Sinice



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Sinice

Odoslaťod Hryzo » 10 Dec 2014 09:42 am

tento clanok asi viacero ludi citalo, davam h ovsak sem pre ludi ktory nie, aby mozno pochpili trosku viac co to sinica vlastne je. lahsie sa bojuje proti nepriatelovi o ktorom nieco vieme ako proti tomu o ktorom nic nevieme :)

http://www.akvarium.cz/1899/pages/text/ ... sinice.htm
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Reklama

Re: Sinice

Odoslaťod Miloš » 10 Dec 2014 11:17 am

Loki12 napísal:Ale tema je Sinice
navod na ich nicenie uz absolvovalo kopec ludi. System funguje. Tak preco vymyslat? Je ucelom najst novy system? Vylepsit existujuci? Mat strach z neznameho, mat strach ze tym pridem aj to malo co mam.... je uplne legitimny. Ja ked "liecim" mam vzdy tento strach. A tiez pri velkych operaciach si vzdy najdem niekoho skuseneho a osobne, priamo konzultujem. (minimalne preto, ze ked sa nieco poserie, tak tom mam na koho zvalit :-), ze ano :-) )

Aky je ten zaruceny system? Lebo je vela navodov ale ani jeden nefunguje na 100%. So sinicou zvadzam tazke boje ale msim priznat ze jedine co sa mi podarilo dosiahnut je ciastocne vitazstvo po ktorom sinica na chvilu viac ci menej zmizne aby sa neskor vratila v plnej sile
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Sinice

Odoslaťod Loki12 » 10 Dec 2014 13:33 pm

100% zaručeny systém je: zrušiť akvarium
99% systém je: mať absolútnu kontrolu nad všetkymí vstupnymi paramatrami ovplyvnujuce akvarium - všetko od vody, cez hnojenie, mnozstvo vykalov, sila svetla+fotony okolia,...

Ostatné už len zvyšuje alebo znižuje toto percento. Akvarium nie je pocitac kde je vsetko naprogramovane a da sa zmenou kodu dosiahnut pozadovane. Film Matrix je fasa a je dokonca najma zeleny ako nase akvaria..... ale rozdiel asi vsetci chapeme.

Ak sa sinicia neustale vracia, tak je potrebne urobit viac ako len cakat. Zaloz si temu, vlastne akvarium, napis co najviac o nom, inspiruj sa u tych co maju najviac prispevkov pri svojich temach a potom uz len citaj informacie od ochotnych akvaristov. Ale garanciu ti na toto nikto nikdy neda.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Sinice

Odoslaťod martin_s » 10 Dec 2014 14:11 pm

Loki12 Milos tu o svojom akvariu temu zalozenu ma uz davno: rio-negro-t15357.html , ale neviem sice ci zrovna v tomto akvariu ma Milos sinicu...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Sinice

Odoslaťod Miloš » 10 Dec 2014 15:00 pm

Loki12 prepac ale to co si popisal je sice pravda ale mat pod kontrolou vsetky vstupne parametre ovplyvnujuce akvarium je nerealne a teda aj system ktory popisujes vlastne neexistuje. Samozrejme ze vyskyt sinic rias a vlastne kazdeho problemu v akvariu ma svoju pricinu problem je ze proti riasam sa bojuje omnoho jednoduhsie ako proti sinici.
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Sinice

Odoslaťod Loki12 » 10 Dec 2014 15:22 pm

Chcel si zaruceny navod. Tymto som len ukazal, ze zaruceny nie je ziaden. Teda pokial moje chartne vedomosti siahaju. Su len postupy. Je ich viac. Ale podme si pomoct a zatial iba tak slovne.

1.Co si uz skusal? Ktory postup? Co presne si urobil?
2.Opisujes ustup a navrat. Co robis ked mizne? Co robis ked sa vracia? Je tam ina forma prevadzky akvaria pri ustupe a pri navrate?

Nebudem tu opisovat postupy na to nie som odbornik. Mozno touto diskusiou prideme na to co sposobuje. Lebo to bude urcite klucove. Stari akvaristi stale opakuju - Rieste pricinu, nie nasledok. Viem si predstavit, ze ked zatemnis a urobis niektory z postupov, tak sinica mizne. A viem si aj predstavit, ze navrate na standardnu prevadzku sa to vracia. Preto navrhujem aby sme to rozpytvali takto. A aby sme tu nezapratavali temu, tak navrhujem prechod do tvojej. Hmm? A potom by sme po kompletnej "kure" spisali zaver sem. Co ty na to?
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Sinice

