Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod Astrid » 10 Dec 2014 21:50 pm

Ahojte,

už je to nejaká doba, čo bojujem s neznámou infekciou v mojom akváriu - rybky majú na tele biele škvrny. Inak sa ale chovajú normálne, žerú, plávu, žiadna neuhynula, i keď to už trvá pár mesiacov. Napadnutých je len niekoľko rýb - hlavne tých starších.
Skúsila som liečbu Sera Bactopur, neskôr Costapur a Omnipur so soľou Ectopur. Neskôr som ešte skúsila aj Sera Mycopur. Ale nič neprinieslo výraznejšie zlepšenie. Nemáte s niečím podobným niekto prosím skúsenosť?

Choroba sa najprv objavila v zabehnutom 230 l akváriu na neonkách. Po presťahovaní sa objavila aj v novom 250 l akváriu. Filtrácia vonkajší filter Eheim, akvárium zarastené rastlinami.
Prílohy
IMG_5777-mensie.jpg
IMG_5771-mensie.jpg
IMG_5767-mensie.jpg
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Reklama

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod Hryzo » 10 Dec 2014 22:11 pm

chudaci cerveny fantomovia :(

par info ti chyba akvarijne-ryby-choroby-ako-postupovat-ke-chcem-radu-t14331.html
a mohla si to strelit aj sem identifikacia-choroby-t1708-480.html

ale bohuzial pomoct ti ja neviem
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod Astrid » 11 Dec 2014 00:02 am

Pises ze mi chyba info. No dobre teda: zabehnute akvarium, kde dlho neboli nove ryby, vymena vody a cistenie filtra kazde 2-3 tyzdne. Tam som prvykrat objavila chorobu na starych neonkach. Preliecenie celeho akvarka Bactopurom nepomohlo. Koncom septembra sa stare akvarko rusilo, zakladalo sa nove. Tri chore neonky som radsej utratila. Do noveho akvaria isli ryby, rastliny a strk zo stareho akvaria. Ryby tam isli asi po tyzdni zabehu. Neviem kedy presne, snad mozno po mesiaci sa objavili na fantomoch tieto skvrny - vzdy akoby len jedna supina bola biela. Ked sa to casom rozsirilo aj na ine ryby, tak som zacala zas liecit (Costapur, Omnipur, Mycopur), ale bez ucinku. Zatial ziaden uhyn. Ryby sa spravaju normalne. Vodu menim cca kazde dva tyzdne asi 50 litrov. Filter v novom akvariu (Eheim Professionell 3 350) som cistila zatial len raz, tusim pred 2-3 tyzdnami.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod Hryzo » 11 Dec 2014 00:16 am

neurcujem diagnozu!

ak by to bola bakteria (zdoraznujem ak) tak skus este backtopur direct (ak som spravne pochopil je to silnejsia verzia - mne vyliecil bakteriu ktora mi nicila rybky ala tema 160L pre garry. najprv im supiny zbeleli, potom sa im robili na tych miestach rany a potom hynuli .... to ale nieje tvoj problem kedze tebe nehynu, preto som na zaciatku napisal AK.

s tym directom velky pozor ... po tom co som si ich vyliecil som ich bohuzial aj zabil otravou kvoli znicenej biologickej rovnovahe

dufam ze ti niekdo pomoze s diagnozou, rybiek mi je luto, musis asi pockat nez logne niekdo znalejsi
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod martin_s » 11 Dec 2014 10:14 am

To pod ustami mi pripada ako plesen (FMC, mechanicky odstranit s vatovou tycinkou namocenou do hypermanganu, cim to zaroven vydenzifikujes a pod.)
Co sa tyka skvrn na tele, skus pozriet tu: flavobacterium-columnare-a-ine-bakterialne-ochorenia-t11281.html
Pripadne by som este tipol Chilodonellu alebo Ichthyobodo necator... Ale je to len hadanie pokial to nemas pod mikroskopom..
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod Astrid » 11 Dec 2014 11:02 am

martin_s napísal:To pod ustami mi pripada ako plesen (FMC, mechanicky odstranit s vatovou tycinkou namocenou do hypermanganu, cim to zaroven vydenzifikujes a pod.)

