Finger Garden @chnuro



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod chnuro » 09 Nov 2014 00:57 am

No, a to nie je všetko, v rovnaký deň fotenia som mal požičanú skvelú fototechniku (objektív Nikkor 105 f/2,8 micro). Nejaké chuťovky v príspevku, viac fotiek tu:
http://chnuro.rajce.idnes.cz/Makro_v_mojich_akvariach
DSC_5794.jpg
DSC_5803.jpg
DSC_5798.jpg
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Reklama

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod Stewie » 09 Nov 2014 11:11 am

Tak toto je silná káva :) dnes nezaspím, nemá chybu a zostáva len čakať na dalšie pekné foto


Odoslané z iPad pomocou Tapatalk
Obrázok používateľa
Stewie
 
Príspevky: 615
Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm
Bydlisko: DK

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod vincent van gogh » 09 Nov 2014 14:24 pm

Tak to si riadne presekal.Mne sa hlavne pozdáva ,že si dal preč "to hnedo-červené vpravo.". :)
Musela to byť radosť fotiť.Radosť je, sa na to aj pozerať........(okrem makra bybičiek ,aj ten oblúbený ...) :D
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod grello » 09 Nov 2014 15:28 pm

Mas to pekne ako vzdy. Najma ze je to take ciste a prehladne. :pivo:

Mam este kratku otazku, odpust, ak som sa to uz niekedy pytal.
Cim na to akva svietis? Je takato "cierna krabicka", komercne k dostaniu?
Lebo ak ano, a oprav ma ak si myslim zle, tak na moje akva co je 100x45x45 by mi stacili dva taketo zazraky?
Lebo hlbka je cca rovnaka, a dlzka bude pokryta, a tebe rastu aj narocnejsie rastliny, tak by to malo stacit. Kludne pls. SS.
Prepac za OT.
Obrázok používateľa
grello
 
Príspevky: 350
Obrázky: 0
Založený: 23 Júl 2012 20:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod chnuro » 10 Nov 2014 00:02 am

Caute, vdaka za zastavenie. Len tak na okraj, pri tomto foteni som mal odpad asi 3/4 zaberov. Tie ryby sú neskutočne rýchle.

@grello - to svetlo je vlastnej vyroby a momentalne ide asi iba na polovicny vykon. Az toto akva raz skonci (a to skonci), tak to svetlo pojde s plným výkonom 80-90W nad akvárium u rodičov. Malo by tam stačiť.

Uz ani ja neviem, ci som to tu niekde spominal. To svetlo je z chladiča asi 15x15cm (z gamma aluminium), 14cm ventilátor (do 1/2 výkonu ho možno ani netreba), LED sú požité 2x Cree CXA 2010 (5000K, Ra min = 75), reflektor je zo zrkadiel, zlepený silikónom a drži v odpade zo 4cm kuchynskej dosky. Našiel som k tomu nejaké fotky (ospravedlňujem sa za kvalitu, lepšie nie sú). Vtedy som fotil ešte s kompaktom Sony DSC-600.

Sklá reflektoru som pred lepením chytil do plastelíny, kým silikón nezaschne:
DSC07894.JPG
DSC07898.JPG

Ten reflektor mi odsimuloval kolega s konkrétnymi LED tak, aby z nejakej konrétnej výšky osvetľoval plochu s pomerom strán 2:1 čo najviac homogénne. Výsledok bol prekvapivo presný.

Celé je to prevŕtané a stiahnuté závitovou tyčou M3 ako sendvič. V miestach stiahnutia je to potom aj zavesené.
DSC07900_crop.JPG

to modré na doske je nalepené nejaké tesnenie, lebo tadiaľ unikalo trošku svetla a rušilo to. Už ani neviem, z čoho to je.

Na ventilátor som chcel dať mriežku, ale na ten rozmer som nezohnal. Na spodnej vrstve je reflektor krytý sklom (15x15cm s navŕtanými dierami, dvaja sklenári ma s tým poslali hneď do teplých krajín).

Zavesenie je vyriešené oceľovým lankom 1mm zo spojovacieho materiálu, ako spojky som použil elektrikárske čokoládky. Zavesené je to na nerezovej tyči, ktorú som si nakreslil a nechel vyrobiť chlapíkovi, čo robí nerezové zábradlia.

