Prosím vysvetlite mi ako je to možné



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Prosím vysvetlite mi ako je to možné

Odoslaťod albin8451 » 03 Nov 2014 21:43 pm

moja sesternica, ktorá ma 8 rokov dostala od krstnej 2 rybky gupky samčeka a samičku. prišli do nich na návštevu a dali jej rybky v sáčku a oni doma nemali vôbec nič tak potom čo krstná odišla leteli do mesta kúpiť všetko od akvária cez ohrievač filter a svetlo. rybky boli celý čas v sáčku keď prišli domov narýchlo to všetko zariadili a rybky dali do akva. už ho majú 2 mesiace vodu nikdy nemenili ani neodkaľovali a akvárium nezabiehali. a aj napriek tomu všetkému sa im rybky množia a sú OK. a keď som videl ako krásne to ide mojej sesterke čo má 8 tak som si zmyslel že si akvarko zriadim aj ja. naštudoval som si o tom všetko možné akva som nechal zabiehať. vodu do akva som použil takú isto ako oni z obecného vodovou. prvé 2 týždne boli rybky OK krásne plávali po celom akva boli aktívne dokonca mi jedna gupka aj porodila ibaže všetky jej mladé postupne zožrali. neriešil som to lebo som si povedal že oni sa mi ešte namnožia ale nestalo sa tak. na tretí týždeň mi začali rybky postupne kapať až kým nezdochli všetky a pritom som raz týždenne odkaľoval a doplňal novú vodu. oni s akva nerobia nič a aj keď majú vodu čistú tak dosť silno zapácha. moja voda je čistá nezapácha a rybky aj napriek tomu uhynuli. prosím vysvetlite mi niekto prečo sa jej darí a mne nie.

JEJ akva: 20l
MOJE akva: 50l
albin8451
 
Príspevky: 5
Založený: 29 Okt 2014 23:23 pm

Reklama

Re: Prosím vysvetlite mi ako je to možné

Odoslaťod Vlado21 » 03 Nov 2014 22:17 pm

Kazde akva je jedinecny svet. A neexistuje ziadna univerzalna rovnica na uspech. S toho co spominas je jasne len, ze sesternica ma 2 gupky v 20l, inac nic. Nepises, kolko ich mas (mal si) ty v 50l, ake varianty to boli, ako velke, nepises nic o filtrovani, svieteni, rastlinach (keby si nasadil dostatok rastlin a machov, je mozme, ze by este zili dospele aj mlade jedince). Takze mozem ti len doporucit postudovat toto forum a do galerie supnut fotku akva. Mozno sa potom dozvies aj odpovede na otazky, ktore tu davas...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prosím vysvetlite mi ako je to možné

Odoslaťod albin8451 » 03 Nov 2014 22:28 pm

fotku pridám zajtra ale len na upresnenie ona má teraz asi 10 gupiek vo svojom 20 l akva lebo sa jej namnožili nemá žiadne rastliny iba mušle a zrúcaninu hradu. filter ide nonstop a svieti celú noc cez deň nie lebo v noci sa bojí spať po tme takže to má ako lampičku .

ja mám 4 druhy živých rastlín + jávsky mach, mám v akva drevo, filter ide nonstop, svietim 10 hodín denne, a mal som 5 gupiek
albin8451
 
Príspevky: 5
Založený: 29 Okt 2014 23:23 pm

Re: Prosím vysvetlite mi ako je to možné

Odoslaťod Vlado21 » 03 Nov 2014 22:40 pm

Zle jedno aj druhe. :shock: Citaj akva.sk! :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prosím vysvetlite mi ako je to možné

Odoslaťod MikelCRS » 03 Nov 2014 22:53 pm

To poznam v tomto pripade som ja dopadol lepsie. My sa o gubky tiez moc nestarame ani neodkalujeme filter zapnem len ked si spomeniem(je prilis hlucny) vodu si ani nepamatam ze som niekedy menil a gubiek je veela. Susedia akvarium pekne ciste pravidelne vymienaju vodu ak sa im nieco narodilo tak hned prelovili do druheho mensieho aby ich nepozrali ale vzdy im to skapalo. Teraz asi uz rybky nemaju...
Obrázok používateľa
MikelCRS
 
