Green cube



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Green cube

Odoslaťod MaximusSk » 25 Sep 2014 23:43 pm

Po dlhých rokoch som sa konečne odhodlal odskúšať substráty ADA. Na toto chcem využiť 30 litový odstavený dennerle nanocube . Tento projekt bude skôr taký skúšobný pred väčším 120L akváriom ktoré mi práve dnes prišlo.
Keďže to bude prvá skúška s týmito substrátmi chcem ísť skôr cestou low-tech akvária čiže kratšia doba svietenia tým pádom bude rast rastlín síce pomalší ale o to stabilnejší., pridávanie CO2 buď cez burčiak alebo tibi ale skôr to vidím na tibi plus nejaký tekutý carbon na trhu ich je už pomerne dosť.

Substrát: nad týmto som hodne dĺho premýšlal hlavne z finančného hľadiska keďže všetci dobre vieme, že to nieje zrovna najlacnejší špás. Ale tak je načase sa posunúť vpred. Najspodnejšiu vrstvu budu tvoriť aditíva clear super, bacter100, penac W.
Na to pôjde power sand S 2L ktorý následne prekryjem ADA amazoniou, avšak tu by som potreboval poradiť. Keďže neviem presne ako sa substrát správa potreboval by som radu od skúsenejších majstrov aké by bolo optimálne množstvo pre nanocube s podorysom 30x30cm. No podla mojich odhadov by mohlo stačiť 3L amazonie a 3L powder amazonie.

Osvetlenie: Osvetlenie použijem taktiež z kompletu dennerle v ktorom je 11W amazon day žiarivka má 6000 kelvinov a 900lumenov. Doba osvetlenia nebude presahovať 9 hodín s tým, že cez obed bude mala pauza.

Filter: Filter použijem Eheim classic 2210 s tým, že ho nanovo oživím a vymením kompletne vštok filtračný materíal pre maximálne a spolahlivé filtrovanie

Flora: Do rastlín chcem ozaj zodpovedne zainvestovať a rozhodol som sa pre rastliny INVITRO ktoré sú pestované v laboratórnych podmienkach a teda je záruka, že budú 100% bez rias a vajíčok slimákov.
Čo sa týka výberu, tak v tom ešte nemám celkom jasno no isto tam bude niečo z klasických kobercoviek plus nejaké pekne machy, fisidens a podobne.

Fauna: túto tému budem riešiť až nakoniec keď budem vidiet pozitívne výsledky. Ale z upratovačov tam bude určite otocinclus affinis.

Voda: V tomto chcem trochu experimentovať. ADA má vlastnosť znižovať jak pH tak aj tvrdosť vody, kedže v Trnave máme dosť vysoku tvrdosť vody 20gH a viac mohli by rastliny fungovať aj v takejto vode. Ak by to však nefungovalo určite bude mestskú vodu riediť s vodou z RO.
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Reklama

Re: Green cube

Odoslaťod MaximusSk » 26 Sep 2014 15:46 pm

Vedel by mi niekto poradiť s tým substrátom aké množstvo bude postacovat ? :-)
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Re: Green cube

Odoslaťod chnuro » 26 Sep 2014 18:35 pm

Do akvarka s dnom 40x20 som dal asi 1,5l vyzivoveho substratu, 3l amazonie a 1l powder. Powder kludne vynechaj. Drzia v tom lepsie kobercovky hlavne pri sadeni, ale nie je to uplne nevyhnutne.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Green cube

Odoslaťod MaximusSk » 26 Sep 2014 20:05 pm

Tak a je po celom projekte, nanocub mi praskol ked som ho umyval. Nakoniec som ho oplachol tak 35stupnovou vodou a ked som ho zdvihal z vane tak som zacul PUK a na to ma hned zaliala horucava od jedu. Takze cely 30L nanocube moze ist rovno do kosa. :-( :-( :-( A este jak na just prasklo v mieste kde je sklo ohybane. Keby bolo prasklo zadne celo dalo by sa vyrezat a nalepit druhe ale v takomto stave je nanocube nepouzitelny.
Ale nevzdam sa len tak lahko. Uz teraz uvažijem nad tým že si dam zlepiť nejaku peknu kocku podobnych rozmerov no zatial len zo obyc skla. Len rozmyslam ako by to vyzeralo keby som si to dal zlepit s transparentnym silikónom.
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Re: Green cube

