afrika "podomácky"



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

afrika "podomácky"

Odoslaťod maro-g » 23 Sep 2014 14:45 pm

Ahojte všetci priatelia akvaristiky!

Už sa na tomto fóre pohybujem zopár rokov a v akvaristike mám za sebou pár "pokusov". S veľkosťou akva som sa dostal k 100 litrom, no už dlho som pozeral po niečom väčšom. Manželku som neúspešne presviedčal, že cca 200-litrové akvárium nebude drahšie, ako ostatné "zbytočné" veci v domácnosti - no nepretlačil som to ani cez Ježiška. :(

Až nakoniec som sa dočkal - manželka ma prekvapila ( :kiss: ), a na narodky som dostal komplet Juwel RIO 300. :shock: :shock: :shock:

Tak by som vám tu chcel predstaviť môj zámer založiť akvárium s africkými cichlidami - pravdepodobne Tanganiku.

Technika:
akvárium - komplet Juwel Rio 300
- rozmery akva - 121x50x66 cm (s krytmi)
- objem akva - 350 litrov
- skrinka - DTD, buk, 121x51x80 cm
- osvetlenie - 2x rampa, 4x T5 High-Lite Day 54 Watt, 1047 mm (spolu 216 Watt)
- filtrácia - komplet obsahoval vnútorný filter Bioflow 6.0 s čerpacou hlavou a ohrievačom - manželka po porade s predajcom a kolegom akvaristom dokúpila externý Eheim
- ohrev - ohrievač s termostatom Juwel 300 Watt (z pôvodného filtra)

externý filter Eheim profesional 3 - 2075
- čerpadlo - 1250l/hod.
- filtračný objem - 6,5 litra
- príkon - 16 W
- komplet príslušenstvo
rio300.jpg
akva na mieste

eheim2075.jpg
kvalita a výkon

Začiatok je hádam dobrý, teraz už len tú správnu "náplň do akva".
Obrázok používateľa
maro-g
 
Príspevky: 71
Obrázky: 19
Založený: 26 Nov 2008 10:03 am
Bydlisko: Bytča

Reklama

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod radusho » 23 Sep 2014 14:53 pm

Ako napln akvarka doporucuje 9z10 akvaristov vodu :D
nevymenis manzelku ta moja sa furt vyhraza ze akvarka pojdu z domu :D
Obrázok používateľa
radusho
 
Príspevky: 476
Obrázky: 14
Založený: 19 Okt 2010 16:06 pm
Bydlisko: TT

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod maro-g » 23 Sep 2014 15:09 pm

Prečo som sa rozhodol chovať africké cichlidy?
1. V Bytči sú veľmi šikovní cichlidári - Fulierovci, ku ktorým som posledné roky chodil "obzerať" tieto zaujímavé a pekné ryby dosť často.
2. (Zas) V Bytči je vodovodná (aj prírodná) voda veľmi tvrdá - nechce sa mi investovať do úpravy vody.
3. Do veľkého akvária veľké ryby - alebo naopak?

Parametre vstupnej vody (JBL Easy test 6 in 1):
Cl - 0,8 mg/l
pH - 7,6
KH - 15ºd.
GH - 14 až 21ºd. (18ºd podľa Sera GH test)
NO2 - 0 mg/l
NO3 - 10 mg/l (5 mg/l podľa JBL test NO3)
Obrázok používateľa
maro-g
 
Príspevky: 71
Obrázky: 19
Založený: 26 Nov 2008 10:03 am
Bydlisko: Bytča

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod maro-g » 23 Sep 2014 15:12 pm

radusho napísal:Ako napln akvarka doporucuje 9z10 akvaristov vodu :D
nevymenis manzelku ta moja sa furt vyhraza ze akvarka pojdu z domu :D

keď som začal tráviť čas pri akváriu, moja poznamenala, že mi našla dobrú zábavku - ale to je iba mesiac
uvidíme neskôr :pivo:
Obrázok používateľa
maro-g
 
Príspevky: 71
Obrázky: 19
Založený: 26 Nov 2008 10:03 am
Bydlisko: Bytča

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod maro-g » 23 Sep 2014 15:57 pm

