedli do nemoty.
A preco pomreli rybky, asi niec chytili. Mozno od novej rybky z akvaristiky, z potravy, zo vstupnej vody. Tazko povedat.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod Jozef I. » 12 Sep 2014 08:22 am

ja som nikdy nesvietil voacej ako 8 hodín denne. Svietiť viacej je prospešne už len pre dodavateľov energii. Vodu nemusíš nechavať odstavu, rovno ju môžeš davať do akva a ten akvaregulator,,, bleee.. to je škarede slovo.. to by som nepoužíval...
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod Hryzo » 12 Sep 2014 08:36 am

este s tou teplotou - ked tak rozmyslam, pokial klesne v noci na 23-24 a vecer je 26-26,5 vie tam byt rozdiel aj 3 stupne. nechcem hadat ale taketo dlhodobe kolisanie teploty moze byt na rybky asi troska zataz. tam by som ti este ja poradil daj ohrievac s termostatom a nastav ho na 25, staci aj 50w max 75w. v noci ti udrzi teplotu tych 25 a cez den proste ohrievat nebude.
nehovorim ze to vyriesi tvoje problemy len je to take preventivne opatrenie. usudzujem z vedomosti, ze ak pri vymene vody menis vodu za studensiu a narazovo ti tym klesne teplota o viac ako 2 stupne, moze vyskocit krupicka (informaciu mam od nemenovaneho akvaristu).

p.s. aby ste nehovorili ze si protirecim s prvym prispevkom - v prvom prispevku som hovoril ze teplota je v poriadku na to ze 26-26,5 nieje vysoka ...

k riasam este - http://prirodni-akvarium.cz/index.php?id=rasy_kontrola tu je velmi vela uzitocnych informacii ak mas cas prestuduj co potrebujes
Naposledy upravil Hryzo dňa 12 Sep 2014 08:39 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod Loki12 » 12 Sep 2014 08:38 am

Nie som odbornik (a hadam opat nebude niekomu smiesne/divne/... ) ale skusim poradit z toho co viem co ucili mna.

1. vypni tu 7,2W LED vec cim prisvetlujes
2. zniz svetlo - cas - na cca 5 hodin - podla obrazku vidim rastliny ktore nie su narocne, az na ten eleocharis (asi to bude to) v predu - ta travicka
3. vymienaj viac vody 50% tyzden- mas tam dost ryb, ale to na zaciatku urobia vsetci nadsenci, ktori skor konaju ako citaju - to je normalne - len naozaj pouzvazuj o zmene rybacej osadky - bazar funguje
4. CO2 - ty davas tekujte (v akva nevidno difuzor) - takze tu bud nas oprav/dopln, ale ak je to tekute, tak to co Viktor pisal nadomnou nechaj teraz tak, to plati pri CO2 dodavane z flase v plynnej forme
5. bubliknovanie - ono to fakt netreba pri systeme - ceri sa mi hladina(nemusi to tam cvachtat), rastliny rastu a nemam tam prerybnene - u teba je problem s rybami skor ze nie su vhodne - tetra (aj ked je mala potrebuje velky priestor)
6. urob vsetko preto aby si zmenila osadku ryb -

Nie sme tu rybo-filni-eko-akva-fasisto-teroristi co nutia mat akva tip-top pri investicii stoviek Eur. Ale tak ako by si v panelaku nechovala kona a v izbe nechcela mas styroch bernardinov. Tak aj niektore ryby - a je jedno ake su velke - maju urcite predpoklady na chov. Male rybky maju potrebu sa zdruzovat - inak su v strese a stres posobi na ich zdravotny stav. Tak ako pracujucich v zamestnani - ked maju stresovu pracu, su chorlavejsi.

Akva - na mna posobi celkom solidnym dojmom. Strk - drevo - rastliny - to sa mi paci. Je tam na co pozerat, posobi to esteticky. Ak sa zamyslis a pomenis osadku za nieco vhodnejsie - kukni atlas - rybicky.net - tak to bude super akva z ktoreho budes mat radost.

