Loki 54 litrov - TwoWorlds



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod Loki12 » 18 Sep 2014 12:43 pm

Dobri a ochotni priatelia sa nasli:

Stativ - mam
8Mpx zrkadlovka so zavitom - mam
8Mpx kompakt so zavitom - mam
FullHD kamera - mam
karton na vyrezanie diery a cierna farba - nemam :-(

Idem precitat temu: fotografovanie-t112.html
Takze cez vikend nachystam modelky (ryby, krevety, rastliny) a idem na to.

Ak mate nejake tipy/triky dajte :-)
Loki
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Reklama

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod Hryzo » 18 Sep 2014 13:36 pm

ten karton a cierna farba je minimum to zvladnes ...
ja ked sa mi ta moja 54-ka podari planujem zavolat profesionalneho fotografa - nastastie je to moja sestra a bude to zadarmo hehe
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod chnuro » 18 Sep 2014 13:54 pm

Ten kartón a čierna farba nie je nutnosť, najskôr vyskúšaj, čo zvládneš so statívom. Keď tam budeš mať biely závoj, alebo odlesky, potom treba špekuľovať s karónom.

Pár pravidiel:
- pricloniť objektív aspoň na f/8
- mne sa osvedčilo pevné ohnisko 35mm (na APSC snímači), čiže základný zoom
- poriadne podoťahovať všetko na statíve a umiestniť ho kolmo k stredu čelného skla (aj výškovo). Umiestenie fotoaparátu môžeš meniť, ale kolmý pohľad má najväčšiu výpovednú hocnotu. O "estetických" pohľadoch ti napíše Vincent Van Gogh.
- použi diaľkovú spúšť, alebo časovanú samospúšť, tiež nie je od veci použiť predsklopenie zrkadla

Na pevnom statíve sa vypína stabilizátor objektívu. Fotí sa najlepšie max do hodiny po rozsvietení svetiel, aby neboli na fotkách bublinky. Už som si omylom raz vypol CO2 - aj to jeriešenie :-).

Pohraj sa s vyvážením bielej, korekcie expozície (dôležité!!!), skús zaostriť na rôzne body v akáriu a na fotkách na displeji si pri tom kontroluj, či máš všetky rastlinky v popredí aj v pozadí ostré.

Je normálne, keď odfotíš 70 záberov a z toho bude 5-10 použiteľných.
Hoď fotky a poviem, čo treba vylepšiť.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod Loki12 » 18 Sep 2014 15:06 pm

chnuro napísal:Ten kartón a čierna farba nie je nutnosť
OK, vyskusam.

chnuro napísal:- pricloniť objektív aspoň na f/8
- chapem
chnuro napísal:- pevné ohnisko 35mm
- chapem
chnuro napísal:- kolmo k stredu čelného skla
- chapem
chnuro napísal:- ...tiež nie je od veci použiť predsklopenie zrkadla...
- toto neviem co je. toto potrebujem vysvetlit. teda aj je potrebne vediet co to je. :-)
chnuro napísal:Na pevnom statíve sa vypína stabilizátor objektívu.
- myslis funkciu - vypnut opticku/digitalnu stabilizaciu obrazu? Cize to co pomaha ked fotim z ruky, tak teraz mam vypnut?
chnuro napísal:Fotí sa najlepšie max do hodiny po rozsvietení svetiel, aby neboli na fotkách bublinky.
a niekde som cital, ze najlepsie je v noci, ked je vsade okolo tma :-). Budem experimentovat. skusat. Dik za tip.
chnuro napísal:Pohraj...skús....kontroluj
- chapem
chnuro napísal:Je normálne, keď odfotíš 70 záberov a z toho bude 5-10 použiteľných.
- kludne aj 200, uz som par krat fotil mesiac, vychody slnka, makro chrobakov,... co to o pokusoch pri tvorbe fotky viem. Len bezny konzument si mysli, ze to fotografom funguje na prve zmacknutie. Nie nadarmo sa hovori - (damy pardon): "Kazda zena je krasna, len my nevieme pracovat vo Photoshope."
chnuro napísal:Hoď fotky a poviem, čo treba vylepšiť.
Dakujem. cez vikend v noci budem skusat.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod aquadesign1 » 18 Sep 2014 15:08 pm