Pozrel som si zopár galérií a videí na nete,v spomínanej chovni aj naživo, a pustil som sa hľadať ďalšie vybavenie a doplnky do "afriky". Samozrejme, aj keď chcem prostredie čo najviac napodobniť, aby sa mali rybky dobre, všetko sa nedá z prírody okopírovať.
Pri štrkovisku nedaleko Bytče (pri Váhu) som bol s manželkou a dcérou nazbierať kamene - niesli sme to v dvoch vedrách a ešte trochu. Keď som to doma vyložil a pokusne poukladal na kartóne, tak som to otočil ešte raz. Sú to vápence a asi pararula alebo niečo podobné. Spolu je toho 30 - 40 kg.
Na dno som zobral 25 kg kremičitého piesku od Hagen-u (biely, jemný) - vrstva cca 3 - 4 cm. Zrnitosť do 1 mm môže robiť problém s prúdením vody, ale cichlidy dno výrazne pretvárajú, a v prípade potreby rátam s výmenou za hrubší.
Drevo som použil zo staršieho akva, ktoré už nepoužívam - aspoň som ho nie nadarmo odkladal do pivnice.
Na zadné sklo som silikónom nalepil modrú fóliu - čierna na druhej strane sa mi zdala príliš tmavá (aj v iných akva). Skôr to chcem ladiť do zeleno-modra, v čom pomôže aj riasa :) . 3D pozadie som nechcel dávať z priestorových aj finančných dôvodov.

Potom som si vyskúšal rozmiestnenie v akváriu.

kamene1.jpg
zbierka kameňov

kamene_folia.jpg
"skúška správnosti"

akva_piesok_folia.jpg
začína sa to ukazovať...
Obrázok používateľa
maro-g
 
Príspevky: 71
Obrázky: 19
Založený: 26 Nov 2008 10:03 am
Bydlisko: Bytča

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod Insane » 23 Sep 2014 17:30 pm

Prečo modré?
Obrázok používateľa
Insane
 
Príspevky: 47
Založený: 24 Jún 2014 09:46 am
Bydlisko: Levice

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod Hryzo » 23 Sep 2014 19:55 pm

ja len malicky dotaz ... ak tam planujes cichlidy tak si myslim ze 4x54w bude zbytocne moc ... ani po 10 minutach patrania v googli som nenasiel kolko ma ta juwelacka trubica lumenov ale napriklad osramacka LUMILUX T5 HO ma 4100 lumenov jedna trubica ... x4 to je 16400Lm co ti vychadza cca 60Lm/l a to je dost aj pri pure rastlinnych akvariach :) ... skus sa pripadne pozriet na tu trubicu ci tie lumeny nepisu ... podla mna by na tanganiku stacilo aj menej (1/2) :) ale je to len moj osobny nazor
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod maro-g » 24 Sep 2014 08:32 am

Insane - v príspevku vyššie som napísal - čierna sa mi zdala zbytočne tmavá, keďže nepotrebujem vytvoriť kontrast s rastlinami - ale možno sa mýlim a niekedy to prehodím. (pred pár rokmi sa hovorilo "modrá je dobrá" :) )
Hryzo - lumeny som zatiaľ nepozeral, ale je to jednoznačne silné osvetlenie. :shock: 8) Akva som už napustil a začal som svietiť 5 hodín dvoma trubicami. Nateraz je to postačujúce, uvidím čo ďalej. (ale o tom v ďalších príspevkoch)
Obrázok používateľa
maro-g
 
Príspevky: 71
Obrázky: 19
Založený: 26 Nov 2008 10:03 am
Bydlisko: Bytča

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod maro-g » 24 Sep 2014 08:59 am

Tak som si vyskúšal rozloženie dekorácie nasucho. Nechal som si na to pár dní, aby som vytvoril niečo aspoň trochu prírodné, čo sa bude páčiť aj rybám aj mne (od umiestnenia akvária, cez nákup vydavenia a štrkovisko, až po "nácvik nasucho" 2 týždne).
Potrebujem to natiahnuť aj na výšku, lebo akva má (možno trochu zbytočne) cez 60 cm. Neviem, či môžem zaťažiť dno jedným veľkým kameňom, tak som sa snažil využiť drevo. Ale všetko môže byť inak...
akva_nasucho.jpg
pokus nasucho...
Obrázok používateľa
maro-g
 
