Začiatočník



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Začiatočník

Odoslaťod Tomcraft » 10 Nov 2014 16:27 pm

Zdravim vás ...tak k akvaristike som sa dostal uplnou nahodou az do teraz som sa o akvaristiku nezaujimal lebo som si myslel že s tým je vela roboty. Jedného dňa moja priatelka doniesla domov jednu rybku(zavojnatka asi kometa) od jej kamaratky lebo si myslela ze uz nebude dlho zit ...mala tu totiz v malinkej nadobe asi 2L ...moja priatelka ju dala do plastoveho akvaria o objeme asi 15L rybka sa mala lepsie ale mne sa to stale dako nepozdavalo lebo tam nebol žiaden filter ....tak som si povedal že sa pojdem popozerať po chovproduktoch po niečom lacnom. Kupil som male akvarium s objemom 20L+filter a piesok.Po nejakom čase sa mi to zdalo byt prazdne tak som dokupil dve zavojnatky (oranda) a jedneho panciernička uz to tam bolo celkom živšie a orandy som si velmi oblubil. Potom som zacal skumat po internete nieco o rybach a akvariach a natrafil som aj na vaše forum ktore sa mi zapačilo a vďaka ktorému som zistil že 20L akvarium je stale málo asi po troch tyzdnoch som zohnal dalšie akvarium z jedneho bazaru s kapacitou 96L (80d x 40v x 30š )s osvetlenim ku ktorému som dokúpil interny filter Tera IN 800 (pre kapacitu 80-150L) mam tam dorobene aj vzduchovanie ale žive rastlinky tam bohužial nemám lebo ako som sa dočítal tak zavojnatky všetko zdevastuju a tak som tam dal iba umele. Ked bolo akvarium napustene a rybky dnu zase sa mi do zdalo prazdne a tak som tam dokupil zase dalšiu orandu ale o dačo vačšiu. Zatial vyzeraju spokojne už sú týžden v tomto akvariu a dnes som im aj menil asi 70% vody.Chcel by som sa vas opýtať kolko krmiva im davať a ako často lebo oni vkuse žobru. Krmim ich každé ráno a podvečer ked prídem z roboty sem tam ich krmim iba 1x za deň. Skusim pridať zopar foto len neviem či pojdu zobraziť.

Obrázok
prve akvarium 20L

Obrázok
nove akvarium 96L

Obrázok
Obrázok
Tomcraft
 
Príspevky: 2
Založený: 09 Nov 2014 19:48 pm

Reklama

Re: Začiatočník

Odoslaťod djwiktor » 10 Nov 2014 16:50 pm

tak si asi toto forum prilis necital, ked si sa docital iba to ze 20l je malo - prehliadol si asi to, ze zavojnatky do akva nepatria ?! Nuze si daj Hladat hore vpravo a citaj a citaj - ryby podaruj dakomu do jazierka.
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Re: Začiatočník

Odoslaťod Vlado21 » 10 Nov 2014 16:51 pm

Vzhledem ke značné produkci odpadních látek platí, že čím větší nádrž, tím lépe. Jeden dospělý jedinec by neměl být chován v méně než 100 litrech vody (vhodnější je chovat tyto ryby v nádržích nad 200 litrů, jelikož chovat jen jeden kus není ideální). Často prodávané nádržky ve tvaru koulí jsou zcela nevhodné.

http://rybicky.net/atlasryb/zavojnatka_cinska
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Začiatočník

Odoslaťod Tomcraft » 10 Nov 2014 17:16 pm

zacal som toto forum citat uz ked som mal zavojnatky kupene a viem ze 100l je nic moc aj ze znecistuju vodu ale uz 200l sa mi zda dost velke na to kde byvam a darovat sa ich nechystam a urcite je vela ludi co chovaju zavojnatky aj v mensich akvariach
Tomcraft
 
