adoslik (60l)



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

adoslik (60l)

Odoslaťod adoslik » 22 Dec 2014 21:54 pm

Zdravim vsetkych. Pod stromcek som dostal 60l akvarko (moje prve). Planujem do neho supnut nejaky koren + par skal na mensi kopcek v rohu (rovne dno mi pripada fadne). Kedze som uplny zaciatocnik, zide sa mi kazda dobra rada. Par uzitocnych rad na zaciatok som si uz popozeral. Stale mam par otazko na ktore by ste mi mozno vedeli poradit:
1) Ako vytvorim v rohu akvarka kopcek? Vyska akv. je cca 35 cm. Do vysky cca 25 cm by som chcel aby siahal vrchol skaly, cize cca do vysky 15 cm by mal byt dany kopec (+ cca10 cm skala = 25cm). Mam v plane na kopcek sadit aj rastliny. Teraz neviem ci mam kopce vytvorit nasypanim substratu (pre rastliny) a prekryt strkom (napr. 10cm substrat + 5 cm strk), alebo cisto nasypat na kopu strk (napr. 2cm substr. + 13 cm strk). Planujem na kopec sadit aj rastliny a neviem ci by sa korene vobec dostali k substratu. Alebo budu bez problemov rast aj v strku? Z estetickeho hladiska si myslim, ze ten "substratovy" kopcek nebude vypadat velmi pekne... Nejake typy?
2) Co sa tyka korena... Ako zabranim zafarbeniu vody? Koren som kupil original do akvarka (zevraj tie by uz nemali farbit). Zatial ho mocim vo vode (uz som vymenil 3x vodu) a stale farbi. Niekde som videl, ze koren este vyvaria vo vode... skusim aj to.
3) Ako pridat CO2 do vody? Videl som dake tablety (cca na 1,5 mesiaca jedna). Velmi sa mi nechce kupovat flase s CO2 a podobne zariadenia.
4) Poradte nejake "kobercove" rastliny. Nieco ako "Glossostigma elatinoides" (gulate listy), alebo nieco podobne trave....
5) Ako sa vytvory nieco podobne ako mach na koteni? Videl som nieco (nejaku rastlinku) omotanu nitkou, ktora sa potom rozrastie a vypada ako mach... neviete co to mohlo byt?
adoslik
 
Príspevky: 17
Obrázky: 0
Založený: 20 Dec 2014 23:06 pm
Bydlisko: Straubing

Reklama

Re: adoslik (60l)

Odoslaťod martin_s » 22 Dec 2014 22:37 pm

1. Kopec mozes vytvorit navysenim strku, pripadne niekto to robil aj tak, ze na spodok v miestach kde chcel kopec dal strk umiestneny v silonke, cim zabranil aby sa casom vrstva strku vyrovnala (nepamätam si uz v ktorej teme to bolo opisane). Co sa tyka vyzivneho substratu, tam by som hrubu vrstvu nedaval...
2. - 5. Pouzi search.php - odpovede na tvoje otazky tu uz davno su niekolko krat popisane, nie je potrebne ich pisat znovu a tvorit z tejto temy zmes duplicit ( clanky/pravidla_diskusie.php bod 9.), lebo potom bude zamknuta...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: adoslik (60l)

Odoslaťod Hryzo » 22 Dec 2014 23:21 pm

len pre zaujimavost - ako robit kopceky mas v milionoch videi na youtube :) naprikald pozri toto od masjtra akvaristu (s pomocnikmi a neobmedzenymi zdrojmi ako on by sme boli majstri vsetci ja viem :)) https://www.youtube.com/watch?v=_-Ex5RjPG3k
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: adoslik (60l)

Odoslaťod vincent van gogh » 23 Dec 2014 13:42 pm

A nechodí Ježiško až zajtra? :)
Ale je to milé,ja som začínal presne tak isto pred tromi rokmi.Dostal som síce 54l, ale nemal som rovnako ani páru..... a po roku už som mal doma 162l.
Preto si dovolím poznámku z osobnej skúsenosti.Iked je to klišé a otrepaná fráza,ale najlepšie je čítať a čítať....

