Ake osvetlenie filtraciu ... odporucate na 7500 l akva ?



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Ake osvetlenie filtraciu ... odporucate na 7500 l akva ?

Odoslaťod velo » 27 Feb 2005 21:44 pm

Ahoj chcel by som si dat spravit veeeeelke akva. Rozmyslal som nad rozmermi 5x2x0.75(m). Mam 4 otazky:

1, niekde som sa docital ze ak mam nad 500 L akva tak sa oplati vyhrievat radsej celu miestnost... takze sa chcem spytat aku teplotu musim matv miestnosti aby som mal teplotu v akva 24-26 stupnov ?
2, aku filtraciu na take mnozstvo vody ? (vonkajsi filter bude dost velky vnutornych bude treba vela ...)
3, asi najvacsi problem bude osvetlenie . Ked som rozmyslal nad ziarivkami (neonky) tak mi vyslo ze ich budem potrebovat zo 40 :( (chcem tam vela rastlin ) a to by moc lacne nebolo :( takze nejake hqi vybojky ... tu sa chcem spytat na to ze watt nieje moc vhodna jednotka na vyjadrenie mnozstva vyziareneho svetla ...(klasicka ziarovka vs ziarivka )
4, problem je umiestnenie : byvam v rodinnom dome a akva by bolo na prizemi ... takze zaklady domu to hadam vydrzia :-) ale horsie je to s akva ... 5 m dlha sklenna tabula sa asi bude ohybat :( tak by som potreboval vediet ci ma niekto skusenosti s tak dlhou prednou stenou ( ak sa vobec da zohnat take sklo ) a ci by nebolo radsej vhodne uvazovat nad ramovym akva ... a co dno, nebude lepsie ak bude plechove ?

tak toto su zatial naj problemy co potrebujem vyriesit :(
velo
 
Príspevky: 28
Založený: 20 Feb 2005 21:51 pm
Bydlisko: Humenne (studujem v Rk )

Reklama

Re: Ake osvetlenie filtraciu ... odporucate na 7500 l akva ?

Odoslaťod Vyghum » 28 Feb 2005 07:36 am

No nazdar, tak na to se budu chtít podívat, až to bude hotové :o
Doporučuji se pro inspiraci podívat sem:
http://tomas-stredocech.akvarista.cz
7,5 tun zatížení podlahy je 7,5 tun, určitě bych to nechal posoudit statikem ona ani podlaha nemusí vydržet všechno (aby se vám ten domek nenakláněl na stranu, prej se v něm pak blbě bydlí :lol: ...)
Kolik myslíš, že tě to bude stát? Předpokládám, že sklo v takové délce bude muset být slepené z několika plátů na sobě a to nebude nejlevnější.... Takže pokud máš na takové akvárium peníze nešetřil bych na ničem....

Vyghum
Obrázok používateľa
Vyghum
 
Príspevky: 58
Obrázky: 32
Založený: 23 Feb 2005 16:26 pm
Bydlisko: Brno, ČR

Re: Ake osvetlenie filtraciu ... odporucate na 7500 l akva ?

Odoslaťod joko » 28 Feb 2005 08:16 am

velo napísal:Rozmyslal som nad rozmermi 5x2x0.75(m).
To vazne chces mat 2m siroke, ako budes sadit rastliny? ako odkalovat a pod.?
Bude to spolocenske? Holanske?

Vyghum napísal:7,5 tun zatížení podlahy je 7,5 tun
To bude min o 1 tonu este viac - strk, kamene, akvarko. 5m*2m*0.75m=7500L vody realne 7000L vody ostaok strk, kamene, a pod. treba priratat tak aj 2 tony.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ake osvetlenie filtraciu ... odporucate na 7500 l akva ?

Odoslaťod nino_q » 28 Feb 2005 08:36 am

Ako filtraciu urcite vonkajsi filter, nejaky prepazkovy (t.j. v tvojom pripade asi nejake 500l akva s prepazkami a naplnami a tak).

Co sa tyka osvetlenia, pri takych gigantoch sa pouzivaju HQI vybojky.

