MaceKx-aquarium



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: MaceKx-aquarium

Odoslaťod Loki12 » 07 Okt 2014 10:44 am

takze po poriadku -
zabi vlas aka Cladophora
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDab%C3%AD_vlas
priciny:
http://www.rostlinna-akvaria.cz/cladophora-73
Pravděpodobná příčina: Nedostatek CO2, mnoho světla

alebo
zelena vlaknita riasa
http://www.rostlinna-akvaria.cz/vlaknita-rasa-75
pricina:
Pravděpodobná příčina: Mnoho světla a nedostatek CO2
ako vidis ci to bude ta, alebo ina, pricina je rovnaka

ALE
ten vzorec nerovnomernosti ja takyto:
Svetlo + CO2 + Hnojenie = vsetko zdrave(minimum rias)

necital som celu genezu, takze pridaj info:
- aktualna wattaz, svietivost svetla
- CO2 - typ, meranie,...
- hnojenie - kolko ml davka, ako casto... (vies dodat aj presny pomer prvkov toho lektvaru?)

Ale len tak na rychlo by som povedal, nakolko je to zelena riasa, ze tym hnojenim pridavas viac hnojiva ako potrebuje tvoje akva. CO2 sa stava limitnym prvkom ergo nizsie formy zelenych rastlin - riasy - si uzivaju, lebo vyssie formy - rastliny nespotrebuju to co tam pridavas. A kedze nastup nastal po zacati hnojenia, tak mi toto dava zmysel. Kukni do mojej temy (54L TwoWorlds) ako to moze cele "zafungovat" ak to lejes, len tak bez patricnej opatrnosti.

Nie som odbornik na tieto veci. Len sa snazim v tom zorientovat a toto vyzera dost jasno - aspon zatial.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Reklama

Re: MaceKx-aquarium

Odoslaťod MaceKx » 07 Okt 2014 13:27 pm

Aktualna wattaz je iba 36 W 2x18W T8 (2700 lm), CO2 nepridavam mam dost ryb tak som cakal ze bude dost, hnojenie 1 ml kazdy den. Vidim problem asi v dobe svietenia kedze mame tmavu chodbu a akva ju osvetluje svieti sa 13 hodin. Rastliny niesu narocne cize asi to bude vysokou davkou PMDD.

Lektvar je klasicke PMDD si myslim:

33g MgSO4·7H2O
20g K2SO4
6g KNO3
9,6g Plantex CSM+B

Podla stranky odkial som objednaval + nejake stabilizatory. http://www.smarti.sk/index.php?route=pr ... uct_id=128

V podstate sa rastlinam dari dobre, Valisnerke sa darilo aj bez hnojenia teraz je viac sitejsie zelena, Hydrophila polysperma ta ide ako diva.

Ludwigia arcuata je na tom blbo male listy pomaly rastie som cakal ze to bude bujny rast ale evidentne jej nieco chyba.
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: MaceKx-aquarium

Odoslaťod Loki12 » 07 Okt 2014 14:50 pm

MaceKx napísal:Aktualna wattaz je iba 36 W 2x18W T8 (2700 lm),

pri 112L brutto je to taka dietka :-), ale preco nie. podla mna dobre. Staci ak len spravne vyberies rastliny.
MaceKx napísal:CO2 nepridavam mam dost ryb tak som cakal ze bude dost,

CO2 rybami nedodavas. Teda neviem o tom ze ryby prdia (a ani otazka v filme Stebou me bavi svet to nebolo uplne zopovedane pri hadoch, takze u ryb mam este vacsiu otazku). Takze ryby su tak na zdroj PO4.
MaceKx napísal:hnojenie 1 ml kazdy den.
Lektvar je klasicke PMDD si myslim:
33g MgSO4·7H2O
20g K2SO4
6g KNO3
9,6g Plantex CSM+B

OK, a aka je velkost tej flase? objem v ktorom je toto rozpustene? z WEB stranky to neviem identifikovat. Ak budeme vediet aky mas netto objem vody a objem tohto lektvaru, tak budeme moct pracovat s chnuro-kalkulackou a budeme mat viac jasno. Ale: PMDD si vyzaduje meranie parametrov vody. Aby sme vedeli aku mas aku-taku spotrebu a vlastne co sa aj deje s tymi prvkami co dodavas. A zaroven budeme potrebovat aj to kedy chces robit/robis/budes robit vymenu vody a kolko jej chces menit.

MaceKx napísal:Vidim problem asi v dobe svietenia kedze mame tmavu chodbu a akva ju osvetluje svieti sa 13 hodin.