Tot vsjo.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod Raviolka » 12 Sep 2014 09:57 am

Taky přihodím pár svých postřehů - někdy zopakuju co už zaznělo (aspoň to bude jasnější, že je to fakt důležité :wink:), jindy si naopak protiřečíme, ale tak to už prostě bývá...

Světlo pod 11-12 hodin bych rozhodně neubírala. Je řada rostlin, které např. na snížení doby osvitu z 12 na 10 hodin zareagují tím, že skoro přestanou růst. Pokud je problém s řasou, ubrala bych na intenzitě a na živinách ve vodním sloupci, ne na době osvětlení.

Krmení 3krát denně je moc, přinejmenším v téhle fázi.

Ten čichavec zakrslý (gurama) je ryba náročná na kvality vody, nepatří do nově založeného akvária a ani do akvária, které je přerybněné – a to tohle bohužel je. Je lepší se s rybkama rozloučit darováním, než aby pak umíraly...

CO2 + hnojení – zbytečné. Testuješ vodu? Chybí těm rostlinám živiny, nebo proč hnojíš? Všechny ty rostliny jsou velice pomalu rostoucí, což znamená, že taky odebírají málo živin. Do začátku je vhodné dát do akvária víc rostlin a hlavně nějaké, které porostou rychle. Později je možné přejít na náročnější a pomalu rostoucí druhy (ale musí se tomu přizpůsobit osádka akvária – nesmí být přerybněné).

Kolísání teploty noc-den je v pořádku, většině rybek to naopak rozhodně prospěje.

Vzduchování bych vypnula.

Ještě k osvětlení - 15 W trubice na stávající rostliny musí stačit, kromě Eleocharis, ale ta stejně není moc kompatibilní s ostatními. Je potřeba se rozhodnout, jestli to má být low-tech akvárium (tomu odpovídají všechny ostatní rostliny), a nebo jestli chceš víc svítit, hnojit a přidávat CO2 - a pak je potřeba radikálně změnit (posílit) osázení rostlinami.

Shrnutí na závěr:
1) podaruj některé rybky, vyber si vhodnější druhy :!:
2) přidej spoustu rychle rostoucích a méně náročných rostlin
3) doplň si bydliště - jednak ti někdo z okolí může nabídnout přebytky ze svých akvárií, a pak to pomůže zorientovat se, jakou máš vodu (pokud neznáme pH, alkalitu, dusičnany... atd atd, je dost těžké se vyjadřovat k hnojení, CO2, výměnám vody apod.)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod Loki12 » 12 Sep 2014 12:49 pm

@Raviolka / urcite chcem aby isla podla tvojich rad.

Len mam otazku preco nechat to svetlo tak dlho?

To ze ma znizit intenzitu to chapem. Ale preco nechat tu dlzku osvetlenia? Nemoze byt prave toto problem?
Dlzka a intenzita svetla = potreba viac zivin, ked nedodam, tak rastliny stagnuju a riasa zacina
Vychadzam z tohto: http://www.horacovoakvarium.cz/clanek_r ... ziviny.htm

Ako zaciatocnik neviem uplne zhodnotit - kolko je vhodne, to je pravda. Preto sa pytam.

Ja som tych 5-6h navrhoval prave kvoli tomu, ze tam vidim svetlo nenarocne rastliny a radsej ist cestou - menej svetla, nehnojit (aj tak tie rybky vytvoria toho dost a kym neviem co robim hnojenim, tak je tu znacna cast neznameho) a vymienat vodu.
U mna - aj ked je to uplne iny pribeh - prave pomohlo dramaticke znizenie svetla na 5hodin.
V mojej teme toto budem o par dni riesit - lebo efekt vidim, ale urobil som to len na zakladne chnuro a jozef1 instrukcie. Ale rad by som dosiel aj na dovod a vztah - dlzka vs: intenzita.

