nové akva 240



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

nové akva 240

Odoslaťod novacik007 » 11 Júl 2012 17:48 pm

Zdravím všetkých.
Tak pol roka som sa chystala, že si urobíme akva. Priebežne tu čítam všetky možné diskusie a zhŕňam rôzne info, plus som prečítala asi 10 rôznych kníh z knižnice a minulý týždeň sme konečne založili akva - Rio 240. Na fotke vidíte výsledok čerstvo po založení. V utorok minulý týždeň sme dali štrk, initial sticks od Tetra, kamene a koreň viniča (ten sme dovtedy máčali dva týždne vo vode, pravidelne vymieňanej), plus Tetra aqua safe. V stredu podľa pokynov predavača sme pridali Tetra Safe start a v piatok sme išli pre rastliny. Na koreni vyrazila biela pleseň v bielych malých chumáčikoch, ako tu už bolo spomínané v sekcii myslím "samorasty v akva" - tú som ale bohužiaľ čítala, až keď bol problém. Predavač povedal, nech drevo vyberiem, vydrhnem, osprchujem horúcou vodou a nasolím - trocha som zúrila, že prečo to nepovedal na začiatku, mohol sa koreň máčať v slanej vode dlho, ale čo už. Takže horúca sprcha, kefa, obarenie vriacou vodou, riadne hrubá vrstva soli asi tak na 2-3 hodiny a potom znova obarenie a horúca sprcha a naspäť do akva. Vysadili sme rastlinky, výsledok vidíte na foto a vypustili sme dvoch Otocinlusov a pár krevetiek, čo podľa predavača sa mali postarať o to drevo. Všetko bolo super, tešili sme sa z nového doplnku bytu a v pondelok poobede z ničoho nič, celé drevo obalené tou bielou hnusobou. Volala som do akvaristiky a zrazu to už nebolo, že kľudne tam to drevo môžem dať, že to bude bez problémov, ale že vraj to sa stáva a že to treba dlhšie močiť v slanej vode. A že je to tak 50 na 50, či bude niekedy môcť byť v akváriu. Takže drevo išlo von a riadne smrdí.
Teraz ide otázka: v inej akvaristike mi poradili, že vymočiť to poriadne v Save a problém zmizne, že slaná voda nič nepomôže. To drevo sa nám fakt veľmi páči, tak sa chcem opýtať, či je šanca, že bude použiteľné v akváriu a po akom ošetrení (vyváranie neprichádza do úvahy, lebo drevo je obrovské), alebo mám brať ponuku predavača, že nám ho vymení za koreň borovice z rašeliniska, ktorý zaručene nefarbí ani nič iné zlé nerobí - a je to vôbec tak?.
Vopred vďaka
Prílohy
DSC_4212.JPG
novacik007
 
Príspevky: 10
Obrázky: 2
Založený: 10 Júl 2012 22:18 pm

Reklama

Re: nové akva 240

Odoslaťod hongi » 11 Júl 2012 18:11 pm

cau agentka 007,

mozes skusit to savo, no ja by som pouzil riedene vodou, nechaj to v tom chvilu lezat. No potom dobre vycistit, vysprchovat od sava, pripadne nechat zase vylezat v cistej vode, obarit.../nic z toho neposkodi/ Tolko k savu.

Pametam sa ze ja som mal kedysi na koreni ktory som kdesi vonku vyhrabal rovnaku plesen, ta sa objavuje casto. /aj ked na korenoch z akvaristiky by sa nemala/ Skusal som sa jej zbavit no stale sa objavila. Tak som vyskusal nechat drevo v akvarku a cumel co sa bude diat, kedze sa nerozrastala dalej /mala asi 1 - 1,5 cm/ a ryby boli zjavne bez problemov nechal som to tam a po par dnoch zmizla, tusim pomohli aj prisavniky. Ja som to riskol pri plne osadenom akvarku rybami, ty ho mas zatial prazdne takze by som sa nebal. Len treba pozorovat co sa deje.
Myslim ze sa to tu uz niekde rozoberalo. V tej teme co si citala to nie je?
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: nové akva 240

Odoslaťod novacik007 » 11 Júl 2012 18:28 pm

bolo tam aj o bielej riase aj o viničovom koreni, ale dosť protichodné názory, a nikde som nenašla o save, či je to dobrý nápad. No a ten predavač, keď som mu volala, že čo sa stalo s drevom povedal, že nech ho vyberiem, lebo to môže pustiť do vody nejaké alergény. No a som sa samozrejme zľakla, lebo síce je akože prázdne, ale sú tam tí dvaja otíci, tri SAE, jeden prísavník, tri ampulárie a pár krevetiek, všetko kvôli riase a aby čistili to drevo, ale otráviť ich nechcem.
dík
novacik007
 
