Zacinam s rastlinami



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Zacinam s rastlinami

Odoslaťod Predator » 20 Mar 2009 20:19 pm

Dobry vecer,

Akvaristike sa venujem uz nejaky ten rôcik. Nie som na slovo vzaty odbornik ale rybkam sa celkom dari. V minulosti sme s otcom chovali tercovce a skalare. Neskor bojovince.

Postupne vsak casu na starsotlivost o akva ubudalo a dnes ich mame skor ako zatraktivnenie prostredia.

Moj problem spociva v tom ze doteraz sme mali len 2 rastlini vallisneriu giganteu ktora bola idealn na vyter, a tusim nieco comu sa hovori kanadsky mor.

Kedze v sucastnosti mame akva skôr ako okrasu snazim sa ho aj podstatne viac osadit rastlinami avsak nie vsetkym sa dari.

v rastlinach sa nevyznam a tak som od znameho doniesol hnedovky + nejaku rastlinu ktorej nazov si nepamatam avsak tu je obrazok:

http://img11.imageshack.us/my.php?image=rastlina.jpg

rad by som sa opytal ako je mozne ju rozmnozit a co je to za druh. Dalej by som rad vedel ci su zvolene rastliny vhodne kedze akvarko je situovane do biotopu juhovychodnej azie a su v nom zivorodky + bojovnice(samec + 2 samice)

Dalsi problem mam so slimakmy

foto:

http://img11.imageshack.us/my.php?image=slimaky.jpg

neviem sa ich zbavit, samec bojovnice je schopny ich vrazdit avsak musi byt vyhladoveny a rychlost ktorou sa mnozia je 10x vyzsia. Bol by som rad ak by mi niekto poradil ako je mozne zbavit sa ich lebo je ich na stovky a nerobim nic ine len ich zbieram.

Posledna vec o ktoru by som vas chcel poziadat, ak by sa tu nasiel niekto komu sa dari s rastlinami z okolia BB nech ma prosim kontaktuje alebo napise sem, vyber rastlin v obchodoch je dost obmedzeny hlavne tu v BB a rad by som z niekadial zohnal plavajuce rastliny pistiu alebo lemnu.

Dakujem.
Predator
 
Príspevky: 9
Založený: 20 Mar 2009 19:46 pm

Reklama

Odoslaťod dusik » 20 Mar 2009 20:28 pm

1. Neviem aké maš kompletné zloženie dna, ale s tých obrázkov čo tam sú vidno len kamene. Aby sa rastlinkám darilo, potrebujú jemnejší substrát, ktorý im bude udržiavať živiny pri koreni. Na obrázku je nejaký typ Echinodoru. Neuviedol si intenzitu svetla a veľkosť/ozmery nádrže.
2. Slimáky môžeš vyzbierať v pasci. Daj napr. do misky cuketu, mrkvu, uhorku... Aktívne sú hlavne v noci. Keď sa ich tam dosť zíde misku jednoducho vyber. Opakuj podľa potreby. Prípadne iný experiment.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Zacinam s rastlinami

Odoslaťod Predator » 20 Mar 2009 20:43 pm

Akvarium je 90x30x30 dost nizke ale idealne pre bojovnice a zivorodky.

Pod tymy kamenmi je jemnejsi strk ale piesok to neni hrubka zrn tak 3-5 milimetrov. Osvetlene je bodovym svetlom budem rad ked mi poradite aku ziarivku rozmer aj vykon. Je zalozene od vianoc.

A tych slimakov sa uplne zbavit teda neda? Popripade nemozu mat slimaky nejaky negativny vplyv na nieco Ked ich je strasne vela?
Predator
 
Príspevky: 9
Založený: 20 Mar 2009 19:46 pm

Odoslaťod dusik » 20 Mar 2009 21:10 pm

Záleží, ako si to akvárium v konečnom výsledku predstavuješ. Má byť viac rastlinné, alebo viac rybacie :D Od toho závisi farba svetla.

Doporučujú Philips 865 s 24W potrebuješ dve také. Sú lacné a dobre svetlo.
Ak ide o rastlinné tak Osram 830. Je to tvoja voľba.
Kuk:
http://www.akva.sk/viewtopic.php?p=17340#17340

Slimákov treba optimum, môžu sa pustiť do rastlín. pokiaľ to nemajú byť nejaké vzácne slimáky, tak radšej žiadné.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Zacinam s rastlinami

Odoslaťod Predator » 20 Mar 2009 21:19 pm

No celkom rad by som tam mal teraz nieco viac rastlinne s nejakou tou rybkou pomedzi, akurat musim tie slimaky nejak eliminovat lebo 20 na cm2 neni bohvie co :D Tak dakujem za rady.