Celý tento výmysel bol improvizácia a často som sa nechal inšpirovať kamarátmi, čo buď stavajú, alebo bastlia doma čo ich napadne.

Bolo mi vytknuté, že svetlé časti svietidla (pozri prvé fotky v téme) sú rušivé, tak som v papiernictve našiel takú čierny matný plast, ten som tam nalepil chemoprénom.

Každá LED je napájaná samostatným prúdovým zdrojom s galvanickou izoláciou, takže nad akvárium ide už bezpečné napätie. Napájanie je umiestnené v skrinke a kabeláž umiestnená vo vnútri nerezovej rúrky-držiaka.
V dobe výroby tohto svetla bola CXA 2010 asi jediná COB LED s rozumnou efektivitou. Dnes má Cree v rade CXA vylepšenia, kde efektivita stúpla o 20-30lm/W, ale ich dostupnosť je dosť zlá.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod chnuro » 10 Nov 2014 00:07 am

ešte tu som našiel uloženie LED
DSC_3423.jpg
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod radusho » 10 Nov 2014 08:50 am

tusim si pridal nove rybky, co je to za tetru s tou ciernou bodkou na chvoste ?
inak parada ako vzdy
Obrázok používateľa
radusho
 
Príspevky: 476
Obrázky: 14
Založený: 19 Okt 2010 16:06 pm
Bydlisko: TT

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod chnuro » 10 Nov 2014 09:09 am

Ozaj, to som sa chcel spytat ja. Tu rybku som dostal omylom, ked som si priniesol p. simulans. Ale drži sa v skupinke s nimi. Je to taký tarzan,čo si myslí, že je opica :-)

@Vincent - to hnedo-červené bolo myriophyllum tuberculatum. Dal som ho prec na tvoj podnet.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod grello » 10 Nov 2014 09:54 am

Dakujem za vycerpavajucu odpoved. :D
Obrázok používateľa
grello
 
Príspevky: 350
Obrázky: 0
Založený: 23 Júl 2012 20:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod vincent van gogh » 10 Nov 2014 13:39 pm

Nebude ten Tarzan Hyphessobrycon elachys?
chnuro napísal:
@Vincent - to hnedo-červené bolo myriophyllum tuberculatum. Dal som ho prec na tvoj podnet.

jj,to si neviem nikdy zapamätať. :) Inak,kacírska myšlienka lan tak na margo: ako by asi vyzerali tie simulans-ky na čiernom pozadí?
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod vLato » 10 Nov 2014 13:42 pm

Podľa mňa by lepšie vynikli ich farby :)
vLato
 
Príspevky: 484
Založený: 14 Okt 2012 21:34 pm
Bydlisko: Jablonové, okres Malacky

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod chnuro » 10 Nov 2014 13:49 pm

Niekedy to mozem vyskusat, ale teraz nemám na to materiál.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod Viktor » 10 Nov 2014 22:18 pm

Peter parada, akvarko velmi prijemne omladlo. Uplna parada ako vzdy. Neviem sa vynadivat.

Fotenie som okomentoval v tvojej druhej teme. Nebudem sa opakovat. :-)
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod chnuro » 10 Nov 2014 23:46 pm

Cauko, vďaka. Mozes sa zastavit.
Dnes som vystrihal travnik a pri vymene vody sa značne pohol koreň na ľavej strane. Asi pôjde preč a uvidím čo z layoutu ostane.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod chnuro » 26 Nov 2014 00:07 am

Nedávno tu niekto dával foto lienky v akváriu, mne sa 12.10.2014 tiež podarilo :-) :
DSC_5479.jpg
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod chnuro » 27 Nov 2014 21:04 pm

No, po recesistickej fotke lienky teraz vážne: koreň na ľavej strane sa pohol natoľko, že po asi 1-2 týždni nabehla štetinka snáď všade. Ono by to nebola až taká veda, lenže tento môj bol zakotvený do dna pomocou plastovej platne a pri každej výmene vody by sa koreň neprevalil a nezvíríl tou platňou dno. Držalo to aj tak celkom dlho a účel to splnilo. Z dlhodobého hľadiska sa to nedá s tým koreňom ťahať, tak som ho dal von:
DSC_5949.jpg
Koreň je vonku

