Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod IringPalo » 16 Dec 2014 20:37 pm

Astrid a napadlo mi este cim krmis? Ono nakoniec mozno lieky by pomohol nejaky z tych vsetkych, ale ak ryby stale dostavaju novy zdroj nakazy, mozno toto nie je tiez na zahodenie vyskusat. Tiez to nic nestoji :)
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Reklama

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod Raviolka » 17 Dec 2014 19:30 pm

IringPalo napísal:Raviolku si vážim, ale myslím si napriek tomu, že varom dosiahneš silný výluh, ktorého množstvo a koncentráciu si dokážeš sama regulovať, ale čo je najdôležitejšie, máš to hneď, kdežto keď to vyluhuješ, pôsobenie je dlhodobejšie - skôr by som povedal preventívne.
Napsala jsem "já je teda nevařím". Bez jakéhokoliv hodnotícího dodatku, že by to tak snad bylo lepší - bylo to jen pouhé konstatování faktu. Návodů na přípravu výluhu resp. spíš vývaru lze vygooglit dost - chtěla jsem právě proto dodat, že vařit šišky není nutné.
(Poznámka pod čarou, dál to myslím není nutné rozebírat - pokud se dá šištic hodně, tak výluh je z toho i bez varu opravdu silný a pozor, rybám to může vadit. Není účelem připravovat co nejsilnější dryák, ten se pak musí velice opatrně dávkovat.)
IringPalo napísal:Raviolka -> s listami to máš vyskúšané alebo to máš z nejakého dôveryhodného zdroja?
Obojí - považuju to za vědomost běžně známou a tentokráte ani ne zavádějicí, jak se často stává :-). Listí používám v mnoha akváriích dlouhé roky, taky mandlovník, bio-lif a olšové šišky. Listí (každé listí je jiné, to je taky potřeba dodat - tak tedy "běžné" listí s výjimkou mandlovníku) je opravdu ve srovnání s ostatními zmiňovanými "přísadami" velice slabé.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod IringPalo » 17 Dec 2014 20:46 pm

Raviolka: mohla by si mi prosím nejaký link poslať? Ako sa pozná, že listy majú slabý a iné silný účinok. Poviem ti úprimne, že po roku som nadobudol dojem, že je popísaných viac neprávd ako pravdy a akvaristi veľa čítajú a majú málo vyskúšané, tým nemierim na teba, a odvolávjú sa stále na niekoho. Vzhľadom na tvoj odbor ti určite nie je cudzí experiment. Zatiaľ čo si všímam u seba, niektoré otázky neviem zodpovedať a niektoré javy sa dejú inak ako by som čakal podľa toho čo sa popísalo na internete. Zvažujem do budúcna nejaké jednoduché experimenty. Ak si nejaké skúšala, rád by som o nich niečo vedel.
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod newsted » 18 Dec 2014 01:04 am

listy-mandlovnika-t7045.html?hilit=catappa

Citaj hlavne prispevok uzivatela Azet
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod denis » 18 Dec 2014 12:25 pm

Astrid ahoj, prepac mi teraz, ze odchadzam od temy...

zaujal ma prispevok Raviolky, ze listy mandlovnika morskeho maju vacsi ucinok ako listy domacich stromov dubu a buku, a hlavne to ze je to pozorovatelne. Sam som skusal listy mandlovnika a jediny rozdiel bol v tom, ze sa zacal neskor rozkladat v krevetkariu. Krevetky sa mi nijak viacej ani menej nekapali, ani som nepozoroval vacsi zaujem o mnozenie. V krevetkariu mam stale popri listoch dubu a buku aj sisky jelse a uz len mach. Ako sa da teda odpozorovat "lepsi" ucinok mandlovnika? dakujem za odpoved.
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod barky » 18 Dec 2014 12:58 pm

Off topic: AHOJ Astrid :-D - mile vidiet "starych" akvakov opat raz na akve
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod IringPalo » 18 Dec 2014 13:54 pm

vidim ze Denisa tiez zaujima to co mna a to ucinok listov. Raviolka nacala velmi silnu temu pre krevetkarov myslim si, tesim sa na tie linky.
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm


Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod Raviolka » 18 Dec 2014 17:40 pm

denis napísal:zaujal ma prispevok Raviolky, ze listy mandlovnika morskeho maju vacsi ucinok ako listy domacich stromov dubu a buku, a hlavne to ze je to pozorovatelne. Sam som skusal listy mandlovnika a jediny rozdiel bol v tom, ze sa zacal neskor rozkladat v krevetkariu. Krevetky sa mi nijak viacej ani menej nekapali, ani som nepozoroval vacsi zaujem o mnozenie. V krevetkariu mam stale popri listoch dubu a buku aj sisky jelse a uz len mach. Ako sa da teda odpozorovat "lepsi" ucinok mandlovnika? dakujem za odpoved.

