Riasa mi zabíja akvárko!



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Riasa mi zabíja akvárko!

Odoslaťod Pittler » 23 Feb 2005 22:30 pm

Po pridávaní co2 sa vytvára na všetkom živom aj neživom čierna riasa.Co2 aplikujem asi mesiac po celý deň cca. od 09hod. do 22:00hod.Nemám žiadny merač na co2.Aplikujem ho pomocou aplikátora od rataja.Vždy ked hladina v aplikátore poklesne znova mu pridám z dávkovača.Pred týždňom som začal používať PMDD.Hnojím 5mll/300l denne.Z rastliniek sa darí jedine Egerii.Ostatné širokolisté rastlinky si pomaly táto riasa podmaňuje.Poradte prosím čo robím zle.Za všetky odpovede vám vopred ďakujem!
Obrázok používateľa
Pittler
 
Príspevky: 52
Obrázky: 38
Založený: 07 Feb 2005 14:56 pm
Bydlisko: Martin

Reklama

Re: Riasa mi zabíja akvárko!

Odoslaťod marlo » 23 Feb 2005 22:47 pm

Skus prestat aplikovat PMDD ...a vymen 1/4 vody a cakaj.....
Nemas v akva silne prudenie vody ...s vytoku filtra ?

- momentalne asi profituje s PMDD viac Riasa ako rastliny -


/moj nazor/
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Riasa mi zabíja akvárko!

Odoslaťod Pittler » 23 Feb 2005 22:50 pm

Marlo myslíš že to nemôže byť predávkováním co2? Ináč zajtra sa chystám na tu čiastočnú výmenu vody.
Obrázok používateľa
Pittler
 
Príspevky: 52
Obrázky: 38
Založený: 07 Feb 2005 14:56 pm
Bydlisko: Martin

Re: Riasa mi zabíja akvárko!

Odoslaťod marlo » 23 Feb 2005 22:52 pm

CO2 ani nie...to by si videl na rybkach hlavne...ze su uz nejake malatne a lapaju po "dychu" ...

Ake mas vlastne rastlinky ?
Ta cierna riasa je "cierna stetinkova" riasa ?
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Riasa mi zabíja akvárko!

Odoslaťod Pittler » 23 Feb 2005 22:59 pm

Riasa už napadla echinodorus aj vallisneriu.Riasa vyzerá (pošlem foto)Filter má dosť veľký prietok.Zajtra ho upravím.
Obrázok používateľa
Pittler
 
Príspevky: 52
Obrázky: 38
Založený: 07 Feb 2005 14:56 pm
Bydlisko: Martin

Re: Riasa mi zabíja akvárko!

Odoslaťod majko » 24 Feb 2005 06:13 am

Skus popisat detailnejsie Tvoje akva: velkost, pouzite svetlo, ak sa da parametre vody, pocty ryb, ako casto vymienas vodu, aky mas filter ....
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Riasa mi zabíja akvárko!

Odoslaťod Asterix » 24 Feb 2005 07:56 am

Urcite Ti cierna riasa (a ani ine typy rias) nevznika z CO2. Mas to na 99% z PMDD.
Dovodom je hromadenie sa zivin vo vode co rastliny nevedia spotrebovat. PMDD a aj ine hnojiva nedavkuj podla obsahu akvaria ale podla mnozstva rastlin :idea: Ked pouzivas PMDD tak Ti doporucujem pri vymene vody vymenit vacsie mnozstvo vody.
Podla mna Tvoj problem spociva v tom, ze namiesane zmesy v PMDD nepokryvaju potreby Tvojho akvaria, cize niektorych prvkov mas vela a ine Ti chybaju. Skus si zmerat koncentracie Fe, K, NO3, NO2, PO4 a zistis v com mas problem.
Priprav si PMDD tak ze kazdu zlozku das samostatne a potom experimentuj. A tak zistis ako PMDD musis miesat.
Samozrejme pri davkovani PMDD a CO2 je dolezite aj silne osvetlenie :!:
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Riasa mi zabíja akvárko!

Odoslaťod Asterix » 24 Feb 2005 08:04 am

Teraz som si pozrel Tvoje akvarko v galerii. Tak na 100% Ti vznika riasa z PMDD. 5ml na 300L PMDD pri tych par rastlinach je strasne vela.
Prestan hnojit, vymen 1/2 vody, Co2 pustaj nadalej, dokup si rastliny a zacni najprv s nejakymi tabletkovymi hnojivami ku korenom rastlin. Davkuj 1/2 davku ako je v navode. Ked sa Ti rastlinky chytia tak mozes zacat s PMDD a to 1ml/300L prvy tyzden. Pockas ako Ti zareaguju rastliny a ked bude vsetko OK tak mozes zacat pomalicky zvysovat davku.
Vela zdaru :)
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Riasa mi zabíja akvárko!

