Začiatočník 40l



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Začiatočník 40l

Odoslaťod PeterO » 18 Sep 2014 05:38 am

Dobrý deň. Volám sa Peter a chystám sa založiť svoje prvé akvarium. Týmto by som Vás, skúsených akvaristov chcel poprosiť aby ste mi trocha pomohli a dohliadli na prvé kroky. :)
Technika: Akvarium: 45x30x30 skleneny kryt
Osvetlenie: Stolna lampa s reflektorom: 20w ziarivka , digitálny casovac.
klímou Ohrev: Žiaden: V izbe je konstatnych 24 stupňov regulované klímou.
Filter/ Vzduch: Žiaden: Akva bude vo frajerkinej izbe a musí mať úplne ticho, pri bzucani filtra by nevedela spať: Nechcem zabrat miesto v aj tak malom akva filtrom: chcem skúsiť čisto prirodne akva.
Osadenstvo: 1x Betta splendis Samec + samica.
2xOtocinclus (podľa potreby )

Krevetky
Dekorácie/Rastliny: Koreň z agatu nájdený pri vode ocisteny od kôry moči sa mesiac neplava mierne farbi.
Sagittaria pusilla: predok
Eleocharis pusilla: predok
Marsilea Hirsuta: predok
Sagitaria Subulata: stred
Cryptocoryne affinis(schopnosťou affinis): stred
Micranthemum micranthemode(Kričia fluitans): koreň
Anubias nana: koreň
Ludwigia ovalis: vzadu
Valisneria nana: vzadu
Javsky mach
,,Ten gulickovy mach, ,

Spodok: 1cm zem spod ihličnatých stromov alebo krtinec,zem pre crepnikove kvety
3(5)cm: kremicity štrk 1-3mm
2cm: liapor 2-4mm
Ohľadom tohto by som naviac potreboval poradiť, bude ten spodok takto ok? Nebude zem po čase kvasit? Nebude príliš tuhá a zadusi rastliny? Čo je funkcia liaporu: je vôbec potrebný?
Druhou alternatívou dna je osmocote a kremicity štrk alebo varianta 1bez liaporu

Voda: hodnoty vody ešte neviem ale v čo možno najbližšom čase dodam.
Plánom je naraz zasadiť všetky rastliny aby som potom čím menej zasahoval do akvaria, zabehnúť akvarium približne 4týždne. Vpustiť Bettu a pár krevetiek. Sledovať akvarium a snažiť sa pridavanim alebo odoberanim živočíchov udržať rovnováhu. Svetlo 10 hod denne, 5ráno 3hod prestavka 5večer. Zatiaľ toľko to. Čakám na vaše rady či to takto má šancu fungovať a potom sa do toho pustím. :)
PeterO
 
Príspevky: 10
Obrázky: 2
Založený: 11 Sep 2014 20:18 pm

Reklama

Re: Začiatočník 40l

Odoslaťod PeterO » 18 Sep 2014 06:51 am

Ešte k tomu substratu. Z blízkeho potoka som si nazbieral riecny štrk a preosial ho na 3časti. 0-4mm, 5-10mm a 1cm a viac. Je možné spraviť dno-vyzivova vrstva 1cm zemina pre crepnikove kvety, 3- 6cm riecny strk 0-4mm a dozadu dať 5-10mm k väčšímrrastlinám? Poprípade iná vhodná kombinácia.
PeterO
 
Príspevky: 10
Obrázky: 2
Založený: 11 Sep 2014 20:18 pm

Re: Začiatočník 40l

Odoslaťod Mirko1A » 18 Sep 2014 08:30 am

Podľa mňa to máš dobre premyslené, bodaj by každý začiatočník takto rozmýšľal (ja som mnohé veci vopred nepremyslel :-)

drobné pripomienky amatéra:
do 40 l akva by som predsalen umiestnil malý filtrík, resp. ako sa to tu nazýva pohybovadlo vody. odporúčam Dennerle Eckfilter (stojí asi 17-20 EUR). je absolútne nepočuteľný, aj keď si priložíš ucho 1cm od neho. takže žiaden problém so spánkom. výhoda je, že aj keď nemá veľkú filtračnú schopnosť, v jeho náplni sa usídlia užitočné baktérie + dá sa nastaviť mierne prúdenie (nemusíš tam dať tú rampu, vývod dáš pod hladinu, takže bude jemne premiešavať vodu, čo je dobré aj pre rastliny aj pre živočíchy.

čo by som určite nedal, je tá zem na spodok (aj keď napr. milan.cezar to má odskúšané). avšak človek nevie v tvojich podmienkach, bez veľkého filtra a pod. ja by som dal normálne komerčné výživové dno (napr. od Tetra alebo Sera), ostatné vrstvy už podľa teba. avšak pre krevetky by som doporučoval štrk/piesok malej frakcie. oni sa v tom radi prehrabujú. tiež je dostať komerčný piesok špeciálne pre ne (čierny, tehlovočervený...)