Príspevky: 71
Obrázky: 19
Založený: 26 Nov 2008 10:03 am
Bydlisko: Bytča

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod maro-g » 24 Sep 2014 09:34 am

A po menších úpravách dekorácie, namontovaní techniky a zasadení rastlín som akvárium konečne napustil vodou.
akva_napustene.jpg
prvé napustenie 18.9.2014

Rastliny:
Cryptocorine crispatula - 2 ks
Vallisneria spiralis - 3 ks
Anubias heterophylla - 1 ks
pripravené sú ešte 2 ks Anubias barteri var. nana a Bolbitis heudelotii u kolegu

Vodu som napustil studenú vodovodnú (asi šok pre rastliny :( ), preto je vľavo vidieť dva ohrievače.
Na úpravu vody som použil 100 ml Easy-Life "úprava vody" (preto mliečne sfarbenie vody) a na druhý deň 60 ml Easy-Life Easystart baktérie.
Pre doplnenie živín rastlinám, aj keď sú to nenáročné pomaly rastúce druhy, som pridal 3 tablety JBL Ferrotabs - asi tretinová dávka oproti návodu.

S ľavou časťou dekorácie som celkom spokojný, ale pravú asi pri prvej výmene vody prerobím.

Ryby - ako som písal v úvode témy, zatiaľ mám vyhliadnutú Tanganiku, čiže asi rody Cyprichromis, Neolamprologus, Telmatochromis a Synodontis. Možno sa to ešte zmení.

Všetky vaše rady a komentáre sú vítané!
Obrázok používateľa
maro-g
 
Príspevky: 71
Obrázky: 19
Založený: 26 Nov 2008 10:03 am
Bydlisko: Bytča

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod maro-g » 27 Sep 2014 13:12 pm

A je tu prvý viditeľný problém - hnijúce listy rastlín :( .
Rastliny boli prenesené za pár hodín z akvária do akvária (odpadá problém emerz - submerz), ani parametre vstupnej vody sa nemohli rapídne zmeniť (ak neberiem do úvahy zo zabehnutého do nového akva, vrámci mesta).
Ale jeden dôvod by to mohlo mať, ako som písal vyššie, že som akva s rastlinami napúšťal studenou vodou. Trvalo vyše dňa, kým sa teplota dostala nad 20 stupňov. Proti je zase fakt, že Bolbitis som dokladal o 4 dni neskôr, a aj na ňom je to pozorovateľné!?
Má niekto skúsenosť s takýmto stavom?
hnijuce_rastliny_1.jpg
hnijúce listy 1

hnijuce_rastliny_3.jpg
hnijúce listy 2

hnijuce_rastliny_4.jpg
hnijúce listy 3
Obrázok používateľa
maro-g
 
Príspevky: 71
Obrázky: 19
Založený: 26 Nov 2008 10:03 am
Bydlisko: Bytča

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod maro-g » 27 Sep 2014 13:16 pm

hnijuce_rastliny_2.jpg
hnijúce listy - aj Bolbitis


ešte pridávam celkový pohľad po týždni od založenia - Bolbitis v strede zaťiaľ len "pohodený"

akva_po_tyzdni.jpg
Obrázok používateľa
maro-g
 
Príspevky: 71
Obrázky: 19
Založený: 26 Nov 2008 10:03 am
Bydlisko: Bytča

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod maro-g » 30 Sep 2014 20:03 pm

9 dní po založení som vymenil polovicu vody a pridal 50 ml Easy-Life "úprava vody". Na návode je uvedené, že škodlivé látky z vody "naviaže" za 4 - 16 hod. Kontroloval som chlór pomocou JBL pásikov - po 5 hodinách bol v norme. Potom som pridal N-baktérie.
Odhnívajúce listy som odstránil - asi sa to už zastavuje, ale aj tak budem musieť aspoň kryptokoriny vymeniť za nové.
Pokusne som premiestnil z malého akvária 10 ks gupiek, aspoň budem môcť sledovať akva "komplexne". :)
Obrázok používateľa
maro-g
 