Ano, tiez mi to prislo ako plesen, preto ked som to pred tyzdnom objavila, tak som zacala davkovat Sera Mycopur, ale to vobec nezabralo :( Trochu sa bojim toho rybu odlovovat a snazit sa to odstranit mechanicky, aby som jej viac neuskodila ako pomohla...

martin_s napísal:Co sa tyka skvrn na tele, skus pozriet tu: flavobacterium-columnare-a-ine-bakterialne-ochorenia-t11281.html
Pripadne by som este tipol Chilodonellu alebo Ichthyobodo necator... Ale je to len hadanie pokial to nemas pod mikroskopom..

Vdaka, nasla som tam kontakt na toho veterinara, tak som mu napisala - snad sa ozve.
Mne este jeden kamarat-akvarista radil ze je to oodinium a mam pouzit FMC, ale to sa mi nejak nezda... Podla webu ma oddinium male bodky a u mna su to skor flaky. Kazdopadne to FMC mozno skusim zohnat.
Kazdopadne dakujem velmi pekne za rady...
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod martin_s » 11 Dec 2014 11:51 am

Oodinioza vyzera akoby boli "poprasene mukou"... Toto podla fotiek tak nevyzera (fotka ale moze skreslovat)...
FMC zozenies lahko, maju ho v kazdej akvaristike (aj pod roznymi nazvami - FMC, MFC, preventin, multi-medical, atd. FMC vyjadruje vlastne zlozenie: formaldehyd, metylenova modra, malachytova zelen), pripadne si ho vyrobis :)
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod Astrid » 11 Dec 2014 12:12 pm

martin_s napísal:Oodinioza vyzera akoby boli "poprasene mukou"... Toto podla fotiek tak nevyzera (fotka ale moze skreslovat)...
FMC zozenies lahko, maju ho v kazdej akvaristike (aj pod roznymi nazvami - FMC, MFC, preventin, multi-medical, atd. FMC vyjadruje vlastne zlozenie: formaldehyd, metylenova modra, malachytova zelen), pripadne si ho vyrobis :)

To, co tie moje ryby maju, ozaj nevyzera akoby boli posypane mukou, tak sa mi to nezda...
Ohladom FMC vdaka za vysvetlenie, nevedela som, co to presne znamena. Preventin doma mam, ale tam pisu, ze obsahuje len metylenovu modru. Ten som este neskusala.
Co som predtym skusala a neprinieslo valne vysledky bolo:
Sera Bactopur: acriflavin, metylenova modra, fenylglycol
Sera Costapur: malachitovy oxalat, formaldehydovy roztok (rok presly, ale to snad nevadi)
Sera Omnipur: 9-aminoacridinhydrochlorid, Acriflavinchlorid, Ethacridin-Lactat, malachitovy oxalat
Sera Mycopur: acriflavin, chlorid mednaty, siran mednaty
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod martin_s » 11 Dec 2014 13:45 pm

No ak je v preventine len metylenova modra tak ak skombinujes Costapur a preventin tak mas FMC.

Z tych co som spominal tak na Chilodonellu a Ichthyobodo necator by mal zabrat aj samotny Costapur (starsi nazov pre Ichthyobodo je Costia - zrejme od toho nazov Costapur). Pri vonkajsich prejavoch Flavobacterium columnare staci pouzit hypermangan, pri vnutornej infekcii oxytetracyclin.
Ale samozrejme moze ist aj o nieco ine, kedze takto sa to presne urcit neda...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod Astrid » 11 Dec 2014 18:11 pm

martin_s napísal:No ak je v preventine len metylenova modra tak ak skombinujes Costapur a preventin tak mas FMC.