Odoslaťod Vlado21 » 10 Dec 2014 17:06 pm

Moja skusenost s klasickou akva-sinicou: privolal som ju, ked som presvihol hnojenie s fosforom (KH2PO4). Vtedy mi pomohla iba radikalna kura Erythromycinom. Inokedy prisla sama nebadane, nastastie v mensom rozsahu, ked som mal prilis nizky dusik vo vode (co asi neplatilo o nespotrebovanom fosfore, ten som vsak nemeral). Vtedy mi pomohlo prihnojenie s KNO3 a tretinova vymena vody (svietenie som neriesil) . Ono na tom pomere pana Redfielda (nie s inou zenou) asi predsa len nieco bude a netreba nan v akvaristike zabudat...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Sinice

Odoslaťod Miloš » 10 Dec 2014 18:47 pm

Loki12 nepochopili sme sa ja som sa snazil poukazat nato ze neexistuje universalny navod lebo tvoj prvy prispevok mi evokoval prave to ze o nom vies konkretne spojenie system funguje a potom tie otazky co nasledovali.
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Sinice

Odoslaťod kvietik » 10 Dec 2014 20:33 pm

Ja sinicu mam(cca3 roky), ale nebojujem s nou. Skusal som kedysi zatemnenie akva , ale pomohlo na chvilu a vratila sa. Nerozmnozuje sa u mna do nejakych extremov. Je hlavne na vrchu pozadia a obcas aj na plavajucich rastlinach tu download/file.php?id=11532&mode=view ju vidiet v strede hore na pozadi a na koreni v pravo. Viac ludi mi radilo jeden pripravok, ktory urcite pomoze, ale zatial ,to nie je ziadna katastrofa, takze chemiu nedavam.Akurat ju obcas pri vymene vody odsajem a nic viac.No zvykol som si na nu asi :)
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: Sinice

Odoslaťod Vlado21 » 10 Dec 2014 23:56 pm

Kvietik, a nezamyslal si sa nad dovodom vzniku tej hnusoby? Cim hnojis? Merias obcas aj parametre vody?
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Sinice

Odoslaťod kvietik » 11 Dec 2014 10:11 am

vznikla par mesiacov po zalozeni akva, mohol som to doniest s nejakymi rastlinami alebo tam nejako vznikla :?: vtedy som trocha experimentoval s pmdd. meriam hodnoty obcas a to iba dusikate latky , ph a tvrdost... moznoze je tam velky nepomer medzi dusicnanmi, ktore sa snazim mat nizko a fosforom, ktory som nikdy nemeral.(vidis bol som minuly tyzden u rataja v predajni som si mohol kuúpit test :? ). ale aj keby, tak no3 do akva pridavat nebudem...
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: Sinice

Odoslaťod martin_s » 11 Dec 2014 10:36 am

Ci si si ju priniesol s rastlinami alebo tam "vznikla" vobec nie je az take dolezite. Sinice a riasy v akvariu su vzdy aj ked ich volnym okom nevidno. To co je podstatne je, ci sa im vytvoria take podmienky aby sa mohli pomnozit v takom mnozstve aby to bolo na skodu...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Sinice

Odoslaťod Loki12 » 11 Dec 2014 11:30 am

nepochopili. je to zrejme. Ja som v tom povodnom článku len poukazoval ze "systém funguje". ale nie ze je 100% zaručený a funkčný.

a preto som potom aj napísal ze jediný 100% systém znicenia Sinice, je zrušiť akvarium. Ostatne systémy majú na sinicu vplyv.

takze diskusiu z mojej strany uzatvaram.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Sinice

Odoslaťod Vlado21 » 11 Dec 2014 11:41 am

Loki12, ale vsak kazdy ma kusok pravdy (IMHO). Tiez si myslim, ze je to ako pise Martin, sinica preziva v kazdom akvarku, podobne ako riasy, ide len o to, ci jej (prejhnojenim, extremnym svetlom,...) vytvoris idealne podmienky na premnozenie. Potom je to uz len o tom, ci ju majitel akva chce nejako riesit (znamymi sposobmi popisanymi vyssie) alebo to ponecha tak...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Sinice

Odoslaťod kvietik » 11 Dec 2014 17:52 pm

ked tak rozmyslam nad tym, tak podmienky pre sinicu umna moze vytvarat aj moje svetlo, trubica je tak 1cm od krycieho skla a jedna dost vzadu blizko pozadia, kde je sinice najviac, cize ma tam hromadu svetla a tepla...
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: Sinice

