Prerobenie akvária



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Prerobenie akvária

Odoslaťod Dunaj » 04 Okt 2014 22:12 pm

Ahojte, s akvaristikou som začal pred rokom. A to spôsobom spoločenského akvária. Na začiatku tvorili faunu - gupky (6), tetry medené (5), tetry neónové (5) a prísavníky(3). Po roku boli urobené len malé úpravy. Gupky sa veľmi množili, a tak boli odstránené, ostal už iba jeden samček. Z tetier medených mi ostali štyri. Neonky skolila krupička a neskôr boli dokúpené. Teraz ich je desať. Prísavníkom je absolútne najlepšie. Pomaly si rastú.

S flórou to bolo o niečo ťažšie. Na začiatku boli v akváriu anubias a echinodorus. Tie neskôr skapali. Potom boli rôzne pokusy o uchytenie flóry, ale nevyšlo to. Teraz sú v akváriu opäť anubiasy. A štyri umelé rastliny.

V poslednom čase som sa však rozhodol zo spoločenského akvária vytvoriť "Rieku amazonského pralesa" (nápad bol z knihy, ktorú určite čítala polovica fóra - Peter W. Scott / Akvárium)

Moje požiadavky:1. Zlepšiť kvalitu vody živými rastlinami (šípatkovec jemný, šípatkovec metlinovitý, bahnička ihlovitá)
2. Prispôsobiť prostredie čo najviac pôvodnému
3. Spríjemniť rybám život

Komentáre sú žiadané. Hlavne od skúsených akvaristov alebo akvaristov, ktorý sa venujú biotopu Amazonky.
Dunaj
 
Príspevky: 11
Založený: 01 Okt 2014 20:38 pm
Bydlisko: Prievidza

Reklama

Re: Prerobenie akvária

Odoslaťod Hryzo » 04 Okt 2014 22:30 pm

otazka znie ci si daval otazku alebo len prezentujes svoje akvarium

ak prezentujes mal si to dat do vlakna vase akvaria a nie do rastliniek

ak chces relevantne komenty ludia potrebuju vediet viac o tvojom akvariu - 2 najdolezitejsie veci su velkost akvaria a osvetlenie (kvoli rastlinkam ktore planujes) akvaria, hned na to aky mas filter, ci ide nonstop, ake mas dno, daval si nejake vyzivove dno pod hlavny strk?, planujes hnojit a davat co2 alebo nie? vies sem dat fotku tvojho akvaria?

zaujimave je z mojho pohladu ze ti umrel anubias .. to je tazke dosiahnut a k tomu planujes narocnejsie rastlinky :) vela informacii o rastlinach v akvariu je na stranke http://prirodni-akvarium.cz/ - odporucam precitat aspon hlavne clanky o rastlinach a osvetleni aj ked dolezite je tam asi vsetko :))

ked dodas viac informacii ktore treba budu ludia vediet poradit ...
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Prerobenie akvária

Odoslaťod vincent van gogh » 05 Okt 2014 00:03 am

Dunaj napísal:..... z knihy, ktorú určite čítala polovica fóra - Peter W. Scott / Akvárium)

Ha,zo mna akvarista nebude.Ja som z tej druhej polovice fóra.... :| :mrgreen:

(pardón za OT)
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Prerobenie akvária

Odoslaťod Dunaj » 05 Okt 2014 11:17 am

Akvárium má 60 l, čiže je v ňom okolo 55 l. Osvetlenie - 15 W. Filter Hailea 7W, funguje len cez deň. Rasliny sú hnojené každé dva týždne, CO2 nepridávam. Dno je z dunajského štrku, pod anubiasmi je substrát pre akvaríjne rastliny.
Prílohy
2014-10-04 12.32.46.jpg
2014-10-04 12.31.47.jpg
Anubiasy
2014-10-04 12.31.35.jpg
Akvárium
Dunaj
 
Príspevky: 11
Založený: 01 Okt 2014 20:38 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Prerobenie akvária

Odoslaťod Dunaj » 05 Okt 2014 11:19 am

Viem, že anubias má tuhý korienok lenže tomu môjmu od hnili listy a aj korene, lebo v tej dobe bol len v štrku.
Dunaj
 
Príspevky: 11
Založený: 01 Okt 2014 20:38 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Prerobenie akvária

Odoslaťod Dunaj » 05 Okt 2014 11:27 am

Tu sú ďaľšie fotky.
Prílohy
2014-10-05 11.20.46.jpg
2014-10-05 11.20.30.jpg
Dno so substrátom.
Dunaj
 
Príspevky: 11
Založený: 01 Okt 2014 20:38 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Prerobenie akvária

Odoslaťod delilah.u » 05 Okt 2014 12:23 pm

Takže hneď prvá rada,Anubiasy vytiahni zo substratu, priviaž ich o kameň alebo o koreň.Preto ti odhnil lebo ten sa nesadí! A filter musí ísť nonstop žiadne vypínanie na noc!
Obrázok používateľa
delilah.u
 
Príspevky: 41
Obrázky: 12
Založený: 12 Nov 2011 20:41 pm
Bydlisko: Okres Nové Zámky

Re: Prerobenie akvária

Odoslaťod Insane » 05 Okt 2014 12:37 pm

Nemáš to prerybnené? A tým tetrám neonovým tam veľmi dobre nebude, je to také minimum pre ne.
Obrázok používateľa
Insane
 
Príspevky: 47
Založený: 24 Jún 2014 09:46 am
Bydlisko: Levice

Re: Prerobenie akvária

Odoslaťod Dunaj » 05 Okt 2014 16:05 pm

A môžem vedieť prečo tam nebude neonkám dobre? Ďakujem.
Dunaj
 
Príspevky: 11
Založený: 01 Okt 2014 20:38 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Prerobenie akvária