Príspevky: 2
Založený: 09 Nov 2014 19:48 pm

Re: Začiatočník

Odoslaťod radorado » 10 Nov 2014 17:43 pm

Nic v zlom, ale preco chces nejaku radu,nazor,ked inu radu neprijmes a aj tak si urobis po svojom. Viem ze si cakal ze niekto napise ze je vsetko ok, ale nieje. :) vela zdaru
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: Začiatočník

Odoslaťod Hryzo » 10 Nov 2014 19:36 pm

ja sa v tejto teme postavim k tomu trosku inak ....

zmieril som sa s tym ze mas zavojnatky v mensom akvariu a verim ze napriek nie uplne dostacujucim podmienkam im chces len to najlepsie a ze sa chces naucit co najviac aby sa mali dobre.

ja osobne krmim (moje mensie rybky) raz denne a ked si spomeniem tak raz za tyzden az 10 dni im dam den dietu. zobrat budu vzdy ... musis sa naucit odolavat.
ci prekrmujes zistis casom ked ti nabenu riasy a podobne o tom sa dost docitas tu na fore. pytaj sa co potrebujes ak budem vediet skusim ti poradit. ak nebudem vediet skusim ta nasmerovat kde hladat odpoved.
teraz budem za dobreho len dufam ze nad radami co ti tu ludia daju aj porozmyslas :))
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Začiatočník

Odoslaťod Barbora =) » 10 Nov 2014 22:10 pm

Celkom nesúhlasím s tým, že závojnatky patria zásadne do jazierka. Kedysi som mala požičanú knihu o tom, ako ich šľachtili a v akých nádržiach ich chovali. A šľachtené boli pre chov v interiéroch. Majú však svoje nedostatky - konkrétne jeden zásadný - nedokonalé trávenie - zatiaľ čo iné ryby v sebe potravu udržia, závojnatky nie, pretože nemajú žalúdok. A to je kameň úrazu - musíš zabezpečiť vyhovujúcu kvalitu vody. To je pri internom filtri dosť ťažké, takže by som zvážila kúpu výkonného externého. Tiež sa nemusíš báť dať tam rastliny ako Anubias. Sú dosť tuhé, mali by rybkám odolať. :wink:
A ak chceš chovať studenovodné rybky (=> závojnatky), panciernička by som skutočne darovala - má iné nároky a treba ho chovať v húfe, čo by v tvojom prípade nebol dobrý nápad (teda pridať ďalšie rybky).
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Začiatočník

Odoslaťod spid3r » 11 Nov 2014 08:28 am

@Barbora zavojnatky nemaju zaludok? To snad nemyslis vazne....
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Re: Začiatočník

Odoslaťod Vlado21 » 11 Nov 2014 09:46 am

Cokolvek maju v zazivacom trakte, nemoze sa to preplnit ako u inych druhov, potrava im ide prakticky priamo do criev a nasledne von, este nie uplne stravena... preto treba dbat u zavojnatok o zvysenu hygienu akva...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Začiatočník

Odoslaťod Barbora =) » 11 Nov 2014 10:36 am

Spid3r, nie som ichtyológ, ale teda priblíž nám problematiku zažívacieho traktu karasa, nech sa poučím/e.
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Začiatočník

Odoslaťod Barbora =) » 11 Nov 2014 20:29 pm

Ospravedlňujem sa, ale nedá mi to, takže sa ešte vrátim k tomu tráveniu. :angel: Aby som nešírila nepravdy, našla som si zopár článkov o trávení rýb - link na jeden z nich si dovolím pripojiť: http://www.rybarstvi.eu/dok%20rybari/ic ... ustava.pdf - vyslovene sa tam píše o dvojakom trávení u rýb, a to so žalúdkom a bez neho. Kapor (a aj Karas) patria do skupiny s trávením bez žalúdka. :pivo:
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Začiatočník