vsetko v izbe zatemnit
blesk OFF to je uplne samozrejme
doladit expoziciu (vyskusat bracketing)
vyvazit rucne bielu - ak sa nedari najlepsie paradoxne funguje automatika (ovela lepsie ako predvolene programy)
ISO max 200 (vyssie iba pri najlepsich cipoch)
clonu podla toho aky ti bude davat cas (pod 1/60s by som nesiel) ked ma akvarko silne svetlo dovoli kratsie casy pri vysokej clone
ohnisko radsej dlhsie (mensia vignetacia) a fotit z vacsej vzdialenosti
samozrejme dobry cip a hlavne ostry objektiv s pevnym ohniskom a vysokou svetelnostou nicim nedozenies
takze vsetko ostatne doladit vo photoshope (da sa urobit aj viacero zaberov so zaostrenim na rozne body a to potom pospajat
cez vrstvy a nechat vyniknut tie zaostrene casti

fotenie akva nie je umelecke fotenie je to ciste o technike fotenia, tu si samozrejme limitovany svojou zrucnostou a hlavne technikou, preto je Photoshop viac nez idealny

inak ked vidim fotky z IAPLC pochybujem, ze tam niekto poslal foto bez postprocesu
aquadesign1
 
Príspevky: 11
Založený: 27 Aug 2014 13:26 pm

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod chnuro » 18 Sep 2014 15:49 pm

Predsklopenie zrkadla - mirror lockup: vyuzitie casto pochybne, ale krajinkar by bez toho nefotil ;-).
Nazov funkcie vo fotoaparate zavisi od vyrobcu.
http://www.ephoto.sk/ephoto/redakcny-bl ... kadla-mlu/
Bavíme sa ale už o pixelovej ostrosti. Nie je to úplne nepodstatné, súčasné digitálne zrkadlovky dokážu zázraky.

Ešte som zabudol jednu vec: Polarizačný filter (keď je k dispozícii), tak vie eliminovať odrazy svetla na listoch. Dávnejšie mi to poradil hooopy, tipujem že na to prišiel tiež iba skúšaním. Výhoda je, že zmizne väčšina prepalov a zníži sa tým dynamický rozsah scény. Nevýhoda: úbytok svetla o 1,5-2 EV (expozičné čísla).

Nemusis cakat na noc. Ja svietim az vecer, preto na nic cakat nemusim, vonku je tma vzdy. Ale jasne, treba si to nacasovat, to si pochopil.

aquadesign1 napísal:vsetko v izbe zatemnit
blesk OFF to je uplne samozrejme
doladit expoziciu (vyskusat bracketing)
vyvazit rucne bielu - ak sa nedari najlepsie paradoxne funguje automatika (ovela lepsie ako predvolene programy)
ISO max 200 (vyssie iba pri najlepsich cipoch)
clonu podla toho aky ti bude davat cas (pod 1/60s by som nesiel) ked ma akvarko silne svetlo dovoli kratsie casy pri vysokej clone
ohnisko radsej dlhsie (mensia vignetacia) a fotit z vacsej vzdialenosti
samozrejme dobry cip a hlavne ostry objektiv s pevnym ohniskom a vysokou svetelnostou nicim nedozenies
takze vsetko ostatne doladit vo photoshope (da sa urobit aj viacero zaberov so zaostrenim na rozne body a to potom pospajat
cez vrstvy a nechat vyniknut tie zaostrene casti

fotenie akva nie je umelecke fotenie je to ciste o technike fotenia, tu si samozrejme limitovany svojou zrucnostou a hlavne technikou, preto je Photoshop viac nez idealny

inak ked vidim fotky z IAPLC pochybujem, ze tam niekto poslal foto bez postprocesu

