Hynouci kardinalky



Všetko okolo akvarijných rýb

Hynouci kardinalky

Odoslaťod Lada » 18 Feb 2005 10:00 am

Tak jsem si před 3 dny koupil 8 kardinalek, jedna už to má bohužel za sebou a druhou to čeká každou chvíli :-( Dal jsem je do karanténí nádrže 10 litrů s vodou z velkého akvárka, bez dna, pouze filtr a nějaká ta rostlina v košíčku. Jsou celkem živé, příjde mi, že prohánějí svůj odraz od skla na dně. Včera jedna začala plavat malátně a převracet se. Při bližším pohledu měla velice otevřenou tlamku, skoro jako by neměla horní pysk. Chvílemi se snažila vyskočit z akvária, záhy uhynula. Dnes stejné projevy u druhé. Co stím?
Lada
 
Príspevky: 13
Založený: 15 Feb 2005 20:14 pm
Bydlisko: ?eské Bud?jovice

Reklama

Re: Hynouci kardinalky

Odoslaťod Raviolka » 18 Feb 2005 13:05 pm

Pokud ryba plave malátně a snaží se vyskočit z akvária, tak to ukazuje nejspíš na otravu nebo nějaké nevhodné parametry vody. Ryba na které se to projeví nejdřív možná byla nějak oslabená...
Doporučuju ti vyměnit polovinu obsahu akvária za vodovodní (odstátou) vodu a přestat úplně krmit. Kdyby se po nějaké době zase začala nějaká ryba motat, vyměň řekněme 1/3 vody... Nevím, jestli to zabere, ale takhle bych to řešila já.
Ten filtr byl zaběhnutý v nějaké nádrži s rybami :?:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Hynouci kardinalky

Odoslaťod Lada » 18 Feb 2005 13:26 pm

Kdyby to měla být otrava, tak by to postihlo všechny nebo aspoň více zároveň, ne? Uhynuli dva nejlíp vypadající samci.
Filtr je obyčejný molitanový, byl dříve v nádrži s potěrem pavích oček, pak jsem ho propral.
Spíš mě napadlo, že by se uhonily a třeba zranily tlamku když neustále pronásledovaly svůj odlesk od dna. Dal jsem tam písek a zdají se být o něco klidnější.
Lada
 
Príspevky: 13
Založený: 15 Feb 2005 20:14 pm
Bydlisko: ?eské Bud?jovice

Re: Hynouci kardinalky

Odoslaťod Raviolka » 18 Feb 2005 13:30 pm

Hmmm pokud se převracely a snažily vyskočit, tak to opravdu vypadá na otravu a né na zranění tlamky... Máš pravdu, mělo by to postihnout všechny ryby. Ale každá ryba je jinak citlivá a otrava může být způsobená i nějakými plísněmi, vnitřními parazity, špatným krmivem... Výměnou vody a vysazením krmiva nic nezkazíš.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Hynouci kardinalky

Odoslaťod Lada » 18 Feb 2005 17:54 pm

Byl jsem se podívat v té prodejně a měli tam taky 4 mrtvé. Paní přiznala, že je také včera napadla nějaká bakteriální choroba, takže rybky už byly nejspíš nakažené. Dala mi na to sera baktopur direct, tak uvidím jestli zachrání ostatní....
Lada
 
Príspevky: 13
Založený: 15 Feb 2005 20:14 pm
Bydlisko: ?eské Bud?jovice

Re: Hynouci kardinalky

Odoslaťod Lada » 19 Feb 2005 19:59 pm

Dnes další dvě mrtvé, třetí bude záhy... Nějak se mi to nezdá, prý mají mít nějaké skvrny hlavně kolem kořene hřbetní ploutve. Žádné skvrny však nevidím, jediné co je na těch umírajících rybách zvláštního je velice otevřená tlamka.
Lada
 
Príspevky: 13
Založený: 15 Feb 2005 20:14 pm
Bydlisko: ?eské Bud?jovice

Re: Hynouci kardinalky

Odoslaťod Raviolka » 21 Feb 2005 14:32 pm

Tak mi to vrtalo hlavou a trochu jsem studovala... Otevřená tlamka je na internetu zmiňovaná málokdy... ale jeden zajímavý link jsem našla:
http://w3page.com/fishline/troubleshooting.php - podle tohoto by se mohlo jednat o Amyloodinium, alias obrněnku hruškovou = oodinázu. Moudrá kniha praví, že kardinálka je jedním z nejčastěji postižených druhů. Zato ty příznaky v knize nesedí, měly by být pozorovatelné nějaké ty tečky nebo povlak aspoň v okolí tlamky... takže ruku do ohně za to nedám, ber to jako tip :wink:
Každopádně Baktopur nemá smysl používat, pokud nevidíš žádné příznaky bakteriálního onemocnění. Mimochodem, Amyloodinium je parazit a prý se léčí dobře. Používá se trypaflavin, malachitová zeleň, měď (v podobě síranu měďnatého), Sera na to má přímo Oodinopur...
Držím palce, ať se ti tu pohromu podaří zastavit!
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Hynouci kardinalky