Kludne aj clanky pocitam. Zatial mi taky pod nos nepristal :-)
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod Jozef I. » 12 Sep 2014 13:37 pm

Loki ona to aj vysvetlila... vysvetlila dlžku svitu svetla vo vzťahu k rastlinkam. hodne rastlín ktore máme v akvariach su z tropov a z oblasti kde slnečne svetlo svieti 12 a viac hodín a po väčšinu roka. na druhej strane ty riešiš svetlo vo vťahu k riasam, tam samozrejme treba ísť dole s intenzitou či dlžkou svitu, kerdže to je častokrat jednoduchšie riešenie. pokiaľ máš v akva riasy tak ich rasť je priamoumerny intenzite svetla a dlžke svitu.
ja som raz prerabal akva a zabudol som spinacie hodiny prepnuť do automatu a pak som išiel na vikend preč a ked som prišiel dom, tak som skoro padol na zadok. 3dni v kuse mi svietilo svetlo v akva a v akva hadam rias viac ako rastlín. možno by som našiel ešte aj foto. A prve čo som spravil bolo že som vypol svetlo kym som nešiel akva spravovať.

ja svietim pri emerzoch 16 hodin, no už to dám postupne na 12 hodin, kedže za elektriku už budem platiť.. :) V akva mám najviac 8 hodín, viac sa mi akosi neosvedčilo vzhladom na to že mám akva bez co2 a intenzitu na hornej hranici kedy už treba pomaly používať co2. Ak by som mal svetlo slabšie, zrejme by som svietil aj dlhšie.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod Loki12 » 12 Sep 2014 14:51 pm

Dakujem.
Toto je dostatocne. Takto som to z hej odpovede uplne nepochopil.
Ale toto vysvetlenie a prihoda mi dava zmysel.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod Raviolka » 12 Sep 2014 16:17 pm

Loki12, takto, musím to upřesnit - napsala jsem to ve zkratce a v reakci na danou situaci. Ta problematika je DALEKO složitější a samozřejmě nejde intenzitu dohánět délkou a naopak, to funguje jen do velmi omezené míry. Ale jak podotkl Jozef, psala jsem to s ohledem na rostliny. Řasy až tak neřeším, protože si nemyslím, že by stav akvária (co se týká rostlin) byl daný - tenhle výběr rostlin je neudržitelný, resp. nezdá se mi rozumný (to není nic proti zakladatelce vlákna!) s ohledem na současný způsob péče.

Zvýraznila jsem pár bodů na konci, možná jsem tam měla ještě přidat ten návrh, že je potřeba si především rozmyslet, co v tom akváriu má růst. Pokud to bude low-tech akvárium, můžeme se bavit o vhodném osvětlení, intenzitě i délce - a totéž u hi-tech, ale pokaždé nám z toho vyjde něco jiného a pokaždé budeme muset řešit trochu jiné problémy.

Taky mám akvárium, kde se mi velice osvědčuje zapínat světlo až večer na cca 4-5 hodin, to je jediná cesta jak ho udržet bez řas. A jiné, kde jsem stáhla světlo z 12 na 10 hodin a echinodor na to reagoval naprostou stagnací - tam ale řasy ani předtím nebyly vůbec. Každé akvárium je jiné, to je ale novinka :o

Ona je velká souvislost mezi fotoperiodou a množstvím CO2 (když se bavíme o vodních rostlinách; u těch suchozemských je to daleko jednodušší a pro pěstování "na masu" a "na květ" existují celkem jasné předpisy, kolik hodin světla rostlina potřebuje - nebudu napovídat, u které rostliny to jde nejlépe vygooglit :wink:). Navíc, každá rostlina má tu periodu jinou - jiný mechanismus a jiné nastavení svého metabolismu. Není tedy univerzální rada a já naprosto souhlasím s tím, že i perioda 6 hodin může fungovat (a to lépe, než řekněme 12). Závisí to na konkrétním druhu, konkrétních podmínkách. U tohoto akvária si nemyslím, že zkrácení světla na 6 nebo 8 hodin by bylo rozumné. Za současného stavu. Protože ty řasy na listech pod hladinou nejsou žádné zlo, tady je potřeba spíš řešit nastavení podmínek pro rostliny.