Akva by som zrejme spravil ramove, pat metrov je pat metrov. Nieco podobne, ale nie tak megalomanske ;) robil jojko, uz to ma v prevadzke, ma tu o tom aj temu, len teraz narychlo neviem ako sa vola (mozno Salik pomoze).

K tomu vyhrievaniu sa velmi neviem vyjadrit, ale povedal by som ze ked tam budes prazit tymi HQI tak sa to zohreje dost (zalezi samozrejme podla poctu).

-------------------------------------
edit salik

Miestnosť šitá na mieru
www.akva.sk/viewtopic.php?p=27404

maxi akvarium
www.akva.sk/viewtopic.php?t=1021

osvetlenie- d 2,7m_v 0,8m_š 1,4m
www.akva.sk/viewtopic.php?t=351
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Ake osvetlenie filtraciu ... odporucate na 7500 l akva ?

Odoslaťod jacik » 28 Feb 2005 09:30 am

ad 1. pri tak velkom akvariu je uz lepsie vykurovat celu miestnost. akvarium je vyborny akumulator tepla.
ad 2. doma vyrobeny externy filter
ad 3. vybojky
ad 4. okrem prednej steny vsetko z betonu a predna stena zo skla. ale bude to pekne drahe :)

ps, pokial nemas dostatok skusenosti na to, aby si si odpovedal na tieto zakladne otazky tak by som sa na tvojom mieste do stavby este nepustal. najprv by som si dopredu nastudoval co najviac informacii.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Ake osvetlenie filtraciu ... odporucate na 7500 l akva ?

Odoslaťod joko » 28 Feb 2005 11:41 am

Ak by to cele akva malo byt zo skla, tak by to malo hmotnost cca 750 kg iba sklo.
Ak z betonu tak predne sklo by malo hmotnost cca 198,75 kg pri hustote 2,65g/1cm3 skla.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ake osvetlenie filtraciu ... odporucate na 7500 l akva ?

Odoslaťod viridis » 28 Feb 2005 15:26 pm

Taka giganticka nadrz podla mna pri vhodnom osadeni rastlinami a neprerybneni sa zaobide aj bez samostatneho filtra. Postaci zabezpecit vhodne prudenie vody.

Osvetlenie by bola asi najdrahsia zalezitost. Pri hlbke 75 cm by som na neonove trubice zabudol a upieral sny smerom k vybojkam, ktore taky stlpec vody efektivne presvietia.
Taketo osvetlenie podla mna nadrz aj na primeranu teplotu ohreje. (Ak nebude jedinym zdrojom tepla a okolita miestnost bude mat cca nad 22 stupnov ... ?)

A k materialu. Urcite asi ramove akvarko, alebo ak nie je poziadavka na pohlad zo vsetkych stran kombinacia napr. betonu, nateru epoxidovych zivic a skla ...
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV

Re: Ake osvetlenie filtraciu ... odporucate na 7500 l akva ?

Odoslaťod marlo » 28 Feb 2005 15:53 pm

skusal si si len tak pre zaujimavost preratat vydavky za elektrinu za mesiac ?

Myslim ze ti vyjde zaujimave cislo :)
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ake osvetlenie filtraciu ... odporucate na 7500 l akva ?

Odoslaťod affinis » 28 Feb 2005 17:55 pm

no podla mna je to obrovska investicia a neviem si tam predstavit par detailov, ako chces sadit a udrziavat rastlinky v takom akvariu na nejakej zavesnej rampe, alebo budes plavat a slapat priamo v akvariu?Co ak nastane havaria, ako zeleny zakal alebo krupicka v akvarku, co ak nejake ine riasy, napr riasa zaby vlas a pod, ved ta slak trafi nez sa to dostane do normalu :-) a potom to udrzovanie layout-u a pravidelne zastrihavanie rastlin, ked ako pises ich tam chces mat vela..treba sa o ne skoro tyzdenne starat, ak to budu nejake rychlorastuce a budes chciet aby akvarko nejako vyzeralo a nechces to nechat len na prirode. Kazdopadne drzim palce a rad by som to videl nazivo, dufam, ze spravis nejaku exkurziu k tebe, lebo taketo nieco sa nazivo len tak niekde neuvidi :-).
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ake osvetlenie filtraciu ... odporucate na 7500 l akva ?

