Plieseň živorodiek



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Plieseň živorodiek

Odoslaťod Gabri Ponte » 25 Feb 2005 12:53 pm

Ahojte :( :dead: . Potrebujem poradiť nejaký účinný liek proti pliesni. Rybky ako mečúne,molly,platy (niektoré z nich) majú začinajúcu plieseň bielej farby. Majú jedno až dve menšie ložiska na trupe, krupička to určite nie je.
Obrázok používateľa
Gabri Ponte
 
Príspevky: 18
Založený: 16 Dec 2004 16:57 pm
Bydlisko: BA, Dubravka

Reklama

Re: Plieseň živorodiek

Odoslaťod balky » 25 Feb 2005 14:29 pm

Gabri Ponte napísal:Ahojte :( :dead: . Potrebujem poradiť nejaký účinný liek proti pliesni. Rybky ako mečúne,molly,platy (niektoré z nich) majú začinajúcu plieseň bielej farby. Majú jedno až dve menšie ložiska na trupe, krupička to určite nie je.

Ja kombinujem Preventin (na ten je uz asi neskoro), Multimedical, ale su aj drahsie lieky. Asi lepsie ti poradia v specializovanych obchodoch. Nezabudni zvysit teplotu vody, vzduchovanie a vymenu vody...
balky
 
Príspevky: 21
Založený: 13 Apr 2004 15:17 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Plieseň živorodiek

Odoslaťod gabriela » 25 Feb 2005 14:35 pm

Pri plesnovych a bakterialnych ochoreniach nieje velmi vhodne zvysovat teplotu. Skor je vhodnejsie vodu trochu prisolit na vytvorenie ochranneho slizu ryby.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Plieseň živorodiek

Odoslaťod skala » 25 Feb 2005 15:46 pm

balky, neda mi nerypnut si. ktore su to tie specializovane obchody? ja take nepoznam. niekde by poradit vedeli, ale obavam sa, ze viac ako ste doteraz poradili asi ani moc nie. iste, niektory v akvaristike by vedeli. ale akvaristiku by som za specializovany obchod nepovazoval. uroven vacsiny je nizsia ako obsluha v nejakom velkom obchodonom dome.

no a dufam, ze by neporadili Preventin, ako si poradil ty. To je uplna mizeria.

to akva.sk je specializovanejsie, a ludia uz ani nehovorim.

ku chorobe - v prvom rade ich oddel, ak spravne tusim, tak je to pomerne tazko liecitelne. Je to syto snehobiele?
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Plieseň živorodiek

Odoslaťod Gabri Ponte » 25 Feb 2005 17:13 pm

Skala, tusis dobre je to snehobiele, rybky uz mam oddelene :( . Mam z toho zly pocit. Tiez si myslim, ze najspecializovanejsi "obchod" je akva.sk

-vdaka za rady
Obrázok používateľa
Gabri Ponte
 
Príspevky: 18
Založený: 16 Dec 2004 16:57 pm
Bydlisko: BA, Dubravka

Re: Plieseň živorodiek

Odoslaťod sano » 25 Feb 2005 17:28 pm

Ahoj Gabri Ponte, v prvom rade plieseň len zriedkakedy dostene viac rýb nasraz. najčastejšie sa objavuje po mechanickom poškodení pokožky. Samozrejme príčin môže byť aj viac. Aler mal by si sa ich pokúsiť odhaliť, aby sa ti situácia nezopakovala. Môže ísť aj o prerybnené akvárko, alebo nevhodným kŕmením oslabené rybky. najlacnejším a najrazantnejším riešením, ktoré sa mi osvedčilo, bolo vybrať rybku z vody, a potrieť choré miesto vatovým chumáčom namočeným do ružového roztoku hypermangánu. Ak nie si si istý či si objavil príčinu choroby, môžeš hypermangánom ofarbiť aj vodu v akváriu. Stačí slabo naružovo. Takto zlikviduješ zárodky pliesne. Hypermangánu sa neboj, používa sa aj v humánnej medicíne na dezinfekciu a proti pliesňam. Je to v podstate aj slabé draselné hnojivo. Takže urobíš dobre aj svojim rastlinám, ktoré ho za niekoľko dní vychytajú do listov.
Ak máš možnosť, tak choré rybky izoluj, je to univerzálna rada pri všetkých ochoreniach. nech sa ti rybky čo najskôr vyliečia.
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Plieseň živorodiek

Odoslaťod skala » 25 Feb 2005 17:32 pm

Asi ide o bakterie Columnaris. Pouzi nieco proti bakteriam, napr. Sera Bactopur.

Pozor, rastlinam skodi.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Plieseň živorodiek

Odoslaťod Phantom » 25 Feb 2005 21:56 pm

Splesnou mam teraz problem aj ja(jedna sa o pterophyllum scalare jeden mal pravdepodobne na hlave ranku no a hned to vyuzila plesen).Hned som ho oddelil a nasadil sera bactopur ale ak mam pravdu povedat zatial sa nic nestalo(uz asi 9 dni liecim) viac by som asi doporucil sera mycopur
Mycopur.
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Plieseň živorodiek

Odoslaťod joko » 26 Feb 2005 15:20 pm

To je zaujimave, mne sa plesen vobec nechytila, a to som mal poranenu rybky asi 4 mesiace. Bola ti Mrenka machova, pri krmeni ostrou pinzetou (uz ju nepouzivam) som jej narusil plutvu pri ziabroch a nie a nie sa jej to zahojit, no trochu pomali s ato hojilo, ale absolutne nic som do vody nedaval, an sol, a nechal som ju medzi ostatnou osadkou.
Nie vzdy sa plesen musi vyvinut, aj ked su predpoklady! Je to zaujimave. (aspon pre mna)
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Plieseň živorodiek

Odoslaťod skala » 28 Feb 2005 15:46 pm

phantom, tuhla je chyba. Columnaris su bakterie. Bakterie nie su plesen, bakterie nie su huby. Plesen su huby. Preto na plesen je fajn mycopur. Predpona myco znamena, ze ide o huby.