Tak som radsej kupila Multi-medikal, ten obsahuje metlenovu modru, malachytovu zelenu a formaldehyd.
Co ma matie na navode ale je to, ze pisu, ze sa ma vypnut filter. Do toho sa mi teda vobec nechce... A ani ked som liecila inymi pripravkami v minulosti, tak som filter nevypinala, tak zrejme pri tom aj ostanem...
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod martin_s » 12 Dec 2014 12:58 pm

Niekde sme o tom uz raz davno diskutovali ci vypinat alebo nevypinat filer pocas liecby... 1. Vypnes filter - bakterie bez pristupu kyslika uhynu a filter zacne hnit... 2. Pri nevypnuti filtra bakterie zabije liecivo... Cize bakterie uhynu tak ci tak, akurat mi lepsie vychadza nevypinat filter aby nezcal hnit (mozno sa v navode pise o vypnuti filtra prave z dovodu mozneho pouzitia akticvneho uhlia ako filtracnej naplne, ktore by vchytalo liecivo z vody). Dalsia moznost je ho nechat pusteny mimo lieceneho akvaria (napr. kybel s vodou), postihnute ryby liecit v inom akvariu (karantenne) - nutnost preliect cele akvarium je potrebne zvazit podla mnozstva ostihnutych ryb.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod radorado » 12 Dec 2014 13:20 pm

Ja sa pripajam z logickeho hladiska fikter nechat pusteny vo vedre,ako pise martin. Lebo aj filtracne naplne mozu "nasiaknut" liecivom a ktovie co sa v nom bude drzat aj po liecbe. A po liecbe bude filter stale zabehnuty,takze lepsie pre cele akva.
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod Hryzo » 13 Dec 2014 08:17 am

pri mnou spominanej liecbe backtopurom direct som nechal pusteny filter v akvariu (nemam tam aktivne uhlie) a ked som uz dosiel o vsetky ryby a resetoval cele akvarium, zistil som, ze vo filtri bolo tolko usadeneho lieciva, ze som sa hned prestal cudovat preco mam tak nanic vodu a pokapali mi ... takze nechat bezat ale mimo lieceneho akvaria je asi najlepsie riesenie v ramci zachovania bakterii
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod VladoM » 13 Dec 2014 11:55 am

VladoM
 
Príspevky: 41
Obrázky: 8
Založený: 21 Máj 2006 10:12 am
Bydlisko: Senica

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod martin_s » 13 Dec 2014 20:36 pm

Aj to je jedna z moznosti (je ich viac), ale ako som pisal, vzdy ide len o hadanie ked to nevidis pod mikroskopom...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod VladoM » 14 Dec 2014 10:49 am

Podľa foto, pod spodnou čeľusťou, 99% pleseň, treba karanténu, vyššia teplota vody,vzduch,filter
VladoM
 
Príspevky: 41
Obrázky: 8
Založený: 21 Máj 2006 10:12 am
Bydlisko: Senica

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod martin_s » 14 Dec 2014 12:54 pm

martin_s napísal:To pod ustami mi pripada ako plesen (FMC, mechanicky odstranit s vatovou tycinkou namocenou do hypermanganu, cim to zaroven vydenzifikujes a pod.)

:wink:
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod Astrid » 15 Dec 2014 17:08 pm

