54 l akvárium



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod mato pavlik » 10 Sep 2014 21:34 pm

Ok super ďakujem. :wink: Čo teda môžem do akvária dať? Doteraz som bol v tom, že zábehy sa robia s rastlinami, ale bez rýb. Ak správne chápem, tak tam substrát a kamene môžem dať ano? Tú vodu mám vymieňať vodou priamo z vodovodu? Predtým som menil raz mesačne a celý ten mesiac som nechával vodu odstáť. A nevieš ako sa zbaviť toho povlaku na kameni? :D To ma teraz asi najviac štve :evil:
Obrázok používateľa
mato pavlik
 
Príspevky: 152
Obrázky: 75
Založený: 18 Aug 2008 19:32 pm
Bydlisko: Poprad

Reklama

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod Hryzo » 10 Sep 2014 21:45 pm

najcastejsie spominana na cistenie je vapka, ak nemas drotena kefa by mohla pomoct
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod cezar.milan » 10 Sep 2014 21:52 pm

Samozrejme substrát, rastliny a kameň, to áno. Zariadíš so všetkým okrem bez rýb. Povlak odstrániš úplne jednoducho. Dáš do vedra kameň, poleješ ho savom (savo originál), nemusíš celý liter. Doleješ do plného vedra vody a počkáš hodinku, dve. Potom vyberieš, dobre osprchuješ a hotovo. Netreba sa báť
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod cezar.milan » 10 Sep 2014 21:56 pm

Ak dobre rátam, tak keď budeš mať v akváriu substrát, filter, kameň....... Tak čistý objem vody bude cca 46-48L. Jedna tretina z toho je 15-16L vody. Také množtvo môžeš nechať odstáť niekde vo vedre, že? Filter prepieraj vo vode, ktorú odčerpeš pri výmene z akvária. Nie pod tečúcou vodou z vodovodu!
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod mato pavlik » 10 Sep 2014 22:25 pm

Zo savom sa trošku bojím, keďže sa jedná o umelý kameň, asi si za to sadnem a poriadne to predrhnem. Zajtra pôjdem pobehať po akvaristikách a možno už zajtra by sme mohli začať s tvorením :)
Pridávam ešte parametre vody, ktoré som pred chvíľou našiel:
Tvrdosť vody : 8,68 °N , 1,55 mmol/l
Vápnik : 35,88 mg/l
Horčík : 15,35 mg/l
Neviem, či sú tieto údaje potrebné, ale je to v poriadku? Ďakujem :D
Obrázok
Naposledy upravil mato pavlik dňa 10 Sep 2014 22:31 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
mato pavlik
 
Príspevky: 152
Obrázky: 75
Založený: 18 Aug 2008 19:32 pm
Bydlisko: Poprad

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod cezar.milan » 10 Sep 2014 22:31 pm

Tak odpoveď je jednoduchá, nedávať umelé veci do akva, radšej daj kokosový orech a ten ti ešte obrastie
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod kvietik » 11 Sep 2014 08:02 am

Kód: Vybrať všetko
Ok super ďakujem. :wink: Čo teda môžem do akvária dať? Doteraz som bol v tom, že zábehy sa robia s rastlinami, ale bez rýb.

rastliny tam samozrejme daj, akurat ryby nie
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod mato pavlik » 12 Sep 2014 18:49 pm

Ahoj, nepozná niekto nejakú metódu, ako rozseknúť kameň? Mám totiž pár väčších, no chcel by som z nich menšie. Kamene sú kvádrového tvaru a najlepšie by bolo, aby to bolo pribrižne vstrede. Ďakujem za nápadité odpovede :D
Obrázok používateľa
mato pavlik
 
Príspevky: 152
Obrázky: 75
Založený: 18 Aug 2008 19:32 pm
Bydlisko: Poprad

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod Hryzo » 12 Sep 2014 21:09 pm

zeby kladivo a dlato? :)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod mato pavlik » 13 Sep 2014 12:35 pm

