Melanotaenia Boesemani v 100 litrovom akva



Všetko okolo akvarijných rýb

Melanotaenia Boesemani v 100 litrovom akva

Odoslaťod Paťo » 11 Nov 2014 15:44 pm

Zdravím všetkých, rád by som si vypočul rady od skúsenejších ohľadom môjho "problému". Mám 128l akva založené od začiatku septembra, čistý objem cca 100 litrov, filtrácia EHEIM Pick Up 2010, nádrž husto osadená rastlinami. Z osádky je tam momentálne 5x Corydoras panda a 2x Crossocheilus siamensis. Veľmi sa mi páči Melanotaenia Boesemani, avšak mám pochybnosti o tom, či nádrž pre nich nebude primalá. Dočítal som sa, že je to húfová rybka, a že sa odporúča chovať v minimálnom počte 6 samíc a 2 samci (Zdroj: rybicky.net).

Mám teda nasledujúce možnosti:
1. Chovať 6 samíc a 2 samcov.
2. Chovať menší počet, napr. 3 samice a 1 samca.
3. Vybrať si iný, resp. menší druh rybky.

Ďakujem vám za odporúčania :)
Paťo
 
Príspevky: 6
Založený: 18 Apr 2014 13:20 pm

Reklama

Re: Melanotaenia Boesemani v 100 litrovom akva

Odoslaťod Hryzo » 11 Nov 2014 18:53 pm

dorasta do 8-12 cm ...

nenapisal si dlzku akvaria co tiez niekedy limituje ale tak ci tak si ja myslim ze by sa ti tam asi tlacili a neboli uplne spokojne (aj ked netvrdim ze by boli uplne nespokojne)

Vyžaduje prostor pro plavání.
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Melanotaenia Boesemani v 100 litrovom akva

Odoslaťod Paťo » 11 Nov 2014 19:54 pm

Dĺžka nádrže je 80 cm.
Paťo
 
Príspevky: 6
Založený: 18 Apr 2014 13:20 pm

Re: Melanotaenia Boesemani v 100 litrovom akva

Odoslaťod Miloš » 11 Nov 2014 20:27 pm

Myslim ze jedina spravnba moznost je 3. Duhovky naozaj radi plavu a 100l nadrz je pre M. boesemani mala mozno tak M. praecox tiez pekna rybka a vyrazne mensia
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Melanotaenia Boesemani v 100 litrovom akva

Odoslaťod Paťo » 14 Nov 2014 16:09 pm

Ďakujem za vaše názory, rozhodol som sa teda pre Melanotaenia praecox. Plánovaná osádka bude vyzerať takto:
- 8x Melanotaenia praecox (6 samíc a 2 samci)
- 8x Corydoras panda
- 2x Crossocheilus siamensis

Čo si myslíte o takomto zložení? Doplnili/ubrali by ste niečo?

Ďakujem vám za cenné rady.
Paťo
 
Príspevky: 6
Založený: 18 Apr 2014 13:20 pm

Re: Melanotaenia Boesemani v 100 litrovom akva

Odoslaťod Maja » 14 Nov 2014 17:10 pm

Mala som praecox a aj at. lososové. Nekupovala som počtovo vyvážene, proste len: "vylovte mi 5 (7) kusov prosím".
Do dobre zarasteného akvária je praecox ideálna. Mala som ich aj v "rozplavbovom" akváriu ala biotop- po okrajoch druhy vallisnerii, dno holé, priestor na poriadne plávanie. Ale tam stratili na farbe, boli akoby plachšie, neistejšie. Prehodila som ich. V dobre zarastenom, oveľa menšom ( 5x) akváriu sa nádherne vyfarbili a boli v super kondícii. Ich farba vynikne pri dopadne prirodzeného slnečného svetla. Dakedy sme ich nesprávne nazývali aterínka dúhová- dúhovka. Pri dopade lúčov slnka na ňu je ich farba fascinjúca, neuveriteľná, šupiny žiaria na belaso hádžu jemné všetky farby dúhy. Povahu začali mať v dobre zarastenom akváriu odvážnu, neskrývali sa, bez problémov sa promenádovali popred sklo.
At. lososové som mala v 340 litr. akváriu, čo je ideálne. Predpokladám, že podmienky chovu a požadavky sú silne podobné s boesemani. Po skúsenosti s nimi som názoru, že dĺžka akvária 110 cm je minimum, milujú prehánanie sa v akváriu, v hufiku, krásne vyfarbené, vkuse v pohybe, milujú keď je v akváriu silnejšie prúdenie vody, akvárium po okrajoch osadené s miestom na rozplavbu. Farba medzi lososom- skor tuniakom :), vínom "bordó" posypaná akoby mini briliantami, ktoré sa v priamom slnečnom svetle lesknú ako brúsené brilianty. Bohužal všetky mi uhynuli, keď som do akvária dala 3 tenké vetvičky vŕby aj s listami, mŕtve boli do 12tich hodín.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Melanotaenia Boesemani v 100 litrovom akva

Odoslaťod Zero » 15 Nov 2014 12:28 pm

Choval jsem gavůny i ve sto-litrové nádrži společně s kongo tetrami a jinými druhy ryb, ale jen přes zimu a v letním období vše vypouštěl na letní pobyt do většího rybníčku, kde si užívali velký prostor k plavání a lovu potravy. Pozorovat je tam, bylo přímo úchvatné.

M.boesemani jsem dával na šest dní třít do hnízd v padesátilitrových plastovkách a pak je přeložil do další připravené vytíračky.

Plůdek se postupně líhl po šest dní a musel jej třídit dle stáří, aby první vylíhlé nesežraly nejmladší. Krmil jsem jemným živým prachem, v nouzi sušeným a často měnil vodu, která byla v pohybu v nádrži a nutila rybky v mírném proudu plavat.

Napsal bych víc, ale zrovna nemůžu.
Prílohy
547 Noční snímek gavůnků a teter v jezírku..jpg
Noční snímek ryb venku.
549  Vypouštění teter a gavůnů do venkovní nádrže..jpg
Vypouštění gavůnků a teter do jezírka.
546  Gavůnci a tetry..jpg
Gavůnci s tetrami a jinými rybami.
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.