Ahojte, dakujem Vam za Vase rady.
Pisala som mail MVDr. Novotnemu, ten mi odpisal ze podla tej leze na hlave to moze byt lymfocystosa. Ale ze by sa to muselo potvrdit analyzou vzorku a ze sa s tym mam obratit na MVDr. Novotneho z veterinarnej univerzity v Brne. Kedze zijem v Brne, tak by nebol az taky problem, jednu rybu k nemu odniest, avsak na moj e-mail zatial nezareagoval.
Mne sa ale ta lymfocystoza nezda, pretoze podla internetu sa prejavuje takymi vystupkami a to u mna ma len ten jeden fantom. U ostatnych ryb su len tie svetle flaky/supiny a to je v podstate hlavny problem.
Po tom, co som pred 10 dnami aplikovala Sera Mycopur, tak to nemalo nejaky extra efekt. Tak som pred tromi dnami vymenila skoro polovicu vody, vycistila filter a dala don aktivne uhlie, aby som sa zbavila zvyskov lieciva. Dost vyrazne sa mi zacala rozpadat Cryptocoryne affinis, mozno to bude tou medou z Mycopuru. Idem teraz do soboty na dovolenku, tak necham akvarium tak a po navrate uvidim, co dalej.
VladoM napísal:http://www.aquariumconnection.com/saltsol/disease_desc.html
Pozrieť "Saprolegnia"

Ta Saprolegnia sa mi zda celkom pravdepodobna. Neviem sice, ako sa ku mne dostala primarne, kedze bola na starych neonkach v starom akvariu. Neonky som sice zrusila, ale v strku a rastlinach zrejme nejake zvysky ostali. No a potom som prelovovala ryby zo stareho akvaria do toho noveho a s niektorymi rybami bol problem ich chytit - tak je mozne, ze sa pri loveni mierne poranili a preto ich to potom napadlo... Pretoze potom som dokupovala nove ryby na akva burze a z tych je touto "chorobou" napadnute len jedno danio, ostatne ryby su v pohode.
Kazdopadne naistejsie by bolo zaniest jednu rybu na tu vet. univerziutu, len teraz su tie dovolenky a sviatky, tak akonahle bude cas, tak sa skusim este s nimi skontaktovat...
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod IringPalo » 15 Dec 2014 21:46 pm

Ahoj Astrid. Ked som prebehol diskusiou a cital som vsetky tie nazvy liekov. Naozaj ta az tak trapia tie rybky ze chces tolko investovat do liekov a znicit si floru celeho akvaria? Kolko tam mas ryb, nieco vzacne?
Mozno to bude zniet smiesne ale skus dlhodobejsie solit vodu. Pises ze akva je 250l? 50l vymena sa mi zda malo. Tyzdnovy zabeh sa mi zda tiez malo, ale s tym sa uz neda nic robit.
Druhu vec co ti poradim je vyrobit si vlastny liek - povar listy a jelsove sisky - pozor na PH. Skus tiez dlhodobejsie. Niekedy su najjednoduchsie riesenia najlepsie.
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod Astrid » 15 Dec 2014 23:11 pm

Ahoj Palo, dakujem za rady. Nerada aplikujem akekolvek pripravky. U tych znackovych sa aspon utesujem tym, ze tam je to snad aspon odskusane... Preto som siahla po nich, ked som videla, ze sa to rozsiruje. Ryby to nie su ziadne vzacne, ale ked uz ich clovek vzal pod svoje ochranne kridla, tak citi zodpovednost sa o ne postarat... Dufala som, ze sa to vyriesi jednou aplikaciou Bactopuru alebo niecoho podobneho, ale bohuzial sa nestalo, tak teraz vaham, ako dalej...
Tie listy a sisky - nenahradila by to aj raselina?
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod Raviolka » 16 Dec 2014 10:30 am

Ahoj Astrid :D!
Tuhle debatu jsem našla až teď a hned mě podle fotek napadlo, že by to chtělo veterináře a nestřílet naslepo. Mezitím jsi k tomu taky došla. Myslím, že je to rozumné, hlavně pokud už takový arzenál nezabral.
V mezičase, než se tam dostaneš (radši bych volala a nemailovala), doplním můj názor k tomu, co psal Palo - solit dlouhodobě akvárium určitě ne, pro tetřičky už vůbec. Ty olšové šišky jsou dobrý nápad, ale já je teda nevařím, jen nechám vylouhovat. Listí má mizivé účinky, pokud to není mandlovník, ten se dá sehnat na burzách apod., asi i v lepší akvaristice. Případně bio-lif, to je taky z mandlovníku a mohlo by to být lépe k sehnání. Rašelina je taky slabá, olšové šišky a mandlovník jsou v tomhle nejlepší.
Pozor ale, abys tam neměla ryby, kterým větší koncentrace huminových látek nedělá dobře. Jihoamerické tetry, cichlidky a jiné ryby z černých vod jsou ok a prospěje jim to.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod Astrid » 16 Dec 2014 13:17 pm