+ možno by som volil iba jednu frakciu (1-2 mm), nakoľko aj tak sa to premieša

rastlín máš naplánovaných dosť, podľa mňa za 2-3 mesiace sa ti samé vyselektujú tie, ktoré budú najvhodnejšie pre tvoje akvárium (resp. prirodzená selekcia urobí svoje).

aj keď ti možno niekto napíše, že bojovnica a krevetky (Neocaridina asi myslíš) nejdú k sebe, ja mám opačnú skúsenosť. mne bez problémov žijú spolu. takže ak budeš mať šťastie na mierumilovnú bojovnicu, tak nie je žiaden problém.

ešte by som tam dal 1-2 slimákov Clithon, aby pomohli tým prísavníčkom v čistení.

tak veľa šťastia...
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Začiatočník 40l

Odoslaťod vincent van gogh » 18 Sep 2014 09:57 am

PeterO napísal: ... Dekorácie: Koreň z agatu nájdený pri vode ocisteny od kôry moči sa mesiac neplava mierne farbi....

Do akva by mohlo ísť vpodstate akékolvek drevo,záleží však v akom je stave.V akej lokalite je nájdený,stav drevnej hmoty,estetická kvalita .....a mhoho dalších faktorov.AVŠAK nie agát.Ten je podla Wiki síce vode odolný,húževnatý(preto vhodný na záhradný nábytok napr.),ale okrem kvetu, jedovatý.

Ohladne filtra,zeminy,krtincov a podobne....súhlas s Mirko1A. :wink:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Začiatočník 40l

Odoslaťod radusho » 18 Sep 2014 10:15 am

Ako začiatočníkovi by som ti doporučil skôr väčšie akvárko. Tak malé akvárko ako máš v pláne neodpúšťa chyby .
Ako dno by som použil kremičitý štrk pozor na balené štrky v akvaristikách málo ktorý je naozaj kremičitý.
hnojiť na začiatku netreba stačia výmeny vody časom možno nejaké komerčné hnojivo /tropica je fajn/
Rastliny:
Sagittaria pusilla: predok ok
Eleocharis pusilla: predok bez poriadneho svetla ti zhnije
Marsilea Hirsuta: predok ok ale tiez ma radšej lepšie svetlo
Sagitaria Subulata: stred jeden druh travi stačí je to to iste ako pusilla len trochu väčšia
Cryptocoryne affinis(schopnosťou affinis): stred v nezabehnutom akvárku ju neudržíš ak ju maš zadarmo tak ju skús keď ju chceš kupovať vyber si inú
Micranthemum micranthemode( HM je dobrá voľba
Kričia fluitans): koreň ricia je burina ale pre zaciatočníka super
Anubias nana : koreň dobrá voľba
Ludwigia ovalis: vzadu do 40 príliš veľká rastlina
Valisneria nana: vzadu možeš skusiť
Javsky mach burina ak ju raz dáš do akvarka už sa jej nezbavíš je veľa

filter potrebuješ keď na nič iné tak na pohyb vody.

bojovnice a krevety by som nekombinoval.
Obrázok používateľa
radusho
 
Príspevky: 476
Obrázky: 14
Založený: 19 Okt 2010 16:06 pm
Bydlisko: TT

Re: Začiatočník 40l

Odoslaťod Hryzo » 18 Sep 2014 13:24 pm

z toho mala co ja viem poradit -

osvetlenie lampicka - pozor aby svietila zhora ... pokial by svietila zo sikma zle by vplyvala na ryby bo ryby sa riadia (podla jednej knizky) gravitaciou a svetlom tj ked gravitacia tlaci zhora dole a svetlo napriklad zo 45 stupnoveho uhla ryby budu plavat nasikmo niekde medzi osami tychto 2 sil

filter - tiez by som nieco male odporucil .. ja napriklad v malom krevetkariu (15L) v spalni mam klasicky molitan so vzduchovacom a uplne staci, na noc vypinam (aj ked je lepsie nonstop kvoli biologickej filtracii) ... tym som chcel povedat nieco male s molitanom by tam bolo super krevetky molitan zboznuju a pol casu stravia na nom oberanim prefiltrovaneho bordelu ako ich jedalnicka

osadenstvo - bojovnica samec + samicka - samicka musi mat urcite nejaky dobry ukryt pretoze v mensom akvariu pri stavani hniezda samcom moze byt dost agresivny voci samicke (viac info sa docitas bojovnica-pestra-t231.html)
krevetky tam s nimi mozes mat ale musis ratat s tym ze ti mlade krevetky budu obcas pozierat ak sa neschovaju
otik - je hufova ryba (ako mi bolo vysvetlene) a odporucane mnozstvo pre ich kludny zivot je 3-4 ako minimum len pre info

dno - moznosti je vela, ja len pre nazornost najjednoduchsieho riesenia - ja mam cisto kremicity strk bez substratu ci hocicoho ineho zrnitost 1-3 a rastlinky su bez problemov (zatial)

s machom ma radusho pravdu ako ho tam raz das uz sa ho nezbavis ale ja som jeho zastancom hlavnep ri krevetkach ... je to ich krasny ukryt a k tomu co sa da robit s machom je super :))
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Začiatočník 40l