Ak spravne predpokladam, tak Gabiho "plesen" je sposobena Columnarisom, co nie je plesen.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Plieseň živorodiek

Odoslaťod Phantom » 28 Feb 2005 19:21 pm

Takze po dlhsom studiu som zistil ze plesen nemam ale mam Glossatella alebo velmi podobneho zivocicha Heteropolaria colisarum a toto nie je plesen jedna sa o jednobunkove organizmy a doporucuje sa liecba s costapurom...
Skala vdaka za objasnenie :)
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Plieseň živorodiek

Odoslaťod balky » 01 Mar 2005 14:27 pm

skala napísal:balky, neda mi nerypnut si. ktore su to tie specializovane obchody? ja take nepoznam. niekde by poradit vedeli, ale obavam sa, ze viac ako ste doteraz poradili asi ani moc nie. iste, niektory v akvaristike by vedeli. ale akvaristiku by som za specializovany obchod nepovazoval. uroven vacsiny je nizsia ako obsluha v nejakom velkom obchodonom dome.

no a dufam, ze by neporadili Preventin, ako si poradil ty. To je uplna mizeria.

to akva.sk je specializovanejsie, a ludia uz ani nehovorim.

ku chorobe - v prvom rade ich oddel, ak spravne tusim, tak je to pomerne tazko liecitelne. Je to syto snehobiele?



Nemal som na mysli tie predajne, kde su okrem zivocichov vystaveni aj predavaci. Nic nevedia, predavaju len to, co maju v regaloch. Mal som na mysli tie predajne, kde sa mozes nieco opytat, a odpovedia ti. Dokonca ked som mal problem, pochodil som viac akvaristik a kazdemu predajcovi som predlozil svoj problem. bol som zvedavy na ich odpovede, ci sa lisia. V prvom rade som mal na mysli tie specializovane predajne, kde je majitel , predavac aj akvaristom.
balky
 
Príspevky: 21
Založený: 13 Apr 2004 15:17 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Plieseň živorodiek

Odoslaťod balky » 01 Mar 2005 14:34 pm

Vo vacsine knih sa to pisalo, ze je potrebne zvysit teplotu vody a silne vzduchovat. Prave mam v izolacii jednu platu, na boku ma akysi vred, taku hrcku. Takze mozem znova skusat, experimentovat.
Inac, co som spominal, ze mi denne kapalo aj niekolko ryb, tak uz je to prec. V celom akvarku som zvysil teplotu, riadne vzduchoval, do vody hodil tablektu Sera bactopur. Tie, co uz boli chytene, som izoloval. Kombinoval S bactopur s multimedicalom. Nieco sa po case vratilo spat do akvarka, nieco podochlo.
balky
 
Príspevky: 21
Založený: 13 Apr 2004 15:17 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Plieseň živorodiek

Odoslaťod Gabri Ponte » 01 Mar 2005 15:06 pm

Ahojte, akva som osolil dokonca mam pocit,že plieseň začína ustupovať, nechcem sa predčasne radovať zatiaľ som nepoužil žiaden zo spominaných liečiv. Po pridaní soli to akoby začalo pôsobiť na rybky afrodizijakálne (1 kav. lyž na 10l)
Obrázok používateľa
Gabri Ponte
 
Príspevky: 18
Založený: 16 Dec 2004 16:57 pm
Bydlisko: BA, Dubravka

Re: Plieseň živorodiek

Odoslaťod Maco » 09 Mar 2005 00:47 am

ja som mal daco podobne na mollach asmec bol od toho uplne uz ani neplaval len si sadol na dno bokom sa oprel o skalu. pridal som teplotu, osolil a dal antiichtin. zabilo to rastliny ale ryby sa po troch dnoch uz veselo parili :)
Obrázok používateľa
Maco
 
Príspevky: 83
Obrázky: 2
Založený: 25 Jan 2005 04:45 am
Bydlisko: Martin

Re: Plieseň živorodiek

Odoslaťod Peter01 » 09 Mar 2005 01:40 am

Liecil som multimedikalom a za 2 tyzdne mala ZIVORODKA VELKOPLUTVA plesen znovu. Takze nemam stym dobre skusenosti.
Obrázok používateľa
Peter01
 
Príspevky: 5
Obrázky: 10
Založený: 29 Jan 2005 14:09 pm
Bydlisko: Špa?ince 454/12 okr. Trnava

Re: Plieseň živorodiek

Odoslaťod Gabri Ponte » 09 Mar 2005 17:17 pm

Z tych 6-tich ryb, ktore mali pliesen jedna zdochla a ostatne su v pohode akurat mecun ktory mal to naj. lozisko pliesne na boku, tak tam ma vyzratu priehlbinu asi to spravila ta sol.
Obrázok používateľa
Gabri Ponte
 
Príspevky: 18
Založený: 16 Dec 2004 16:57 pm
Bydlisko: BA, Dubravka


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.