Jeej ahoj Raviolka!
Jelsove sisky a listy mandlovnika som myslim uz kedysi kupovala pre krevetky, len tak som to hodila do akvaria - neviem, ci existuje nejaky vhodnejsi sposob... Kazdopadne ublizit to urcite nemoze, takze to zrejme vyskusam, ak ich zozeniem.
Ryby mam prevazne tetry: fantom cerveny, tetry ziarive, tetry priesvitne, dania dlouhovouse, razbory hengeli, panciernicky corydoras pygmaeus a trilineatus, otikov a SAE. Snad vsetky okrem SAE su z Juznej Ameriky, ak sa nemylim...

Tomu veterinarovi som pisala mail, lebo tak sa dali aj rovno prilozit fotky. Okrem toho tu niekto pisal, ze mu aj odpisali. A z minulych skusenosti s tou veterinarnou univerzitou som vedela, ze dovolat sa tam a tomu spravnemu cloveku byva niekedy problem... Takze preto... Ale zrejme skusim ten telefon ked sa vratim z lyzovacky.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod IringPalo » 16 Dec 2014 15:17 pm

Ahoj Astrid. Urob si svoj názor, nechcem aby to vyzeralo ako súperenie, ja keď som mal problém s krevetkami a nič nezaberalo, obrátil som sa na fórum a dostal som veľké množstvo odporúčaní a odpovedí, časti aj protichodných, aj keď to každý robil v najlepšej vôli pomôcť, niekedy to bolo len na škodu.
Čo sa týka solenia, určite nie je účel robiť zo sladkovodného akvária morské a dlhodobejšie znamená neurobiť to raz. Soľou podľa mňa nič nepokazíš, ak sa to nepreženie. Máš 250 l akvárium, tak sama uváž, koľko musíš na taký objem dať lístia a šišiek a ako rýchlo sa to vyluhuje. Raviolku si vážim, ale myslím si napriek tomu, že varom dosiahneš silný výluh, ktorého množstvo a koncentráciu si dokážeš sama regulovať, ale čo je najdôležitejšie, máš to hneď, kdežto keď to vyluhuješ, pôsobenie je dlhodobejšie - skôr by som povedal preventívne. Od skúseného akvaristu mám odporúčanie aj na vývar z púpavy a kôry brezy, nemám to odskúšané. čo sa týka listov mandľovníka, mám tieto od Rataja, sú dobre dostupné a za slušnú cenu vzhľadom na množstvo.
Link: http://www.akvaprodukt.sk/akva/index.ph ... ts_id=1723

Z toho listami, šiškami ani soľou chorobu možno priamo nevyliečiš, ale rybky majú svoju imunitu, ktorú tým podporíš, prípadne ak už nič iné, tak môže to pôsobiť ako prevencia pre zdravé ryby.

Raviolka -> s listami to máš vyskúšané alebo to máš z nejakého dôveryhodného zdroja?
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod kvietik » 16 Dec 2014 18:28 pm

ja len poradim, ze ak budes davat vacsie mnozstvo jelsovych sistic, tak si vsimaj tie SAE lebo im to velmi nevyhovuje a jak ked som ich mal a pridaval silny vyluh, tak par minut plavali po akva ako zbesile a nevedeli, co so sebou...potom si nastastie zvykli 8) ,
ja som posledne varil pri problemoch ked som nevedel identifikovat chorobu toto:jelsove sistice, dubovu koru a orechove supky no a zda sa, ze to pomohlo, samozrejmost zvysenie teploty
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.