Nová 37,5



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Nová 37,5

Odoslaťod Pinki1655 » 30 Dec 2014 19:50 pm

Zdravím, tak chcem sa podeliť s Vami o moje novo založené akvárium.

Jedná sa o obsah 37,5 litra. Po technickej stránke v ňom mám 50W ohrievač s termostatom, pôvodné 15W osvetlenie s krytom, vstavany filter a okysličovač Tetra APS 50.
Na dne mám Rataj Profi Soil a na ňom kamienky 2-4mm (mix 3 balení). Dreva sú zakúpené v obchode. Je mi ľúto že Vám nemožem upresniť rastliny no ja osobne sa do nich nevyznám a moja polovička mi pôvodné štítky vyhádzala. Plánujem ešte dokúpiť nejaké anubiasy na drevá. Každej rastline som dal ku korenu Bivol tabletu a pridal som doň Tetra Aqua safe a Akvaflor hnojivo. Rybičky plánujem dáke gupky, tetry alebo iné drobné rybky v počte okolo 10-13 ks a k nim asi 5 japonských krevetiek.
Týmto by som si rád vypočul vaše rady o rovno Vás prosím o rady na moje otázky: čo robiť v prípade že mi z akvaria stále "vyskakuje" voda? Bublinky zo vzduchovania mi frkajú vodu na veko akvária a sem tam mi po skle dáka kvapka stečie no problém nastáva keď akva otvorím. Z veka mi všetka voda stečie a vyteká za akvárium a steká aj po kábloch. Takisto ráno som sa zobudil, zapal som vzduchovanie a v hadičke vzduchu som mal kvapky vody. Čo s tým? A ešte jedna otázka, môže rastlinám ublížiť keď sú v ceste bubliniek? Vzduchovanie som už stíšil (na foto je ešte naplno) no vždy ked som mal listy pred filtrom tak to nevydržali a tu taktiež vidím že má končeky zhnednuté. Ďakujem za každú radu pretože rád by som docielil žiadaný výsledok a tým je prosperujúce akvárium. Ak som na niečo zabudol, spýtajte sa.
Prílohy
20141230_181125_HDR.jpg
Pinki1655
 
Príspevky: 15
Založený: 30 Dec 2014 19:19 pm

Reklama

Re: Nová 37,5

Odoslaťod radorado » 30 Dec 2014 20:20 pm

To vzduchovanie daj von z akvarka, je zbytocne.
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: Nová 37,5

Odoslaťod Pinki1655 » 30 Dec 2014 21:12 pm

Preco? myslim si ze tam nieje na skodu. Ci uz z estetickeho hladiska alebo pre rastliny a pokial bude rastlinam vadit ked budu pod prudom bublin tak lahko ho presunut, ci stisit este viac.
Pinki1655
 
Príspevky: 15
Založený: 30 Dec 2014 19:19 pm

Re: Nová 37,5

Odoslaťod ferryno » 30 Dec 2014 21:25 pm

bublinky si tam nechaj mne sa stale pacilo z bublinkami len ich daj pomalsie aby iba trosku bublinkovali je tam strasne silny prud a strk je velmi velky si volil dat prirodny strk
ferryno
 
Príspevky: 185
Založený: 30 Sep 2012 18:07 pm
Bydlisko: Stropkov

Re: Nová 37,5

Odoslaťod Pinki1655 » 30 Dec 2014 21:30 pm

Vieš čo chcel som pôvodne, taký drobnejší a do hneda ibaže všetky predajne po sviatkoch vykradnuté a ja uz som mal všetko nakúpene len ten štrk som hľadal nejaký a nič lepšie veru nemali. A bublinky nechám stíšené ved predsa je to vzduchovanie do 50L čiže nieje dôvod ho tam nemať.
Pinki1655
 