Odoslaťod Lada » 21 Feb 2005 15:08 pm

Moc děkuji za snahu. Pozoroval jsem je velice bedlivě, i ty uhynulé a opravdu nic takového jsem neviděl.
Narad bych to zakřiknul, ale snad se to podařilo zastavit. Zbyly 3. Dnes budu měnit část vody a asi budu pokračovat v léčbě Bactropurem Direct. Myslíš, že by bylo vhodné to zkombinovat? Mám tu ještě Mycopur, který je sice na plísně, ale obsahuje především Acriflavin.
A co dál? Kdy můžu dát rybky do společného akvária? Nemám v něm zavést před vpuštěním preventivní léčbu (horší je, že vlastně nevím na co)? Chci taky desinfikovat po nich nádrž, rostliny a pomůcky. Postačí hypermangan?
Lada
 
Príspevky: 13
Založený: 15 Feb 2005 20:14 pm
Bydlisko: ?eské Bud?jovice

Re: Hynouci kardinalky

Odoslaťod Raviolka » 21 Feb 2005 15:28 pm

Léčiva nekombinuj, pokud myslíš že Bactopur zabral, tak ho používej dál. (Asi zabral, zajímalo by mě na co - když nevidíš žádné příznaky bakteriálního napadení :?: Ale to je jen akademická otázka, hlavní je, že ryby vypadají líp.)
Preventivně léčit ryby ve společenském akváriu nemá smysl. Spíš můžeš přidat nějaké takové léčivo (trypaflavin/acriflavin) až potom, kdy tam přidáš kardinálky. Kdy to provést - to musíš posoudit sám, ty jediný vidíš svoje ryby :wink: Já bych ale počkala minimálně týden.

P.S. Gratuluju k nápadu dát ryby nejdřív do karantény... nebýt toho, měl bys možná problémy ještě větší :|
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Hynouci kardinalky

Odoslaťod Lada » 21 Feb 2005 15:45 pm

No ryby nevypadají líp, vypadají totiž stále stejně. Žádné tečky ani fleky, postraní pruh je hezky vybarven...
Pro úplnost popis příznaků:
- úhyn postupný, na ostatních žádné příznaky
- rybky mají velice otevřenou tlamku, jako by neměly horní pysk
- z počátku zůstávají na jednom místě
- pak malátné plavání
- nakonec se převrací, chvíli leží a pak prudce vyrazí proti hladině
- od prvního pozorování do úhynu zhruba 1,5 hodiny

Přiznám se, že je to vlastně poprvé, co jsem takhle dal nové ryby do karantény. Někdy má člověk víc štěstí než rozumu...
Lada
 
Príspevky: 13
Založený: 15 Feb 2005 20:14 pm
Bydlisko: ?eské Bud?jovice

Re: Hynouci kardinalky

Odoslaťod Lada » 24 Feb 2005 09:31 am

Podařilo se mi konzultovat problém s odborníky a potvrdili mi, že to byla nejspíš nějaká bakterioza. Tlamku měly otevřenou proto, že měly napadeny žábra a dusily se.
Lada
 
Príspevky: 13
Založený: 15 Feb 2005 20:14 pm
Bydlisko: ?eské Bud?jovice

Re: Hynouci kardinalky

Odoslaťod Igypop » 24 Feb 2005 10:14 am

Lada napísal:No ryby nevypadají líp, vypadají totiž stále stejně. Žádné tečky ani fleky, postraní pruh je hezky vybarven...
Pro úplnost popis příznaků:
- úhyn postupný, na ostatních žádné příznaky
- rybky mají velice otevřenou tlamku, jako by neměly horní pysk
- z počátku zůstávají na jednom místě
- pak malátné plavání
- nakonec se převrací, chvíli leží a pak prudce vyrazí proti hladině
- od prvního pozorování do úhynu zhruba 1,5 hodiny

Přiznám se, že je to vlastně poprvé, co jsem takhle dal nové ryby do karantény. Někdy má člověk víc štěstí než rozumu...


Tak presne týmto spôsobom mi za 3 dni pošlo 8 nových kaprozúbok, pričom ostatné ryby fungovali normálne. Našťastie od vtedy sa mi to nestalo, ťuk...ťuk
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Hynouci kardinalky

Odoslaťod caloghero » 09 Dec 2006 22:43 pm

takze nevedel som, kam napisat tento post, tak som ho supol sem :roll:

mam taky mensi problem prave s kardinalkou, rybka pol roka v absolutnom poriadku, uplne fit, ale prave na dnes sa jej ohnula chrbtica tak, ze ide do Ucka, cize smerom hore, chvost je mierne nadvihnuty a rybka nesikovne plava, premiestnuje sa z miesta na miesto, ale rovnovahu nenachadza, vzdy sa akoby naklana dopredu... :(
rybky sa tento tyzden liecili na krupicku, boli liecene Ichtiosanom od Tropicalu, zajtra sa bude menit voda
ostatne ryby su v poriadku, aj tie, na ktorych najviac krupice, pred dvoma dnami vsak pohynula samicka mecuna :oops:
najprv som si myslel, ze ma buchnutu chrbticu, ale neviem si predstavit od coho, v akvarku nie je ziadna dominantna ci agresivna ryba, brucho ma trocha nafuknute, mam podozrenie, ze to bude vodnatielka, ale nie som si isty :?

kto vie, nech pomoze :|
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.