---
Ještě dodatek pro bugy - Taky jsem noční tvor, ale akvária nechávám spát dřív než jdu já. Překračovat dobu 12 hodin osvětlení je kontraproduktivní. Pro rostliny je tma snad ještě důležitější než světlo, a těch 12 hodin potřebují. Neříkám, že svítit 14 hodin a více nelze - ale rostlinám to škodí, takže pokud řešíš problémy a nebo chceš růst rostlin zlepšit, tak 12 hodin je maximum. Když je akvárium zaběhlé a všechny faktory v rovnováze, tak lze svítit i déle - ale růst nebude takový jako při kratším osvitu. Což nemusí vadit :wink: Doufám, že jsem to nezamotala ještě více :lol:

EDIT - Ještě doplním, že těch 12 hodin odpočinku je důležitých hlavně pro tropické rostliny. Není to univerzální pravidlo. Rostliny z mírnějších zeměpisných šířek fungují ve "vlnách", tzn. dlouhý/krátký den jim neublíží, naopak. Ale každý druh je na fotoperiodu jinak citlivý, čehož se dá využít např. i v tom boji s řasou... ale už jsme tohle téma koukám hodně odklonili :roll:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod bugy » 12 Sep 2014 18:07 pm

ste si istí s tým že mam vzduchovanie uplne vypnuť, stači filtracia ? bojim sa aby sa mi rybky neudusili
bugy
 
Príspevky: 40
Obrázky: 4
Založený: 11 Sep 2014 15:33 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod Loki12 » 12 Sep 2014 20:54 pm

neudusia sa :-)

z mojej skusenosti, kedy pouzivat zvduchovanie
1. ako pohon filtrov - tvz. bublifuk, taky molitanovy kvadrik s trubickou do ktorej sa privadza vzduch a urcitou fyzikalnou "zahadou" (viem ako to presne funguje, ale kto chce najde si to :-) )sa voda filtruje cez filtracny molitan
2. vzduchovanie pri akvariach kde nie su rastlinky - tvz. Tanganika - specialne akvaria s urcitym typom rybiciek - tu nema co vyrabat rozpustny O2 tak preto to vzduchovanie
3. v teplych letach sa toto da pouzit na "schladenie" vody v akvariu - voda sa privadzanim vzduchu lepsie vyparuje a typ sa zbavuje teploty
4. v teplych letach niektory akvaristi toto pouzivaju na pridanie vzduchu - lebo plati pravidlo, ze cim vyssia teplota vody tym menej rozpustnych plynov je v nom (opat je v tomto fyzika, prakticky efekt ktory toto potvrdzuje je ze ked voda vrie - tak bubla, ak som to teda dobre pochopil na zakladke)

ak mas rastlinky + filter ti pohybuje hladinou tak sa nemas coho bat. A este detail, rybicky nedychaju tie bublinky co vidis. Oni dychaju prostrednictvom ziabier taky ten mikro(molekularny - dufam ze to opat dobre pisem) kyslik, ktory sa vytvori pri styku bublinky z vodou. Ale v ovela vacsom objeme sa tento mikro kyslik vytvori na hladine - cize v tom styku vody zo vzduchom. a filter to roznesie do akvarka, kde to dychaju ryby.

Mozno vsetko nie je uplne dokonalne presne, vedecky, ale v laickom vyjadreni to takto nejako funguje.

Loki

PS: zamozrejme ked ti zalezi na akcionaroch elektrarni tak kludne vzduchu daj. ved aj oni z nieco ho musia zit. cim viac vzduchujes tym viac elektriky spalis. Urcite ich tym potesis. :-) zartujem.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod chnuro » 13 Sep 2014 00:59 am

@Loki, ked si ma uz spomenul, tak by som tu rad zareagoval. Nie je to uplne od veci, lebo sa tu rieši názor, ako dlho svietiť. Tak prispejem pre ujasnenie.
Tebe som poradil rapidne znizenie doby osvitu, lebo máš hi-tech akvarium a v podstate stále niečo skúšam. A toto je low-tech. S low-tech nemam takmer ziadne skusenosti a preto tu neradím ;-). Tu by som veselo počúval Raviolku.