Tak, práve som prišiel domov z nákupu. Bol som zatiaľ kupovať len substrát a rád by som sa od vás dozvedel, či som dobre vybral, alebo som nakúpil hlúposti :D Výber moc veľký nebol, takže som bral to, čo sa mi najviac pozdávalo. Výživový substrát som kúpil Fluval Shrimp Stratum. Kúpil som 2kg, keďže to chcem dať len na dno akva (možno to je hlúposť, ale väčšie balenie bolo nad moje finančné limity). Ako hlavný štrk, ktorý chcem mať na vrchu som zvolil čiernu drť od Plaček s.r.o. (nie som si istý, či to je len dovozca, alebo je to ich štr). Nie je to ani hrubý a ani jemný štrk niečo také medzi a navyše ho mali v jedno akvárium a tam sa mi páčil tak som ho kúpil. Ako dekoračný štrk som kúpil 2,5l bielej drte. Poobede s tým skúsim niečo spraviť, potom pridám aj nejaké foto. Rastlinky, keďže v tom obchode mali na zaplakanie, tak ich mám naplánované na pondelok. Na záver mám ešte jednu otázku. Čo s tým štrkom? Nejako ho prepláchnuť alebo čo?
Obrázok používateľa
mato pavlik
 
Príspevky: 152
Obrázky: 75
Založený: 18 Aug 2008 19:32 pm
Bydlisko: Poprad

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod Hryzo » 13 Sep 2014 13:34 pm

strk kupovany priamo v akva obchode by malo stacit len preplachnut (ja ho vyzdy preplachujem kym nemam cistu - nezakalenu - vodu)
ako dekoracny bielu - aspon nieje farebna takze bezproblemov u mna
výživový substrat - z tohho co viem tak shrimp je krevetka takze to je asi myslene do krevetkarii - niektore produkty stabilizuju vodu (upravuju ph a podobne) pre potreby krevetiek tak neviem ci je to spravna volba to nech sa vyjadria vacsi znalci ... citovane z netu - "Dôležitou vlastnosťou substrátu Fluval Shrimp STRATUM je, že podporuje udržať neutrálne až mierne kyslé pH vody, ktorá je ideálna pre chov kreviet a rastlín." takze pokial budu vlastnosti vody vyhovovat rybkam co tam budes chovat nemal by byt problem ale ... nech sa vyjadria ostatny

rastlinky skus najprv poobzerat inzeraty http://zvierata.bazos.sk/inzerat/400722 ... y-mach.php , http://zvierata.bazos.sk/inzerat/401399 ... linky0.php a podobne pripadne si daj ty inzerat ze kupis menej narocne rastlinky a uvidis ci sa niekdo ozve (ja tak teraz dokupovavam do svojho akva a vychadza to ovela ovela lacnejsie) alebo potom e-shopy ako napriklad www.akvaland.sk
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod mato pavlik » 13 Sep 2014 13:55 pm

Áno výživový substrát viem, že je pre krevetky, ale vzhľadom na to, že to bol jediný výživový v obchode tak som ho kúpil. Obsahuje aj nejaké živiny pre rastliny, takže by to mohlo byť ok. V akváriu plánujem chovať krevetky, ale tento substrát nechcem mať navrchu. A tie rastliny ďakujem za ponuky, ale keď niečo kupujem, tak mám radšej keď to vidím :D Teraz som navštívil obchod, neviem možno poznáte "Super Zoo". Veľká sieť chovateľských potrieb na slovensku, takže som ani neočakával, že budú mať rastliny. Našťastie viem ešte v Poprade o dvoch malých predajniach, kde majú rastlín habadej, takže cez internet kupovať nebudem.
Obrázok používateľa
mato pavlik
 
Príspevky: 152
Obrázky: 75
Založený: 18 Aug 2008 19:32 pm
Bydlisko: Poprad

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod Hryzo » 13 Sep 2014 15:45 pm

ako povies ... ja som dnes zohnal takto cez inzeraty 4 druhy rastlin a stalo ma to 1,5e a vsetky som preberal u nas v BA osobne takze som ich aj videl :) pricom 2 boli v mensom mnozstve a 2 vo velkom (napr http://rybicky.net/atlasrostlin/cryptoc ... _var_green 6 peknych velkych korienkov - v obchode by to boli minimalne 2 kosicky, potom http://rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_corymbosa 4 cca 12cm vysoke odrezky z toho 2 uz zakorenene atd ... ked sa clovek vie udrzat a mat trosku trpezlivosti tak sa da zohnat vselico za peknu sumu ale je to na tebe su to tvoje peniazky

v superzoo stoja naprikald rastlinky od 3,5 do 12,5 aspon tu u nas tak si zober ten rozdiel ... odhadom to co som kupil by bolo 6 kosickov *najnizsia cena 3,5 = 21e ... trosku rozdiel
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod mato pavlik » 13 Sep 2014 16:21 pm

V superzoo sa ani nechystám kupovať rastliny, lebo tam ani rastliny nemali, to bol vyslovene bordel. :)
Obrázok používateľa
mato pavlik
 
Príspevky: 152
Obrázky: 75
Založený: 18 Aug 2008 19:32 pm
Bydlisko: Poprad

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod mato pavlik » 13 Sep 2014 17:40 pm

A je to! Akvárium je v podstate hotové, chýbajú rastliny, ktoré čoskoro zaobstarám.

