MaTove kralovstvo 52 l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod 88MATo88 » 04 Dec 2014 00:20 am

Caute,

Zaluba z detstva, ked som mal 108 l akva, sa vo mne znova prebudila a tak po mesiaci priprav a citania novych veci /sucasnej techniky/ som si zriadil skromne akva. Je pravdou, ze v minulosti som sa tomu az tak nevenoval.

Zalozene: 22.11.2014
Akvarium(sxvxh): 50x35x30 - 52,5l
Filter: Aquarel FAN 1. Mozno casom pride externy filter. FAN 1 sa mi zda prisilny aj ked som ho stiahol na minimum.
Svetlo: Dennerle Scaper's Light- 24 Watt
Substrat: dno Tera Plant CompleteSubstrat 2cm + manado 4 cm. Rastlinky mozu pustat korenov az az.
Ohrev: Aquarel 40 W, zatial nebol potrebny
Osadenstvo: po 2 tyz 4x neonky, 1x Clea Helena, neskor budu microrasbora a krevetky
Rastlinky: cabomba caroliniana, Bacopa lanigera, Limnophila sessiliflora, Vallisneria, Anubias barteri, Alternathera splendida, Hygrophila difformis, odvar eleocharis vivipara, neaka cryptocoryna, Ludwigia repens-asi
casom este pribudne travnicek v podobe eleocharis acicularis,
Ano chcem sa zamerat na rastlinky v mojom akva. Tato parketa je pre mna nova. Uvidim co sa mi uchyti /preto tolko rastlin naraz/
Chcel by som dat do akva este CO2 -burciak

Som otvoreny vsetkym radam :)

Zatial svietim 7 hod denne s prestavkami po obede a od 16-18tej / chcem aby akva svietilo ked pridem domov/
Drevo som vyvaril 4x + 1x so solou
Prílohy
DSC_0327.jpg
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Reklama

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod 88MATo88 » 04 Dec 2014 01:07 am

Aktualny update po 2 tyzdnoch.
Na koreni zacal povlak. Docital som sa, ze to casom zmyzne. 4 neonky sa neustale nahanaju medzi sebou, coho nasledkom je prazdne akva kedze sa vsetky skryvaju v rastlinach.. :/
Prílohy
DSC_0372_4.jpg
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod Hryzo » 04 Dec 2014 06:42 am

skrvaju sa - pretoze ich je malo http://rybicky.net/atlasryb/tetra_neonova
"Doporučuje se chovat ve skupině o minimálním počtu 10 a více rybek, neboť chování těchto rybek v nádrži souvisí s jejich počtem. Pokud je chováno menší množství, pak se neonky zdržují především v dolní části akvária. Větší skupiny vytvářejí tzv. školy, které plavou po celém akváriu."

tak isto mas pre ne male akvarium "Běžný chov v nádrži střední velikosti o minimální délce 80 cm, 80-120 l."

ale tieto problemy sa riesia v kazdom druhom akvariu tu na fore :) sice si cital ale prepac, nechcem ta urazit trosku slabo. povlak prestane ano, ale vyvarat si ho tolko nemusel stacilo raz bez soli :) tak isto tie info o rybickach ti nejako usli )

na druhu stranu zase sa ti podarilo celkom pekne akvarium

prestavka v svieteni nemusi byt (niekedy sa pouziva pri zaciatkoch akvaria kvoli riasam) a staci aby si zacal svietit neskor - ja osobne svietim od 16 00 do 21 30 prave kvoli tomu aby som si akva uzil po praci :)

myslim, ze ked poriadne nastudujes coto o hnojeni a co2 a pojdes na to rozumne, vymenis tie neonky za uz tebou planvoane microrazbory a krevetky moze to byt velmi pekny kusok. mne osobne tam chyba nejaky pekny kamen este ale to je vec vkusu kazdeho z nas, vobec tam nemusi byt.

drzim palce
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod kocur_82 » 04 Dec 2014 07:11 am

mato: nenapísal si kedy chodíš domov, keď už svietiš tých 7 hodín, čo je podľa mňa aj dosť veľa, tak prečo nesvietiš v jednom kuse bez prestávky, t.j. od momentu kedy prídeš domov + 7 hodín. Inak ja by som začal na 5 hodinách denne a postupne po týždni predlžoval dobu svietenia o 1/2 hodinu. toto sa mi osvedčilo.
Obrázok používateľa
kocur_82
 