Treba brať v úvahu aj to, že hovoríme o akva 54L s 15W žiarivkou. Všeobecný názor na tento set je, že tieto sety majú nevyhovujúce svetlo, ale Raviolka tvrdí, že to ide. To sa mi páči :-). Ďalej ten nápad s dobou osvitu je pre mňa zaujímavý a niečo na tom bude. Prirovnal by som to k prípadu, kedy sa rastliny "otvoria" (napr. staurogyne repens) už pár minút pred rozsvietením svetla. Tým pádom sa to stane v rovnakej dobe, aj keď nerozsvietim svetlo vôbec. Tiež tomu nerozumiem, ale z tohto dôvodu nie je dobré z ničoho-nič svietiť v inú dobu, hoci rovnaký čas.

Potom nie je až také nepochopiteľné, že rastliny "vedia", kedy a ako dlho sa im svieti.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod bugy » 22 Sep 2014 20:04 pm

dnes mi gupka porodila asi odhadom 4o malých, dala som ich do cca 7l akvária a dala im tam trocha štrku a dve raslinky hnedovky. Chcela by som sa vás opýtať kolko ich tam môžem nechať bey filtracie, vzduchania, osvetlenia. Za aký čas by som ich mohla dať do spoločného akvária ?
bugy
 
Príspevky: 40
Obrázky: 4
Založený: 11 Sep 2014 15:33 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod radorado » 22 Sep 2014 20:27 pm

Pokial budes castejsie menit vodu, tak ich chvilu mozes mat v tej sedmicke aj bez filtra, potom treba predat, lebo v tejto 54l nadrzke mas aj tak vela ryb, takze dalsie gupky nedavat!
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod bugy » 25 Jún 2015 19:08 pm

Ahojte:)
Tak skoro po necelom roku sa chcem s vami podeliť o novinky :) Rozhodla som sa o kompletnú prerábku. Takže čo je nové?
Dno: substrát floradepot od sery, nato tenka vrstva starého dna hrubej zrnitosti, nato štrk nový hrubšia vrstva zrnitosť pravdepodobne 2-3mm

Rastliny: - staré: Anubiasy, Cryptocoryne wendtii 'Brown'
- nové: limnophila hippuroides, rotala wallichii, alternanthera reineckii mini, glossostigma elatinoides, staurogyne repens, hydrocotyle tripartita sp. japan

Osvetlenie - 15w trubica + objednala som si aj 24w predradník k tomu 24w 55mm trubicu, avšak prišla mi prasknutá. Kým nezoženiem ďalšiu z predu prisvecujem 15w stolovou lampou, pretože nové rastliny sú náročné na svetlo a bojím sa že by to nemuseli prežiť.

Hnojenie: 1x týždenne PlantaProMacro od Tetry 5ml, namišala som si PMDD bez KNO3( chcela by som dávkovať každý deň 1ml, len sa chcem opýtať či je to vhodne kombinovať s Plantapro).

CO2 - iba v tekutej forme - CO2Plus od tetry 5ml raz týždenne, + novo zakúpene easycarbo 1ml denne

Rybičky: 5 panciernik, 5neonka, 3 gupka(tých sa v dohladnej dobe zbavím), 1 mrenka machová (tých chcem dokúpiť viac)

*** budem velmi rada za akékolvek rady, komentáre, kritiku. :):):)
Prílohy
IMAG0548.jpg
bugy
 
Príspevky: 40
Obrázky: 4
Založený: 11 Sep 2014 15:33 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod bugy » 26 Jún 2015 00:45 am

Hlavne by som chcela od skúsenejších vedieť či vyšiespomínané rastliny budú prosperovať pri svetle 39w(54l akva), co2 - 5ml týždenne co2plus od tetry, easycarbo 1ml denne, a hnojenie tetra plantapro macro 5ml 1x týždenne, PMDD bez KNO3 denne 1ml a či je kombinácia produktov vhodná.
bugy
 