Odoslaťod jim » 28 Feb 2005 18:36 pm

No ja som v jednom nemenovanom casopise videl toto:
Jeden architekt, ked bol dieta snival o akvariu, no nic z toho nebolo.
Potom ked si navrhoval a staval dom, nezabudol samozrejme na akvarium.
A vyriesil to, myslim celkom zaujimavo. Na zahrade si postavil velke jazero, ktore sluzi ako okrasne jazero, bazen a akva.
No aby som sa uz dostal k pointe. V suterene domu ma pracovňu a namiesto 1 steny si tam dal sklo a je to. Vyhodou je, ze to akva ma fakt veelke a je skoro uplne bezudrzbove. Nevyhoda, ze nemoz tam chovat co chce, ale len studenovodne ryby.
Ale napad je to celkom dobry. Mozno aj naklady na stavbu budu podobne.
Tak ja len tolko, mozno ked budem velky, tak si take tiez postavim 8)

Prave som nasiel ten casak, tak tu su aj fotecky:

Obrázok Obrázok
Obrázok používateľa
jim
 
Príspevky: 207
Obrázky: 33
Založený: 15 Jan 2005 22:35 pm
Bydlisko: Martin (teraz UK)

Re: Ake osvetlenie filtraciu ... odporucate na 7500 l akva ?

Odoslaťod azet » 28 Feb 2005 21:39 pm

osobne s takto gigantickymi akvarkami nemam skusenost. :shock: predpokladam, ze Tvoj napad nieje len nejaky pubertalny vystrelok a ze si si vedomy toho, s akou dokladnostou sa musi vykonat takyto "projekt".

1. vyhrievanie: zalezi od toho, kolko stupnov mas v dome. pokial tam celorocne byvas, vychadzam z toho, ze tam mas izbovu teplotu a tym padom vyhrievanie pokladam za zbytocne.

2. myslim, ze jeden dobre dimenzovany externy filter postaci. silnym cerpadlom sa podla mna da zabezpecit vhodne prudenie vody. viacero vnutornych filtrov by Ti zbytocne komplikovalo udrzbu. maximalne tak nainstalovat par powerheadov do "mrtvych" bodov.

3. zabudni na ziarivky. jednoznacne vybojky. ich naplanovany pocet si dobre zvaz a potom ho ajtak vynasob 1,5. :roll:

4. akvarko urcite musi byt spevnene ramom. osobne mi nesedia betonove nadrze. sklo je sklo. kde a ako zohnat vhodne sklo Ti zial neporadim. pamätam si vasnivu diskusiu na podobnu temu na jednom z prvych akva-stretiek, ked milan opisoval svoj projekt a mal uz kontakty na typkov, ktori by mu vhodne sklo zohnali. pocetnymi vystuhami by sa docielila potrebna pevnost. milana som vsak na fore uz hodnu chvilu nevidel. ani neviem, ci svoj projekt zrealizoval, rozmermi to malo byt nieco velmi podobne...
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Ake osvetlenie filtraciu ... odporucate na 7500 l akva ?

Odoslaťod jojko » 28 Feb 2005 22:16 pm

k tomu tvojmu akva, ja mam polovicne a bez problemov som ho spravil ramove len miesto skla som navaril antikorovy plech a sklo mam len na prednej strane. mas viacej moznosti napr. plasty, na umyvackach aut su bezne umele nadrze o par tis. litrov vody. osvetlenie jedine HQI, filter vonkajsi ale tu zalezi ake ryby tam chces. a ohrievanie vody??? tiez tu mas viac moznosti. mne akva prechadza stenou takze mi v miestnosti zabera len 40 cm zvysok je v druhej miestosti kde neprekaza ked si vezmes izbu 4x5 a das tam akva co ti znej ostane... je toho vela co musis zvazit ako spomenul marlo vyrataj si spotrebu el. energie.... no prajem vela zdaru pri stavbe akva
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Upresnenie (urcite nie posledne :)

Odoslaťod velo » 28 Feb 2005 22:39 pm

no hadam sa mi tuto odpoved podari na 3x napisat :-(
2x mi padol net tak to teraz pre istou pisem v notepade :-)

[to Vyghum] ake je sklo zlepene s niekolkych platov ? ake vlastnosti ?
priehladnost ... skum mi napisat nejake blizsie info ... cena a pod.