Odoslaťod viridis » 24 Feb 2005 10:09 am

Pravda. PMDD tak ako je namiesane nemusi vyhovovat pre vsetky akvarka. Idealne je si upravit pomery zloziek "na mieru". Ako bolo povedane.
V 4 samostatnych sacockoch su komponenty aj preto, ze sa to predpoklada. Ale asi prerobim navod a zdoraznim to tam viac.

PMDD je len tekute doplnkove hnojivo. Aby sa rastlinkam darilo mali by mat kvalitne zivne dno, dobre osvetlenie a az potom prichadza na rad dohnojovanie tekutym hnojivom pre prijem zivin listom(...)

Nezaskodi mat v akvariu okrem echinodorov aj niekolko druhov rychlorastucich "burin", ktore vedia na pripadny prebytok pruzne reagovat a konkuruju tak riasam. (Ceratophylulm, Najas, Valisnerie ...)
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV

Re: Riasa mi zabíja akvárko!

Odoslaťod Pittler » 24 Feb 2005 10:26 am

Páni,ďakujem vám za vaše vyčerpávajúce odpovede a zoberiem vaše rady navedomie.Ozaj? Čo s napadnutými rastlinkami?Dajú sa ešte zachrániť,keď staršie lístky sú napadnuté riasou a nové ešte len rastú! K testom asi len toľko:poruke mám test na fe s výsledkom 0,3g/ml a test na ph s výsledkom 7,2.Ostatné testy si musím zadovážiť.
Obrázok používateľa
Pittler
 
Príspevky: 52
Obrázky: 38
Založený: 07 Feb 2005 14:56 pm
Bydlisko: Martin

Re: Riasa mi zabíja akvárko!

Odoslaťod Asterix » 24 Feb 2005 10:37 am

Ked mas ciernu stetinovu riasu tak najlepsie je rozobrat to cele vyvarit a zalozit cele akvarko znova. Z rastlin takisto odstran vsetky napadnute listy.
Viem ze za toto co som napisal ma tu asi vela ludi znosi :o , ale podla mna je to jedine ucinne riesenie. Este som zatial nikde nenasiel ucinny sposob ako sa zbavit tejto riasy.
A este jedna rada: Ak sa uz odhodlas na znovuzalozenie akvaria tak si dobre precitaj clanky v tomto fore ako zalozit akvarko a co vsetko k tomu aby si to o par mesiacoch nemusel opakovat znova
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Riasa mi zabíja akvárko!

Odoslaťod gabriela » 24 Feb 2005 11:35 am

Asterix napísal:Ked mas ciernu stetinovu riasu tak najlepsie je rozobrat to cele vyvarit a zalozit cele akvarko znova. Z rastlin takisto odstran vsetky napadnute listy.
Viem ze za toto co som napisal ma tu asi vela ludi znosi :o ,...

Znasat ta nebudem, ale rozobrat a nanovo poskladat akvarium mi pripada ako ked mam problemy s detmi, tak si zadovazim nove a pokusim sa ich vychovat lepsie. ;)
Riasa ak nema podmienky na rast, tak prestane rast a rozpadava sa tak rychlo ako narastla.
Z vlastmych skusenosti sa napriklad anubias krasne ocistil od rias iba prelozenim do ineho akvaria (ine podmienky v nom).
Tak ako Viridis odporucil, zozen si rychlorastuce rastliny ako je najas, rozkatec ci valisneria alebo aj hydrophyla. alebo plavajuce pistie.
Zaroven k tomu riadne odkalovat a castejsie vymienat vacsie mnozstvo vody.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Riasa mi zabíja akvárko!

Odoslaťod Asterix » 24 Feb 2005 11:48 am

gabriela napísal:Znasat ta nebudem, ale rozobrat a nanovo poskladat akvarium mi pripada ako ked mam problemy s detmi, tak si zadovazim nove a pokusim sa ich vychovat lepsie. ;)

To nebol dobry priklad :)
On pise ze tej riasy tam ma uz hodne, tak si myslim ze pridanie rastlin uz nepomoze akurat investuje a o par tyzdnov to moze vyhodit.
Ale jasne nech to skusi a potom nech napise ako dopadol, mozno sa riasy zbavi a my ostatni budeme mat zaruceny navod ako na to :)
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Riasa mi zabíja akvárko!