Odoslaťod Viktor » 26 Sep 2014 22:07 pm

No skoda. :-(

Urcite by to vyzeralo pekne. Transparentny silikon robi divy.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Green cube

Odoslaťod MaximusSk » 26 Sep 2014 22:21 pm

Viktor ani nevies kolko jedu do mna voslo ked to spravilo PUK, keby som sa co i len spendlikom pichol krv by striekala na desat metrov taky som mal vysoky tlak a nervy. Ale tak uz som kludnejsi. Clovek sa uci na vlastnych chybach uz ziadne oplachovanie teplov vodou nebude...
Naposledy upravil MaximusSk dňa 26 Sep 2014 22:22 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Re: Green cube

Odoslaťod Jozef I. » 26 Sep 2014 22:21 pm

maximus si sa nejak rozbehol, co sa stalo? :) Ale drzím palce a precochces ist do kocky? Ja neviem,ale ja som akosi neprisiel kockam na chut.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Green cube

Odoslaťod MaximusSk » 26 Sep 2014 22:27 pm

Jozef tak vies kazdy akvarista uz urcite zazil taku nostalgiu, a na chvilu ho chut na akvaristiku opustila. Avsak nikdy to nieje nadlho. Mam doma nejake akvaria ktore zapadaju prachom tak by som ich chcel trochu ozivit. Neviem mne sa kocky celkom pacia nanocube som dostal ako narodeninovy darcek od priatelky tak mi bolo blbe aby len tak na neho padal prach, ale ked som jej povedal ze sa mi podarilo prasknut tak som dostal aspon polutovanie :-D

na druhu stranu mi chyba nieco zive v izbe hlavne pri dnesnom uponahlanom materialistickom svete je dobre ked sa zvalis v izbe na postel a namiesto telky kukas na akvarko :-)
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Re: Green cube

Odoslaťod triscene » 27 Sep 2014 00:24 am

Stale lepsie ako keby puklo napustene :)
Ak transparentny silikon tak to rovno skombinuj s optiwhite.
2210 by som nepouzival, ak uz ideme do Amazonie, tak je skoda ist low endovo a nevyuzit potencial substratu. Svetlo na ten objem slabe, este aspon jedna 11w by sa hodila. Doba svietenia sa mi nezda byt kratka ako hore pises, skor intenzita slabsia.
Invitro je len marketing, aspon podla mna..riasa ak mas dobre podmienky uhynie, ak si ju tam aj nedonesies tak nejaka nerovnovaha a objavi sa sama. Slimaky takisto, vylovis par alebo kupis helenky. Vsetko je o tom neprekrmovat :)

S tou upravou vody by som nemal az take nadeje. Ph funguje ale pri tych parametroch cakaj ze do polroka tu kapacitu Amazonia strati kedze je to velky skok. Miesal by som rovno cistu RO a mineraly a mas istotu co tam davas a nemusis robit pomery atd
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Green cube

Odoslaťod MaximusSk » 27 Sep 2014 07:39 am

triscene dakujem za postreh, pred samotnym zakladanim si este tuto problematiku podrobnejsie ujasnim. Takyto sposob fungovania akva bol celkom podrobne popisany na stranke rostlinna-akvaria.cz.
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Re: Green cube

Odoslaťod Sunkafit » 27 Sep 2014 10:22 am

40x20 mám aj ja a mám tam presne tak ako povedal chnuro amazonie svetlo 2x11 všetko bez problémov trávniky jedna radosť len ak vypadne co2 ako mne na 2 mesiace pre moju lenivosť je to také žlté všetko a nastupuje čierna riasa
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Green cube

Odoslaťod MaximusSk » 27 Sep 2014 14:28 pm

Viem ze akva z optiwhite skla by bolo krajsie a celkovo by vyzeralo lepsie. Avsak do optiwhite skla zainvestujem az do toho vacsieho.
S pridanim osvetlenia bu nemal byt problem k dispozicii mam este dalsie dve 11w osvetlenia. Ako som uz pisal vyssie je to zatial prve moje akva s tymto substratom.
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Re: Green cube

Odoslaťod chnuro » 27 Sep 2014 22:54 pm

u takto maleho akvarka by som ani neuvazoval, ake sklo pouzit. Mam monicko vyrobene z CV. Nestalo vobec vela.
Daj si ho nacenit, ked uvidis ze je tam 10€ rozdiel, tak si to rozmyslis.
Z druhej strany, netreba z toho robit modlu. Je to len sklo. To co robi akvarium akvariom je to vo vnutri. Ale kedze na detailoch zalezi, my perfekcionisti myslime na to uz vo faze realizacie ;-).
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Green cube

