Prezimovanie záhradného jazierka



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Prezimovanie záhradného jazierka

Odoslaťod peter_r » 03 Nov 2014 17:35 pm

Chcel by som Vás poprosiť o radu. Mám prvý rok malé jazierko, povedal by som až veľmi malé, rozmer je cca. 3x2 m, asi nebude mať ani 1m3 obsah, plytké, najhlbšie miesto cca 50 cm. Mám v ňom zopár rastliniek, čerpadlo s filtrom, a pár rybičky jalce. Neviem čo mám s ním robiť na zimu. Najradšej by som ho vypustil ale neviem ako by som prezimoval rastliny a najviac by ma mrzeli rybičky, pretože už majú cca 10-15 cm. Rozmýšľal som aj dokúpiť nejakú techniku proti zamrznutiu ale neviem či by to bolo účinné pri takej malej hĺbke. Ak bude silná zima, máme mrazy aj -30 stupňov. ďakujem za akúkoľvek radu.
peter_r
 
Príspevky: 17
Založený: 28 Máj 2014 20:18 pm

Reklama

Re: Prezimovanie záhradného jazierka

Odoslaťod Zero » 03 Nov 2014 22:28 pm

Pro Peter: :!:

Na takovou nezodpovědnost se nechce nikomu nic radit, ani mi ne. http://rybicky.net/forum/18237?r=8&z=2
Zero
 
Príspevky: 312
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: Prezimovanie záhradného jazierka

Odoslaťod peter_r » 04 Nov 2014 13:28 pm

nezodpovednosť??? neviem čo nezodpovedné som urobil ale neva ...

ináč rozhodol som sa rybičky na zimu dať do akvária, dúfam že prežijú ...
peter_r
 
Príspevky: 17
Založený: 28 Máj 2014 20:18 pm

Re: Prezimovanie záhradného jazierka

Odoslaťod btmbtm » 04 Nov 2014 13:38 pm

Vypustit jalce do volnej prirody uz su aj tak dost velke na novy rok zoženies nove hlavne mensie, jazierko by som pri tvojom objeme a hlavne nizkej hlbky vypustil a na jar ak sa ti da ho prehlb ci mas tu módnu ciernu vanicku?
Obrázok používateľa
btmbtm
 
Príspevky: 158
Obrázky: 6
Založený: 12 Jan 2013 18:17 pm
Bydlisko: Nemšová

Re: Prezimovanie záhradného jazierka

Odoslaťod maro-g » 04 Nov 2014 13:49 pm

@peter_r - vpodstate ma nič do toho, ale nezodpovednosťou asi bolo najprv urobiť jazierko s hĺbkou 50 cm a potom doň nasadiť rybky, ktoré nemáš ako prezimovať. Ale každý robí chyby. :-)
Asi by si mal v časti jazierka vyhĺbiť dno aspoň do metra, aby sa tam udržala teplota nad nulou. Určite sa dá prekryť roštom s vhodnými otvormi pre ryby, aby ti tam niekto nespadol. A potom dostatok kyslíka.
V akváriu je to možno "čistejšie", ale záleží na počte rýb, a asi im nevytvoríš "zimné" obdobie - hlavne teplotu v byte máš vyššiu ako vonku.
(Pozn. - Žiadne skúsenosti, iba teória:-). )
Obrázok používateľa
maro-g
 
Príspevky: 71
Obrázky: 19
Založený: 26 Nov 2008 10:03 am
Bydlisko: Bytča

Re: Prezimovanie záhradného jazierka

Odoslaťod Mirko1A » 05 Nov 2014 12:38 pm

peter_r napísal:Chcel by som Vás poprosiť o radu.


ak máš garáž, alebo pivnicu, odporúčal by som za 20EUR kúpiť v hornbachu 200 litrový plastový sud, naplniť ho vodou (príp. zmiešať čistú a jazierkovú vodu), do polovice ho naplniť stačí, dať ho do tej pivnice/garáže, preloviť tam ryby, prikryť deklom s malou štrbinou a nechať tak. raz za týždeň trochu krmiva, raz za dva týždne vymeniť kýbel vody.