Odoslaťod delilah.u » 05 Okt 2014 17:16 pm

No lebo neonky potrebujú dĺžku na plávanie,aj ja som začínala s neonkami v takom objeme a bolo na nich vidieť že im ten priestor chýba,lebo ešte sa a ni nerozbehli a už boli na konci akvarka.Oni prežijú aj v takom objeme,len keď som videla neonky v 500L akvarku v asi tak 50ks húfiku tak to už bola iná podívaná
Obrázok používateľa
delilah.u
 
Príspevky: 41
Obrázky: 12
Založený: 12 Nov 2011 20:41 pm
Bydlisko: Okres Nové Zámky

Re: Prerobenie akvária

Odoslaťod Dunaj » 05 Okt 2014 17:22 pm

To máš pravdu, že v 500 l musia byť nádherné. Preto sa im to tam snažím aspoň ako tak vylepšiť. Lebo teraz, keď už sú tam s nimi nenarobím nič.
Dunaj
 
Príspevky: 11
Založený: 01 Okt 2014 20:38 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Prerobenie akvária

Odoslaťod Hryzo » 05 Okt 2014 17:30 pm

ako prve - niesom suseny akvarista a nevenujem sa amazonke ale ako zaciatocnik uz par veci mam nastudovanych a ziskal som uz aj par svojim realnych skusenosti takze tak :)

1. ako pisali anubias sa nestrka do strku ale priviaze o hocijaky kamen ci drevo inak ti bude odhnivat (konce korienkov v strku mozu byt ale hlavna stonka urcite nie)
2. predpokladam ze akvarium ma dlzku 60cm (podla litraze) takze neonky nebudu stastne preto pretoze to je pre nich kratke/male ... nemaju sa kde rozplavat - ja osobne mam skusenost s tetrani cierny fantom a videl som na vlastne oci ako v 54L (60x30x30) postavali a nic nerobili a teraz ked su v 160L akvariu (100x40x40) krasne plavaju hore dole a su happy
3. spominane prerybnenie - mas to trosku na hrane ... hlavne ti 3-ja ancistrusy ktory su zbytocne velky http://rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_sp_obycejny ... 10-15cm v dospelosti ... do takychto mensich akvarii su lepsi otocinclusy - http://rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_jednopruhy ... su to super cistici a nezleniveju ked su starsi tak ako ancistrusy
4. filter by mal ist nonstop pretoze tym ze ho na noc vypinas nedovolis bakteriam na rozklad bordelu sa v nom usadit a funguje ti len ako mechanicka filtracia a nie aj ako biologicka - clanky/filtracia.php ... nehovorim ze sa to tak neda ... da sa spravit akvarium aj uplne bez filtra ale to je uz na inom levely ... ale treba mat filter nonstop hlavne ked tam mas takto viac rybiciek ... ja osobne v jednom akvariu tiez vypinam na noc filter (molitan na bublinky) ale to je male akvarium uz zabehnute a su tam len krevetky a zive rastliny
5. tvoje svetlo je podla mna slabe na rastlinky ktore tam planujes ... vsetky ktore si spomenul su s narocnostou minimalne na strednej urovni pricom tvoje svetlo splna poziadavky len menej narocnych rastlin nenarocna-rastlina-t6656.html ... ak chces lepsie rastlinky musis pridat na svetle co znamena - dorobit/dokupit nejako dalsie svetlo (led, trubica a pod) alebo vymenit cely kryt za iny na 2 trubice abo ostat bez krytu a kupit nejaku peknu rampu na akva ako http://akvaland.sk/2681-osvetlenie-akva ... -60cm.html

tot asi vsetko co ma teraz napada ked tak sa pytaj dalej :)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Prerobenie akvária

Odoslaťod radorado » 05 Okt 2014 17:34 pm

lenze mozes v nom urobit co len chces, ten priestor im to nevynahradi. Aze nic s tym nenarobis? ved to nieje svokra :D mozes ich predat, darovat... do takeho mensieho objemu su vhodnejsie rybky a minimalne tak pekne a zaujimave ako neonky. Drzim palce!
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: Prerobenie akvária

Odoslaťod Dunaj » 05 Okt 2014 18:32 pm

Dobre, zatiaľ ďakujem za vaše rady. Chcel by som sa ešte opýtať, čím mám priviazať anubias - drôtom, silonom ....
Dunaj
 
Príspevky: 11
Založený: 01 Okt 2014 20:38 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Prerobenie akvária

Odoslaťod radorado » 05 Okt 2014 19:03 pm

Dnes som si kupil anubias nana a tak som pozeral videa. na youtube najdes vela moznosti. Najjednoduchsie je ho upevnit drotom s placatou buzirkou, alebo ako sa ten drot vola, v zelenej farbe. ale kludne aj silonom, najskor si anubias prichyt gumickou, lepsie sa ti bude uvazovat silon. gumicku potom odstranis.
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: Prerobenie akvária

Odoslaťod Jozef I. » 05 Okt 2014 20:23 pm

zahradkarsky drôt, používal som ho ale silon je lepsi. nie je ho vidieť, len treba dať pozor aby sa silon nezarezal do rhyzomu, lebo ten by potom začal odhnivať.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Prerobenie akvária

Odoslaťod martin_s » 05 Okt 2014 20:26 pm

Len pripomeniem ze tato tema sa zacina rozvijat ako zmes duplicit. Treba pouzivat search.php ( clanky/pravidla_diskusie.php body 9. a 10.). Ak sa tema bude nadalej uberat ako zmes duplicit, bude zamknuta a presunuta do kosa...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Prerobenie akvária

Odoslaťod Hryzo » 05 Okt 2014 22:02 pm

cakal som kedy na to pride :)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.