Príspevky: 247
Založený: 16 Mar 2013 13:14 pm
Bydlisko: Komárno

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod martin_s » 04 Dec 2014 10:26 am

Na moj vkus je vsetko az priliz natlacene vzadu a predok je mmoc prazdny...
Cosa tyka oho ci je FAN-1 prisilny... Skor by som sa zameral na objem filtracnej naplne - prudenie sa da znizit roznymi sposobmi...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod 88MATo88 » 05 Dec 2014 21:24 pm

@ Hyrzo Dakujem za pochvalu ohladne akva. Tak som to skusil nesvietil som na etapy pocas dna ale iba od obeda vkuse, kedze prichadzam neskoro tak osvetlenie zacalo o 18:00. Vysledok po dni bol taky, ze som mal uvonene 2 listy a zdochnute 2 neonky. Odhadujem, ze to bolo koli nedostatku kysliku, kedze mame zimne obdobie a toho svetla vela v izbe pocas dna nieje. Vratil som sa teda k povodnemu svieteniu.
@ martin_s dopredu pojde travnicek. Vzadu sa to casom preriedi. Uz teraz mi sessiliflora zltne a vrcholky sa "rozmocily, rozpustili" zacala mi zltnut tato rastlinka.
Inak konecne zacali rast Alternathera splendida a Bacopa lanigera.
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod Hryzo » 05 Dec 2014 21:34 pm

myslis ze tie neonky padli kvoli nedostatku kyslika? nemohlo to byt niecim inym? ja svietim v akvariu len 5,5 hodiny, akvarium je na vychodnej strane bytu takze "slnko" svieti (teraz vobec kedze stale mraky) len doobeda a ziadny problem s kyslikom nemam ... a vobec ho nemam moc zarastene. pohyb vody ti da dostatok kyslika na dychanie (vid temy a clanky o pohybe vody a difuzii. mohlo to byt sice aj stresom zo zmeny svietenia ale aj hocicim inym o com nevieme (uz to ze boli len 4 znamenalo pre nich stres vid moj prispevok pri zaciatku).
tie listy mohli byt nasledok zmeny rezimu svietenia (niektore rastliny zvladaju svetelne soky trosku horsie, ale nemyslim ze by sa nedali dokopy. pravdaze ries ako chces, moj nazor je vsak ze staci svietit v jednom kuse hoci od polnoci do rana, len to musia mat pravidelne ako den a noc (to bol ten sok asi)

snad sa v mojom texte vyznas ... ja sam sa uz stracam :D
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod radorado » 05 Dec 2014 21:56 pm

Tie neonky padli vdaka nevhodnym podmienkam, ktore tam mas,kedze je akva len na zaciatku zabehu. Takze sa da ocakavat ze pojdu aj tie dve dalsie. Drzim palec nech to nejak vydrzia a nech sa ti to dobre zabehne :)
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod michal.chvostac » 05 Dec 2014 23:55 pm

serus mato.
ked mas pocit ze mas malo kyslika, posun filter trochu vyssie nech trosku prudi voda na hladine. to bude urcite stacit na okyslicenie. pred filter mozes posadit nejaku vyssiu raslinu nech neposobi rusivo. ale tiez si myslim ze to nebolo kvoli nedostatku kyslika.
spozoroval si, ze by ryby plavali pri hladine? zvycajne sa to deje ked nie je voda dost okyslicena.
a ani to zltnutie a opadavanie listov by som neprisudzoval svetlu. akva mas zalozene len kratko. urcite je tam vela inych veci, ktore by rastlinam mohli vadit. postupne sa to ustali. hlavne treba trpezlivost.
drzim palce

miso
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod kocur_82 » 06 Dec 2014 08:47 am

nemyslim si, ze by tie rastlinky tak bleskovo zareagovali na zmenu rezimu svietenia, co sa tyka neoniek tak suhlasim s Radom, akvarium je v zabehu a tvoria sa v nom latky, ktore su pre ryby nebezpecne, postuduj si nieco o zabehu akva, trva to zhruba 1,5 - 2 mesiace, pocas tohto obdobia by som do akvaria rybky nedaval.
Obrázok používateľa
kocur_82
 
Príspevky: 247
Založený: 16 Mar 2013 13:14 pm
Bydlisko: Komárno

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod 88MATo88 » 08 Dec 2014 19:51 pm

Dik Miso za radu, filter vyril aj vyri hladinu dostatocne. Bude to tym novym akva.