Asi by stálo za zamyšlení, jaký účinek si od těch listů slibuješ. Potom lze hodnotit, co je vlastně "lepší". (Např. - Proč by mělo listí vyvolávat chuť k rozmnožování?) Pro krevetky (ale i pro některé další živočichy) je například skvělé, že listy poskytují živnou plochu pro různé mikroorganismy. Na to je výborné třeba i listí buku a dubu a já ho hojně používám. Ten "lepší" účinek mají dub+buk oproti mandlovníku v tom, že s nimi nikoho neotrávím. "Horší" ho mají tehdy, pokud je chci použít jako léčivého prostředku.

Ale obecně. Listí může mít dejme tomu tyto základní funkce:
1. úkryt
2. potrava (např. pro šneky)
3. substrát pro mikroorganismy, které pak slouží za potravu
4. obsahuje/uvolňuje huminové látky (dělá vodu "černou" nejen opticky)
5. obsahuje/uvolňuje jiné biologicky aktivní látky (fenoly, flavonoidy)

Bod číslo 5 je to, co nás zajímá v tomto tématu - jinak listí je super samo o sobě i bez léčení. Nebudu dávat link, jsou jich na netu stovky. Zkuste hledat např. Terminalia catappa antibacterial ...atd., najdete spoustu studií. Dočtete se věci, které se o dubu nedočtete. Je to logické, ne každá rostlina má stejný potenciál. Kdo se trochu zajímá o léčivky, tak ví, že se obsah účinných látek mění v rostlině i během roku. Takže ani s tím mandlovníkem to není tak jednoduché (nehledě na to, že mandlovníků je spousta a spousta z nich má žádoucí účinky, jiné zase ne). Ale tak jo, jeden link za všechny (náhodně vybraný, jsou jich fakt stovky...): http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23885412
To pro demonstraci, že co je léčivé, umí většinou i zabíjet.

Mandlovník má účinky antimikrobiální (tj. také bakteriostatické nebo bakteriocidní), antioxidační, dokonce i antitumorové. Naše stromy samozřejmě např. nějaké ty flavonoidy také obsahují, ale je to proti mandlovníku mizivé. Pokud stále chcete linky, googlete sami :wink:, snad jsem vám aspoň pomohla v orientaci, co přesně hledat.
A jinak k té praxi – opravdu je poznat, že “obyčejné” listí je nesrovnatelně bezpečnější. Nezažila jsem, že by způsobilo komukoliv nějakou nepohodu. Což o mandlovníku (a bio-lif, pozor, ten je extra silný) neplatí a těch zkušeností akvaristů také najdete dost.

Docela mě překvapuje, že vás naopak překvapily mé příspěvky :-) Že některé rostliny jsou léčivé a jiné ne je hádám nezpochybnitelné, ale zřejmě jste si nespojili listí v akváriu s bylinkami. A přitom je to to samé :-)

P.S. O tomto by se dalo diskutovat ještě podrobněji, ale jako odpověď to myslím postačuje.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod denis » 18 Dec 2014 20:45 pm

Dakujem Raviolka :) Mne toto ako odpoved bohato staci, teraz viem ktorymi smermi sa v danych pripadoch uberat. Ked si mi to takto zrozumitelne vysvetlila, viem si pospajat suvislosti. Kdezto vacsina akvaristov ani len nevedia (po precitani tvojho prispevku uz vedia), preco davaju mandlovnik do akvaria.