To drevo môže(nemusí) farbiť ešte relatívne dlho.Ja som ho vymáčal vyše mesiaca.Ten kopček sa dá spraviť presne tak ,ako píše moderátor.Ale v akvaristike sa fantázii medze nekladú.
V pojmológii "substrát" vs "štrk" a podobne,je stále nejasno.Osobne považujem za substrát všetko ,čo je na dne akvária.Rozdilel je len v špeciálnych (ani nemusia byť špeciálne) výživných,obohatených, substrátoch a dekoratívnych materiáloch položené na vrch.A tie spravidla nedržia tvar...
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: adoslik (60l)

Odoslaťod adoslik » 24 Dec 2014 23:12 pm

Heh, moja predstava bola zacat minimalne s 80l, ale po "dohode" s priatelkou som sa uspokojil so 60-kou :) Ten problem s korenom som vyriesil... cca 24h som ho mocil, sem-tam vykefoval (az to blbo znie), kym len tak lezal vo vode, tak farbil minimalne, ale kde som ho zacal suchat kefou, tak to bol iny cajik :) Potom som vyskusal mudru radu, vyvarit ho v slanej vode... skusil som a siel nakupovat darceky... po cca 2 hodinach ma trklo, ze som asi zabudol vypnut sporak... pokracovat nemusim. Som rad, ze sme nevyhoreli pred vianocami. V kuchyni bolo ciste mlieko (dym), korienok si pekne tlel... Sice v byte nemame krb, ale bytik nam vonia krasne ako keby sme kurili v kozube. Dodalo to vianocnej atmosfere tu pravu kozubovu aromu... Takze sa akvarko zaobide asi bez korienka, nech mi rybky neplavaju v caji...
Jasne, citat citam, hladam, pozeram...
Pekne vianoce prajem!
adoslik
 
Príspevky: 17
Obrázky: 0
Založený: 20 Dec 2014 23:06 pm
Bydlisko: Straubing

Re: adoslik (60l)

Odoslaťod MifkoKE » 24 Dec 2014 23:50 pm

Fuu, tak to už hej. Čiže máš ideálny návod, ako zabrániť koreňu, aby farbil vodu. Trochu netradičný spôsob, ale keď to pomohlo... :roll:
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: adoslik (60l)

Odoslaťod adoslik » 08 Jan 2015 19:07 pm

Takze kompletizujem info o mojom akvarku:
model: Tetra AquaArt 60l
svetlo: 13W
filter: EasyCrystal Box 300
CO2: Dennerle CO2 Pflanzen-Dünge-Set 60
Akvarko mam zalozene od 30.12.2014. Na dno som pouzil:
substrat: JBL AquaBasis plus
strk: 1-4 mm

Pri "starte" som pouzil chemiu:
TetraPlant initial Sticks (hnojivo)
TetraAqua Nitrate Minus (- NO2/3)
TetraAqua Bactozym (tabletka do filtra)
TetraAqua Safe (obyc. H2O na akva. H2O)
TetraAqua Easy Balance

Zatial mam v akvarku len rastliny:
Hemianthus callitrichoides 'Cuba'
Alternanthera reineckii 'Mini'
Alternanthera reineckii 'Red Ruby'
Lobelia cardinalis 'Mini'

Spolu s nimi som si "nasadil" aj slimacika Levatku riečnu (Physa fontinalis) 3 ks :) Inak som netusil aky agresivny je to slimak. Vzdy ked sa dva stretnu, tak zacne "fajt" :)

Planujem jednodruhove akvarium, ale etse som sa nerozhodol ktore rybky si vyberiem. Hladal som co najmensie rybky, najlepsie do 3cm. Rybky planujem max. 15 kusov. Moje top:
Kardinálka vietnamská (Tanichthys micagemmae)
Dánio perlové (Danio margaritatus)
Neonka modrá (Paracheirodon simulans)
Neonka červená (Paracheirodon axelrodi)
Razborka bornejská (Boraras brigittae)

K jednemu z tychto druhov by som chcel dat este (cca 3-4 kusy):
Prísavník jednopruhý (Otocinclus affinis)