Príspevky: 10
Obrázky: 2
Založený: 10 Júl 2012 22:18 pm

Re: nové akva 240

Odoslaťod novacik007 » 11 Júl 2012 18:30 pm

:) a nováčik už bolo obsadené, tak ma nič lepšie ako 007 nenapadlo, lepšie, ako nováčik2 alebo 3...
novacik007
 
Príspevky: 10
Obrázky: 2
Založený: 10 Júl 2012 22:18 pm

Re: nové akva 240

Odoslaťod hongi » 11 Júl 2012 18:35 pm

teraz je na tebe co urobis, myslim ze aj po save sa moze znova objavit. ten predavac je ocividne dalsi "odbornik" v nasich predajniach ... :o
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: nové akva 240

Odoslaťod novacik007 » 11 Júl 2012 18:36 pm

dobre teda, budem rozmýšľať - ale je to neškodná vec pre ryby??? len estetický problém???
novacik007
 
Príspevky: 10
Obrázky: 2
Založený: 10 Júl 2012 22:18 pm

Re: nové akva 240

Odoslaťod hongi » 11 Júl 2012 18:44 pm

ako som uz napisal, u mna pliesen nesposobila ziaden problem a po par dnoch zmizla. No kazde akvarium je ine, preto musis pozorovat co sa bude diat.
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: nové akva 240

Odoslaťod Walcott » 11 Júl 2012 20:46 pm

Netreba robiť paniku, nechaj drevo kľudne v akva, pravidelne men vodu ono to zmizne samo časom ked sa akva poriadne zabehne.
Obrázok používateľa
Walcott
 
Príspevky: 340
Založený: 10 Apr 2011 14:39 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: nové akva 240

Odoslaťod vagascan » 11 Júl 2012 20:58 pm

plesen sa mi objavila pri konaroch v miniakvariu na miestach kde boli lamane... koru som nelupal.... plesen zmizla po nasadeni krevetkami. Ja by som to nechal tak a po nasadeni ryb by to malo byt zazehnane.
vagascan
 
Príspevky: 337
Založený: 08 Jan 2010 00:50 am

Re: nové akva 240

Odoslaťod Jozef I. » 12 Júl 2012 02:13 am

No mne tam moc nesedí to že je to vinič, kto vie odkiaľ ho ten ujo predajca mal, či ho aj nemal zo svjoho viniča. neviem či je to zriedkavosť alebo bežny jav, no stretol som sa s tým, že v predajni akva, čo sa tyka dekoracie, predajavu pani predajcovia tak povediac svoju tvorku. to znamena nabaleny štrk niekde od vahu, korene kto vie odkiaľ.

Savo určite nie, veď to je hnusna chemikalia
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: nové akva 240

Odoslaťod Giftzahn » 12 Júl 2012 05:57 am

njn, savo ma ak ma pamat neklame v sebe chlor .... a tym je snad vsetko povedane co sa sava tyka .... co sa tyka vinicu tak ten podla mna do akva nepatri ... ak tak skor do nejakeho teraria ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: nové akva 240

Odoslaťod hongi » 12 Júl 2012 06:37 am

savo je chemikalia , ale da sa pouzit , tak ako kopa dalsich chemikalii ktore tu pouzivate aj vy chlapci. mozno nie az take ssilne... :wink: sam som savo odskusal/riedene/, cisto zo zvedavosti pouzit na niektore veci a fungovalo.
vinic neni problem.
@Giftzahn: ak ma pamet neklame vsetci pijeme chlorovanu vodu... :wink:
aj ked ja radsej :pivo:
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

nové akva 240

Odoslaťod spid3r » 12 Júl 2012 07:08 am

Mna este napada osetrit to drevo easy carbom :)

Sent from my BlackBerry 9800 using Tapatalk
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Re: nové akva 240

Odoslaťod Giftzahn » 12 Júl 2012 08:43 am

@hongi: jj, tak nejak ...ale istotne nie savo ... :lol:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: nové akva 240

Odoslaťod Milan666 » 12 Júl 2012 17:41 pm

Raz sa to niekde rozoberalo, že vinič do akva nie a ja som tvrdil, že áno. Potvrdzujem mám v akváriach, budem mať v akváriach, pretože už sa močia mesiac v sude
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: nové akva 240

Odoslaťod novacik007 » 12 Júl 2012 23:10 pm

Ďakujem páni predbežne za názory a odpovede. Sme práve doma odhlasovali že to ešte s tým koreňom skúsime, lebo je tvarovo super. Takže ideme máčať asi aj v save aj v soli a potom dáme ten easy carbon. No a počkáme kým sa akva riadne zabehne.A dám vedieť. Ešte raz dík všetkým a keby niekoho ešte niečo napadlo budeme radi!!!
novacik007
 