Príspevky: 71
Obrázky: 19
Založený: 26 Nov 2008 10:03 am
Bydlisko: Bytča

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod vincent van gogh » 01 Okt 2014 20:28 pm

Africkým cichlidám a veciam okolo sa síce vôbec nerozumiem,som na tomto fore iba rok,ale toto vlákno som si prečítal...máš dve obrovské výhody: skvelé domáce zázemie a Fuljerovcov... :D

Podla mna tieto Malawi a Tanganika akváriá sú hlavne o rybách....plus dobrá filtrácia,adekvátna voda a tak podobne.(Kedže si z Bytče,tak žiadny problém..)
Škoda,že tak trváš na tom modrom pozadí.Oproti čiernemu nemá žiadnu hĺbku a ani ten obávaný kontrast by nebol taký markantný.Ja by som doplnil tie kamene.....hlavne z tých väčších kusov niečo aj na pravú stranu.To drevo vyzeralo lepšie na tej lavej strane..."na hromade",ako takto v strede.....ešte aj s tým Bolbitisom.
Ak preferuješ "modro-zelenú" Tanganiku,tak už by bol čas zasadiť (nech sa dobre zakorenia) napr.:Crptocoryne aponogetifolia,alebo Cryptocoryne usteriana.

Ale ešte krajšie to môže byť bez rastlín......kamene jemne obalené riasou,decentné osvetlenie-skoro až prítmie,....a perfektne farebne zladené rybky.
A to všetko dobre nafotiť....najlepšie v tme... :wink:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod MaximusSk » 01 Okt 2014 21:57 pm

vsetko vyzera celkom dobre ale preco to otrasne modre pozadie.
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod maro-g » 02 Okt 2014 09:25 am

@ vincent van gogh - vďaka za postrehy. S tou modrou teraz nebudem robiť nič, chcem ju odskúšať. Rastlinám sa nebránim, môžem pozrieť aj tie, čo si navrhol. Videl som zopár afrických nádrží s veľkým množstvom anubiasov aj iných rastlín a boli veľmi pekné. Je to možno len iný pohľad na vec a dá sa to zmeniť, ak bude treba. A tie kamene napravo určite doplním, ako som písal vyššie.
@ MaximusSk - dostal som taký nápad :)
Obrázok používateľa
maro-g
 
Príspevky: 71
Obrázky: 19
Založený: 26 Nov 2008 10:03 am
Bydlisko: Bytča

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod dravec » 03 Okt 2014 22:32 pm

ahoj, na začiatok by som ti chcel zazelat vela akva uspechov (a nielen tých).
Pridám aj ja zopár postrehov:
1., co sa tyka pozadia suhlasim s Vincentom. Osobne by som siel do tmavomoderj alebo čiernej.
2., co sa tyka rastlin, moze to byt teplotnym sokom, ale predpokladam skor ze postradaju ziviny. AQ zatial nemas osadené rybkami, teda nie je tam vyhnojene dno. Tych 10 gubiek to hadam coskoro napraví. O dennom hnojeni pri tychto druhoch uvazovat asi netreba.
3., co sa tyka trubic, kedysi som kupoval u Fuljerovcov trubice na rastlinne aq. Na doporucenie p.Fuljerovej som skombinoval 4000 a 6500 K. S tym že 10000 K sa hodi skor ku morskym aq a cichlidam. U teba isto postaci 1 rampa hoci si mal v sete 2.
PS: dufam že rybky budu coskoro, pridem omrknut :D
Obrázok používateľa
dravec
 
Príspevky: 318
Obrázky: 6
Založený: 23 Mar 2011 23:30 pm

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod maro-g » 15 Okt 2014 20:44 pm