[to joko] akva bude v dvoch miestnostiach ( cca 90 cm v jednej aj v druhej
miesnosti skrasli 2 miestnosti naraz ;-)
pristup k nemu bude z oboch miestnosti ... akva holandske a odkalovat hmm
bude tam viac rastlin ako ryb :-) takze nebude treba caste odkalovanie ...

[to nino_q] ako filter som uvazoval 2x 150 L (taky modry sud tusim tolko ma)
akva ramove (ramy skryjem za drevene oblozenie (drevo je krajsie ako zelezo )

[to jacik] hmmm da sa spravit aj tak aby som mal spodnu a bocne steny z betonu
a prednu (zadnu ) stenu zo skla ? predna stena nemusi byt vcelku ... moze byt
2x2.5 metra napojene v strede na T ckove uholnik alebo ako sa to vola ... ?
ako na tom obrazku od Jima ... chlapik vidiet ze ma 4 sklenne tabula ...

[to viridis] tiez si myslim ze nebudem musiet extra filtrovat ... a s tym presvetlenim
hmmm uvazujem ze 5 cm nad hladinou a 10 cm strk to je 60 cm vodneho stlpca ... pripadne
bude akva o 10 cm nizsie ale to by som nechcel ale to sa uvidi neskor ked ziskam viac info.

[to marlo] ohrev ziadny filtracia minimalna akurat to osvetleni :-( :-(

[to jojko] ako ohrievas ty svoje 3 m^3 ? a tie plasty co si spominal ?
to sa neposkriabe lahko ? lebo take plexisklo je uplne onicom :-(


dakujem za inspiraciu zacina sa mi to krystalizovat :-) aj ked na realizaciu je este viac ako 1 a 1/2 roka ale musim to premysliet a pozhanat investicie :cry:
velo
 
Príspevky: 28
Založený: 20 Feb 2005 21:51 pm
Bydlisko: Humenne (studujem v Rk )

Re: Upresnenie (urcite nie posledne :)

Odoslaťod jacik » 01 Mar 2005 09:23 am

velo napísal:[to jacik] hmmm da sa spravit aj tak aby som mal spodnu a bocne steny z betonu
a prednu (zadnu ) stenu zo skla ? predna stena nemusi byt vcelku ... moze byt
2x2.5 metra napojene v strede na T ckove uholnik alebo ako sa to vola ... ?
ako na tom obrazku od Jima ... chlapik vidiet ze ma 4 sklenne tabula ...

moze. da sa. videl som to na obrazkoch. ale nemam s tym prakticke skusenosti.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Upresnenie (urcite nie posledne :)

Odoslaťod joko » 01 Mar 2005 09:33 am

velo napísal:[to joko] akva bude v dvoch miestnostiach ( cca 90 cm v jednej aj v druhej
miesnosti skrasli 2 miestnosti naraz ;-)
pristup k nemu bude z oboch miestnosti ... akva holandske a odkalovat hmm
bude tam viac rastlin ako ryb :-) takze nebude treba caste odkalovanie ...

[to jacik] hmmm da sa spravit aj tak aby som mal spodnu a bocne steny z betonu
a prednu (zadnu ) stenu zo skla ? predna stena nemusi byt vcelku ... moze byt

Pri takej velkosti a investicie, by som nerozmyslal o iba 2 viditelnych stranach. Bola by to obrovska skoda, hlavne pri holandskom akva. Ci ta pri 50-100 tisicoch vide o 10,20 tisic viac, nieje rozhodujuce. Podla mna.
A ake ryby tam chces mat?
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Dalsie upresnenie

Odoslaťod velo » 01 Mar 2005 11:00 am

[to joko]
Joko ide o to ze miestnost je dlha 5 m a tak bocne steny aj tak nebude vidiet ...
velo
 
Príspevky: 28
Založený: 20 Feb 2005 21:51 pm
Bydlisko: Humenne (studujem v Rk )

Re: Upresnenie (urcite nie posledne :)

Odoslaťod Vyghum » 01 Mar 2005 11:02 am

[to Vyghum] ake je sklo zlepene s niekolkych platov ? ake vlastnosti ?
priehladnost ... skum mi napisat nejake blizsie info ... cena a pod.