@aquadesign1, nedá mi nereagovať, okomentujem len to, s čím úplne nesúhlasím:
-Hlavne vypnut lampicky a TV. Kvoli rybam rozlozim stativ a pockam 10-15 min, nech zabudnu, ze som tam.
-ISO max 200 plati pri mojom kompakte. Canon G12 ISO 200 je stale akceptovatelne. Na APSC chipoch sa da ist vyssie, ale Loki nenapisal aky ma fotak. Mám Nikon D7000 a fotím bezne akva pri ISO400, ale pri detailoch idem na ISO1000-1600.
-clona f/8 je nutnost kvoli hlbke ostrosti. Skusenost ;-). Pri nizsich clonach by sa musel použiť focus-bracketicg a do toho by som fotografa-amatéra netlačil. Treba pamätať na to, že sa mu snažíme pomôct spraviť dobrú fotku akvária, nie vysekať z neho experta.
-Pri zaclonenom objektive sa eliminuje vinetacia dostatočne, toho by som sa nebál. Skúšal som rôzne ohniská, ale pri dlhom ohnisku sa veľmi sploští perspektíva a fotka akária vyzerá ako obraz. Pri veľmi krátkom ohnisku hrajú prím zasa sférické skreslenia, čo tiež nie je dobré. Naozaj základné ohnisko vyzerá veľmi dobre.
-Vyváženie bielej robím až v postprocese (používam RAW), lebo je často značne posunutý odtieň kvôlo silným odrazom zelenej a nízkemu Ra zdroja svetla (problém srudenej bielej u žiariviek a LED).

Súhlasím s tým, že fotenie akva nie je umelecká fotografia, ale je to o precíznosti. Súťažné fotografie majú podľa mňa také technické zázemie, že tam toho postrocesu veľa nie je. Skúšal som fotiť akváriá aj s viacerými bleskami a viem, že to ide.
Nejaké pokusy tu a tu.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod Loki12 » 19 Sep 2014 21:44 pm

hmmm...

Svetlo a hnojenie:
co myslite, mam zacat koketovat s o hodinu dlhsim svetlom?
hnojenie na 2ml nedam kym - chnuro nepovie :angel: - ale to poriesim aj tak az po zajtrajsich testoch
zajtra robim opat klasicku tyzdennu vymenu 50% vody + testy na NO3 a PO4
inak riasy - az na par miestach vobec nie su, nepribudaju - zazrak :-)

Fotenie:
hodinu a pol nastavovania, stelovania a inych veci.
pri f=8 fotak zobrazoval len tmu
skusal som vsemozne vselico - mam pozicany Sony DSC-F828 - je to uz taky digitalny dedusko. mam strach ze jeho objektiv a celkovo chip a podobne nie je na tom bohvieako.

ved skuste kuknut :oops:
https://onedrive.live.com/redir?resid=D ... hoto%2cJPG

nech som isiel na plnu automatiku alebo uplny manual, aj EV-braketing som skusal. Nic lepsie s toho neviem s mojimi vedomostami dostat.

Este mi napadlo, ze teraz svietim len 1x24W, mam na fotenie zapnut aj tu druhu?
zaroven, dnes som to chcel len vyskusat a ak budete mat nejake dobre rady a daco lepsie s toho bude lozit, tak povytahujem vsetku techniku a odfotim to opat.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod chnuro » 20 Sep 2014 16:00 pm

Loki,

v prvom rade, lepsiu kvalitu tej fotky voči mobilu misíš vidieť aj ty. Pozri si svoje fotky na prvej strane. Už len to, že je to zo statívu. Osobne by som ju ešte orezal, aby tam nebola zbytočne skrinka, svetlo môžeš aj nemusíš nechať. Sony DSC-F828 ale nie je zrkadlovka - je to ultrazoom s trošku väčším senzrom, ale stále to patrí do kategórie kompaktov kvôli veľkosti chipu a konštrukcii. Máš aj zrkadlovku? Pri kompakte by som ti f/8 neradil.