Mam par zaciatocnickych dotazov:
1) Na zaciatku som mal problem s bielym zakalom, ktory na treti den sa "vyzrazal" na hladine (drobil sa). Odstranil som ho odcerpanim casti vody... problem zmizol.
2) Filter mam nechat bezat non-stop?
3) Co sa tyka svietenia, mam svietit 12h? Lebo som sa docital, ze pri zabehu staci 5h... Tym poadom by som mal cca 1 mesiac svietit len 6h/den???
4) Na rastlinach sa mi vytvoril hnedy povlak. Najskor to bolo len na 2-3 listoch, tak som si mylsle, ze to odumieraju listy a ze sa nejak nedari rastlinke. Neskor sa ten povlak zozuzlal ako ned sa snazite odstranit lep, alebo tuvacku zo skla... Na fore som sa docital, ze prave vela svetla (12h) pri zabehu sposobuje hnedy povlak (hnede riasy), ale aj pravy opak (malo svetla - hnedy povlak)...
5) Co sa tyka druhoveho zastupenia, vsetky rybky su hufovite, aj ten prisavnik,. Ako by som mal najlepsie skombinovat pocet: 15 + 4(5), alebo len 10 + 4(5) (prisavniky). Tak odhadom ratam, ze v akvariu mam 45-50l H2O.
6) Takmer nic som nenasiel o nejakom bielom "zavoji" ktory sa mi tvori na dne. Zazial sa ho zbavujem len tak, ze ho pomocou spajdle zvirim a vyberiem sietkou. Vypada to ako nejaky rosol... co s tym? Tvori sa to vzdy na rovnakych miestach.
Prílohy
P1014181.JPG
adoslik
 
Príspevky: 17
Obrázky: 0
Založený: 20 Dec 2014 23:06 pm
Bydlisko: Straubing

Re: adoslik (60l)

Odoslaťod martin_s » 08 Jan 2015 19:19 pm

Cervene neonky by som nedaval do takéhoto objemu...
O tom bielom "rosole" su tu temy, staci si ich najst... Rovnako aj o hnedom povlaku, ci ma filter bezat nonstop, osvetleni... Treba sa trocha aj posnazit...
Pre rastliny ktore tam mas 13W stacit nebude...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: adoslik (60l)

Odoslaťod adoslik » 04 Apr 2015 20:55 pm

PROSIM PORADTE.
Akvarium uz bezi stvrty mesiac. Jedine coho sa neviem zbavit su riasy. Na zaciatku som tam mal hnede riasy (malo svetla). Kvoli nedostatku svetla mi takmer vykapali rastliny. 13W ziarovku som doplnil 2x24W (DENNERLE Trocal T5 Special Plant 24W). Hnede riasy zmizli, ale objavili sa zelene (vela svetla), aj nejake tmave akoby stetinky na listoch (cca 1cm, su dost tvrde a tazko sa odstranuju z listov). Rastliny sa prebrali pekne bublinkuju. Skusal som kombinovat svetlo 13W s 2x24W, aby som nasiel optimalny pomer. Teraz svietim od 16:00 do 22:00 dvoma 24kami a od 22:00 do 00:00 13W. Neviem ci je to optimum. Rastlinam sa dari, ale aj riasam. Tusim ked som svietil 2h 13W - 4h 2x24W - 2h 13W, rastliny zacali hynut.
Zacinam byt zufaly.
Pouzival som CO2 set od DENNERLE cca dva mesiace. Posledny mesiac davam iba tekuty uhlik EASYCARBO od EASY-LIFE.
Hnojim s Pflanzen Elixier od DENNERLE.
V akvaristike mi poradili pripravok Phosvec-clear od SERA (mal by zbavovat vodu foforecnanov a viazat zbytky potravy a odumretych rastlin, pre lahsiu filtraciu.)
Dnes som kupil este Algovec do SERA.
Do filtra nove bio gulicky BB BioBalls od Tetra a Siporax do SERA.
O vsetkych tychto "zarucenych" prostriedkoch som sa docital, ze pomahaju proti riasam (asi vsetkym len mne nie).

Z ryb tam mam/som tam mal:
16 ks Kardinálka vietnamská (Tanichthys micagemmae), ostalo 10ks
8 ks Prísavník jednopruhý (Otocinclus affinis), ostalo 5ks (zevraj pozieraci rias???)
1ks Prísavník modrý fantóm (Hemiancistrus sp.) (kupil som ho kvoli riasam, zatial ma 4cm :) )

Plus tam mam levatku riecnu.