Odoslaťod Vlado21 » 11 Dec 2014 19:20 pm

jj, IMPE ked ma sinica dobre podmienky v pomere fosfor/dusik vo vode, silne svetlo/teplo je uz len katalyzatorom jej rychleho bujnenia na exponovanych miestach. Davnejsie som musel tiez radikalne preriedit ricciu na hladine (rovno pod neonkami), ktora bola prerastena sinicou. V inych miestach v akva neboli kyanobakterie ani naznakom. Po "otvoreni" hladiny bolo uz vsetko ok... Moj vnutorny citak je, ze v hustych chumacoch "bublajucej" riccie, v miestach s minimalnym prudenim vody, bol dusik prakticky na nule. A praziace svetlo/teplo bolo uz len pozvankou pre sinicu.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Sinice

Odoslaťod kvietik » 12 Dec 2014 09:38 am

ja mam na hladine limnobium leavigatum, a tiez sa v poslednom case sinica usadzuje aj na nej.co mi teda vadi. je ale aj pravda, ze uz par mesiacov je akva zanedbanejsie a sinicu som neodsaval z akva. Co sa tyka tepla tak donedavna bol u mna priemer 30 stupnov, teraz je to sice menej ale na hladine je furt teplo.
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: Sinice

Odoslaťod Stone1991 » 02 Dec 2015 17:53 pm

mam otazku, vytvorili sa mi po ustupe rias sinice, a množia sa velmi rychlo, čital som že chybou je pomer dusik a fosfor, teda N:P, ma byť 16:1, zatemnenie vraj pomôže ale ak sa toto cvraj nevyšrieši nepomože nič je tak či nie?, ak hej treba mi test na dusičnany a P, na kolko tie testy vydržia? mam len papierikove testy v tej tube, rozmyšlam o objednani ale vydrži to aspon na 50 testov za tu sumu?
Stone1991
 
Príspevky: 77
Založený: 22 Feb 2015 17:44 pm

Re: Sinice

Odoslaťod jarque » 02 Dec 2015 20:44 pm

Ahoj, sinica je podla mna tazky bojovnik. No boj s nou nie je nemozny. Ten pomyselny pomer moze by aj 16:1 no niekto zase odporuca komplexne
100 : 10 : 1 : 67
(NO3 : PO4 : Fe : K)
Mne pomohlo ked som ubral z doby osvetlenia o hodku a pol (mam skoro 1W/L) a zacal menit 2x do tyzdna vodu + odstranil som asi 4dcl vezoviek, zistil ze emg ventil prepusta aj ked je zavrety a preto Co2 lieta napriek kontroleru.... a rybkam doprial prvy tyzden post a dalsi tyzden striedme krmenie(do 3 tyzdnov bolo po sinici). No neber to ako ziadny navod, lebo to je pribeh mojho akvaria....

U testov skor presvihnes zarucnu dobu ako ich minies. Tak mysli na to pri kupe a kupuj "cerstve".

Co potrebujes na zaciatok vediet je ci mas stabilne prostredie a za druhe..ake su jeho hodnoty. Ak nemas stabilne prostredie tak preco ?
Ak mas stabilne hodnoty prostredia ale zly pomer... Tam uz mozeme laborocat kolko No3 a kolko Po4 atd..

Odoslané z W8s pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

Re: Sinice

Odoslaťod Vlado21 » 04 Dec 2015 00:57 am

Stone1991 napísal:mam otazku, vytvorili sa mi po ustupe rias sinice, a množia sa velmi rychlo, čital som že chybou je pomer dusik a fosfor, teda N:P, ma byť 16:1, zatemnenie vraj pomôže ale ak sa toto cvraj nevyšrieši nepomože nič je tak či nie?, ak hej treba mi test na dusičnany a P, na kolko tie testy vydržia? mam len papierikove testy v tej tube, rozmyšlam o objednani ale vydrži to aspon na 50 testov za tu sumu?

Co sa tyka testov, ja si uplne vystacim s tymito: http://www.amazon.co.uk/eSHa-Quick-Aqua ... B001B5W8KS
S tym pomerom to bude pravda. U mna je NO3 medzi 0 a 5 mg/l. Takze musim intenzivne prihnojovat s KNO3. Sinica sa objavuje teste pod hladinou - v hustom poraste hydrocotyly a riccie, teda v mieste so slabou cirkulaciou vody, najintenzivnejsom osvetleni a zaroven najnizsou urovnou dusika. Musel som obmedzit aj krmenie mrazenou artemiou bohatou na P.