Odoslaťod Maja » 11 Nov 2014 21:51 pm

Náhodou, pekné to máš, vidno, že sa na akváriu rád vyhrajkáš :) a máš ho ako tvorivý relax :).
Čo sa zabiješ, keď frajerka má makké srdce-doniesla zdochlinku, ty si mal ešte makšie a vypiplali ste ju? No a keď sa ti páčia závojnatky, tak sa ti páčia, každý má niečo rád. Moj brat choval jednu závojnatku v nejakej 40tke asi 15 rokov, každého pol roka vyhadzoval tesco igelitku kryptokorýn we. Bol tam už len jeden tiež 15 ročný prísavník veľký ako noha.
No čo už s vami, k múru postaviť a zastreliť? :D. 100 Litrov je ok, poriadny filter je ok, nedokupuj už žiadne iné ryby, prísavník 1 kus je ok :). Raslinky vobec nekupuj, tie sú pri závojnatkách ako kukurica pre husy :). Nejaké umelinky, ale tak decentne, aby to nebolo gýčové. Umelé rastliny pravidelne čisti jemnou kefou, čo odpadne primontuj :). Aby na nich nebol ten slizký maglajz, inak ti chytia riasu. Hlavne menenie vody, to nesmieš zanedbať, karasy majú iné trávenie- neúplné, strašne špinia vodu, NO2 a NO3 ti bude skákať za hodinu ako Sergej Bubka. Opakujem- hlavne už žiadne iné ryby :). Kamienky- len symbolické dno. Keď budeš odsávať cez odkalovací zvon, tak sa ti kamienky samé pekne o seba očistia v tom stĺpci zvona- ako tam behajú :). Filter čisti poctivo. Korene nekupuj, pri karasoch je to riziko, pri tom znečistení ľahko začnú plesnieť, hniť, alebo na nich vznikne akoby vatová biela vrstva hnusu.
Ak im každý týždeň urobíš poriadnu očistu (filter, komplet dno odcmukať, rastlinky okefovať, vymeniť 1/2 vody. A ak budeš vidieť, že to nie je ok, tak pridaj ešte jednu výmenu vody cez prac. týždeň ( 1/3 ). Vyhľadaj si stránky milovníkov zlatých rybiek, tam si všetko dohľadaj z prvej ruky. Vhodné žranie, vhodné rastliny. Denne si všímaj či sú v dobrej kondícii, kúp si test vody NO2 NO3 a amoniak, ak je v priemere- do druhého dňa už je neskoro- očista hneď.
"Zlaté rybky" potrebujú hlavne zodpovedného a láskavého majiteľa. To vynahradí aj ďalších 100 litrov vody :).

A teraz už vidím tie komenty ako ma budú strieľať :D.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Začiatočník

Odoslaťod spid3r » 11 Nov 2014 22:29 pm

Ok nehadam sa mas pravdu Barbora:) zas karasa som nepitval len nejako mi ten zaludok utkvel v pamati z nejakej schemy...
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Re: Začiatočník

Odoslaťod martin_s » 12 Nov 2014 10:29 am

McVAY, J.A., KAAN, H.W. 1940. The Digestive Tract of Carassius auratus. In Biological Bulletin, 78, 1, pp. 53-67
The Digestive Tract of Carassius auratus.pdf
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Začiatočník

Odoslaťod martyna » 29 Júl 2015 09:53 am

Dobry deň, nakolko moja tema bola uzavreta, a tema "zavojnatka" co som nasla cez vyhladavac tiez, tak pisem sem. Moj problem je detailne opisany tu uplna-amaterka-pomozte-t16307.html
a moja otazka znie: dala som inzerat ze tie dve zavojnatky darujem, najlepsie do jazierka alebo velkeho AQ aby teda netrpeli. Ozvala sa mi jedna zena ze ma koikaprikov v jazierku a ze by ich zobrala (tie zavojnatky) mozeme ich dat dokopy? nezozeru ich ti kaprici? Moje zavojnatky su male, asi 6 cm co ja viem mozno viac.
Komenty typu pouzi vyhladavac si radsej odpustite a setrite prsty, hladala som cez search aj zavojnatky aj koikaprikov ale odpoved na moju otazku som nenasla.
PS: ochota niektorých diskutujucich tu je fakt ze 0 bodov.
dakujem
martyna
 