Co poviete sami pozieraci rias...
adoslik
 
Príspevky: 17
Obrázky: 0
Založený: 20 Dec 2014 23:06 pm
Bydlisko: Straubing

Re: adoslik (60l)

Odoslaťod adoslik » 04 Apr 2015 21:14 pm

toto je momentalny stav....
Prílohy
P4044833 – kópia.JPG
adoslik
 
Príspevky: 17
Obrázky: 0
Založený: 20 Dec 2014 23:06 pm
Bydlisko: Straubing

Re: adoslik (60l)

Odoslaťod casper » 04 Apr 2015 21:25 pm

zmeraj parametre vody
Obrázok používateľa
casper
 
Príspevky: 82
Obrázky: 6
Založený: 21 Jan 2012 02:44 am
Bydlisko: pezinok

Re: adoslik (60l)

Odoslaťod adoslik » 04 Apr 2015 21:32 pm

mam len ten test 6in1 a ukazuje vsetko OK.
adoslik
 
Príspevky: 17
Obrázky: 0
Založený: 20 Dec 2014 23:06 pm
Bydlisko: Straubing

Re: adoslik (60l)

Odoslaťod adoslik » 04 Apr 2015 21:37 pm

Cl = 0
pH = 7,6
KH = 10
GH = 8
NO2 = 0
NO3 = 10
adoslik
 
Príspevky: 17
Obrázky: 0
Založený: 20 Dec 2014 23:06 pm
Bydlisko: Straubing

Re: adoslik (60l)

Odoslaťod Hryzo » 04 Apr 2015 21:58 pm

1. ked ti kapu ryby, nieco nieje v poriadku a tym, ze tam budes stale nieco "neprirodne" pridavat tym zostavajucim nepomozes ...
2. neustale menenie svetla hore dole rastlinam tiez extra neprospeje a len podporuje riasy ... pri kazdej zmene je treba pockat 2 tyzdne, aby sa zmena mohla prejavit (niekedy staci tyzden, ked vidis vacsie bujnenie rias)
3. otici su potieraci rias, avsak nie vsetkych ... hlavne staghorn (cierna stetinkova) im urcite nechuti ... najradsej maju zelenu prachovu a hnedu ak sa emylim
4. ta zelena riasa na listoch, tu by urcite dali pekne dole SEA (mne tu trosicku co mam v 160L pekne obhlodavaju) ... mas vsak male akvarium, ked tak kupit naozaj male mlade a ked podrastu, dat prec ... alebo najst inych pozieracov rias ... na riasy je velmi dobra aj slimak neritina
5. easy carbo treba davkovat (najlepsie inekciou) priamo na riasu pri vypnutom filtry a nechat posobit cca 10 minut ... mne tak krasne odumrel tebou spominany staghorn

- priklad - 54L akva osvetlenie 2x13w a take problemy ako ty som nemal aj ked trochu rias pravdaze mam ...
2x24 je podla mna moc svetla na take akvarium (ja som 2x24w pravo spravil na 160L :D) ... ak chces do akva takto pražiť, musis pridavat co2 a dohnojovat ... akonahle je pomer svetlo-ziviny-co2 nevyvazeny, nastava tvoj stav a to vela vela rias
nato vsak potrebujes presnejsie kvapkove testy (neviem co vsetko ale predpokladam N, P, K, Fe a bohvie co este) a podla vysledkov namiesat hnojivo tak, aby si mal vyvazeny pomer...
tu loki-54-litrov-twoworlds-t15853.html sa napriklad riesilo spravne nastavovanie hnojenia tak prebehni
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: adoslik (60l)

Odoslaťod Maria Bartkova » 11 Apr 2015 16:19 pm

Ahoj,potrebovala by som radu,nalepila som do akvaria 50L,3d tapetu,a asi som nedala dost vela silikonoveho lepidla lebo sa mi dostali slimaky za 3D tapetu,a vobec netušim ako ich stade dostanem preč,lebo viem že ked uhynu tak to dobre smrdi,poradiš mi prosim,(:
Maria Bartkova
 
Príspevky: 2
Založený: 05 Apr 2015 10:17 am


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.