Aspoň je to po dlhej dobe nejaká zmena. Keď sa pozriem na prvé foto akvária, je to celkom drobček a koľko miesta nakoniec zabral. Na jeho mieste budem musieť vytvoriť teraz niečo, čo do layoutu zapadne - nič :-). Je to trošku ochutnávka, lebo podobný layout s členitejším dnom by som chcel vytvoriť v nasledujúcom akváriu... ale to je už o inom skle. Tu je foto, ako to teraz vyzerá:
DSC_5955.jpg

Pozerám, že na fotenie tohto layoutu budem musieť vyťahovať techniku... Ale toto je len taký surový cvak, čo z toho vzniklo. O pár týždňov sa ozvem opäť.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod vLato » 27 Nov 2014 22:14 pm

Ak sa chceš zbaviť toho koreňa tak sa hlásim :)) čo za neho pytas?
vLato
 
Príspevky: 484
Založený: 14 Okt 2012 21:34 pm
Bydlisko: Jablonové, okres Malacky

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod chnuro » 27 Nov 2014 22:36 pm

heh, pozeram, ze mi asi Martin vymazal prispevok, kde som sa pytal, kto sa oň hlási. No, nič, spravil to právom.
Koreň už má nového majiteľa.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod larix » 27 Nov 2014 23:03 pm

Tie makro fotky vyššie sú geniálne. Milujem makro a navyše sú tam moje obľúbené druhy rýb. Sem-tam by si mohol pridať nejaké ďalšie.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod MifkoKE » 28 Nov 2014 01:02 am

Pekné akva, pekné fotky Peťo :-)

Ozaj, nezvažoval si, že ten Cyperus helferi vymeníš za niečo iné, čo by si nemusel takto strihať. Máš úžasný layout a tie ostrihané listy mi tam trochu nesedia. Každopádne sledujem ďalej a držím palce :pivo:
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod fazyl » 28 Nov 2014 10:51 am

mne sa tento layout bez mensieho korena dokonca paci ovela viac :)
Obrázok používateľa
fazyl
 
Príspevky: 1246
Obrázky: 2
Založený: 05 Sep 2009 18:11 pm
Bydlisko: PP/KE

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod chnuro » 28 Nov 2014 12:35 pm

Caute,

@larix - mozem si este niekedy poziciat ten objektiv, bolo to uplne ine forenie. Zvlast, ak budem mat nejake nove zivocichy. Problém je, že to nie je moja fototechnika.

@MifkoKE - cyperus helferi je velmi pomaly rastuca rastlina. Toto na fotke je stav asi jeden týždeň zo štyroch, inak sa listy dotýkajú hladiny a vyzerá to oveľa prirodzenejšie. Dokonca ho plánujem použiť aj v ďalšom akváriu. Hlavne preto, že rastie celkom kultivovane, bez akéhokoľvek odnožovania a značne spevnil dno. Koreňový systém by som prirovnal ku cryptocorynam, alebo staurogyne repens. Ale ak máš lepší tip, tak si nechám poradiť.

@fazyl - najskôr som bol z toho sklamaný, sám od seba by som ten koreň preč nedal. Ale pomaly to zarastá a ešte to tvarujem - uvidíš na ďalších fotkách. Dokonca ten najväčší kameň je umiestnený tak, že momentálne zvýrazňuje perspektívu a pridáva tomu na hĺbke.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod Jozef I. » 28 Nov 2014 16:32 pm

peťo vizera to skvele aj takto. prerobil si leyout akva s minimalnou namahou. Akva ma novy a super dizajn len tu technuku asi budeš musieť teraz schovať na druhu stranu... :)
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod Viktor » 28 Nov 2014 19:26 pm

Ahoj Peter.
Suhlasim s fazylom, ze to teraz vyzera lepsie. Ja proste mozem tieto "jednostranne" layouty. A ako Ta poznam, tak stetina to ma u teba zratane. :-)
Nech sa dari. :-)
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.