Príspevky: 10
Obrázky: 2
Založený: 10 Júl 2012 22:18 pm

Re: nové akva 240

Odoslaťod Jozef I. » 13 Júl 2012 11:05 am

hongi napísal:savo je chemikalia , ale da sa pouzit , tak ako kopa dalsich chemikalii ktore tu pouzivate aj vy chlapci. mozno nie az take ssilne... :wink: sam som savo odskusal/riedene/, cisto zo zvedavosti pouzit na niektore veci a fungovalo.
vinic neni problem.
@Giftzahn: ak ma pamet neklame vsetci pijeme chlorovanu vodu... :wink:
aj ked ja radsej :pivo:


No neviem či by som zrovnaval zrovna Savo s chlorovou doma tečucou vodou :). A keď sa už môže ošetrovať savom koreň, tak to už môžeš ošetriť všetko, aj ostatne koreňe a kamene, aj srk by som premyl savom, a aj filter a steny akvaria, nech je to tip tom vydenzifikovane, čo povieš? :)

z viničom si myslím, že je to taka loteria 50 na 50, kedže vinič je napusteným kadejakym bordelom ktorým sa strieka a nestrieka sa málo, ale tak vinko je fajne :)
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: nové akva 240

Odoslaťod martin_s » 13 Júl 2012 11:29 am

Ked chces dezinfikovat tak savo nie je problem ak to potom dobre preplachnes (prip. nechas par dni odmocit). Predava sa aj savo urcene do studni.
Ak sa nad tym zamyslime tak mame viac moznosti dekontaminacie: chemicke (hypermangan, peroxid, NaCl, chloramin T), fyzikalne (prevarenie, autoklav (v domacnosti pomocou tzv kuchty - "papinaku"), UV-C)...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: nové akva 240

Odoslaťod hongi » 13 Júl 2012 16:13 pm

neporovnaval som savo a vodovodnu vodu, bavili sme sa o chlore..
neviem preco ma chytas za slovo, nevravel som ze savo je super vec a paradne pre pouzitie v akvariu, vravel som ze sa DA pouzit /aj na steny akvaria a kamene.. / a ze som ho sam zo zvedavosti odskusal, preto mozem potvrdit ze to ide. co ty asi nemozes :wink:
:pivo:
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: nové akva 240

Odoslaťod 88MATo88 » 02 Dec 2014 00:20 am

Prosim vas ako to nakoniec skoncilo? Co pomohlo. Ja mam ten isty problem. Koren /asi ceresna alebo co to je - kupene z akvaristiky/ som vyvaril 4x + 1x so solou, potom tyzden macal vymienal vodu. Tyzden je v akvarku a zacala ta plesen. Tak som ho vybral prevaril v slanej vode znova + prevaril nasledne v normalnej. Po 2 dnoch mi zacina zase plesen...

Na fore rybicky.net sa riesil tento problem a ze vraj staci len pravidelne menit vodu, ze to zmyzne... tak kde je pravda?? Drevo mi stale pust farbu /co je samozrejme tak do 2 mesiacov/

Dik za rozumnu reakciu
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Re: nové akva 240

Odoslaťod Hryzo » 02 Dec 2014 06:41 am

vyvaranim korena mu len znizujes zivotnost (co som cital tak tym pomahas hnitiu), neboj ja som tiez svoje dreva vyvaral ... lenze ja len raz aby nasiakli vodu.
ako ta "plesen" vyzera ... tak ako to co som mal ja hryzo-prerabka-54l-t15844-24.html? prva fotka z hora.
ak ano toho sa neboj a kludne to nechaj v akvariu. papaju to slimaci, krevetky aj niektore rybky (u mna to endlerky odzobavali). zmizlo to po cca mesiaci a pol samo. ak to nieje to iste posli fotku bez toho ti nikdo nepomoze.

to, ze drevo farbi je bezny ukaz ... mne farbilo asi pol roka ... proste vymenami vody to postupne mizlo az mam teraz krystalovu vodu bez akehokolvek zafarbenia. ak ti to vadi, musis drevo macat niekde zvlast, napriklad velky lavor ci sud.
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: nové akva 240

Odoslaťod Jozef I. » 02 Dec 2014 10:07 am

A mačať ho aj pol roka, niektorí mačaju aj rok. ja už jeden koreň mačam rok.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: nové akva 240

Odoslaťod newsted » 02 Dec 2014 14:31 pm

Ja len tolko, ze to nieje plesen, ale zvysena koncentracia bakterii, ktore mate prirodzene vo filtry. Ak drevo nieje 'mrtve' tak sa to stava. Cital som to v specializovanom akva casopise, mozno by sa dal dohladat nejaky zdroj na nete.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: nové akva 240

Odoslaťod Hryzo » 02 Dec 2014 17:57 pm

preto u mna tie uvodzovky :) takze to vyzera ze problem vyrieseny ... uz len ako sa pan rozhodne
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.