Akvárko pripravené na svojom mieste :)
http://i.imgur.com/sdCBjMk.jpg


Podložie položené. Som prekvapený, že mi ten malý 2kg balík stačil. :P
http://i.imgur.com/DqMOmK7.jpg

Skoro hotové. Tento trik s napúšťaním som videl na youtube a fakt to ide dobre. :wink:
http://i.imgur.com/cos02Ta.jpg

Dnešná fáza hotová! Je tam pár vecí, ktoré sa mi nepáčia ako napríklad filter, ktorý vyzerá ako materská intergalaktická loď, káble vzadu, mutná voda a zatiaľ bez rastlinstva. :( Ale celkovo som veľmi spokojný :) Večer dodám fotku bez odrazov a keď už bude čistá voda.
http://i.imgur.com/yDAxZkJ.jpg

Obrázky sa do budúcna musím naučiť vkladať. Viem ich sem vložiť, len sú moc veľké a zobrazuje sa tu ani nie polovica obrázku.
Obrázok používateľa
mato pavlik
 
Príspevky: 152
Obrázky: 75
Založený: 18 Aug 2008 19:32 pm
Bydlisko: Poprad

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod radorado » 13 Sep 2014 17:53 pm

Ten trik pri napustani si ani nemusel pouzit, pokial si to napustal tou " infuznou" hadickou :)
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod Hryzo » 13 Sep 2014 17:54 pm

zda sa mi celkom hruby strk ale inak to moze byt na konci tvorenia pekne ... a ten filter sa da zakryt prave rastlinkami ktore zasadis pred neho ... a dozadu a mozes aj na boky ti staci nalepit ciernu samolepiacu tapetu a kable urcite neuvidis
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod mato pavlik » 13 Sep 2014 19:46 pm

Večerná podoba : http://i.imgur.com/iUTgH6h.jpg

Tak a teraz moja hromada otázok :D Na sklách mám aj na dne sú všade bublinky. Je to dobré / zlé? Znamená to niečo? Vodu udržujem na teplotu 24°C. Je to vhodná teplota chovanie poprípadne rozmnožovanie kardináliek vietnamských? Nad akváriom je len 15W svelo. Ako dlho mám svietiť? Mám filter nasmerovať tak, aby to vírilo hladinu alebo to mám nastaviť niekde do steny? Vopred ďakujem za odpovede. :wink:
Obrázok používateľa
mato pavlik
 
Príspevky: 152
Obrázky: 75
Založený: 18 Aug 2008 19:32 pm
Bydlisko: Poprad

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod Hryzo » 13 Sep 2014 20:56 pm

odpoviem ti ale najprv ti musim napisat to co by si uz mal davno vediet a pokial citas aj ine temy a nielen tu svoju tak si k odpovediam uz urcite musel prist ... vsetky odpovede tu na fore uz su staci hladat ...
a teraz tie odpovede

kardinalka ... odpoved mas tu http://rybicky.net/atlasryb/kardinalka_cinska ... chov od 18 do 24 stupnov, odchov (rozmnozovanie) 20-22 ... takisto http://klub.akva.sk/akvarium.php ... v cisle 9 je clanok o kardinalke vietnamskej a verim ze tam najdes ked si pozries obsahy aj o cinskej ... treba hladat
polopate po sedlacky ... teplota do 25 je vhodna pre vacsinu tetrovitych a zivorodych rybiek ako aj dalsich bezne dostupnych v obchodoch ... treba sa vsak pravdaze riadit konkretnymi poziadavkami konkretnej ryby

bublinky - tie su uplne bezne pri zakladani akvaria casom zmiznu staci vyckat

svetlo 15w ako dlho svietit? - podla rastliniek ake tam budes mat ... niektorym staci 8 niektorym je lepsie 10 ... to urcis az ked budu rastlinky ... kym rastlinky nemas tak by som zacal na 6 hodinach denne pri zabehu ... vela o svetle a aj inych veciach sa docitas tu http://prirodni-akvarium.cz/index.php?id=squires (moja oblubena stranka uz som precital viac ako polovicu clankov co su tam)

filter - urrcite (a nikdy inak) nastavit tak aby ceril hladinu ... pri cereni hladiny dochadza k k okyslicovaniu vody a kyslik rybky potrebuju ... k tomu niet co viac dodat (o cereni hladiny sa pise snad v kazdej tebe novacika co si tu zakladal akvarium)

nedakuj citaj :p
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod Hryzo » 13 Sep 2014 23:11 pm

napisal som trosku sprostost ospravedlnujem sa ... kym nemas rastlinky nemusis svietit vobec ... akonahle tam das aspon jednu rastlinku uz musis ... moja chyba prepac
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod mato pavlik » 14 Sep 2014 07:37 am