Tam stačí pricloniť iba trošku, hĺbka ostrosti bude dostatočná. Tu pri f/2,2 je trošku rozmazané popredie. Keď pricloníš, musíš predĺžiť čas expozície, ale na to slúžia poloautomatické režimy. Konkrétne priorita clony. Tzn., že nastavíš clonu a foťák si dopočíta čas (prípadne aj ISO, ale to by nechávam na manuále).

Už sú to približne 2 týždne, čo si ubral svetla a akvárium sa stabilizovalo. Riasu na fotke nevidím. Pomeraj si teda čo môžeš a potom uvidíme, ako ďalej Ak máš test, tak aj Fe.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod Loki12 » 22 Sep 2014 21:18 pm

Ahoj
fotka - co ti ja viem :-), na notebookovom monitore mam pocit ze stale vidim to iste. Asi uz slepnem. Zial okolo mna teraz nie je nik so zrkadlovkou - len kompakty tvariace sa ako zrkadlovky. Cize musim skusat urobit nemozne s mojim kompakom. Aspon ten stativ hadam pomaha. Co to o vztahu clona / iso / cas viem. Len ked dam viac casu, tak z ryb su smuhy :-(. A ano, ked dam zase malu clonu, tak to cez hladacik (ci opticky alebo elektornicky) uplne neviem trafit.

Hnojenie - kedze som bol taky nadseny co si mi napisal, ze "Riasu na fotke nevidim" - tak som opat - ja trubiroh - vymenil vodu a potom zbadal nachystane testy - takze opat nemam aktualne hodnoty. Ale kedze som zatial nezohnal FE-test - mozno cez vikend na burze - tak som sa rozhodol este tyzden ficat na "redukcnej" diete z povodneho Azetohnoja :-)

V lekarni som si kupil 50ml liekovnice a 2ml striekacky. Minimalne chcem preliat moj 3-flasovy kokteil do liekovnic aby sa mi lepsie naberalo ako z 500ml flasiek od mineralky. Inak urcite odporucam kazdemu kto ma v hlave PMDD, EI,...hnojenie. Je to hnede, jeho zatvaracie, je to sklenene a je to zadarmo - 3x50ml liekovnice+5x2ml striekacka = 0,76€. A to som kupoval v Lekarni obchodneho centra, cize ziadna lacna lekaren. Ale musim ist do nejakej nemocnicnej, tam maju lepsie zasoby a vacsi vyber :-).

Uz od piatku kukam na nezapojeny, zanovny Eheim2213 - oproti 2211 je to pekny tucniak. V nedelu som ho na totalku vycistil. Len som este nemal cas ho dat do "zabehavacieho" rezimu. Asi niekedy tento tyzden. Ale kto vie, ako budem stihat.

Ine - od martina_s mam 4dkH vodu a BTM-Blue cinidlo (aj od neho, aj z internetu, nemam doma zatial dva DC, takze teraz aktualne idem na tom z internetu) a musim povedat, ze:
Dennerle DC napln sa mi farbila do jasno zelena, ved na par fotkach to je aj asi vidno. Teraz s tymto 4dkH mi po 24 hodinach vecer okolo 19:30 DC ukazuje zlte farbicky - zeleno-zlte. S nastavenim prietoku CO2 som sa nehral, cize - bud je to cinidlo z internetu "citlivejsie", alebo Dennerle tak celkom neukazovalo dobre hodnoty. Elektronicky CO2 test nemam. Tento tyzden si chcem zohnat este skumavku na kapilarnu krv a urobim tri DC do kazdeho dam ine cinidlo a urobime kontrolny tyzden.