Príspevky: 17
Založený: 27 Júl 2015 21:21 pm

Re: Začiatočník

Odoslaťod Hryzo » 29 Júl 2015 11:02 am

mozu ist dokopy
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Začiatočník

Odoslaťod martin_s » 29 Júl 2015 11:03 am

martyna napísal:Dobry deň, nakolko moja tema bola uzavreta, a tema "zavojnatka" co som nasla cez vyhladavac tiez, tak pisem sem.
...
Komenty typu pouzi vyhladavac si radsej odpustite a setrite prsty, hladala som cez search aj zavojnatky aj koikaprikov ale odpoved na moju otazku som nenasla.
PS: ochota niektorých diskutujucich tu je fakt ze 0 bodov.
dakujem

Tych tem je tu viac ako len 1 (podla teba uzamknuta)... Dokonca si dostala linky na niektore z nich...

Co sa tyka karasov a koi kaprov - odpoved ci ich je mozne chovat v jazierku spolu je v jednej z tem ked zadas do vyhladavania slovo koi (dokonca som ju sam pisal) - je ich mozne chovat spolu, dokonca to tak aj byva vo väcsich jazierkach.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
:idea: pouzivanie-vyhladavania-vo-fore-akva-sk-t15945.html :idea:
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Začiatočník

Odoslaťod martyna » 29 Júl 2015 12:01 pm

martin_s dakujem za namahu mi odpovedat - hlavne za tu poslednu cast poslednej vety - to bola odpoved na moju otazku ci mozu byt spolu. inak asi slepa ale fakt som to nikde nevidela pisane ci mozu ist spolu, asi neviem spravne pouzivat vyhladavac.

a co sa tyka prvej casti prispevku - moja tema (ta zamknuta) sa tykala toho ci mam vobec skusat kupovat pre tie zavojnatky to 50 l co bol moj strop, ci ich niekto v takom chova a ci sa im dari dobre. Zial na tuto otazku som nenasla odpoved ani v jednej teme, (neskor som nasla po dlhom klikani az dnes rano jedneho chlapika co ich chova, aj to v 96l) preto sa cudujem ze niekto si da namahu hladat temy a kopirovat mi odkazy ktore mi vobec nepomozu, miesto toho aby to radsej nechal, tak nech mi odpovie niekto "kompetentný"
neviem asi som z inej planety, nechapem celkom kto a ao moze pouzivat toto forum
aj tak dakujem a prajem pekny den

a hryzo tebe dakujem za vecnu odpoved
martyna
 
Príspevky: 17
Založený: 27 Júl 2015 21:21 pm

Re: Začiatočník

Odoslaťod radorado » 29 Júl 2015 12:29 pm

Na tu otazku odpoved vyplynie z doporucenych narokov na chov tychto ryb. Tam je aj odporucana minimalna litraz nadrze. Pokial pojdes do tych 50l cca, tak po zabehu odpoprucam kupit parik ramireziek. Myslim ze syn bude velmi spokojny s nimi. Prave tieto rybky mi svojim pohybom velmi pripominaju pohyb "nema". A jak bonus, synkovi tieto rybky budu zrat aj z ruky a moze si ich aj pohladit. :)
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: Začiatočník

Odoslaťod martin_s » 29 Júl 2015 12:36 pm

martyna napísal:a co sa tyka prvej casti prispevku - moja tema (ta zamknuta) sa tykala toho ci mam vobec skusat kupovat pre tie zavojnatky to 50 l co bol moj strop, ci ich niekto v takom chova a ci sa im dari dobre. Zial na tuto otazku som nenasla odpoved ani v jednej teme, (neskor som nasla po dlhom klikani az dnes rano jedneho chlapika co ich chova, aj to v 96l) preto sa cudujem ze niekto si da namahu hladat temy a kopirovat mi odkazy ktore mi vobec nepomozu, miesto toho aby to radsej nechal, tak nech mi odpovie niekto "kompetentný"
neviem asi som z inej planety, nechapem celkom kto a ao moze pouzivat toto forum
aj tak dakujem a prajem pekny den

