Odlepená lišta



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Odlepená lišta

Odoslaťod j » 17 Sep 2014 06:29 am

Včera pri čistení sa mi na mojej 200ke (100x40x50) odlepila vrchná lišta ma ktorej mám položené krycie sklá. Akvárko má nejakých cca 6 - 8 rokov, kupované v E-shope (čierny silikón - hrúbka skla odhadom 6 až 8mm).
Moja otázka je či to môže mať vplyv na bezpečnosť akvárka, keďže tieto lišty sa pri dlhších akváriách dávajú na zabránenie prehýbaniu skla. Moc sa mi to tam nechce lepiť naspäť. Uchytenie krycieho skla je riešitelné aj inak.
Dúfam že sa nezačína rozpad celého akvária. Trochu ma ukludňuje že po bokoch sú po celej výške nalepené výstuže (či sú aj okolo dna si už nepamätám), takže to na prvý pohlad vyzerá pevne. Ale pochybnosti už začínajú pracovať.

Ešte otázočka - existujú nejaké "udelátka" na uchytenie krycieho skla čo by sa zavesili na stenu akvária a nahradili tak tú lištu? Zatial som tam provizórne dal nejaké súčiastky zo stavebnice Merkur :) , ale pokial by sa dalo zohnať niečo lepšie, tak mi prosím dajte vedieť. Vopred vďaka.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Odlepená lišta

Odoslaťod Loki12 » 17 Sep 2014 10:05 am

len rychla odpoved - drziaky

balenie akvaria Cube od Denerle ma take drziaky - su plastove a priesvitne. Ale aku to ma nosnost neviem :-)
Ale ani ked ma teraz zabijes neviem aka je hrubka skla.

Inak na ebay toho naaaajdes : http://www.ebay.co.uk/itm/Aquarium-Tank ... 3384086857
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Odlepená lišta

Odoslaťod j » 18 Sep 2014 07:55 am

Tak som to narýchlo zmeral - hrúbka skla by mala byť 8mm. Je to teda bezpečné bez tej lišty??? Má tu s tým niekto skúsenosť?
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Odlepená lišta

Odoslaťod aivenhov » 18 Sep 2014 08:18 am

Tak no bezpečné je relatívny pojem. Mňa by zaujímalo čo si s tým vôbec robil, keď sa ti vrchná lišta odlepila. Správne nalepená by mala držať ako čert.
Ako si správne napísal, lišty sa používajú ako zabránenie ohybu skla a pre istotu. Tým že tam nie je bude samozrejme na sklo vyvíjaný väčší tlak. čo nemusí nevyhnutne znamenať že sa s akváriom niečo stane. Podľa mňa je to skôr lotéria. Ja mám síce len v hrubom 160l akvárium, no keby sa mi odlepí lišta, tak hneď odpúšťam vodu a lepím ju naspäť :) Istota je guľomet a 200l na podlahe je 200l na podlahe.
Obrázok používateľa
aivenhov
 
Príspevky: 290
Založený: 01 Jan 2012 16:03 pm

Re: Odlepená lišta

Odoslaťod j » 18 Sep 2014 08:41 am

aivenhov napísal:Mňa by zaujímalo čo si s tým vôbec robil, keď sa ti vrchná lišta odlepila. Správne nalepená by mala držať ako čert.

To čo každý týždeň pri údržbe - normálne som mal o ňu opreté podvihuté krycie sklá a povolilo to. Inak niečo podobné sa mi už stalo na jednom akvárku čo som si dal zlepiť, tam som ju nalepil späť, ale na tomto velkom mám ovela horší prístup, tak sa mi do toho velmi nechce. No ale pokial je to až tak rizikové tak možno niečo vymyslím.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Odlepená lišta

Odoslaťod j » 06 Okt 2014 06:43 am

Lištu som pred cca týždňom nalepil. Zohnal som síce iba transparentný silikón, takže to pôsobí trochu nesúrodo, ale keďže mám akvárko zakapotované, tak to až tak nevadí. A aspoň nevidieť ako to tam je namachlené.
Horšie je že mám pocit že tá lišta v strede moc nechytila, zrejme už došlo k miernemu prehnutiu toho zadného skla. Takže moc kludnejší nie som.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Odlepená lišta

Odoslaťod Miloš » 06 Okt 2014 17:59 pm

Viac ako ohybu by som sa osobne bal ako kvalitne bolo akvarko zlepene ak sa utrhla lista ktora nie je nijak extra namahana v porovnani s tlakom vody ktory posobi na steny akvarka
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Odlepená lišta

Odoslaťod j » 06 Okt 2014 20:13 pm

Myslím že som to už spomínal - akvárko má vlepené zvislé výstuhy, takže pôsobí pevne. No ale to samozrejme nie je záruka ničoho. Ostáva dúfať že k žiadnej katastrofe nepríde. Už ich bolo v poslednom čase dosť - dosluhujúci vysavač, myši v kredenci na chalupe, pokazený televízor a najnovšie nám prdli rozvody na motore v aute. Ďalší prúser si už neprosím.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.