Začiatok 28l



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Začiatok 28l

Odoslaťod United » 25 Dec 2014 20:30 pm

Ahojte, som začiatočník a nechcem urobiť žiadne zbytočné chyby tak sa tu chcem poradiť. Viem že to nie je najšťastnejší nápad začínať s takýmto malým akva. Veľkosť akva: 45x25x25. V prvom rade nechcem akva prešpikované technikou, skôr niečo low-tech. Takže najprv CO2, tam som chcel dávať biokvas alebo easycarbo, neviem čo by bolo vhodnejšie. Ďalej osvetlenie Blau lampa 18W, filter tam skôr asi závesný asi aqua nova NF 300 alebo Blau 120. SUbstrát, tam som rozmýšľal na vrch obyčajný čierny kremičitý piesok a na spodok asi od agrocs aquaplant substrat. Trebalo by potom ešte pridavat hnojivo? Tak to je asi všetko, inak scape, cca. niečo takéto: http://showcase.aquatic-gardeners.org/2012/show154.html viem že toto nedosiahnem za mesiac ale dúfam že sa k niečomu takémuto aspoń priblížim :)
United
 
Príspevky: 3
Založený: 25 Dec 2014 20:12 pm

Reklama

Re: Začiatok 28l

Odoslaťod Hryzo » 25 Dec 2014 22:30 pm

United napísal:Ahojte, som začiatočník a nechcem urobiť žiadne zbytočné chyby tak sa tu chcem poradiť...


nech budes citat kolkokolvek nejake spravis ale je lepsi byt pripraveny a spravit ich menej ako nepripraveny a spravit ich viac :)

United napísal:...Viem že to nie je najšťastnejší nápad začínať s takýmto malým akva. Veľkosť akva: 45x25x25....


ak budes sikovny a nepokazis to osadkou preco nie

United napísal:...V prvom rade nechcem akva prešpikované technikou, skôr niečo low-tech. Takže najprv CO2 ...


hned si protirecis low tech a co2 ale ... ak chces ist lahsou a istejsou cestou tak ja odporucam easycarbo alebo iny produkt tekuteho uhlika ... biokvas je nestaly a je s nim viac roboty

United napísal:Ďalej osvetlenie Blau lampa 18W, filter tam skôr asi závesný asi aqua nova NF 300 alebo Blau 120...


osvetlenie v pohode ale pravdaze zavisi od rastlin ... pre niektore zbytocne silne, pre niektore akurat ... filter zavesny staci tak si len vybrat ten spravny

United napísal:... SUbstrát, tam som rozmýšľal na vrch obyčajný čierny kremičitý piesok a na spodok asi od agrocs aquaplant substrat. Trebalo by potom ešte pridavat hnojivo? ...


ja mam vsade len cisty kremicity strk bez podlozia a funguje mi to takze neviem, vyzivny substrat ale asi nieje nikdy na zahodenie ... hnojit? zase zavisi podla rastlin ale povedal by som ze ano ... niektore rastliny beru ziviny viac z vodneho stlpca, niektore viac korenmi zo substratu ... tak ci tak prihnojovat skor ci neskor budes musiet ... hlavne ak prejdes na co2 z bomby :)

United napísal: ...Tak to je asi všetko, inak scape, cca. niečo takéto: http://showcase.aquatic-gardeners.org/2012/show154.html viem že toto nedosiahnem za mesiac ale dúfam že sa k niečomu takémuto aspoń priblížim :)


fuuu .. dal si si vysoky ciel ale verme a vsetci ti budeme drzat palce aby si take nieco dosiahol ... teraz vsak musim poznamenat k bodu pred tymto ... urcite budes musiet hnojit :)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Začiatok 28l

Odoslaťod United » 25 Dec 2014 22:59 pm

Super, diki za názor. Nemyslel som úplne low-tech, skôr niečo jednoduchšie :) Okej, som rád že si mi odcvakol skôr easycarbo, je to pre mňa jednoduchšie. Ten filter ktorý som vybral je ok? Vyšiel mi zo všetkých ako najvohdnejší aj čo sa týka cenovo aj výkonom. Ešte k tomu hnojeniu, mám si niečo ukuchtiť doma alebo skôr niečo už hotové zo shopu? Ak áno môžeš niečo poradiť? Hodím ešte rastliny aké by som tam chcel mať:
Ako koberček buď Utricularia graminifoli alebo nejaký malý Eleocharis
Do zadu by som chcel dať echinodorus tenellus, nech sa tam rozrastie do plnej výšky :)
Ku skalám a koreňom by som chcel dať Staurogyne repens
A ako mach na skaly a korene taxiphyllum sp. "flame"
Sú tie rastliny ok?
United
 
Príspevky: 3
Založený: 25 Dec 2014 20:12 pm

Re: Začiatok 28l

Odoslaťod radorado » 25 Dec 2014 23:32 pm

Ten easycarbo je podla mojich kratkych skysenosti vhodny iba na lokalne nicenie rias aplikaciou priamo na riasu. Ked uz chces mat vo vode cocko, tak skus tibi. V takom minicku bude ucinok poznat. Je to skoro bezudrzbove ( raz za mesiac vymena vody,ingrediencii) a bezpecne a skoro ziadne naklady.
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: Začiatok 28l