Vedeckemu nazoru na dlzku svetla a jej intenzity sa az tak neviem vyjadrit. Ale....ak ides low tech - (bez CO2 z flase to takto nazyvajme) je 13 dost. Uz len ked to zoberiem, ze intenzita slnka je najsilnejsia pri rovniku, tak aj tam slnko svieti len 12 hodin a este k tomu intenzita je najvyssia len ked je slnko dostatocne hore, pod urcitym uhlom. Ja by som jednoducho akvarko ako lampu do chodby nepouzival. :-) Zniz cas svietenia - ale toto nech poradia lepsi Svetlo borci. V tomto som este celkom jelito. :-)

MaceKx napísal:Rastliny niesu narocne cize asi to bude vysokou davkou PMDD.
V podstate sa rastlinam dari dobre, Valisnerke sa darilo aj bez hnojenia teraz je viac sitejsie zelena, Hydrophila polysperma ta ide ako diva.
Ludwigia arcuata je na tom blbo male listy pomaly rastie som cakal ze to bude bujny rast ale evidentne jej nieco chyba.

PMDD, EI, PPSPro,.... nie su vselieky na vsetko. Treba k nim pristupovat ako k liekom. Ak neviem co presne robim, tak to radsej nerobim. Komercne hnojivka - Dennerle V7,...Tropica Green,... EasyLife Profito,... su .... no ako to povedat.... ako sumivy celaskon. Ked to davas tak mas dobry pocit ze nieco davas a vidis urcity progres, ked to prezenies, tak to vycikas :-) Ale hlavne su menej koncetrovane a bezpecnejsie pre metodu hnojenia - LLToO - Lejem Len Tak od Oka. PMDD je ale daco uplne ine. Cize preto treba aj trochu toho postudovat.

Z tohto co vidim mi to vychadza prave na ten nepomer SVETO : CO2 : HNOJENIE

kym si nehnojil, tak svetla (posilovna) bolo ajajaj a rastliny co to spotrebovali (zjedli) z ryb, zvyskov, krmenia - ale v podstate len trosku zaposilovali, smiali sa, ziadne sutazne typy.... a zbytocne si len ZSE platil za osvetlenu chodbu. Teraz kedze si zacal pridavat anabolika (hnojenie) a aj posilovna bola otvorena dlho do noci sa zial stalo, ze si zabudol na klasicke jedlo, chlebu z maslom bolo zrazu malo (CO2). Tvoji chlapci v posilke si pichaju ale nevladzu lebo su hladni. A tak prisli mali azijski chovanci, ktori jedia len odrobinky, staci im otvorena posilka a anabolika.

Moze byt? :-)
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: MaceKx-aquarium

Odoslaťod prasan » 07 Okt 2014 15:54 pm

Loki12 napísal:CO2 rybami nedodavas. Teda neviem o tom ze ryby prdia (a ani otazka v filme Stebou me bavi svet to nebolo uplne zopovedane pri hadoch, takze u ryb mam este vacsiu otazku). Takze ryby su tak na zdroj PO4.


Taká malá faktická: Čo potom podľa teba ryby produkujú pri dýchaní? Je to CO2.Síce to nebudú hodnoty ktoré by rozhádzali akvárium ale pri preplnenej nádrži je to tiež faktor na ktorý netreba zabúdať.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: MaceKx-aquarium

Odoslaťod Loki12 » 07 Okt 2014 16:02 pm

prasan napísal:Taká malá faktická: Čo potom podľa teba ryby produkujú pri dýchaní? Je to CO2.Síce to nebudú hodnoty ktoré by rozhádzali akvárium ale pri preplnenej nádrži je to tiež faktor na ktorý netreba zabúdať.


beriem....potom by sme vsak museli brat do uvahy aj dodavanie CO2 cez vzduchovaci motorcek ako sa riesilo v inej teme. Osobne si skor viem predstavit ze prerybnene akva znehodnoti vodu rybo-bobkami ako tym ze "vydychaju vodu". Ale empiricky to zvazovat mozeme.
Len cisto zo zvedavosti: (mimo temu, sorry admin :-))
Zmeral to uz niekto inak? Skusal uz niekto napriklad DropChecker pri zistovani "vydychanej vody" v akva rybami. Zmenil farbu? Ja to teda skusat nebudem, len ci uz tu bol niekto taky odvazny.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: MaceKx-aquarium

Odoslaťod prasan » 07 Okt 2014 16:08 pm

@MaceKx: Dlho svietiš a tak rastlinám nedodáš potrebné prvky v takom množstve aby prosperovali.Najprv skráť dobu osvitu a potom sa pohráš s množstvom dodávaných živín.Ja svietim 10hod a pre stredne až menej náročné rastliny to bohate postačuje a je v podstate skoro jedno akej intenzity to osvetlenie na akváriách mám.Orientačne sa držím 1W na 1L vody a nič viac neriešim.Rastlinky prosperujú.Niekedy aj veľa škodí preto ani nezastávam denné hnojenie.Mám kopec práce a tak hnojím PMDD ako kedy si spomeniem.Občas pridám komerčné Easy Life Profito.CO2 momentálne nepoužívam.