Príspevky: 40
Obrázky: 4
Založený: 11 Sep 2014 15:33 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod vincent van gogh » 26 Jún 2015 10:43 am

Ahoj,
na Tvoju otázku,či to bude fungovať....ako amatér nedokážem odpovedať.Celá komplikovaná súvsťažnosť faktorov a okolností fungovania systému v akváriu je mimo môj potenciál.
Ale laicky si myslím,že tam máš príliš "chúlostivé" rastliny.Náročné na rôzne parametre..... a tak podobne.Tá Mrenka machová...hm,to je tiež oriešok.Neviem,neviem,či je Tvoje akva ideálne na takúto rybku.

Ale ocenujem estetickú snahu a cítenie,ktoré tam určite je. :wink: A prečo tá zmena? čo bolo špatne?
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod bugy » 26 Jún 2015 14:24 pm

Dakujem za pochvalu, od teba ktory sa venujes umeniu obzvlast. preco taka zmena? no v prvom rade som si uvedomila ze to dno co som mala povodne s obrovskou zrnitostou bolo dost nevhodne, ani pre panciernikov to nebolo podla mojho nazoru najlepsie. A ked som chcela uz vrtat do dna, dostala som chut na radikalnejsiu zmenu. Uchvatili ma husto zarastene akvaria a z nenarocnych rychlorastucich ma nejako moc neoslovili ziadne rastlinky. Aj svetlo bolo prislabe podla mna uz povodne, tomu som tiez chcela pridat ( mala som dokupene led svetlo od diversy ale po kratkom case to skorodovalo a ledky prestali postupne svietit a to malo byt zevraj vodeodolne ). Tak som sa rozhodla pred dalsiu trubicu, a ked pridavat svetlo tak som konecne mohla pridat aj narocnejsie rastliny. Jedine comu sa chcem trocha vyhnut je co2 , tie sety mi pridu moc drahe (som studentka bez príjmu) a pridavanie co2 z kvasnic ze je dost nestabilne tak sa trocha tomu vyhybam. Tak to skusim s tym tekutym co2 plus a easy carbo , ak to nepojde skusim kvasnice. A k tym mrenkam, no mojim akva sa vystriedalo dost zivorodiek, dokonca aj zavojnatka. Viem hlupe a nevhodne a pochopila som ze tie ryby tak neskutocne spinia a len by stale jedli, tak som ich podarovala a vratila kolko sa len dalo. Ostala mi už len jedna dospela dcera podnej gupky a jej dve male vnúčatá:D A mrenku machovu som videla u kamaratky a hned sa mi ta rybicka zapacila. Velmi sympaticka aktivna rybicka, hádam jej bude aspon ako tak moje akva vyhovovat. skusim ako to vsetko bude fungovat, snazila som sa to zabezpecit aby to slo ako som len vedela a pripadne potom budem robit potrebne zmeny.
bugy
 
Príspevky: 40
Obrázky: 4
Založený: 11 Sep 2014 15:33 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod vincent van gogh » 26 Jún 2015 16:27 pm

Tak študujúcu mládež treba podporiť.Aspoň reakciou,ked už nie radou. :)
LED Diversa teda kaput? nebodaj Intenso? No a potom nekúp,..... polskie výrobky.

Svetlo máš dostatočné až-až,substrát je,filter tiež,hnojenie tiež.....tak hádam niečo pôjde.Niečo možno nie.Ked nie,no tak vymeníš,presadíš,obmeníš,dokúpiš.Ono,dá sa to aj bez CO2,sám som vyskúšal,ale je to ,ehm,ošemetné...
Najlepšie je aj tak vela čítať,vlastné pozorovanie a empíria.

A čo tak rybka Trigonostigma heteromorpha black .Oproti mrenkám je to úplne kludný a pokojný temperament.A vyzerá velmi efektne.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.