Odoslaťod Hryzo » 25 Dec 2014 23:37 pm

urcite si pockaj aj na nazory inych, ja pisem len svoj skromny (nezavazny)

tenellus a stauro by ti mohli ficat v pohode ... stauro treba casom dohnojovat tabletkami do dna lebo postupne bude odchadzat ...

utricularia alebo eleocharis - oboje su kobercove travicky ... mal som doma eleo a nedokazal som ho rozchodit - myslim ze mu chybal pravidelny poctivy prisun co2 z bomby takze tam moc neporadim

mach - pomaly rastuci ale inak bezproblemovy

ohladom hnojenia je to tazke ... ja pouzivam zatial komercne - su drahsie ale mam menej starosti kedze hnojim aktivne len v jednom mensom (54L) akva .. .tak ci tak to budes musiet prisposobit danemu akvariu ktore ti vznikne - rastliny, osadka a vsetko mozne okolo ... ake das dno, ci tam nahadzes hnojivove tablety, ake budu hodnoty pri meraniach (bez merani sa tazko urcuje ake hnojivo je pre teba najlepsie a merat treba drahsimi kvapkovymi testami) ... ja osobne ficim na tabletach v dne, prihnojovanim plantamin-om a co2 vital od rataja ... bez testov, nastavoval som to dlho! a postupne

filter - moc sa do nich nevyznam a nestudoval som, neviem skus najst nejake porovnania na nete
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Začiatok 28l

Odoslaťod Hryzo » 25 Dec 2014 23:37 pm

radorado napísal:Ten easycarbo je podla mojich kratkych skysenosti vhodny iba na lokalne nicenie rias aplikaciou priamo na riasu. Ked uz chces mat vo vode cocko, tak skus tibi. V takom minicku bude ucinok poznat. Je to skoro bezudrzbove ( raz za mesiac vymena vody,ingrediencii) a bezpecne a skoro ziadne naklady.


neviem ci ich mam ja vo flasi malo ale ja ich riesim raz tyzdenne nie mesacne :)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Začiatok 28l

Odoslaťod radorado » 26 Dec 2014 01:37 am

Ja som im robil udrzbu naposledy po skoro dvoch mesiacoch a stale isli dobre.
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: Začiatok 28l

Odoslaťod kocur_82 » 26 Dec 2014 07:08 am

pri takomto malom objeme by som išiel určite do nejakého kvalitného komerčného hnojiva, napr. mnohými ako aj mnou ospevovaná tropica plant growth specialized.
Obrázok používateľa
kocur_82
 
Príspevky: 247
Založený: 16 Mar 2013 13:14 pm
Bydlisko: Komárno

Re: Začiatok 28l

Odoslaťod United » 26 Dec 2014 12:55 pm

Super, diki za odpovede, tak skúsim to s tými tibi, našiel som aj predajcov na nete.Aký difúzor tam mám dať, stačí napr. cigaretový filter to hadičky? Inak k tej Staurogyne, mám jej tam teda dávať aj tabletové hnojivo, aj keď budem mať výživný substrát? A ešte k tomu filtru, stačí tam dať ten aqua nova NF 300 alebo až 450? Alebo niečo od blau?
United
 
Príspevky: 3
Založený: 25 Dec 2014 20:12 pm

Re: Začiatok 28l

Odoslaťod radorado » 26 Dec 2014 14:18 pm

Ano staci cig. filter do hadicky.
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: Začiatok 28l

Odoslaťod martin.d » 31 Júl 2015 13:15 pm

Ahojte, prave som dostal nove 25 l akvarium tak som sa rozhodol ze sa do toho pustim, no zial nemam ziadne skusenosti. Viete mi prosim poradit ake rybky si kupit a taktiez mam aj piesok z plaze od mora, mozem ho pouzit do sladkovodneho akvaria? Dakujem
martin.d
 
Príspevky: 1
Založený: 31 Júl 2015 13:00 pm

Re: Začiatok 28l

Odoslaťod martin_s » 31 Júl 2015 14:35 pm

Zacni tym ze si nastudujes aspon zaklady akvaristiky ako takej (zabeh, procesy v akvariu, filtracia, kolobeh dusika, zakladanie akvaria, hygiena v akvariu, udrzba atd.). Na vyber ryb mas este velmi vela casu, pricom rataj s tym ze ak nemas skusenosti s akvaristikou, tak ten vyber vhodnych zivocichov, ktore by si zvladol v tak malom objeme bude tazky a druhov nebude vela (zamerne som to rozsiril a nepisal iba o rybach)... Nie nadarmo sa na zaciatok odporuca co najväcsi objem akvaria. Plati totiz ze cim mensi objem, tym tazsie sa v nom udrziava biologicka rovnovaha...
Pomoze ti v tom search.php ( pouzivanie-vyhladavania-vo-fore-akva-sk-t15945.html , clanky/pravidla_diskusie.php body 9. a 10.)
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.