@Loki12:Pri preplnenej nádrži amoniak.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: MaceKx-aquarium

Odoslaťod MaceKx » 11 Okt 2014 12:52 pm

Ok, pani dakujem za rady znizil som hnojenie na neceli 1 ml denne, svetlo na 10 hodin. Pridam aktualny stav.

p.s. pravo dole zasa samec akary zelenej pekne pozuje :)
Prílohy
DSC_3812.JPG
DSC_3811.JPG
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: MaceKx-aquarium

Odoslaťod Hryzo » 11 Okt 2014 23:03 pm

celkom pekne ti to zarasta aj inymi rastlinkami ako len vallisneriou a uz nieje taka velka dominanta ako na fotkach rpedtym a podla mna je to teraz krajsie. len tak dalej ... ja by som mozno zo3 korienky vallisnerky vytrhol nech tam je trosku viac svetla sak oni aj tak coskoro dorastu :)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: MaceKx-aquarium

Odoslaťod MaceKx » 14 Okt 2014 12:34 pm

Je to docela v pohode len musim doriesit to osvetlenie bokov len sa k tomu nemozem nejako dokopat. V zadu v rohoch je dost tma a ani valisnerka tam nejako moc nejde + by sa zisli reflektory nach je viac svetla na zadnu stenu (za koren) a okolo korena.
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: MaceKx-aquarium

Odoslaťod MaceKx » 25 Okt 2014 14:16 pm

Ahojte, tak pridavam par fotiek po udrzbe, vymene vody a zastrihnuti rastlin. Medzi casom som menil predradnik na svetle je sice v zaruke ale mesiac bez svetla som byt nemohol zohnal som predradnik 2x18 W T8 za 11 € myslim ze dobra cena.

Ako je an fotkach vidiet stale sa mi nepodarilo najst niekoho kto by zobral nechcene ryby :/
Prílohy
DSC_3809.JPG
DSC_3808.JPG
DSC_3807.JPG
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: MaceKx-aquarium

Odoslaťod Hryzo » 25 Okt 2014 15:09 pm

nejako som si nevsimol coho sa chces zbavit (asi som slepy) a ani odkial si :)

tej valisnerie sa mi tam stale zda vela podla mna inak pekne svieze akvarium z mojho pohladu
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: MaceKx-aquarium

Odoslaťod MaceKx » 01 Nov 2014 09:28 am

Dakujem, no pomalicky sa jej zbavujem, ide o 3 kusy gramy ako je na fotkach vidiet okolo 10 cm 2 modre, 1 zlta a jedno "SAE" ktore som ako SAE kupil ale bohuzial je to pravdepodobne mrenka kambodzska - Garra cambodgiensis velky 10 cm kus. Som SI.
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: MaceKx-aquarium

Odoslaťod MaceKx » 29 Nov 2014 16:44 pm

Po par tyzdnoch jedna fotka :)
Prílohy
DSC_3807.JPG
DSC_3808.JPG
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: MaceKx-aquarium

Odoslaťod MaceKx » 04 Dec 2014 16:40 pm

Jedna novinka uz som sa nemohol pozerat na riasy ktore sa mi vytvorili evidentne ancistrusom nechuti resp. nestihaju tak som doniesol 4 x SAE tak uvidime, pracuju usilovne iba co je pravda ... dufam ze su prave SAE. Takze 4 x SAE a 5 x ancistrus musia to stihat a nepisem kolko slimakov im pomaha v noci :D
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: MaceKx-aquarium

Odoslaťod kvietik » 07 Dec 2014 13:14 pm

ja mam skusenost, ze ancistrus pomoze tak akurat z hnedou riasou , inak nic moc, SAE samozrejme su uz ina kava, hlavne ked su mlade...
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: MaceKx-aquarium

Odoslaťod Hryzo » 07 Dec 2014 14:09 pm

cim su prisavnici starsi, tym su lenivejsi .. ja mojho vidim len ocucavat drevo a potom uz len ked hodim granolu do akvarka alebo patentky ... to hned zlezie a ide po nich ... dokonca sa pretlaca s bichirekom o tie patentky ... preto sa na riasy odporuca skor otik ... ten nezlenivie a cisti ich cely zivot
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: MaceKx-aquarium

Odoslaťod MaceKx » 11 Dec 2014 16:23 pm

A stala sa strasna vec v zivote akvaria ryby chytili krupicku musi to byt jedine od SAE ale paradoxne na tych nieje nic vidiet, som vylial vodu zo sacku spolu s rybami a to so asi nemal. Liecim Malachite green od DAJANA vcera som dal prvu davku, vytiahol s filtra uhlie, zvysil teplotu z 26 na 29 a pridal vzduchovy kamienok. Zatial sa mi zda ze nakaza nejako rychlo nepostupuju resp. je stale rovnaka niesu ty ryby nejako moc obsypane ale nejake bodky sa najdu a zasa nie na vsetkych neonky su vsetky akary niektore a ancistrusi tiez niektory. Mozem este nieco urobit ?
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: MaceKx-aquarium

Odoslaťod martin_s » 12 Dec 2014 11:46 am

MaceKx napísal:Mozem este nieco urobit ?

Napisat tu istu otazku do dalsich X tem, nie len do 2 ako teraz (vid clanky/pravidla_diskusie.php bod 18.)
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: MaceKx-aquarium

Odoslaťod MaceKx » 12 Dec 2014 16:16 pm

Ospravedlnujem sa.
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Predchádzajúca

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.