Odoslaťod gabriela » 24 Feb 2005 12:10 pm

Asterix, jasne, chapem co chces povedat.
Ak by bol blizsie, dam mu za sacok mojich rýchlorastúcich burin a nemusi investovat ;)

Niekedy su aj deti uz hodne pokazene ;) Treba to brat s nadhladom a nepodliehat panike.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Riasa mi zabíja akvárko!

Odoslaťod Asterix » 24 Feb 2005 12:23 pm

Vies podla mna sa toho nezbavi. Stetinkova riasa je asi jedna z najhorsich pliag co mozu postihnut akvarko a na to aby s nou uspesne bojoval musi mat velku prax.
ale nech to skusi :)
Pittler, moje rady na uvod:
1. zniz prietok filtra na minimum
2. poriadne odkal dno a vymen 1/2 nadrze vody
3. mechanicky odstran riasu co najviac
4. Pusti CO2 (dostanes rastliny do kondicie a lahsie sa ubrania riasam)
5. Nehnoj
6. Osvetlenie aspon 0,5W/l. Svietidlo by malo vyzarovat v cervenej oblasti.
7. Pravidelne raz za tyzden vymenaj vodu cca. 1/5 (ak sa Ti riasa dalej rozrasta tak aj viac)
8. Zmeraj hodnoty NO3 a PO4 (vysoke hodnoty mozu byt tiez jednou z pricin vzniku rias)
9. Neprekrmuj
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Riasa mi zabíja akvárko!

Odoslaťod skala » 24 Feb 2005 12:35 pm

gabi, v prvom rade pozdravujem tvoje ratolesti. dufam, ze nie su pokazene :-( alebo zeby si ich pokazila TY? ;-)

a myslim, ze si to prirovnala dobre.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Riasa mi zabíja akvárko!

Odoslaťod Raviolka » 24 Feb 2005 12:35 pm

Pittler nabídnu ti trochu jiný pohled na věc: naprosto nechápu, proč ses rozhodl přidávat do takového akvária CO2. Rostlin máš VELMI málo a ryb naopak velmi mnoho, a začít dávkovat CO2 aniž by sis zjistil, jaké je jeho množství... :?:
Máš vysoké akvárium, takže dost málo světla. CO2 v tvém akváriu nechybí. Totéž s hnojivem - 0,3mg Fe/l sice není nějaký přepych, ale pro tu hrstku rostlin...
pH 7,2 máš teď, když přidáváš CO2? Potom ho beztak nepřidáváš dost, ale nevadí, Echinodory, Egeria i Vallisneria prospívají výborně i při vysokém pH, a tudíž nedostatku volného CO2. Klíčová v tvém případě je uhličitanová tvrdost. Samolus ti v tomhle akváriu podle mě neporoste.
Změř si NO3, NO2, PO4, UT. Potom se můžeš rozhodnout, co dál. V tak zarybněném akváriu bude třeba zohlednit při výběru rostlin vysoký výkon filtru... a pokud chceš trochu investovat, tak především do světla.
Akvárium v žádném případě nezakládej od znova, pokus se změnit podmínky tak, aby se dařilo rostlinám a ne řasám. Začít znova tě zavede za pár týdnů na stejné místo... :?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Riasa mi zabíja akvárko!

Odoslaťod gabriela » 24 Feb 2005 13:30 pm

skala napísal:gabi, v prvom rade pozdravujem tvoje ratolesti. dufam, ze nie su pokazene :-( alebo zeby si ich pokazila TY? ;-)


:lol: :lol:
Dakujem, dost sa mi poslednu dobu zariasuju a neviem kde robim chybu.
:cry: :cry:
Mala by som zmerat parametre ;)
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Riasa mi zabíja akvárko!

Odoslaťod Ceco » 24 Feb 2005 16:58 pm

Vsetko chce svoj CAS a TRPEZLIVOST
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Riasa mi zabíja akvárko!