PS.:pre ostatnych stale hladam niekoho z okolia BB kto predava rastliny najlepsie plavajuce.
Predator
 
Príspevky: 9
Založený: 20 Mar 2009 19:46 pm

Rastliny v akvariu - info pre začiatočníkov

Odoslaťod transporti686 » 10 Sep 2014 11:10 am

Kedže som ako začiatočník v akvaristike, mal v akvariu nejakú dobu iba kamene a rybicky, lebo som si vybral perlovky červené a všeobecne sa k cichlidám rastliny neodporúčajú, tak ma rastliny moc netrápili, ale pri pohlade na akva mu niečo chýbalo, hádajte, čo to bolo? No predsa rastliny, teda aspoň pre mňa, niekomu možno stačí kamenné pozadie, korene a iné neživé dekorácie. Tak som sa rozhodol, že nejaké rastliny to bude chcieť. Ako to už býva zvykom, informácii na nete a forách je mnoho, ale sú roztrúsené a nie vždy sa hľadajú ľahko, aj keď nájsť sa dajú. Z tohto dôvodu by som sem dal nejaký linky, ktoré naozaj stoja za prečítanie pre úplných začiatočníkov, ktorí chcú mať rastliny v akváriu. Možno niekomu pomôžu tak, ako mne.

http://www.akvarijni.cz/texty/text04.htm
http://planta.aquariana.cz/
http://www.akvarijni.cz/ruzne.htm
transporti686
 
Príspevky: 81
Založený: 31 Aug 2014 13:41 pm

Re: Zacinam s rastlinami

Odoslaťod Mirko1A » 10 Sep 2014 11:42 am

Predator napísal:Dobry vecer,

Dalsi problem mam so slimakmy

neviem sa ich zbavit, samec bojovnice je schopny ich vrazdit avsak musi byt vyhladoveny a rychlost ktorou sa mnozia je 10x vyzsia. Bol by som rad ak by mi niekto poradil ako je mozne zbavit sa ich lebo je ich na stovky a nerobim nic ine len ich zbieram.



bohužiaľ, obrázok mi hlási ako už neexistujúci, ale asi máš slimáky - kotúľky, také malé hnedé. Jednoducho sa ich zbavíš za pár týždňov tým, že do akva dáš pár kusov masožravého slimáka Anentome helena (synonym Clea helena)
za pár týždňov nebudeš o kotúľkach vedieť. Naopak, tieto A. helena sa množia veľmi pomaly.

ako ti iste napíšu skúsenejší, to že sa ti množia kotúľky znamená, že moc kŕmiš, treba upraviť teda aj to
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Zacinam s rastlinami

Odoslaťod Mirko1A » 10 Sep 2014 11:48 am

Predator napísal:Dobry vecer,

Kedze v sucastnosti mame akva skôr ako okrasu snazim sa ho aj podstatne viac osadit rastlinami avsak nie vsetkym sa dari.

...

vyber rastlin v obchodoch je dost obmedzeny hlavne tu v BB a rad by som z niekadial zohnal plavajuce rastliny pistiu alebo lemnu.

Dakujem.



určirte sa bude dariť Anubias barteri nana (všade ho dostať), pekná dekoratívna rastlinka - uviazať na kameň alebo drevo, absolútne nenáročná

Lemna minor - takisto dobrý výber, hlavne ak máš problém s nadbytkom živín alebo škodlivín, bude ti to filtrovať. pokraje síce úplne hladinu za pár dní, ale občas to preriediš. v malých 1-1,5 cm korienkoch sa radi prehrabujú aj krevetky aj tam plávajú malé rybky. síce trošku to uberie svetla, ale vôbec to nevadí

Pistia - ja mám s ňou problém, lebo síce nenáročná ľahko sa množí, avšak občas zahnívajú listy ... neviem prečo. a treba počítať s tým, že Lemna má výšku 2mm nad hladinu a Pistia (podľa veľkosti , aj 10 cm, najmä v noci, keď zatvára listy, čiže treba tomu prispôsobiť kryt.

toť moje chabé skúsenosti... veľa zdaru prajem
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Zacinam s rastlinami

Odoslaťod martin_s » 10 Sep 2014 11:51 am

Mirko1A myslim ze Predator to uz za tych 5 rokov nejakym sposobom vyriesil :)
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Zacinam s rastlinami

Odoslaťod Mirko1A » 10 Sep 2014 12:08 pm

Snáď ano :-) :-) :-)

nuž, to je kvôli tomu, keď človek pracuje na jednom monitore a oddychuje na druhom zároveň, pomýlil ma ten transporti689
no budem si odteraz všímať aj dátumy odoslania

ale možno to snáď niekomu pomôže, keďže som sám začiatočník, chcel som ho ušetriť slávnej vety od teba ... použi search (myslím to v dobrom)
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Zacinam s rastlinami

Odoslaťod MikelCRS » 13 Sep 2014 15:34 pm

Mozem mat anubias nana a microsorum pteropus zasadene v strku(nie je to substrat)? V akvariu mam len dennerle garnelenkies a ziaden substrat.Cital som ze nemozu byt v substrate ako je to s pieskom/strkom?
Obrázok používateľa
MikelCRS
 
Príspevky: 140
Založený: 28 Sep 2012 18:49 pm

Re: Zacinam s rastlinami

Odoslaťod Hryzo » 13 Sep 2014 15:51 pm

anubiasy celkovo maju stonku - rhyzon ci ako sa to vola, ktora nemoze byt ani v substrate ani v strku (pre mna je to to iste - proste dno) pretoze by im odhnil .... citacia z rybicky.net: "Lépe roste ve štěrku větší zrnitosti, oblázcích, můžeme je přichytit na kámen, květináč, kokos, dřevo atd. Oddenek musí být vždy nad substrátem." ... tym chapeme ze tie tenke korienky do strku ist mozu ale stonka (z ktorej rastu tie korienky a listy) nie

microsorum neviem ako sa chova ale citacia z akvapedie.cz: "Tuto rostlinu můžete přichytit vlastně kamkoliv, protožeje volně plovoucí." a z rybicky.net: "Umístění: Přichycená na dekoraci" ... tu si to vyloz ako chces tuto rastlinu zatial nemam
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.