moje prve 45l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

moje prve 45l

Odoslaťod Zavael » 15 Dec 2014 22:21 pm

Ahojte tak som si zalozil akvarko
rozmer: 50x30x30cm
objem: 45l
zasobna vrstva dna: 2-3cm, stare dno rataj + hlina + univerzalny substrat (asi pomer 3:1:1)
vrchna vrstva dna: strk, 2-8cm
filtracia: Hagen AquaClear 30 zavesny externy
osvetlenie: zatial ziadne, neskor rozmyslam nad 2x nieco taketo http://akvaland.sk/990-osvetlenie-decolight-11w.html
rastliny: ziadne
ryby: ziadne
styl: prirodne / iwagumi

vodu som este nenalial, dlho som zvazoval rozlozenie kamenov, ako sa vam to vidi?
Prílohy
PC140437_small.JPG
PC140436_small.JPG
Zavael
 
Príspevky: 3
Založený: 05 Dec 2014 18:21 pm
Bydlisko: Žilina

Reklama

Re: moje prve 45l

Odoslaťod maros12345 » 15 Dec 2014 23:40 pm

Dačo ti napíšem,ale som malý pán,aby som ti radil...Rozloženie nevyzerá zle,veď námetov je vela,stačí si popozerat čo si asi robil...Ale keď prídu rastliny,sa ti ich asi dosť veľa stratí A nebudú vynikat.. Od predného skla si mal dať tu spodnú vrstvu dalej,aby ju nebolo vidno.Máš to vpredu prekryte malou vrstvou a velmi malou..A neviem načo si tam dával aj hlinu či čo,také pokusy nechaj na skúsenejších sú tu taký,ale tiež sa mi zdá,že hlinu nedávajú..Svetlo slabé
maros12345
 
Príspevky: 438
Založený: 11 Jún 2014 10:00 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: moje prve 45l

Odoslaťod vLato » 16 Dec 2014 13:05 pm

Zatial sa mi to nevidi nijako :) skaly, strk, hlina to je tak vsetko, skús skôr napísať, čo od toho očakávaš, aké rastliny plánuješ, či plánuješ dávať aj CO2, od toho sa odvíja práve to svetlo a skladba rastlín, viacej to rozpíš, potom ti možno niečo poradíme, ale je tu toho na fóre už dosť, stačí pohľadať :) čo to je za štrk inak ? Dopredu by som určite pridal tak 4cm štrku, lebo keď sa ti dostane tá hlina do vody, tak nebudeš moc šťastný z toho
vLato
 
Príspevky: 484
Založený: 14 Okt 2012 21:34 pm
Bydlisko: Jablonové, okres Malacky

Re: moje prve 45l

Odoslaťod IringPalo » 16 Dec 2014 17:14 pm

Neviem ci je to tvoje prve 45l akvarko alebo uplne prve akvarko, ale ako prve akvarko na testovanie, experimentovanie a naberanie skusenosti z krasneho obby akym je akvaristika to je fajn.
Na moj vkus sis tam dal dost velke zrna piesku. Ak to planujes prerabat tak byt tebou by som namiesal dva druhy strku a piesku, velmi pekne to ukaze, mam to odskusane. Ja som daval sportcarp frakciu 1,3 a č. 2. Tym sa ti dno stmavi, takto to mas dost svetle. keby mas uplne tmave kamene a chces aby to kontrastovalo tak OK, ale takto to na moj vkus dost svieti.
Co sa tyka osvetlenia, isiel by som do LED. Skus http://www.alza.sk/whitenergy-10w-bile-d2223522.htm, kabel v domacich potrebach za 2€ a mas usetrenych 6€ na jednom svetle alebo potom kup 20w http://www.alza.sk/solight-venkovni-ref ... lternativy a mas 10€ usetrene plus na energii. Zalezi od rastlin. Na zaciatok byt tebou sa nepustam moc do rastlin hufne, skor postupne. Rastliny = problemy, ak to nevies. Odporucam ti ist do rastlin ktore netreba sadit = anubiasy rozne druhy, microsorium, machy, machove gule, bolbitis atd.
Co sa tyka layoutu, mozes pridat viac detailov ako su mensie kamienky roztrusene pomedzi vacsie, drievka, listy, velmi pekne to ukaze, zalezi ci to chces mat nejaky vypiplane rastlinne alebo pojdes viac do prirodnejsej nadrze.
Kym nemas nadrz spustenu tak si dobre premysli ci chces mat doma kusok prirody aka naozaj je alebo nieco pekne vyzerajuce, co ma od reality trocha dalej. Kazdy akvarista si musi najst tu svoju cestu. Drzim ti palce.
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: moje prve 45l