Pridavam update, dnes som nasadil travicku :) /eleocharis acicularis/ Asi o tyzden skusim to CO2.

Zatial namerane hodnoty vody:
PH 7,2-7,4
GH 11

Obrázok
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod 88MATo88 » 14 Dec 2014 15:36 pm

Caute,
Tak acicularis sa mi uz mnozi odnozami :)
Vcera som na burze kupil 6 neoniek a 2 krevety, cize stav - 8 neoniek a 2 sakury.

Pevne som dufal, ze 8 neoniek bude static a konecne uvidim premavajuci sa huf neoniek. Avsak uz 2 den su skryte dole pod rastlinami... :evil: ak sa prejdu 3x za den na druhu stranu akva, do dalsej skryse, tak pomedzi acicularis a zbesilo a rychlo chaoticky s prudkymi pohybmi kade tade ....

O krmivo - zive koretra nejavili zaujem dnes rano. Horko tazko sa to vyprazdnilo.

Krevety - vcera som videl jednu dnes ziadna..

Je to normalne??
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod Hryzo » 14 Dec 2014 16:50 pm

krevety - 2 sakury je vsetko co mas? to je potom jasne ze ich len tak neuvidis :)

neonky - uz sme ti pisali, ze to nieje moc akva na nich ale aj ked, tak sme ti pisali aj to, ze neonka je hufova rybka a "doporuceny pocet je min 10 kusov" ja radsej hovorim 12 a viac ... keby si cital trosku viac vedel by si to ... kym nedosiahnu nejaku hufovu velkost budu stale schovane .. link na neonku mas vyssie

ako som pisal uz predtym, akva sa mi paci a s tou tavou to je este lepsie ... skoda ten vyber ryb .. je vela vela mensich a rovnako peknych ryb (stale nechapem tu neonkovu maniu :))
len tak pre inspiraciu
http://akvapedie.cz/razbora-brigittina_ ... -brigitae/
http://rybicky.net/atlasryb/razbora_ranongska
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod akvatera » 14 Dec 2014 17:11 pm

pekné akva ;) čo sa týka výberu, dal by som tam neónky modré ;)
Naposledy upravil martin_s dňa 14 Dec 2014 20:59 pm, celkovo upravené 1 krát.
Dôvod: Odstranena skryta inzercia/reklama!
Obrázok používateľa
akvatera
 
Príspevky: 73
Obrázky: 9
Založený: 24 Okt 2007 13:04 pm
Bydlisko: Závadská 18

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod 88MATo88 » 14 Dec 2014 17:35 pm

@ hryzo. Ja som mal este mensie akva v minulosti ako toto a mal som tam neonky. Od 6 kusom sa mi tahali po akvarku ako huf. V strednych partiach akva.
Dovod preco neonky - lebo sa mi zdaju uslachnilejsie co sa tyka vyzoru, nieje to obycajna /priesvitna/ rybka.

Oni ako keby sa bali alebo ja neviem co. Chore nemozu byt lebo som im tam nakvapkal esha 2000 ako prevenciu. Sok z burzy /privezenie, trpenie a cesta domov/ by uz tiez mal byt zazehnany. Alebo to bude silnym svetlom? 24wat.

@ akvatera dakujem az tam bude kopercek a vzadu v strede vymenene za polispermu bude to este vacsia bomba. Paci sa mi klasika - neonky, nie modre ani diamant. Tie su aj narocnejsie.

PS: za ako dlho by z pidika microrasbora galaxy, co dostat v akvaristikach, by vyrastla ryba? Strasne malinke ich predavaju.
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod radorado » 14 Dec 2014 18:20 pm

Fakt je ten ze na to aby sa drzali v hufe, potrebuju pohyb. A samozrejme by ich malo byt viac. Ja som zvolil radsej simulansky,su mensie,takze som ich mohol dat viac nez keby som kupil klasicke neonky. Mam ich 15 v osemdesiatke s dlzkou 70cm. A vidim ze by im nezaskodilo aj viac. Este chcem 5 dokupit. Takto vyzera ked sa u mna premavaju. Kvalita videa hrozna,ale pre ukazku jak to je u mna. :) http://youtu.be/RBn0Wwvc45Q
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod 88MATo88 » 14 Dec 2014 19:23 pm

@ radorado, dik za typ porozmyslam o nich. Tvoje akva je tiez zaujimave :) Ak sa moje nespamataju do tyzdna dam ich kamaratovi a kupim nieco ine.