PS: Raviolka nebudes sa hnevat ked si tuto tvoju odpoved prepoziciam na nase krevetkarske forum, ze? :)
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod IringPalo » 18 Dec 2014 21:14 pm

Raviolka ale téma nebola aký účinok má cappata ale aký je rozdieľ medzi dubovým listom a cappata, resp. povedala si ze bezne listy su velice slabe. Určite o účinku mandlovníku šudie sú, ale išlo mi skôr o nejakú porovnávaciu štúdiu, napríklad ktorej výsledkom by bolo, že dubový list je trikrát slabší čo do koncentrácie huminových látok alebo fenolov, flavonoidov. to by pre mňa bolo vedecké. Dalo by sa kludne diskutovať napríklad len o ploche listu. Asi nie je možné porovnať veľkosťou dubový a mandlovníkový list, preto logicky nemožno ani povedať že tri dubové listy sú slabšie ako tri mandlovníkové. Prosto som čakal od tej odpovede viac ako ,,je stovky linkov,,. Ja som chcel ten, z ktorého si sa to dozvedela ty, asi si tie stovky všetky neprečítala a ako to máš odskúšané.

Čakal som niečo ako: dala som si dve identické nádoby s identickou vodou na rovnaké miesto a do nádoby A som dala 50g dubového lístia, do nádoby B som dala rovnaké množstvo mandlovníkového lístia a zistila som že voda v nádobe A sa zafarbila a v B o trochu menej a že náhodná vzorka rybiek rovnakého druhu v nádobe A zdochla pričom v nádobe B nezdochla.... (A potom ako by sme tie koncentŕacie zmerali?...)

Takéto niečo je experiment a neverím na ,,odskúšané,, ak sa to nerobí takto. Lebo v akváriu sa tak menia podmienky a okolnosti, že sa nedajú dvakrát simulovať a nie je možné nejakú hypotézu overiť experimentálne.

Okrem toho, to čo sme radili Astrid nebolo o fenoloch ani flavonoidoch, ale skôr o huminových látkach. Možno mandľovník má viac f+f, ale ako je to s huminovými látkami, ktoré sú v krevetkárstve najdôležitejšie a vlastne o ktorých sa hovorí a pre čo sa dáva dubové lístie do akvária? Ak hovoríš o mandľovníku v súvislosti s otravou a silou, tak to nemá asi nič spoločné s huminovými látkami, lebo tými si ryby neotráviš. Môžme preto povedať, že mandľovník má viac fenolov ako dubové lístie a preto je nebezpečnejší pre otravu rybiek ako dubové lístie. Ale na základe tejto vlastnosti nevieme povedať, či má viac huminových látok a preto ani či je ,,silnejší alebo slabší,,. Možno je mandlovník silnejší vo všetkom, len by ma zaujimalo či to niekto dokázal experimentálne, nie iba či sa mu to zdalo. Takže Astrid môźme nakoniec poradiť, aby uvarila dubové listy a nebála sa, že si fenolmi otrávi ryby a je to vybavené.
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod newsted » 19 Dec 2014 00:56 am

Raviolka napísal:Mandlovník má účinky antimikrobiální (tj. také bakteriostatické nebo bakteriocidní), antioxidační, dokonce i antitumorové. Naše stromy samozřejmě např. nějaké ty flavonoidy také obsahují, ale je to proti mandlovníku mizivé. Pokud stále chcete linky, googlete sami :wink:, snad jsem vám aspoň pomohla v orientaci, co přesně hledat.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod Raviolka » 19 Dec 2014 13:11 pm

IringPalo napísal:Raviolka ale téma nebola aký účinok má cappata ale aký je rozdieľ medzi dubovým listom a cappata...
Okrem toho, to čo sme radili Astrid nebolo o fenoloch ani flavonoidoch, ale skôr o huminových látkach.

Aha, to je pro mě novinka. Ty o voze, já o koze. Já měla za to, že mluvíme o listí v souvislosti s léčbou :idea:
Další debata v tom případě nemá cenu.