vodu v jazierku vypustiť (ak máš predlisované umelé jazierko zakopané v zemi), aby ho náhodou nerozrhlo, alebo ho prekryť 10cm polystyrénom a do jari nechať tak (samozrejme, techniku vytiahnuť. na jar zase napustiť, zabehnúť, nasadiť rastliny a dať ryby, ktoré podľa mňa v tom sude bez problémov prežijú, hlavne potrebujú kľud a pokoj (a iba veľmi občasné kŕmenie)
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Prezimovanie záhradného jazierka

Odoslaťod peter_r » 06 Nov 2014 19:02 pm

ďakujem za rady, nikto učený z neba nespadol :o

sprvu som neplánoval rybičky iba okrasné jazierko preto taká malá hĺbka, vykopať by nebol problém ale fóliu nadliepať alebo kupovať novú by sa mi nechcelo

zohnal som už 200 l akvárium tak skúsim to takto, aj keď ako píše maro-g neviem ako sa vyrovnajú jalce so zmenou teploty

btw. viem že to sem nepatrí ale skúsim aj vytvoriť novú tému tam kde patrí, keďže mám akvárium 200 l, možno by som ho už využil a zohnal ešte k mojim jalcom nejaké ďalšie rybičky , sú nejaké s ktorými by sa jalce nezniesli?

ďakujem ešte raz, viem že som v tomto smere zatiaľ amatér a vy všetci profesionáli ...
peter_r
 
Príspevky: 17
Založený: 28 Máj 2014 20:18 pm

Re: Prezimovanie záhradného jazierka

Odoslaťod robo79 » 06 Nov 2014 22:48 pm

peter_r napísal:Chcel by som Vás poprosiť o radu. Mám prvý rok malé jazierko, povedal by som až veľmi malé, rozmer je cca. 3x2 m, asi nebude mať ani 1m3 obsah, plytké, najhlbšie miesto cca 50 cm. Mám v ňom zopár rastliniek, čerpadlo s filtrom, a pár rybičky jalce. Neviem čo mám s ním robiť na zimu. Najradšej by som ho vypustil ale neviem ako by som prezimoval rastliny a najviac by ma mrzeli rybičky, pretože už majú cca 10-15 cm. Rozmýšľal som aj dokúpiť nejakú techniku proti zamrznutiu ale neviem či by to bolo účinné pri takej malej hĺbke. Ak bude silná zima, máme mrazy aj -30 stupňov. ďakujem za akúkoľvek radu.


Ja si myslim, ze na jalce je take jazierko velmi male, ja mam jalce v 8m3 jazierku s karasmi a 2 jesetermi.
Odporucam aj ja jazierko prehlbit aspon do 1 m. Ked chces mat pekne jazierko s rybami, tak este nieco zainvestovat. Na take male jazierko by stacila aj 0,5 mm jazierkova folia a tie niesu az take drahe. Z techniky by som tam na zimu nechal vzduchovaci motorcek s kamenom, ktory by som v tvojom pripade umiestnil max. do 30 cm hlbky, aby sa v zime nepremiesavali spodne vrstvy vody s vrchnymi -studensia vrchna voda s teplejsou spodnou. A takisto voda v mieste prudenia bubliniek nezamrza, takze voda je dobre prevzdusnena a uniaku z nej skodlive plyny.
Len je pravda, ked si chcel mat jazierko bolo treba aj co to prestudovat, ale nevadi este par dni v novembri ma byt teplych tak horsa do kopania - prehlbovania jazierka. :D
robo79
 
Príspevky: 152
Obrázky: 24
Založený: 02 Dec 2010 11:34 am
Bydlisko: Kysucke Nove Mesto


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.