Osobní zkušenosti s tím nemám, ale viděl jsem to na velkých nádržích v ZOO. Možná by stačilo kontaktovat firmy co jim to vyráběly a dozvíš se víc :)
Vyghum
Obrázok používateľa
Vyghum
 
Príspevky: 58
Obrázky: 32
Založený: 23 Feb 2005 16:26 pm
Bydlisko: Brno, ČR

Re: Ake osvetlenie filtraciu ... odporucate na 7500 l akva ?

Odoslaťod Asterix » 01 Mar 2005 11:14 am

Podla mna mas velke oci a este nevies co to vsetko obnasa :!:
Inak nic v zlom, ale som zvedavy co napises po roku od zalozenia.
Ja v mojom 470L akvarku raz tyzdenne vymenim 50-100L vody a je to celkom makacka strihat rastliny a drzat to cele v kondicii.
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

hmmmm

Odoslaťod velo » 01 Mar 2005 11:27 am

To ti verim ze to je makacka ... ale ja neplanujem taku castu vymenu vody :-) raz za mesiac bude musiet stacit ... a definitivna rozmery este neviem ... ale dlzka bude tych 5 metrov ... mozno bude uzsie ... pisat tu neprestanem neboj :-)
velo
 
Príspevky: 28
Založený: 20 Feb 2005 21:51 pm
Bydlisko: Humenne (studujem v Rk )

Re: Ake osvetlenie filtraciu ... odporucate na 7500 l akva ?

Odoslaťod Asterix » 01 Mar 2005 11:32 am

ja nevravim aby si prestal pisat, kludne si pis. Aj si to sprav, ja Ti to doprajem. Len aby si potom nebol sklamany.
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Ake osvetlenie filtraciu ... odporucate na 7500 l akva ?

Odoslaťod Phantom » 01 Mar 2005 19:28 pm

Amano tank 400x150x150 White-Glass from Germany
Obrázok
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

:-)

Odoslaťod velo » 01 Mar 2005 20:28 pm

[to Phantom] nebolo tam o tom niekde viac ? ked hej skus poslat link ....

ja som rozmyslal tiez nad takym ale holandske akva by som nemohol sadit do 1.5 m hlbky takze radsej take plytke ...
velo
 
Príspevky: 28
Založený: 20 Feb 2005 21:51 pm
Bydlisko: Humenne (studujem v Rk )

Re: Ake osvetlenie filtraciu ... odporucate na 7500 l akva ?

Odoslaťod jojko » 01 Mar 2005 22:27 pm

lepene sklo - mam lepene 2x10mm a je uplne normalne, nepoznas ci ma 8 alebo 10 mm ci az 20. ja mam filter cca 200 l a stiha v pohode. /prietok 1500 - 1800 l/hod/ ohrev? vedla akva mam krb kde sa kuri celu zimu ten mi ohrieva akva na 22-23 stupnov. no mam pripravene ustredne kurenie kde jeden radiator bude aj pod akvarkom. na jesen a na jar pridavam ohrievac aj do filtra.
aky plast sa pouziva na nadrze no je hurby cca 15 - 20mm da sa zvarat je meky ze sa da donho rypat ale vsak ho zakrijes dakym pozadim. ja mam vsetky steny z antikoru a je to v pohode a myslim ze aj bezpecnejsie ako sklo
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: :-)

Odoslaťod salik » 02 Mar 2005 09:03 am

velo napísal:[to Phantom] nebolo tam o tom niekde viac ? ked hej skus poslat link...

poslednych 16 obrazkov
www.holenderskie.pl/aranzacja/prezentacja_amano/
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.