Zatial tolko.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod chnuro » 22 Sep 2014 22:08 pm

Cau Loki,

na akvajeseň sa síce nedostanem, ale snáď keď sa ti to niekedy rozrastie, tak ti to prídem odfotiť ja ;-) - odbehli by sme z nejakej burzy. Snáď budeš tú tvoju fotku vedieť aspoň zopakovať. Na aktualizáciu stavu je to dobré.

Hnojenie a svetlo: S akýmkoľvek pridávaním svetla alebo hnojenia počkaj, kým dokončíš pokusy s DC a filtrom. Stabilné CO2 je úplný základ, bez toho nič nepridávaj.

Filter ak ťa nevyšiel veľa, tak je to určite dobrý krok. Zabiehať nie je čo - zabehnuté náplne predsa máš, proste presuň náplne do nového filtra a doplň nové do plna. Po výmene filtra by som veľmi tiež nepridával svetlo ani hnojenie. Je to značný zásah do akvária. Keď vymeníš filter, nerob v akváriu nič s dnom ani rastlinami - s týmto mám skúsenosť. Po výmene filtra zachovaj súčasnú prevádzku aspoň 2 týždne.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod Loki12 » 22 Sep 2014 22:36 pm

Ok dik.
Casu mame :-) dost. Aj s fotenim - zatial to fakt beriem ako len pre ilustraciu postupu, vyvoja a pomoc pri radach od teba/inych akvaristov.

Filter - bol s komplet naplnami, dvojkohuty, rampa,... za cenu, ktoru keby som ho nezobral, tak si bucham hlavu. Zo stareho (2211) tam mozem tak dat maximalne BioMech - ostatne modre molitany maju inu velkost a rad by som presiel na nove, tie vacsie - 2213. Ale ja si nejako poradim. Teoreticky dam stare molitany do noveho filtra a tie "nove" molitany urcene pre 2213 dam na tyzden len tak plavat do akvaria. nech sa tam co to pousadza.

CO2 chcem mat urcite co najstabilnejsie - uz som tych clankov o EI stihol opat co to nastudovat a vsade, naozaj vsade je to o stabilnom a dobre distribuovanom CO2. To je aj dovod preco sa idem teraz pohrat s testami a roznymi cinidlami. Aby som si bol naozaj isty. A zaroven to bol aj dovod preco som sa rozhodol pre cenovo dostupnu 2213. (clovek ju pouzival v 200litrovom akva a ked som mu povedal, ze to idem dat do 54L tak na mna pozeral ako na sialenca a sadistu co ide umlatit ryby a rastliny v akvarku)

Svetlo aj hnojenie teda nechavam zatial na povodnom set-upe. Cez vikend na Akvajeseni urcite, ako sa poznam, daco kupim - rastlinky, a ak bude stastie tak nejeke tie rybky. Ale to budem zaroven menit aj vodu - 50%, tak nejaka ta sadba bude hadam v poriadku. Potom tomu dam opat 2 tyzdne. Porobim testy a opat sa ozvem.

Ale aspon pre predstavu inych co sleduju tuto temu:
- najviac vidim zmenu na stauro - rastie, je krasne zelene a hlavne je bez toho riasoveho bordelu
- na bucesoch je vidno zmenu najma v tom, ze sa na jeho pomalorastucich listoch neusadza zelena bodkova riasa
- zelena prachova je uplne prec, jedinu zelenu riasu ktoru identifikujem je mala vlaskova riasa na zadnom skle, kde ju spasaju krevetky
- na par miestach vidim este hnedu - ale len na par miestach - na lavom skle za kamenom, tam nie je takmer ziaden prud vody, a trochu jej vidim pri substrate, opat tam kde je prud vody uplne minimalny - tomuto verim, ze pomozem prechodom na silnejsie filter.

Dik ze sledujes tuto temu.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod chnuro » 22 Sep 2014 23:19 pm

BioMech je prave to, co potrebujes. Ostatne naplne su z biologickeho hladiska menej podstatne. Plavanie nadplni na hladine mi pride smiesne. Proste tam ten filter daj a hotovo.