Odoslaťod MaximusSk » 28 Sep 2014 08:00 am

Taka mala otazka aky je rozdiel medzi sklom CV a OW alebo je to to iste?
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Re: Green cube

Odoslaťod Stewie » 28 Sep 2014 08:30 am

To by zaujimalo aj mňa :) jedno OW mam objednane takže keď to dorazí budem mať možnosť porovnať Pavlica CV vs ADA OW


Odoslané z iPad pomocou Tapatalk
Obrázok používateľa
Stewie
 
Príspevky: 615
Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm
Bydlisko: DK

Re: Green cube

Odoslaťod Viktor » 28 Sep 2014 08:36 am

Podla mna je to to iste.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Green cube

Odoslaťod MaximusSk » 28 Sep 2014 09:27 am

tak som trosku googlil malo by to byt to iste akurat ze OW robi firma Pilkington avsak co som si porovnaval ceny akvarii z eshopov ktore nebudem menovat aby som nerobil reklamu tak je tam dost vyrazny rozdiel islo o 30L akvaria jedno je robene z CV za cenu 38€ a druhe je z OW s cenou 50,50€.
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Re: Green cube

Odoslaťod chnuro » 28 Sep 2014 14:48 pm

CV vs OW je rovkanaký produkt ponúkaný dvomi rôznymi výrobcami. Ci ti výrobca predal OW alebo CV podla mna nerozoznáš, ale zauímalo by ma, čo na to povie Stewie - čakáme na reakciu ;-)

Porovnával si aj ceny CV vs float? Skôr toto porovnanie som mal na mysli.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Green cube

Odoslaťod Stewie » 28 Sep 2014 19:58 pm

Tu ADU som pôvodne nemal v plane ale vzhladom na to ze je doprava zdarma tak som ho zobral. Ten rozdiel v cene uz nebol az tak velky a sam som zvedavy na to porovnanie aj ked myslim ze az taky rozdiel v tom skle nebude, kazdopadne to porovnam a skusim nafotit. Na zaklade emailovej komunikacie z viktor lantos je uz lod z dodavkou v EU a akva by malo dorazit tento tyzden.


Odoslané z iPad pomocou Tapatalk
Obrázok používateľa
Stewie
 
Príspevky: 615
Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm
Bydlisko: DK

Re: Green cube

Odoslaťod MaximusSk » 28 Sep 2014 20:00 pm

A co je zasa float sklo nieje to naahodou to klasicke so zelenym nadychom z coho sa lepia klasicke akvaria, alebo je to lacnejsia nahrada za CV?
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Re: Green cube

Odoslaťod Matiozo » 28 Sep 2014 21:09 pm

Float sklo je presne to co pises, cize klasicke sko z ktoreho sa lepia akvaria, to so zelenym nadychom.
Obrázok používateľa
Matiozo
 
Príspevky: 60
Obrázky: 11
Založený: 31 Mar 2014 10:40 am
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Green cube

Odoslaťod MaximusSk » 29 Sep 2014 07:40 am

chnuro je mi jasne ze CV sklo je oproti float drahsie no myslim si ze vysledny efekt stoji zato. Tamtiez pri foteni to bude uplne o niecom inom ako som bol doteraz zvyknuty.
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Re: Green cube

Odoslaťod chnuro » 30 Sep 2014 09:06 am

Neviem ci aj pri foteni to bude az taky rozdiel. CV je skratka nieco, co si laik všimne ako "peknú vodu" - skúsensoť :-). Je to vidieť, ale je to iba taká čerešnička na fungujúcom akváriu, na ktorú musíš myslieť už pri zakladaní.
CV/OW má využitie hlavne pri hrubších sklách, kde použite drahšieho skla naberá na význame. Rozdiel vidieť aj na miníčkach.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Green cube

Odoslaťod vincent van gogh » 30 Sep 2014 10:40 am

Ave Maximus.
Prasknutie akva by ma nasralo neskutočne,ale zas je výhoda,že si môžeš dať zlepiť nový kus presne na mieru.A hlavne nie kocku.... :mrgreen: (nano cube a k tomu 2x 11w ........toho je tisíc...)

Inak,videl som mini float a OW vedla seba a(opticky) je rozdiel zanedbatelný.Minimálny.(nie však cenový).Pri 50 a viac litrov je to už,samozrejme, iná káva.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.