Odoslaťod Pittler » 25 Feb 2005 00:05 am

Takže,dnes som sa na popud asterixa a admina rozhodol,že akvárko založím nanovo.Napadnuté rastlinky som ostrihal(mysli listy) dokupil cabomba caroliniana,samolus valerandii,samozrejme aj staré dno od rataja.Na radu kolegu som všetky napadnuté rastlinky ale aj všetok štrk v nádrži a takisto aj korene vydenzifikoval a vypláchol v hypermangáne.Zabralo to strašne veľa času a investícií ale dúfam že som to nerobil nadarmo.Rastliniek je trocha pomenej ale aspoň uvidím ako to všetko funguje a pracuje.Filter aquael som stiahol prietok na polovicu.Svietim stále od rána 9:00hod.do 22:00hod.Svietim obyčajnými žiarivkami philips 3x33w.Myslím že svetla je až až.Ako reagujú rastlinky na také svetlo ťažko povedať.Zajtra zverejním foto prerobenej nádrže a necham to už na vás na posúdenie fajnšmekrov.Akurát je mi trocha ľúto 18 ks skalárov a 8 nových prísavníkov(mali by mi napomôcť pri boji s riasou),ked som napúšťal vodu dosť chlorovú boli ovešané bublinkami ako vianočný stromček.Stopchlor (myslím chémiu celkovo)sa mi už odnechcelo aplikovať.Na záver asi len toľko že som vám všetkým veľmi vďačný za rady a názory a to hlavne marlovi,asterixovi,viridisovi.gabriele,majkovi,raviolke,skale a cecovi za to že tu strácate somnou váš čas. :pivo:
Obrázok používateľa
Pittler
 
Príspevky: 52
Obrázky: 38
Založený: 07 Feb 2005 14:56 pm
Bydlisko: Martin

Re: Riasa mi zabíja akvárko!

Odoslaťod marlo » 25 Feb 2005 08:41 am

Pittler napísal:Takže,dnes som sa na popud asterixa a admina rozhodol,že akvárko založím nanovo.................

Pozor !!! ja som o zakladani akvaria nanovo nehovoril vobec...a ani by som to nerobil ale uz je neskoro.

Pittler >> dufam ze ti stare dno od Rataja si nepreplachoval v hypermangane ?

Teraz uz ti len ostava cakat a byt trpezlivy.
Ja osobne som mal stare dno od rataja a bol som spokojny.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Riasa mi zabíja akvárko!

Odoslaťod gabriela » 25 Feb 2005 10:06 am

Pittler napísal: dokupil cabomba caroliniana,samolus valerandii,samozrejme aj staré dno od rataja.


Tieto rastlinky ti v novej nadrzi porastu len s problemami. (ak vobec porastu)
A uz vobec ti nepomozu s bojom proti riase a cistenim vody :(

Skoda ze si sa radsej nedal cestou trpezlivosti.
Ale aj tak drzim palce tebe aj tvojim rybkam. Nlavne im ;)
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Riasa mi zabíja akvárko!

Odoslaťod Asterix » 25 Feb 2005 10:18 am

Pittler: Takze ked uz si sa odhodlal k novozalozeniu akvarka tak:
1. Osvetlenie zniz na polovicu na 1 tyzden kym sa Ti rastlinky neuchytia, lebo inak to vyuziju riasy
2. Pustaj CO2
3. Samolus a podobne rastlinky Ti moc nepomozu, v prvom rade musis vytvorit biologicku rovnovahu a aby sa Ti podmienky v akva stabilizovali, cize nasad echynodorusy, hydrophilie diformis, vallisnerie, cabomby a ine nenarocne rastliny
4. Ked sa Ti akvarko zabehne cca. 1-2 mesiace. Potom tam mozes dat aj narocnejsie rastlinky
5. Filter nechaj bezat nonstop a pravidelne ho cisti, prietok daj na minimum.
6. prvykrat vodu zacni menit po 2-3 tyzdnoch a potom 1 krat za tyzden 1/5
7. Nehnoj :!: Pockaj az sa Ti podmienky trosku stabilitzuju. Na uvod je vhodne dat do akvarka par zivorodiek oni Ti to pohnoja
8. Pravidelne odkaluj dno.
9. Mozno Ti na uvod nabehnu zelene riasy ale toho sa neboj, je to v poriadku oni zmiznu ked sa podmienky stabilizuju.
10. nasad tam co najviac rastlin, cim ich budes mat viac tym skor sa Ti to vsetko stabilizuje a nebudu Ti kolisat hodnoty NO2 a NO3
11. Viac ma teraz nenapada, tak dopisem ked ma nieco este napadne :D
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Riasa mi zabíja akvárko!

Odoslaťod Asterix » 25 Feb 2005 10:43 am

Toto je moje male 100L akvarko. Zalozil som ho pred 6 tyzdnami a uz sa stabilizovalo

Obrázok
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.