Priotravený prisavnik



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Priotravený prisavnik

Odoslaťod Leľa » 08 Okt 2014 20:22 pm

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Mám ročné zabehnuté akvárium, ktoré je 33 litrové, obývajú ho živorodky 6ks, tetry 5ks a 1 prisavnik. Filtrácia ide celý deň každých 30 min, teplota je stále 24°C mám aj živé rastlinky, s ktorými som si do akvária zaviedla slimákov...ktorých som sa chcela zbaviť, pretože sa mi strašne premnožili. Ako prvú voľbu som zvolila slimáky Helena, ktorí mi v mojom probléme nepomohli, tak som si našla na nete rybičky a išla som si ich kúpiť do super zoo...samozrejme ich nemali a predavač mi ich neodporúčal (ževraj tie rybičky budú napádať moje a budú im ubližovať). Tak mi odporučil prípravok Stop-hydrin, ktorý som tam pred 2 dňami naliala podľa dávkovania...Dnes som si všimla môjho prisavnika ležať na chrbte, keď som do neho buchla tak sa začas pohybovať a okamžite som ho presunula do menšieho akvária...vie mi niekto poradiť ako by som mu mohla pomôcť?
Leľa
 
Príspevky: 9
Založený: 17 Jan 2014 15:28 pm

Reklama

Re: Priotravený prisavnik

Odoslaťod martin_s » 08 Okt 2014 20:36 pm

Slimaky su ten najmensi problem v tvojom akvarku. Este dobre ze tie ryby co si chcela nemali...
Co s prisavnikom? Najlepsie niekomu dat co ma pre neho vhodne podmienky. A spolu s nim aj dalsie rybky... Precitaj si zakladne informacie o akvaristike a aj o zabehu + preco NEMAS vypinat filter a ma ist NONSTOP a nie iba kazdych 30 minut... Mimochodom podla coho sudis ze mas zabehnute akvarium? Predpokladam aj ze viac krmis ako by si mala co je najskor pricina problemov so slimakmi.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Priotravený prisavnik

Odoslaťod Leľa » 08 Okt 2014 20:55 pm

akvárium som si po zariadení nechávala 3 týždne v zábehu až tak som tam dala rybičky...ja som sa informovala o filtrovaní tak mi bolo povedané, že úplne stačí ak filtrom prejde voda 30 min kvôli baktériám, ktoré sú potrebné pre správny chod akvária stále mi ide 30 min a potom je 15 min vypnutý...odkedy som tam dala tú chemiu na slimákov tak filter ide nonstop...ten môj prisavnik má 5rokov a doteraz sa mu darilo veľmi dobre bol aktívny...len teraz, keď som tam pridala tu chemiu sa mu prestalo dariť...je šanca, že sa z toho dostane?
Leľa
 
Príspevky: 9
Založený: 17 Jan 2014 15:28 pm

Re: Priotravený prisavnik

Odoslaťod Hryzo » 08 Okt 2014 20:56 pm

z toho co ja viem tak mas dost male akvarium v ktorom mas moc vela nie najvhodnejsich rybiek do ktoreho si dala liecivo a velmi lahko si tam mohla narusit rovnovahu ... vzhladom na spominany velky pocek rybiek a tam mohli velmi lahko nahromadit skodlive latky (zivorodky su strasny spindiri)

dalsia moznost a podla mna ta prava - prisavnik je citlivy na meď .. pozri zlozenie ale ak si dobre pamatam (kvoli tomu som ho ja vratil do obchodu) stop hydrin obsahuje meď a ta mu moze ublizovat

najjednoduchsie opatrenie ktore teraz mozes spravit je vymenit cast vody (asi 50 percent) a zajtra a pozajtra tiez (asi 30 percent) ... kym nevymenis prvu davku ho tam ani nedavaj asi ... nezabudni ze cim dlhsie nechas vodu odstat tym lepsie hlavne v pripade ze tam mas nejaky problem a chlor by mohol este viac uskodit ... ja si napustim vodu vzdy po udrzbe a nechavam ju odstat az do dalsej udrzby ... teraz ak nemas odstatu tak pockaj aspon hodinku aby aspon zaklad odisiel

33L akvarium nieje take velke, slimacikov (ak to niesu clunky http://rybicky.net/atlasostatnich/clunka_pravohrota) by nemalo byt problem pri troche snahy a trpezlivosti postupne vylovit az na nulu. popripade neviem ako dlho si tam tie helenky mala kym si dosla k zaveru ze su neucinne ale helenkam to chvylu trva kym ich zlikviduju ... moze to trvat aj par mesiacov kym slimaky ktore nechceme helenky pozeru ... zase nemaju bezodne zaludky :) ... ja by som tam helenky vratil a popritom kazdy den vylovoval tie ktore vidim volnym okom ...

ako sa tu na fore docitas, premnozenie slimakov je celkom presny ukazovatel ohladom prekrmovania (rybicky vsetko nespapaju a slimaciky maju hody) takze tam by som trosku tiez ubral

nebudem ti pisat ako mas vymenit osadku a podobne raz na to dojdes sama ale myslim ze uz pri dodrzani zakladnych krokov ktore som ti tu napisal by si mala vidiet celkom skoro aspon mensi vysledok

ps.s dufam ze udrzbu (odkalovanie a vymenu casti vody) robis pravidelne raz do tyzdna :) ... filter nechaj pusteny nonstop ... tym ze prerusujes filtrovanie neusetris ani moc elektriky a skor bakteriam uskodis .... pusteny nonstop = bakterie maju nonstop kyslik a nieje problem

s pozdravom Hryzo
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Priotravený prisavnik

Odoslaťod Leľa » 08 Okt 2014 21:14 pm

ja som tu čiastočnú výmenu vody spravila hneď ako som videla, že sa s mojím prisavnikom niečo deje...vodu som mala samozrejme odstatú, keďže údržbu akvária robím ako si spomínal 1x týždenne....áno, stop hydrin obsahuje meď :(
veľmi pekne ďakujem za radu a budem sa držať týchto krokov, ktoré som si prečítala...dúfam, že to môjmu prisavnikovi pomôže :D
Leľa
 
Príspevky: 9
Založený: 17 Jan 2014 15:28 pm

Re: Priotravený prisavnik

Odoslaťod martin_s » 09 Okt 2014 10:21 am

Leľa napísal:akvárium som si po zariadení nechávala 3 týždne v zábehu až tak som tam dala rybičky...

Aj som si myslel ze povazujes akvarium zabehnute kvoli tomu ze bolo 3 tyzdne bez ryb... Toto je vsak len velmi orientacny udaj a podla mojho nazoru aj casto zavadzajuci (hlavne u zaciatocnikov, ktori si nenastuduju dostatok zakladnych informacii). Spominane 3-4 tyzdne predpokladaju ze aj ostatne faktory (bioticke a abioticke zlozenie akvaria, krmenie, hygiena a udrzba , filtracia atd.) su v rovnovahe. Inak sa moze stat ze akvarium nezabehnes ani za rok. Chce to si pozriet co to vlastne ten zabeh je a kedy sa vlastne da povazovat akvarium za zabehnute... A to je to, kde vela zacinajucich akvaristov robi chybu.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.