U teba to tiez funguje: riasa ubudla, kedze nema dost zivin (dusiku) vo vode a hlasi sa sinica (nevyhovujuci pomer fosforu voci dusiku). Pomoze mechanicke odstranovanie postihnutych miest, castejsia vymena vody a prihnojenie dusikom, ak mas v akva dzunglu.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Sinice

Odoslaťod jarque » 04 Dec 2015 01:27 am

Len tak pre zaujimavost. Ked vycistim filter ( robim to tak raz do roka) zacne sa mi "stracat" No3. ( hnojim na 30mg/l ) Do 4 dni klesne pod 10mg/l. Po zhruba mesiaci sa to unormalni a po 4 dnoch nameram okolo 20mg/l. Pri rovnakej biomase. Doteraz neviem ci filter robi taky buffer alebo filtracne media viazu na seba No3 do isteho bodu "zaspinenia".

Odoslané z W8s pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

Re: Sinice

Odoslaťod Igypop » 04 Dec 2015 10:28 am

Stone1991 napísal:mam otazku, vytvorili sa mi po ustupe rias sinice, a množia sa velmi rychlo, čital som že chybou je pomer dusik a fosfor, teda N:P, ma byť 16:1, zatemnenie vraj pomôže ale ak sa toto cvraj nevyšrieši nepomože nič je tak či nie?, ak hej treba mi test na dusičnany a P, na kolko tie testy vydržia? mam len papierikove testy v tej tube, rozmyšlam o objednani ale vydrži to aspon na 50 testov za tu sumu?


Aktuálne tiez bojujem zo sinicou, takze aj testy som kupoval.
Aquar NO3 píse 55 meraní, JBL test na PO4 píse myslím 60 meraní.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Sinice

Odoslaťod Stone1991 » 14 Dec 2015 19:26 pm

takže nameral som tieto hodnoty NO3 - test je od JBL nechapem ktore brať, v hornom riadku 30-50(skôr okolo 40) a v dolnom 20-40(skôr okolo 30)mg/l, PO4 0,05 - 0,1mg/l, test papierikový od JBL 6v1 mi dal NO3 10-20mg/l =D nadhera čo teraz je presne? teda pomer PO ku NO3 je väčši ako 1:10, je to teda 1:300?400? teda ako môžu rasť sinice?, osvetlenie je dobre rastliny rastú, dokonca aj eleocharis sp. mini rastie, stagnuje zas cabomba ale to preto lebo najprv ju ničili riasy a teraz sa širia ponej sinice, javsky mach skončil za sinice asi, voda prudi riadne ale primerane takže s tym nieje problem CO2 vždy nad 10mg/l. teraz už 7 dni asi 15-20, limnophila sessiliflora rastie ako z vody, striham každe 2 tyždne, vodu menim každe 2 tyždne, akva 75l
Stone1991
 
Príspevky: 77
Založený: 22 Feb 2015 17:44 pm

Re: Sinice

Odoslaťod jarque » 15 Dec 2015 10:05 am

Ahoj,
pozrime sa na tvoje akvarko komplexnejsie. Sam vidis ze pomer dvoch zivin, nieje cesta k uspechu...
Zacnime vodou a postupne budeme doplnovat....

Objem ma 75L asi hruby objem, vodu menis raz za dva tyzdne a nameral si urcite hodnoty No3 a Po4. Nevieme aku tam mas osadku ale aj tak, podla mna na tak male akvarko mas velmi slabu udrzbu ( odporuca sa menit vodu aspon raz za tyzden). Cim mas mensi objem, tym je zlozitejsie udrzat stabilne prostredie, vdaka biologickym procesom dochadza k vyraznym zmenam v kvalite vody medzi jej vymenou. Skus vymenit 1/2 az 3/4 vody pockat napr den a zmerat znova parametre vody, urcite tam bude rozdiel v oproti teraz nameranym hodnotam. Nech ta motivuje aj fakt, ze ak maju rastliny dostatocny prisun zivin. (Mikro aj Makro prvkov) ich rast je vitalny aktivnejsie potlacaju vznik rias. Z pohladu zivin sa ti teraz zlozky ako No3 a Po4 pravdepodobne kumuluju, zatial co prvky ako Draslik, Horcik , Zelezo atd.. vycerpavaju. Neoklames to ani pripadnym prihnojenim, lebo zase dodas prvky v zlom pomere a moze to ohrozit aj osadku ryb. Jednoduchsie je menit tu vodu pravidelne. Vodovodna voda ma vacsinou stabilne hodnoty jednotlivych zloziek. Kedze mas sinicu, menil by som vodu aspon dva krat do tyzdna....

Zaujimalo by ma, ak ako zistujes kolko mas Co2, cim ho pridavas, aku mas osadku ryb, ake mas osvetlenie aku mas osadku ryb a inych zivocichov, aky mas filter a pomohla by aj foto.

Zatim.
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.