No mozno podla teba nie som kompetentny, ale keby si si dala namahu a aspon si skutocne pozrela temy na ktore som ti dal link a aj si precitala co som ti napisal v teme ktoru som nasledne zamkol a presunul do kosa (z dovodu duplicity - vid clanky/pravidla_diskusie.php , ktore ti vrelo odporucam si precitat, hlavne bod 9.) tak by si odpoved aj na tuto otazku nasla... V prvom rade je potrebne sa posnazit (posnazit sa nie je napisat ze si hladala aj ked si nic nehladala, kedze odpoved si mala rovno pod nosom naservirovanu) a nie iba cakat, kym si da namahu niekto iny namiesto teba... V tvojom pripade si vsak ja uz tu namahu rozhodne nedam, kedze kto sa nesnazi sam, nezasluzi si (a ani si nevazi) snahu ineho...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Začiatočník

Odoslaťod martyna » 29 Júl 2015 12:52 pm

radorado
dakujem za tip.zavojnatky som uz darovala - do jazierka k tym kaprikom ako som spominala vyssie. Takze uvidime kedze uz som spravila nejaku investiciu (filter, svetlo, kamienk....) ked som chcela vsetko naj pre tie prve rybky, asi budem pokracovat a zalozim teda akvarium tak aby bolo vhodne, no ako vidim musim este vela tem precitat :) kazdopadne dakjem za napad na rybku pozrela som na obrazku a vyzera fajn (ak sa mam priznat tie male bezfarebne sa mi moc nepacia :D ) takze este nastudovat co a ako a asi skusime. skoda ze tu neni viac takych ludi co ochotne poradia.:)
martin_s
prepac asi sme sa nepochopili, a ako som napisala asi neviem hladat - nemam dovod klamat a mam pocit ze som "rybam" za posledne 3 dni venovala viac casu ako synovi a popritom robota atd. nevyhovaram sa, len chcem urovnat "spor"
do buducna (ak nejake bude)si dam pozor aby som skutocne prestudovala vsetko co je potrebne a dufam ze teba to neodradi aby si mne alebo hocikomu inemu v buducnosti este poradil:)
ahoj a pekny den
martyna
 
Príspevky: 17
Založený: 27 Júl 2015 21:21 pm

Re: Začiatočník

Odoslaťod martin_s » 29 Júl 2015 13:41 pm

K ramirezkam... Podla mna to nie je najstastnejsia volba na zaciatok bez skusenosti, nakolko byvaju dost nachylne na ochorenia a narocnejsie na kvalitu vody... To uz skor parik Pelvicachromis pulcher do 50l (s tym ze by tam uz ziadne ine ryby neboli)... Pripadne nejake ine nenarocne druhy vhodne do mensieho objemu. Na vyber je ale este dost casu, kedze treba akvarium najprv zabehnut a naucit sa ako v nom udrzat rovnovahu...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Začiatočník

Odoslaťod radorado » 29 Júl 2015 14:34 pm

Podla mna je to uz mytus ohladom ramireziek a niesu nachylnejsie nez ine ryby.

Odoslané z LG-D802 pomocou Tapatalku
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: Začiatočník

Odoslaťod Vlado21 » 30 Júl 2015 12:27 pm

Neviem ci mytus, ale u mna kedysi davno zacali odchadzat kratko po vymene vody. Neviem ci bola pre ne prilis studena alebo chemicky zavadna alebo to bola zhoda okolnosti... U inych ryb (SAE, kardinalky, endlerky,...) som ziadny problem v tom case nezaregistroval.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.