Ospravedlnenie príjmam! :D Ale svietiť budem aj tak, keďže je to akvárium pre menšieho brata v jeho izbe, tak on nedovolí, aby sa nesvietilo, pretože sa mu to veľmi páči. :D
Obrázok používateľa
mato pavlik
 
Príspevky: 152
Obrázky: 75
Založený: 18 Aug 2008 19:32 pm
Bydlisko: Poprad

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod mato pavlik » 14 Sep 2014 10:23 am

Bude pri tomto akváriu potrebné vpúšťanie CO2? Akvárium chcem mať husto zarastené, tak pomaly začínam rozmýšlať nad kúpou / výrobou niečoho.
Obrázok používateľa
mato pavlik
 
Príspevky: 152
Obrázky: 75
Založený: 18 Aug 2008 19:32 pm
Bydlisko: Poprad

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod Hryzo » 14 Sep 2014 11:52 am

co2 teoreticky nepotrebujes pri ziadnych rastlinkach ak vies zabezpecit podmienky ktorep otrebuju inou cestou.

ja sa pomalicky snazim dostat do akva viac a viac rastlin ala posledne prispevky hryzo-prerabka-54l-t15844-48.html ... co2 nepouzivam hnojenie tiez nie (neskor budem obcasne)
a teraz ta musim sprdnut a zacinam chapat preco martin_S vacsinou pise o search a vela citani ... vcera som ti napisal odkaz na stranku ktorej nazov PRIRODNI AKVARIA sama o sebe hovori comu sa venuje tak sa chyt mysky ... poklikaj a zisti o com vsetkom sa tam pise ... teraz ti este pomozem ale zacnem to obmedzovat ... http://prirodni-akvarium.cz/index.php?id=lowTech - clanok o rastlinnych akvariach BEZ co2 ....

a teraz uz naozaj zacni byt usilovnejsi a daj si troska namahy citat
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: 54 l akvárium

Odoslaťod MikelCRS » 14 Sep 2014 12:51 pm

mato pavlik napísal:Večerná podoba : http://i.imgur.com/iUTgH6h.jpg

Tak a teraz moja hromada otázok :D Na sklách mám aj na dne sú všade bublinky. Je to dobré / zlé? Znamená to niečo? Vodu udržujem na teplotu 24°C. Je to vhodná teplota chovanie poprípadne rozmnožovanie kardináliek vietnamských? Nad akváriom je len 15W svelo. Ako dlho mám svietiť? Mám filter nasmerovať tak, aby to vírilo hladinu alebo to mám nastaviť niekde do steny? Vopred ďakujem za odpovede. :wink:

mato pavlik napísal:Áno výživový substrát viem, že je pre krevetky, ale vzhľadom na to, že to bol jediný výživový v obchode tak som ho kúpil. Obsahuje aj nejaké živiny pre rastliny, takže by to mohlo byť ok. V akváriu plánujem chovať krevetky, ale tento substrát nechcem mať navrchu. A tie rastliny ďakujem za ponuky, ale keď niečo kupujem, tak mám radšej keď to vidím :D Teraz som navštívil obchod, neviem možno poznáte "Super Zoo". Veľká sieť chovateľských potrieb na slovensku, takže som ani neočakával, že budú mať rastliny. Našťastie viem ešte v Poprade o dvoch malých predajniach, kde majú rastlín habadej, takže cez internet kupovať nebudem.


Pre krevetky a kardinalky su podmienky dost rozdielne tz. - krevetky potrebuju velmi makku vodu a kardinalky maju radsej tvrdsiu. Ak chces chovat aj krevetky tak dufam ze neocaridina heteropoda a lepsie bude ak prilejes aspon 10 percent destilovanu vodu, ja som choval krevetky a vzdy mi kapali nevedel som preco, zistil som ze som mal velmi velku uhlicitanovu tvrdost, teraz mam reverznu osomzu tak dufam ze pomoze, krevetky kupujem o tak 2 tyzdne crs.
Obrázok používateľa
MikelCRS
 
Príspevky: 140
Založený: 28 Sep 2012 18:49 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.