Oprvdu poslední dodatek, kdyby ti to stále vrtalo v hlavě:
Ke všem tvým otázkám - děkuji newstedovi za nápovědu :wink:
Nic ti nebrání provádět experimenty nebo hledat argumenty proti tomu, co jsem psala. A nebo, pokud “by tě zajímalo…” - tak si to prostě najdi.
Pokud pořád nevíš, co hledat, tak ode mě už poslední nápověda. Čemu ty osobně říkáš huminové látky? Je to celý komplex látek, např. dub má jiný poměr HA x FA než jiné druhy stromů, ale totéž se dá říct o jednotlivých druzích dubu. Zjisti si, jak ty látky fungují, proč jsou užitečné, a jaký je jejich obsah v listí/opadu od jednotlivých druhů stromů, které u nás rostou. To jsou všechno věci, které nepotřebuješ vyhledat ode mě, že ne? Pokud neuvěříš, dokud tě nezasypu argumenty, tak tomu prostě nevěř.


@ Denis – v pohodě, prepožičiaj :-), ale tohle není příspěvek, který by měl hlavu a patu, jako kdybych např. psala článek. Je to velice zjednodušené a rozškatulkované účelově. Např. fenoly nejde jen tak odtrhnout od huminových látek. Každopádně si nemyslím, že bych napsala cokoliv nečekaného nebo objevného. Kdo pracuje s listím, tak tohle přece ví.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod IringPalo » 19 Dec 2014 16:36 pm

Raviolka ty si prosto carovna osoba. Pretancovala si ako baletka pomedzi vsetky priame otazky bez toho aby si na ne odpovedala a nakoniec sa dokazes tvarit, ze si ani o tom nevedela. Toto ale nie je prvy krat, sledujem ta uz dlhsie. Ja aj Denis sme ti dali priamu otazku a namiesto odpovede si tu spravila (ako vzdy) prednasku. Hovorit vela, o nicom a vlastne neodpovedat na otazku, to je vysada politikov, niektori to vedia bravurne. Od teba som cakal nieco viac. ,,Kdo pracuje s listím, tak tohle přece ví.,, ako mam tomuto rozumiet?
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod Hryzo » 19 Dec 2014 19:38 pm

nechcel som pridadavat viac k tomuto spamu ktory uz odisiel od povodnej temy ale predsa len ... raviolka je dlhorocna skusena akvaristka a tusim aj vystudovana prirodovedkyna? ... dala sem peknych par informacii prevdaze ale len taky maly zhrn pricom vsak neodpovedala (pravdaze) an vsetko ... pretoze to jednoducho len tak nejde ... trebalo by tomu venovat vela stran a casu pricom vsetko co chces vediet uz na internete je .. v mojom pripade bohuzial vacsinou v jazykoch ktorym nerozumiem takze ja som velmi rad aj za tie informacie ktore sem dala (aj ked dost ich je mimo mojich vedomosti takze si ich moc spojit neviem zatial)... a namiesto rypania sa tu mohla
1. bud zalozit konkretnu temu na listie kde by sa tieto veci mohli podrobnejsie a dokladnejsie predebatovavat
2. poprosit a dufat, ze by raviolka dala clanok o lístí do noveho cisla casopisu akvarium (do 27cky sa asi uz nezmesti ale mozno sa odhodla/ju spravit aj dalsie cislo a tam by sa to snad zmestilo)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod IringPalo » 19 Dec 2014 20:59 pm

Suhlasim s Hryzom, nema to dalej zmysel. Napad s clankom je velmi dobry!
Ja som cital vsetky linky co sem boli pridane o listoch ale bolo to inom ako sa hovorilo, ale aj tak dobre citanie.
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod Astrid » 19 Dec 2014 22:20 pm

Tak po precitani diskusie o listoch odpoviem aspon na poslednu otazku, co sa tykala mojich chorych fantomov:
IringPalo napísal:Astrid a napadlo mi este cim krmis? Ono nakoniec mozno lieky by pomohol nejaky z tych vsetkych, ale ak ryby stale dostavaju novy zdroj nakazy, mozno toto nie je tiez na zahodenie vyskusat. Tiez to nic nestoji :)

Krmim len suchym: vlocky a granule, obcas tablety. Znacky Sera, Tetra, Sak. Zivym ani mrazenym uz velmi dlho nekrmim, prave kvoli tym chrorobam (SAE mi pravidelne odchadzali na vodnatielku).
---
A barkyho tiez zdravim :-)
---
A na Raviolkin clanok sa tiez tesim :-)
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod martin_s » 20 Dec 2014 12:40 pm

Myslim ze Raviolka odpovedala viac ako dostatocne... Ak chces porovnat obsah latok vo vyluhoch (spominanych odvaroch alebo maceratoch) jednotlivych druhoch listov, tak by to chcelo napr. MS, GC alebo HPLC...