Ohladom filtra, ja sam som sa nevedel najskor presvedcit o spravnosti 2217 do 64L akvarka. Dnes nelutujem. Ale to je kapitola sama o sebe.

Ak budes cokolvek dosadzat, tak po tom vymeň vodu. Dufam, ze neplanujes velmi rozrypat dno. To by si sa dostal na uroven pred 2 tyzdnami.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod Loki12 » 23 Sep 2014 09:31 am

Ok, urobim tam co najskor, aby som cez vikend uz mal aky taky zabeh filtra za sebou.

rozrypat dno neplanujem. Aj ked asi niektori tu z vas cakaju, ze zrealizujem Vincentov navrh. Urcite tak neurobim. Aktualne sa chcem naucit pocuvat rastliny, prisposobit a nastavit hnojenie a mozno raz...
Cize rypanie v dne urcite nie! Len dosadenie - mam predstavu nejakej blyxy. Zadne stonkovky mam cez horacove-skrutky, takze tam to len vyberiem, povysavam a presuniem. Ale najskor musim byt uspesny v loveni rastlin. Mozno nakoniec nic nebude.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod Viktor » 23 Sep 2014 22:33 pm

Loki12 napísal:A zaroven to bol aj dovod preco som sa rozhodol pre cenovo dostupnu 2213. (clovek ju pouzival v 200litrovom akva a ked som mu povedal, ze to idem dat do 54L tak na mna pozeral ako na sialenca a sadistu co ide umlatit ryby a rastliny v akvarku)

chnuro napísal:Ohladom filtra, ja sam som sa nevedel najskor presvedcit o spravnosti 2217 do 64L akvarka. Dnes nelutujem.

Taktiez sa pridavam. Ja mam v 52-jke (cisty objem 33l) E.classic 2215 cez 600l/h. Je to uplne v pohode a vôbec ho neskrtim. No s rampou to nebolo dobre.
Nech sa dari Loki. :pivo:
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod Ondrej89 » 24 Sep 2014 12:24 pm

Viktor napísal:
Loki12 napísal:Taktiez sa pridavam. Ja mam v 52-jke (cisty objem 33l) E.classic 2215 cez 600l/h. Je to uplne v pohode a vôbec ho neskrtim. No s rampou to nebolo dobre.
Nech sa dari Loki. :pivo:

Ja mam v 100ke tiez eheim 2215 a teda pekny vietor robi, valserinu gigantu ide odfuknut, skrtit ho nechcem pretoze potom nenasava tak dobre, tak som to vyriesil tak ze som rozstrekovu rampu natocil smerok ku sklu a trocha dohora. Voda v akva sa pomaly hybe, tazke ziadna vychrica. Alebo to je hlupost??
Ondrej89
 
Príspevky: 2
Založený: 20 Sep 2014 11:06 am

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod Loki12 » 24 Sep 2014 21:08 pm

mala aktualizacia
dnes spustena turbina - Eheim 2213 :-)

- krevety si to uzivaju
- galaxky a microrazbory to zatial testuju, obcas sa vyjadu do prudu ale najcastejsie sa zdrzuju medzi kamenmi, kde je prud slabsi
- moj stary-gubkac si nasiel miesto medzi inflow a outflow, je tam moonlight svetielko a tak tam teraz lezi. Uz dlhsie na nom pozorujem polihavanie. Asi uz dlho uz nebude medzi nami - predsa uz vyse dvoch rokov a je to na nom vidiet. Tento prud mu radost asi velmi nerobi. (inak ak ma niekto miestu u seba pre mojho dochodcu, tak mu ho kludne darujem. ak ked mam obavu z transportu)

Tot vsjo.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod Loki12 » 26 Sep 2014 22:20 pm

aktualizacia:
- kupeny test na FE(sera)
- vyrobeny DC - skratena skumavka na moc + skratena spicka na silikonovu tubu, testujem ci bude rovnako farbit ako komecny DC, nasledne otestujem homeMade cinidlo BTM (by martin_s)