Príspevky: 140
Založený: 28 Sep 2012 18:49 pm

Re: Prosím vysvetlite mi ako je to možné

Odoslaťod Zero » 03 Nov 2014 22:59 pm

Pro albin8451, má sestřenice v tom akvárku nějaké povlaky - nárosty řas? Při tom nonstop světle by to v pohodě fungovalo.

Mám vyzkoušeno, že řasy v dost zarybněné nádrži bez odkalování při běžném krmení s filtrem bez další flóry a výměn vody dokázaly udržet biologickou rovnováhu nepřetržitě po několik měsíců !

V Tvém případě "nedaření" se, mohlo dojít k otravě - možností je povícero, nebo zavlečení nákazy. Příčina by se dala odhalit, ale to by zkušený musel být u toho a znát všechny podrobnosti.
Zero
 
Príspevky: 312
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: Prosím vysvetlite mi ako je to možné

Odoslaťod Vlado21 » 03 Nov 2014 23:32 pm

Ono, technicky vzate, aj Betta vraj moze (a nemusi) prezit par tyzdnov az mesiacov v 3dcl zavaraninovom pohari. Co vsak z toho vyvodit...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prosím vysvetlite mi ako je to možné

Odoslaťod albin8451 » 04 Nov 2014 11:44 am

No ta moja sesternica nema v akva ziadne riasy ani povlaky akva ma dost v tme pocas dna ze nie je tam veľa slnečneho svetla a svietia iba v noci. Ale prestanem cistit aj ja a uvidime ako to dopadne.
albin8451
 
Príspevky: 5
Založený: 29 Okt 2014 23:23 pm

Re: Prosím vysvetlite mi ako je to možné

Odoslaťod Vlado21 » 04 Nov 2014 12:14 pm

v "necisteni" to urcite nebude. Stale si nepripol do galerie foto svojej nadrze. "4 druhy rastlin" je velmi siroky pojem. Su vysadene po celom dne, osamelo, v rohoch akvarka...? Ake druhy? Narocnejsie (stagnujuce) alebo samorastuce "burinky"?

opat mi neda necitovat osvedceny zdroj:
Ale nutná je voda bez škodlivin. Toho se dá dosáhnout pouze častou výměnou a dostačující filtrací. Detrit je nutné pravidelně odstraňovat, jelikož mnoho akvaristů si neuvědomuje.... Velmi prošlechtěná paví očka jsou ale choulostivější, mají větší nároky na čistotu a kvalitu vody, bývají také náchylnější k nemocem.
http://rybicky.net/atlasryb/zivorodka_duhova

Na tie rastliny som sa pytal , kedze prave rychlo rastuce "burinky" prispievaju k pohode zivocichov v akva (gupky nevynimajuc) a pomahaju odburavat z vody skodlive latky (vlastna skusenost). Ak ti rastliny v akva stagnuju, sposobia pravy opak. Ak mas kvalitny vykonny filter a vies aj dobre (a pravidelne) odkalovat dno, s rastlinami si pomahat nemusis... Ina tema je varianta a velkost gupky (pytal som sa vyssie). Pretoze nie je gupka ako gupka, aj ked ide o ten isty druh!
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prosím vysvetlite mi ako je to možné

Odoslaťod Maja » 04 Nov 2014 22:53 pm

Povedala by som, že nejde o to, kto čo v tom akváriu má alebo nemá, ale o rečnícku otázku: "Prkvančic! Ako je to možné???!!!" že sa 8 ročnému dieťaťu ktoré nemá šajnu o chove čohokoľvek a akvárium používa ako nočné svetielko - darí a človeku ktorý si našprtá, a poctivo urobí, sa kazí čo len može.