Pre predstavu co mam na mysli:
OWOLABI, M.S., LAWAL, O.A., OGUNWANDE, I.A. et al. 2013. Chemical composition of the leaf essential pil of Terminalia catappa L. growing in southwestern Nigeria. In American Journal of Essential Oils and Natural Products, 1, 1, pp. 51-54.
Chemical composition of the leaf essential pil of Terminalia catappa L. growing in southwestern Nigeria.pdf


OLOLADE, Z.S., OLATUNDE, O.Z., OYELESE, O.J. et al. 2014. Total Phenolic Content, Free Radical Inhibition, Antioxidant and Antibacterial Potentials of the Medicinal Organic Compounds in the Fruit of Terminalia catappa Linn. In Nature and Science, 12, 2, pp. 46-50.
Total Phenolic Content, Free Radical Inhibition, Antioxidant and Antibacterial Potentials of the Medicinal Organic Compounds in the Fruit of Terminalia catappa Linn.pdf
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod IringPalo » 20 Dec 2014 18:00 pm

dal by sa spraviť jednoduchý pokus s tými listami, možno sa na to dám. vďaka za linky Martin.
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod Astrid » 29 Jan 2015 17:46 pm

Dnes som navštívila Prof. Navrátila z oddelenia chorôb rýb na Veterinárnej univerzite v Brne. Ryby totiž stále majú rovnaké svetlé škvrny na tele, nerozširuje sa to ale nejak výrazne a uhynuli asi len dve ryby. Chcela som ale vedieť, čo to je, keďže sa zdá, že liečivá na to príliš nepomáhajú.

Prof. Navrátil urobil ster a pozrel to pod mikroskopom. A našiel nejaké organizmy, ale nebol schopný ich jednoznačne identifikovať. Pozerala sa na to aj docentka a aj niekoľko ďalších ľudí a istí si neboli - padli len dva tipy a to ploštenka a motolice. Ploštenky sa vraj ale neuchytávajú na rybách a motolice - metacirkálie vraj majú iné oči. Vraj to ale pošlú ešte na oddelenie zaoberajúce sa parazitmi a uvidíme. Inak boli veľmi milí a nechceli odo mňa peniaze.

Tak keby ste niekto náhodou toto zvieratko poznávali, tak dajte prosím vedieť.
Prílohy
nezname2.jpg
nezname1.jpg
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod Astrid » 30 Jan 2015 18:47 pm

Tak je to Transversotrema patialense, alebo "Schuppenwürmer" (šupinový červík). Viac info tu:
http://www.drta-archiv.de/wiki/pmwiki.p ... penwuermer

Účinkovať by na ne mal Praziquantel (používa sa proti parazitom aj u ľudí). Ten sa nachádza v Sera med Professional Tremazol - zajtra ho idem kúpiť a dúfam, že to konečne pomôže.

Inak teda vraj to žije najprv v slimákoch - vežovkách (tých mám bohužiaľ v akváriu neúrekom) a ako druhý hostiteľ je dospelá ryba. Bohvie, ako sa to ku mne dostalo...
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod kvietik » 30 Jan 2015 23:09 pm

dik za info :pivo: ...snad sa podari vyliecit ryby
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Zmena farby Ancistrusa

Odoslaťod Terracca » 22 Feb 2015 20:31 pm

Dobrý večer, chcela by som sa opýtať, či je možné aby Ancistrus zmenil farbu? Konkrétne oba cípy chvostovej plutvy mu obeleli. Najprv som si myslela, že to je bakteriálny rozpad plutiev, ale potom som na fóre čítala, že to môže byť aj prirodzené sfarbenie. On ich však mal predtým hnedé, no nezhoršuje sa mu to, tak neviem. Ďakujem za odpoveď. :)
Terracca
 
Príspevky: 5
Založený: 22 Feb 2015 19:54 pm

Re: Svetlé škvrny - prosím o pomoc s identifikáciou

Odoslaťod Hryzo » 22 Feb 2015 20:32 pm

foto :)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.