Príspevky: 15
Založený: 30 Dec 2014 19:19 pm

Re: Nová 37,5

Odoslaťod kocur_82 » 30 Dec 2014 21:36 pm

Zdravím ťa, takže ako tu už niekto predomnou písal, vzduchovanie je zbytočné, rastlinám nijako nepomáha, daj ho preč, z vody ti odstraňuje aj to málo co2 čo tam máš, pre rastlinky je to co2 veľmi prospešné, nastupuje si o tom.štrk máš dosť veľkej frakcie, chcelo to jemnejší. Keď dáš preč to vzduchovanie tak sa ti bude aj menej vyzrazavat voda na ktorom skle. Držím palce. Tu na fóre nájdeš veľa informácií, treba len hľadať.
Obrázok používateľa
kocur_82
 
Príspevky: 247
Založený: 16 Mar 2013 13:14 pm
Bydlisko: Komárno

Re: Nová 37,5

Odoslaťod Hryzo » 30 Dec 2014 21:56 pm

mokre veko je od bubliniek, ked nebudu bublinky tak nebude mokre veko to je samozrejmost ... chapem ta vsak s tym, ze sa pacia bublinky, mojej drahej sa tiez moc pacia a ku krevetkam som ho musel dat :P ... mat ho tam nejako extra neskodi, je s nim lepsie prekyslicena voda a sice vytlaca co2 ale ja myslim, ze pokial tam co2 nepridavas umelo tak to nema nejaky velky vyznam (v 15L krevetkarku mam bublinky tiez a rastlinkam sa mi tam dari bo maju vela svetla a prvkov na rast)

ak nechces mat mokre veko mas par moznosti -
zohnat si na tu cast, kde mas bublinky, nejaky kryt (najleoppsie dat presne vyrezat u sklara) ak to mas na co polozit
dat nejaku protistrekovu zabranu na cast krytu, kde ti to pri otvarani steka ci uz vo forme "zavesu" alebo nejakej protistriesky nalepenej na kryte
a vselico mozne ine, treba skusit porozmyslat co mas k dispozicii a co si schopny poriesit

rastlinky myslim ze tam ams - sagitariu subulatu, valisneriu neviem aku, cryptocorynu tiez neviem (mozno afifinis), bacopu monieri a neviem co este + mach ... uvidis co ti pojde a co nie ... pri rastlinkach sa vacsinou stava, ze pri prechode do ineho akvaria a tym padom zmene podmienok pozhadzuju stare listy a vyhodia nove (bud prechod z emerznej formy na submerz alebo proste prisposobovanie sa novemu prostrediu) .. pri rastlinkach treba postudovat neico o hnojeni a podobne .. tu na fore je toho vela vela

strk mas hruby ako ti uz pisali, ale da sa to zvladnut so vsetkym ... hlavne nesprav chybu typu - po mesiaci som sa rozhodol vymenit strk za jemnejsi a cele som to rozrypal :)

s rybickami poriadne studuj lebo napriklad spominane gupky nieje moc dobre do takehoto mensieho akvaria ... ked tak pozri aspon temu 54-l-kolko-ryb-t12483.html

kvapky vody v hadicke - mozes si poskodit vzduchovu membranu ... treba pouzit spatny ventil http://akvaland.sk/2050-spatny-ventil.html

u mna som si nevsimol, ze by bublinky vadili rastlinkam, takze moja odpoved je NIE, bublinky neskodia rastlinam a tym padom nevadi, ked im stoja v ceste

snad som ja odpovedal na vsetko, co si potreboval a snad som trosku pomohol
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Nová 37,5

Odoslaťod Pinki1655 » 30 Dec 2014 22:08 pm

Ďakujem za super odpoveď ku všetkému potrebnému. No som aj tak rád že žiadne velké prehresky som asi neurobil kedže tu neliataju ziadne velke kritiky ako som to dokazil. Je pravda ze strk aj rastliny neodpovedaju mojim predstavam ale nemal som v ten moment moc na vyber, bolo uz neskoro. A nieje problem keby tam dam aj par krevetiek ano? chcel som tam nejakych "smetiarov" a krevetky su prijemne spestrenie v akva a taktiez nemaju skoro ziadne naroky na priestor a neobmedzuju rybky. Akva som zalozil len pred 2 dňami tak len dúfam ze uvidim na rastlinach nejaky ten pokrok pretoze to je moj najvacsi ciel momentalne a myslim ze som uz viac pre ne ani nemohol spravit.
Pinki1655
 