Tak som využil nedeľné popoludnie, urobil druhú výmenu vody, a pri tej príležitosti som prerobil dekoráciu - menšie kamene z pravej strany som vybral von a nahradil ich väčšími pieskovcovými. Koreň som uložil na kamene naľavo, aby som to natiahol do výšky a uvoľnil priestor na dne pre ulitové cichlidy. Trochu som presadil a doplnil rastliny. Po cca 3 týždňoch od napustenia akvária sa už vyskytla zelená riasa na skle a dekorácii (aj na piesku). Keďže je umiestnené ďaleko od okna a svietil som doteraz postupne od 5 do 7 hodín denne, bude to určite výkonom trubíc (iba dvoch).
Parametre vody sú v pohode, technika funguje - hádam sa už pozriem po rybkách. :)

@dravec - ahoj, vďaka za postrehy - pozadie :) , rastliny sa už polepšili a osvetlenie je určite zbytočne silné, idú len dve trubice.
Obrázok používateľa
maro-g
 
Príspevky: 71
Obrázky: 19
Založený: 26 Nov 2008 10:03 am
Bydlisko: Bytča

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod maro-g » 15 Okt 2014 20:46 pm

akva_uprava_1.jpg
úprava dekorácie
Obrázok používateľa
maro-g
 
Príspevky: 71
Obrázky: 19
Založený: 26 Nov 2008 10:03 am
Bydlisko: Bytča

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod Hryzo » 15 Okt 2014 20:48 pm

krajsie :)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod radovvv » 15 Okt 2014 20:58 pm

rozhodne krajsie. jedine tu cryptocorynu zo stredu si mohol niekam kusok posunut.
Obrázok používateľa
radovvv
 
Príspevky: 142
Obrázky: 5
Založený: 03 Júl 2005 14:05 pm
Bydlisko: BRATISLAVA

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod mosfet » 15 Okt 2014 21:14 pm

Nie je to krajšie, ale je to super parádne akva.
Obrázok používateľa
mosfet
 
Príspevky: 230
Obrázky: 2
Založený: 06 Jan 2014 23:06 pm
Bydlisko: Košice

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod Hryzo » 15 Okt 2014 21:53 pm

super paradne nemozem povedat ...
aj ked ja osobne mam !zatial! komercne rastlinkove resp kamenne pozadia z akvaristiky ... toto modre tomu dava iny rozmer (bohuzial trosku minus) ... neviem .. keby som to mal definovat tak mi to pride ako cast bazenu :)

hlavne pokial tam budes mat menej rastlin kedze je to afrika (aspon predpokladam), tak to bude stale bit do oci ... zarastenemu akva by to tak nevadilo ako takemuto prazdnejsiemu ... hlavne sa bojim ci rybky vyniknu tak pekne ... cichlidy su pekne farebne a ta modra to bude skreslovat.

pravdaze nekritizujem len pisem co si myslim. mozno mi to tak pripada aj kvoli tomu ze vacsinou maju ludia pri cichlidach 3d kamenne pozadia a ked si predstavim to tvoje tak mi to tam chyba.

tak ci tak preusporiadanie ovela lepsie, mozno na pravo by som spravil v zadnom rohu vyssi kopcek a ukladal so spadom. lava strana bez namietok ale zase ja niesom ziadny scaper sam pravidelne doladujem svoje akvarium kadejakymi drobnymi presunmi ci doplneniami :)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod maro-g » 16 Okt 2014 11:00 am

@radovvv, @mosfet - vďaka za názor a pochvalu, budem sa snažiť to ešte vylepšiť

@Hryzo - snažím sa odolávať "všeobecnému tlaku" robiť niečo s tou hroznou modrou. Ako som písal od začiatku témy, čakám na zelenú riasu, aby to pomohla "dofarbiť" do požadovanej podoby. Ak to nebude vizerať dobre ani potom, fólia sa dá vymeniť.
S pravou stranou som to chcel tak urobiť (do postupna), ale asi budem musieť prehodiť ten veľký plochý kameň, alebo ho pod vrchom podložiť. Tiež nie som scaper a dolaďujem to postupne.
Samozrejme vďaka za názor.
Obrázok používateľa
maro-g
 
Príspevky: 71
Obrázky: 19
Založený: 26 Nov 2008 10:03 am
Bydlisko: Bytča

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.