Test vody:
- vopred poviem, ze test som vykonal v piatok kedy davnkujem NPK, cize aj ten test je tymto ovplyvneny, test bol po cca 3 hodinach po hnojeni
- chnuro chcel aby som urobil test na FE, takze v tomto pripade to ide o relevantny test - mimochodom prvy test som urobil uz vcera, pred hnojenim TensoC a farba bola identicka ako dnes, slabo ruzova - cca 0,1mg/l

NO3 - 25mg/l
PO4 - 2mg/l (skor nieco medzi 1 a 2, ale viac tmavsie - cize asi 1,5mg/l)
FE - 0,1ml/l (na tej stupnici je to o chlp ruzovejsie ako prva farbicka 0,1, ale ma to velmi daleko k 0,25mg/l)

DIY_DC.jpg
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod Loki12 » 28 Sep 2014 14:08 pm

vcera som reset akva nestihol, takze dnes. ale hnojil som podla planu: TensoC a Mg...

ale pre zaujimavost, a vlastnu zvedavost, som urobil test.

28.9.2014 o cca 10:30

NO3 - do 10gm/l - zlte sfarbenie, o chlp tmavsia ako na papieriku pre 0mg/l
PO4 - do 0,25 - fakt sok pre mna ako to kleslo z tych cca 2 mg/l z piatku
FE - do 0,25 mg/l - ale skor menej, farebnost niekde 0,10- 0,25.

znamena to ze mozem skusit 2ml davky den?
a pridat hodinu svetla?
podla tohto to vyzera ze akva vie spracovat hnojivo celkom v pohode.
mam skusit testovat vodu kazdy den, nech vidim spotrebu?

kedze akvajesen bola z mojho nakupneho pohladu dietnejsia, ziadne zasahy do akva sa nekonali. len prisadenie jedneho kosicka blyxa, vybratie microsorka(na matici), prisadenie pogo-erectus na jeho miesto.

dik za napady uz vopred.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod Jozef I. » 28 Sep 2014 14:23 pm

Merat vodu kazdy den je uplne zbytocne lebo take male rozdieli v zmene mnozstva prvkov tvoje testy nezaznamenaju, resp, ani by si ich tak presne nevedel odcitat podla zafarbenia. preto sa testy robia az po niekolkych dnoch, po tyzdni ked uz ten ubytok zivin mozes testami zaznamenat a upravit hnojenie ak je treba.

Merat môzes kedeykolvek a vzdy by sa dalo povedat ze ti to hnojenie skresli lebo v podstate kazdy den hnojis, teda okrem nedele. Dôlezite je aby si meral vodu vzdy za rovnakych podmienok. Spravidla pred tyzdennou vymenou vody. tak som to robil ja a v ten den som ani nehnojil (EI).

Co sa tyka pridanie osvetlenia a hnojiva. za seba poviem, ze by som na tvojom mieste s tymto neponahlal, mal si v akva riasovu galeriu a aj ked sa podmienky u teba zlepsili, ako som cital, asi to este nebude uplne fit. Aby si zasa nespadol do tych istych problemov. Ja som svetlo vzdy pridaval velmi pozvolne a pomaly.

PS: prisla ti sprava odo mna? lebo mam pocit ze nie.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod chnuro » 28 Sep 2014 14:45 pm

Cau Loki,

podla mna jeden test vody stačí. Makro je trošku na nižšej úrovni, kde sa EI normálne dostane. Koncentráciu prvkov vo vode je treba zvyšovať postupne a aby nevznikol veľký skok, pridal by som už teraz 50% dávkovania. čiže ak si mal teraz 1ml, budeš dávať 1,5ml. Pridaj hlavne všetkého rovnako.

S akýmikoľvek zmenami svetla by som počkal asi 2-3 týždne po výmene filtra, to som už spomínal a pisal som aj dôvody. Potom pridáme svetla aj hnojiva. POčas tejto doby musíš vychytať CO2 a prúdenie.