Príspevky: 15
Založený: 30 Dec 2014 19:19 pm

Re: Nová 37,5

Odoslaťod Hryzo » 31 Dec 2014 00:46 am

tak, hrube chyby este vies spravit ak budes nedockavy alebo ak si nebudes chciet dat poradit (niektori potom este nadavaju, ze su ludia k nemu zly a len kritizuju)
1. precitaj si veci o zaciatkoch napriklad - http://www.horacovoakvarium.cz/clanek_n ... ecniku.htm
2. pises, ze ciel su pekne zdrave rastlinky tak si precitaj napriklad - http://www.horacovoakvarium.cz/clanek_R ... ecniky.htm a http://www.horacovoakvarium.cz/clanek_r ... ziviny.htm
3. neprestavaj studovanim po precitani par clankov pretoze akvarista sa uci stale :) tak dalsia inspiracia http://www.akvarijni.cz/index.htm ... tuto stranku si daj do zaloziek http://prirodni-akvarium.cz/ a ked ju rozchodia, je tam vela vela super clankov
4. krevetky - okrem temy tu na akve krevetky-t100.html mozes kuknut aj sem http://krevetkari.sk/ ... hlavne chod na zaciatok na rod neocaridina, tie su menej narocne ... celkom dobry cistici su aj slimaci, musis si vsak rozmysliet, co ma dany slimak splnat a ake ma naroky (niektore sa mnozia celkom ryhclo, ine papaju iba riasu a pod.)
5. verim, ze mas dost trpezlivosti a neunahlis zabeh akvaria, ktory vyzaduje svoj cas ... dovtedy mas kopec casu si poriadne rozmysliet buducu osadku a pozistovat si o nich co potrebujes
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Nová 37,5

Odoslaťod Pinki486 » 06 Jan 2015 11:25 am

Tak, ubehol asi týzden od zalozenia a mam par otazok, vsetko je ako tak v poriadku no vcelku sa bojim o rastliny, niektore su pekne a zda sa ze pomaly sa udomacnuju no u vela inych rastlin sa objavuju zrejme riasy a prilozim aj foto jednej valisnerie ako skoncila a pritom druhy koren co som kupoval vypada relativne dobre a zda sa mi ze uz aj vyhana nove listky. Testy vody budem robit az dnes vecer. A este by ma aj zaujimalo, bolo by rozumne davat do neho vezovky? Nie nechcem tu odkazdy na ine stranky, vela som toho o nich uz cital no vsade pisu aj dobre a zle na ne tak ze ci by ste mi ich odporucili do konkretne mojho akva alebo nie (koli cisteniu dna).Chcel by som pocut nejake rady ako sa s tym popasovat. Dakujem za kazdu pomoc. Ps: svietim cca 12-13h denne
Prílohy
10917607_699050443525444_880510876_n.jpg
10893693_699050430192112_1554289328_n.jpg
Pinki486
 
Príspevky: 23
Založený: 12 Dec 2014 10:48 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Nová 37,5