Odoslaťod PeterO » 18 Sep 2014 14:52 pm

Superm dakujem za odpovede velmi ste mi pomohli. Pozrel som ten filter co si mi poradil, objednavam, mam totiz doma 2 filtre jeden je atman at f 101- skusil som ho v akvariu, bol by fajn, keby som sa snazil vytvorit biotop pstruha potocneho...
a druhy je aquael fan micro ktoreho filtracna plocha je zalostne mala, nasiel som sice upravu ale no, tych 17 ecok za dobry a tichy filter sa mi urcite oplati. Dno spravim Diversa NutriPlant substrát a nato kremicity strk od Sportcarp 1-3 mm.
Tie rastlinky si teda ešte premyslim a pozriem si v atlase na rybickach kedze ich nemam zadarmo, musim ich kupovat.
este raz dakujem
PeterO
 
Príspevky: 10
Obrázky: 2
Založený: 11 Sep 2014 20:18 pm

Re: Začiatočník 40l

Odoslaťod mosfet » 18 Sep 2014 16:19 pm

K tomu eckfiltru - ja som z neho vyhodil to vnútro čo obmedzuje množstvo náplne a dal som dnu iba biomolitan a zdá sa mi to podstatne lepšie.
Obrázok používateľa
mosfet
 
Príspevky: 230
Obrázky: 2
Založený: 06 Jan 2014 23:06 pm
Bydlisko: Košice

Re: Začiatočník 40l

Odoslaťod PeterO » 18 Sep 2014 19:45 pm

vyber-substratu-pre-nove-akvarium-t10221.html
substraty-druhy-porovnanie-alternativy-t3571.html
ako-spravne-sadit-t7596.html
sadenie-rastlin-t1601.html
PeterO
 
Príspevky: 10
Obrázky: 2
Založený: 11 Sep 2014 20:18 pm

Re: Začiatočník 40l

Odoslaťod Mirko1A » 19 Sep 2014 12:40 pm

mosfet napísal:K tomu eckfiltru - ja som z neho vyhodil to vnútro čo obmedzuje množstvo náplne a dal som dnu iba biomolitan a zdá sa mi to podstatne lepšie.


toto by ma zaujímalo, nemáš foto?
čiže vyhodil si tú umelohmotnú trojuholníkovú vec, na ktorú sa napína tá plstnatá vec a dal si tam obyčajný molitan?
nemáš problém s prietokom, stíha to čerpadielko nasávať cez to?
dík vopred za odpoveď
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Začiatočník 40l

Odoslaťod PeterO » 27 Sep 2014 20:01 pm

gallery/image_page.php?album_id=1&image_id=46543
Tu je fotka z prveho akva den 1.
Technika- Osvetlenie ziarivka 20w, momentalne svietim, 10 hod s 5 hod prestavkou
filter- Dennerle nano eckfilter
Spodok- Tetra complete substrate, kremicity strk
dekoracia bol na plane koren lenze este stale pušta farbu a zacal trocha plesniviet, dal som tam zatial kamen aby bolo naco uchytit anubiasi. takze zatial takto, ked sa to zabehne dam tam zivocichy a poslem dalsiu fotku.
PeterO
 
Príspevky: 10
Obrázky: 2
Založený: 11 Sep 2014 20:18 pm

Re: Začiatočník 40l

Odoslaťod PeterO » 03 Okt 2014 23:34 pm

Keby bol niekto ochotny poradit pls. Je to tyzden od zalozenia a sagitariam hnednu cim dalej tym viac listy niektore uz celkom uhnili. Takisto aj anubiasom zopar listov zozltlo. Jedina rastlina ktorej sa dari je ta co si tam zasadila frajerka, jasne ze meno nevieme, rastlina s rovnou tvrdou stonkou, listy zvrchu tmavo zelene odspodu cervene. Je to normalne ze niektore listy pri zabehu uhnivaju alebo mam zacat stresovat?
PeterO
 
Príspevky: 10
Obrázky: 2
Založený: 11 Sep 2014 20:18 pm

Re: Začiatočník 40l

Odoslaťod kocur_82 » 04 Okt 2014 07:31 am

Stresovat pri zabehu netreba, neviem odkial si mal rastlinky, ktore si tam zasadil, ak si ich kúpil v obchode tak je možné, že boli pestované emerzne teda nie pod vodou a preto teraz po zaradení pod vodu musia prejsť do submerzneho teda podvodneho režimu. Pri zabehu je najpodstatnejšie pravidelne meniť cca štvrtinu vody a nepreháňat to so svietenim.
Obrázok používateľa
kocur_82
 
Príspevky: 247
Založený: 16 Mar 2013 13:14 pm
Bydlisko: Komárno

Re: Začiatočník 40l

Odoslaťod PeterO » 04 Okt 2014 17:28 pm

Ok dik. Zmenim svietenie na 5 hod a budem menit vodu každý 3 deň.
PeterO
 
Príspevky: 10
Obrázky: 2
Založený: 11 Sep 2014 20:18 pm


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.