U mna to momentalne vyzera takto :



vzduchovanie som zapol len teraz ale som si isty, ze to tomu nepomoze.
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod martin_s » 14 Dec 2014 21:07 pm

88MATo88 napísal:PS: za ako dlho by z pidika microrasbora galaxy, co dostat v akvaristikach, by vyrastla ryba? Strasne malinke ich predavaju.

Aku velkost si pod tym predstavujes? Microrasbora galaxy je totiz "miniryba"...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod 88MATo88 » 14 Dec 2014 21:41 pm

No dospela ma 2 cm, teda velkost v dospelosti. V akvaristike kupis sotva centimetrovu a malo vyfarbenu, cize nevies akeho krasavca kupujes.
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod 88MATo88 » 16 Dec 2014 23:49 pm

Tak hlasim stav. Po 3 dnoch su neonky stale schovane nejedia. Za tmy sa veselo prechadzaju!!! Clea 3 dni zahrabana na tom istom mieste. Sakura cisti rastliny.
Listocky zacinaju trochu hnit. Akva ma 3,5 tyz vodu menim 1/3 az 1/2 tak za 4 dni odstata 24 h nepridavam ziadnu upravu vody. Svietim 7,5 hod. Teplota 23 stabilne. Posledny den zapnute vkuse vzduchovanie= zacali hnit tastliny t.j. Nemaju tolko CO2? Denne zbieram povlak z hladiny. Posledne 3 dni riadne "hruby" povlak. Co mi ho sposobuje? Ved akva ma uz skoro mesiac.
Z potravy / vlocky a koretra/ to nebude skoro nic im tam nesypem ked nic nejedia a koretru som dal len 2x asi 4 neonky si trochu dali.

Hodnoty vody ako som pisal GH 11 , PH 7,4 / ten koren mi asi riadne preraba vodu/
Rastliny rastu, cervena rastlinka vyhnala blede listy.

Mam menit castejsie vodu /teda naspat kazdy 2 den/?
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod Insane » 17 Dec 2014 09:34 am

88MATo88 napísal:Dovod preco neonky - lebo sa mi zdaju uslachnilejsie

:lol: 8)
Obrázok používateľa
Insane
 
Príspevky: 47
Založený: 24 Jún 2014 09:46 am
Bydlisko: Levice

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod michal.chvostac » 17 Dec 2014 21:10 pm

ked na jeden den v akvarku nieco zmenis (zapnute vzduchovanie), nemysli si ze sa to hned prejavi (hniti rastlin). tak to nefunguje. hladaj dovod vo vacsom casovom useku dozadu. a co je vzduchovanie? ako ze je zapnuty filter?
koren by ti nemal prerabat vodu k horsiemu. rybam skor pomoze ako uskodi. kyslost by mal skor zvysovat..znizovat pH
menit kazdy druhy den polku vodu mi pride blbe, ked tam uz su ryby.
povlak nemoze byt z manada? nikdy som ho nemal, tak neviem, len tak strielam.
a nemohlo by rybam vadit to svetlo? to nie je klasicka ziarivka, nie?
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod 88MATo88 » 17 Dec 2014 22:57 pm

Ten FAN 1 moze "rozprasovat" vzduch ked ho do vrtulky cez hadicku pustis. Cim vyssie PH /moj pripad/ tym zasaditejsia voda. Koren robi vodu viac zasaditu /vyssiu ako 7/ a farby dohneda. Dnes som vymenil 1/3 vody. Pretrhal sesilu - zospodu asi koli slabemu svetlu odhnili listy. Valisnerku dal prec- moc nahusto to bolo. Ano je to ziarivka. Nemecka znacka vyvynuta nedavno prave a teda iba na akvarium.

Dnes uz neonky zrali grindal - jak besne :)
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod michal.chvostac » 18 Dec 2014 02:16 am

jaj tak to myslis s tym okyslicovanim.
pokial viem tak koren znizuje pH, cize okysluje vodu. koren nebude dovodom ze ti trosku stuplo pH. ale mozem sa mylit samozrejme.
viem ze je to ziarivka pre akvarium. len ci nie je nejaka silna pre tie rybky, pripadne nejaky zly typ (farba?) svetla.
napadlo ma to len preto ze pises ze pocas tmy su ryby v poho.
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 10 hostí.