Na fotke DC je jeho reálna farba, akú máš v akva? Vidím tam modrú a to nie je dobré.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod Loki12 » 28 Sep 2014 15:28 pm

dik chalani. fakt mi dofavate odvahu.[SMILING FACE WITH OPEN MOUTH] a hlavne pocit, ze to bude nakoniec dobre.

@Jozef - nič nemam, správu.
ad. testy - keď kuknem ten posun PO4, tak tam je úbytok riadny za necelé dva dni. ale ok, budem testovat pred vymenou, ako som aj robieval.
@chnuro - ok, takže od pondelka skusim 1,5ml. opatrne. uz mam 50ml liekovky a 2ml stiekacky. inak radosť takto dávkovať.[WINKING FACE]
ad.Dropchecker - nie je takto modry, to je fotka 5minut po vlozeni do akva. DC je pekne zlto zelený, tak ako aj klasický sklenený. ako som písal, skusam teraz kupene CO2 cinidlo(ebay) a martin_s 4dkH vodu. keďže vidím, ze to farbi rovnako, dnes nahodim aj martin_s cinidlo. slubil som mu par testov.
ad.CO2+prudenie - nový 2213 výrazne rozpohyboval vodu, vidno to na CO2 bublinkach a rastliny sú vo vyraznejsom pohybe. z čoho az taký nadšený niesom sú Galaxky a Microeazborky. vacinou sú dole v strede medzi kamenmi, kde je prúd najslabší. asi je vidno, ze ich domovina, ryzove polia s pomalou vodou je v nich. ale kto vie, možno si zvyknu.[RELIEVED FACE]

ešte raz ďakujem za reakcie.
Loki
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod Loki12 » 04 Okt 2014 21:25 pm

aktualizacia

http://1drv.ms/1s0P6td
http://1drv.ms/Z1RSCo
fotene mobilom, zatial

hnojenie
Estimative Index (priprava na Azetohnoj)
1,5ml /den (4xmakro 3xmikro+Mg)

meranie
NO3 - 10mg/l (po cca 30 minutach bola skumavka ale farebne pri 25mg/l, tak neviem co je spravnejsie)
PO4 - 0,25mg/l
Fe - 0,1 mg/l - tu mam stale pocit je je to malo (chnuro?)

ryby
Microrazborky - presunute do docasneho akva
Galaxky - cca 20 kusov po Akvajeseni

rastliny
heterantera - prec, rastla ako blazniva a Eheim2213 jej daval riadne nafrak
Pogostemon erectus - prava strana
Ludwigia repens "Rubin" - zadna prava strana
Rotala Rotundifolia - prechod na submerz sa jej nedari - odhniva a vyplavuje - asi po AkvaTera bude nahradena niecim co mi frnkne do nosa, typ na nieco?
Blyxa japonica - dosadene tri korienky

riasy
hneda - kulilincek
zelena - trosku, aby mali co krevetky jest
ruducha - obcas narazim pri udrzbe na malu hviezdicku, bez milosti ostranena asi tak jedna za tyzden
sinicoidna divnost - prec

Tot vsjo
Naposledy upravil martin_s dňa 04 Okt 2014 22:11 pm, celkovo upravené 1 krát.
Dôvod: Odstranena inzercia
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod Hryzo » 04 Okt 2014 21:42 pm

zarasta ti to pekne len sa ti straca ten chodnicek v strede
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Loki 54 litrov - TwoWorlds

Odoslaťod chnuro » 04 Okt 2014 22:33 pm

@Loki - merat treba podla toho, co je v navodoch.
Fe 0,1 meriam pravidelne aj ja. Aj ked som chcel povodne viac, ale bud je problem to namerat kvoli chelatovym väzbám, alebo mas skratka taku spotrebu. Kedze ides na EI, tak mas dovod pridat.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.