Odoslaťod IringPalo » 16 Dec 2014 17:16 pm

Este jedna vec, aky druh kamena to mas? Skusal si octovu skusku? maju na sebe nejake biele oblasti, aby si nedoplatil neskor na vapenec. daj si na to pozor.
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: moje prve 45l

Odoslaťod Hryzo » 16 Dec 2014 18:26 pm

bydlisko mas vyplnene ze zilina ... ak by si siel do tych led reflektorov, chod do verex-elto http://www.verexzilina.sk/www/pages_tem ... dpobsub=10 ... take reflektory tam dokazes kupit o par eur lacnejsie :)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: moje prve 45l

Odoslaťod IringPalo » 16 Dec 2014 20:47 pm

Suhlasim s Hryzom, urcite to yoynies lacnejsie. Co si pri svietidle do akva pozeraj a porovnavaj je cena, wataz, teplota farby, hladaj tak 6000-6500 kelvinov, Led svietidla to maju rozne, na to si daj pozor. Potom svietivost, to znamena kolko vyda lampa svetla, 10W led reflektory co som videl maju tak 900-1000 lumen. Vzhoda LEd je este aj v teplote, nebude ti ohrievat vodu a mozes to mat polozene na krycom skle a tiez ze svetlo je tzv. tvrde.
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: moje prve 45l

Odoslaťod Hryzo » 16 Dec 2014 21:56 pm

doplnim informaciu (tieto informacie som uz pisal v teme led osvetlenie led-osvetlenie-t9837-1080.html ... najdes tam aj rozne dalsie) ... vyrobcovia uvadzaju sice 800-900Lm ale je to totalna blbost pretoze najviac ti to da 750Lm aj to budes rad (ak nekupujes drahe znackove reflektory) ... klasika byva 600-650Lm realne na 10w reflektore (tieto informacie mam od dodavatela svetelnej techniky ktory robil testy na led reflektoroch znackovymi pristrojmi)

tak ci tak ked ratas s takymto svetlenym tokom tak sa s tym da pekne svietit a usetrit energie :) ... v spominanej teme mas aj odkaz na clanok ohladom umiestnovania reflektorov nad akva a podobne ...

ako pisal iringpalo - pri vybere pozeraj na teplotu svetla v cislach ... u nas jeden vyrobca predava pri nazve studena biela 4000K a druhy 6500K takze tak ... kazdy vyrobca si to oznacuje po svojom ... neexistuje oficialna a dodrziavana tabulka oznacovania
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: moje prve 45l

Odoslaťod IringPalo » 16 Dec 2014 23:55 pm

Hryzo a takto to je myslis ze iba pri led svetle? Podla mna kazdy klame, aj ked si kupis nejaku superspecialnu trubicu pre rastliny, tam je duplovane klamstvo ze je to specialne svetlo a ta svietivost asi tiez nie je ako na papieri. Nemam to odmerane, len si myslim ze preco by led svetla boli taketo a ine svetla by mali udaj pravdivy. v tom pripade by platilo ze to je vlastne jedno, ked mas doma svetlo s nejakym parametrom a si s nim spokjny a pritom celu dobu netusis ze to svieti o nieco menej tak je to jedno. keby kazdy vyrobok bol takyto a kupovalo by sa to podla papieroveho parametra tak je vysledok rovnaky.
V led reflektoroch je dolezity driver, da sa vymenit za silnejsi, ak sa tomu niekto rozumie a stoji mu to aj za stratu zaruky. Na co tu ale akvaristu pletieme zakulisnymi vychytavkami. Ja som sa nechal nachytat na rozne komercne vyrobky a neviem co a 30 l nadrz ma stala viac ako teraz 130l ked uz som vedel ako na to - led svetlo, diy filter atd.
Zavael ked sa takto poradis tak usetris vela penazi, drzim ti palce.
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: moje prve 45l