Ide o takzvaný zákon schválnosti, alebo aj nasier.cí zákon. V západnom svete to volajú Murphyho zákony. Ako bonus s týmto zákonom ide ruka v ruke poučovanie rodiny a okolia ako to, že tamtomu to ide a TEBE!! to NEJDE. A pri každej príležitosti -AHA- a dostane ťa to do vývrtky. Až s tým človek nakoniec sekne.

Je to proste tak a jediná rada je nevzdať sa. A aj dopriať to tej sesterke a vždy ju pochváliť :). Aspoň máš od koho brať prebytok rybiek a rastlín a nemusíš kupovať :). Sesterka bude mať 10 a vyžobre si čivavu a bude po akvaristike. Ty už budeš mať naštudované a odskúšané a o 2 roky začneš trieť a odchovávať prvé ryby :).
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Prosím vysvetlite mi ako je to možné

Odoslaťod Loki12 » 04 Nov 2014 23:41 pm

Poznam chlapika co pred krizovatkou zavrie oci a na cervenu vykroci a neuverite, vzdy sa mu to podari. este sa mu nikdy nic nestalo. Ten clovek nema ani len obciansky preukaz.... A poznam jedneho ktoreho uz dva krat na prechode zrazilo auto....
....
ako je to mozne? lebo ziadna situacia nie je rovnaka.... ak nebudem poznat uplne vsetko a nebudeme vediet to zanalyzovat, tak nam neostava nic ine ako len....verit....a....zasnut, zavidiet, zelat to niekomu.
Nam ostatnym proste neostava robit nic ine ako len dodrzivat elementarne pravidla - ci uz je to cestna prevadzka, alebo akvaristika. Lebo NIKTO nezaruci, ze pri dodrziavani tych pravidiel to na 100% vzdy bude fungovat ale aspon maximalizujeme tu pravdepodobnost uspechu.
....
nezamyslaj sa nad tym preco to nevies zopakovat?
zamyslaj sa na tym ako to mozes urobit lepsie.
....
ten zaciatok je kravina, nikoho takeho nepoznam.
:-)
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Prosím vysvetlite mi ako je to možné

Odoslaťod zsolti » 17 Dec 2014 00:46 am

velmi jednoducha odpoved ZAZRAKY PRIRODY!
zsolti
 
Príspevky: 13
Založený: 31 Dec 2009 10:50 am
Bydlisko: Trstice

Re: Prosím vysvetlite mi ako je to možné

Odoslaťod IringPalo » 17 Dec 2014 14:14 pm

Ja som raz bral krevetky od jedneho pana v obdoi ked som akvarium pilal, mal krasnu cistu vodu a krevetky mi hynuli a lamal som si nad tym hlavu, prosto som nevedel co robit. Ten pan mal krevetky premnozene ako neviem co. Na jedno hrabnutie do akvaria vylovil asi 30. A voda? Neviem to inak pomenovat ako ŠŤANKA. Je mi to luto ale budem si to pomatat asi po svoj cely akvaristicky zivot. Ako to je mozne? tiez netusim. Zazrak?
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: Prosím vysvetlite mi ako je to možné

Odoslaťod kvietik » 17 Dec 2014 16:19 pm

pozor to, že voda vyzerala ako šťanka, neznamena že je aj špinava(myslim teraz na dusičnany...), stači nahadzať troška viac olšovych šištic a už to ma tu spravnu farbu močovky hehe
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: Prosím vysvetlite mi ako je to možné

Odoslaťod akvatera » 18 Dec 2014 23:52 pm

Čo sa týka tých akvárií, kde sa vymieňa voda raz za rok. Pekné, funguje to, ale neporadilo sa mi to nikdy. :)
Obrázok používateľa
akvatera
 
Príspevky: 73
Obrázky: 9
Založený: 24 Okt 2007 13:04 pm
Bydlisko: Závadská 18


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.