Odoslaťod Hryzo » 17 Dec 2014 06:36 am

ja sam planujem ist do led reflektorov (aspon zatial), len som pisal lumeny aby si clovek realne vedel predstavit co je to za svetlo a aby ratal s pravdivymi udajmi (hlavne ak chce dosiahnut nejaku tu intenzitu). nebduem tu rozpisovat za akych podmienok vyrobcovia meraju svetelny tok to sa da lahko zistit na obale vyrobku :) tak ci tak som len informoval.
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: moje prve 45l

Odoslaťod Zavael » 17 Dec 2014 13:43 pm

vdaka za podnety, verex som nepoznal - pojdem sa tam pozriet urcite.
Kamene som nazbieral, octovu skusku som robil, jeden sumel ale to bol od betonu ci coho, ten som nedaval, tieto nesumeli.
Tie skaly ked boli mokre stmavli trochu, tak dufam ze sa to vybalancuje so svetlym strkom.

Rastliny som pozeral na stranke rataj a rozmyslam nad anubiasmi (congensis alebo lanceolata alebo aky bude) a Ceratopteris siliquosa (ak zozeniem) alebo nieco podbne do pozadia a zvysok by som chcel cele pokryt nejakymi nizsimi - zatial nieco ako Echinodorus latifolius - ale je narocna na svetlo

drevo a dalsie doplnky uz nechcem pridavat, skor to chcem mat take otvorene, nieco ako http://www.tfhmagazine.com/assets/013/26674_400wh.jpg

vysku strku uz nechcem moc dvihat, dost to ubera z priestoru, som spravil chybu na zaciatku, spodna vrstva nemusela byt taka vysoka vpredu, asi to skusim kus prehrabat este kym nie je voda a znizit spodnu vrstvu

ano je to moje prve akva :) skor je o tom ci ma to bude bavit :) ak hej, pojdem do vacsich akva s inymi investiciami
vdaka zatial za rady, co2 a problematiku svetla si este nastudujem, dalsi update dam hadam uz s rastlinami
Zavael
 
Príspevky: 3
Založený: 05 Dec 2014 18:21 pm
Bydlisko: Žilina

Re: moje prve 45l

Odoslaťod IringPalo » 17 Dec 2014 14:10 pm

Zavael, gro vsetkeho je rozhodnut sa akym smerom pojdes. Bud pojdes do rastlinneho akvaria, sudim podla toho obrazka co si poslal. Tam sa potom cesta deli na lowtech a hightech. Toto je uplne zasadne vediet, lebo od toho bude vsetko ostatne zalezat. Hnojenie, svetlo, co2, vzber rastlin, udrzba, financna narocnost. Ma to dalekosiahle ,,dosledky,,. Druha moznost ze pojdes do biotopu, co uz asi teraz nie, len aby si mal taky prehlad. Poradim ti rastliny kupit az ked budes mat nastudovanu problematiku zivin, svetla, hnojenia, co2 atd. Lebo zrazu zistis, ze mas doma rastliny, vsetko sa ti do mesiaca rozpadne, jednak minises kopa penazi uplne zbytocne, rozhadzes si akvarium a co je najhorsie hrozi ze ta to prosto nebude bavit. Hovorim ti teraz z vlastnej skusenosti. Je to vela citania, vela studia, hladania informacii, ale stoji to za to a bez toho to jednoducho nepojde. Clovek je niecim fascinovany, nadchnuty, vidi obrazok a povie si taketo akvarko chcem mat doma. Za tou peknou fotkou ale stoji clovek s bohatymi skusenostami a rokmi praxe. Tiez som prechadzal takymito fazami nadsenia a sklamania, tak sa nemas kam ponahlat, lahko sa rastliny dosadzaju a uz horsie vyberaju von - napriklad ked som sa snazil vytrhnut hygrophilu aj s korenom, ked sa mi dvihlo dno na polovici akvaria a ked som to vytiahol tak to ma nasledky uz navzdy - pomiesany substrat, diery v nom atd. Drz sa a radsej sa vzdy opytaj ako by si sa uponahlal.
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 13 hostí.