Odoslaťod MifkoKE » 06 Jan 2015 13:49 pm

Ahoj, začal by som na tvojom mieste tým, že svietenie uberieš na max. 5-6 hodín denne. Vážne! Zatiaľ rastlinám toľko svetla netreba. Tie rastliny, ktoré si tu odfotil zhodia listy kompletne - cryptocoryne určite a aj tá vallisneria vyzerá rovnako. Tie poskytnú dostatok amoniaku pre riasy, ktorým teraz ešte aj parádne svietiš. Každopádne im daj čas, cryptocoryne vyženú určite nové listy... Ku koreňom vallisnerii aj ku cryptam môžeš dať guličky s hnojivom do dna, dosť im to pomôže, keďže teraz sú len v čistom štrku. Co2 nepridávaš asi žiadne, alebo sa niečo zmenilo? Vzduchovanie si už dúfam zrušil.
Pridaj si tam rastlinu Egeria densa - pomôže v zábehu s amoniakom a budeš tam mať aspoň niečo rýchlorastúce.
PS: Nemáš uvedené bydlisko v profile, možno by si tak zohnal lepšie niekoho z tvojho okolia, čo ti nejaké prebytky rastlín dá, možno aj tu egeriu...
PS2: Žiadne krevetky, ani slimáky tam teraz nedávaj minimálne 4 týždne, lebo o ne určite prídeš.

Držím palce :wink:
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: Nová 37,5

Odoslaťod Pinki486 » 06 Jan 2015 14:07 pm

Nemam zatial kupovat nic proti riasam? Mam ostrihat tie skarede listy? Tablety som daval ku korenu kazdej rastline a na dne je rataj profi soil. Pridaval som aj tekute hnojivo. Vzduchovanie este mam no na uplnom minime, cim to moze skodit? Mal by som vymenit cast vody? Dnes urobim testy na vodu tak dam este vediet no pridem domov az o 11 tak az potom to budem robit. A preco slimaky tak neskoro? Chcel som ich praveze na to aby to trocha pocistili. Krevetky este dokazem pochopit ale slimaky nie, ved tych sa ani neda zbavit ked by clovek aj chcel (vacsinou)
Pinki486
 
Príspevky: 23
Založený: 12 Dec 2014 10:48 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Nová 37,5

Odoslaťod Pinki486 » 06 Jan 2015 14:08 pm

A som z trencina
Pinki486
 
Príspevky: 23
Založený: 12 Dec 2014 10:48 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Nová 37,5

Odoslaťod radorado » 06 Jan 2015 16:33 pm

Inak ten profi soil si tam naco daval pod ten strk? To nieje vyzivny substrat.
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: Nová 37,5

Odoslaťod Pinki486 » 06 Jan 2015 16:40 pm

Bohuzial som veril slovam predavaca ... " stare dno nemame, ale mame tu taketo nieco " .. tak preto a doma citam ze krycia vrstva, pred pouzitim 24h vo vode no skoro ma slak trafil
Pinki486
 
Príspevky: 23
Založený: 12 Dec 2014 10:48 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Nová 37,5

Odoslaťod MifkoKE » 06 Jan 2015 17:00 pm

No slimáky sa ti tam nejaké dostanú prirodzene, tie neriešim, no nákup nejakých citlivejších druhov by som posunul na neskôr.
K vzduchovaniu - popravde neviem, aký bude mať vplyv jeho vypnutie(či vôbec nejaký), pri takom silnom svetle, čo máš...(vzduchovanie sa nepoužíva, lebo sa tým znižuje úroveň co2 vo vode) co2 potrebujú rastliny pri tvojom svetle oveľa viac, ako sa ho prirodzene do vody dostane. Naštuduj si to o svetle a co2, je toho viac, písať ti to tu nikto podrobne nebude... :wink:
V skratke, ak nejaký prvok rastlinám chýba (napr svetlo, co2, mikroprvky, makroprvky...), nebude prosperovať. Keď neprosperujú rastliny, nabiehajú riasy...
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: Nová 37,5

Odoslaťod Pinki486 » 07 Jan 2015 09:49 am

Tak, vcera som robil test a dopadol lepsie nez som cakal, vsetky hodnoty v poriadku az na Kh. Pridavam aj fotku aku farbu mi hodil pasik pretoze uplne inu nez boli na vyber ale pod bleskom telefonu to bolo lepsie vidno. Teraz neviem ako je to zle, dazdovu vodu asi neziskam teraz, kedze snezi a nie v takom mnozstve aby bol ten sneh dokonale cisty. RO kupovat nechcem, ci uz koli cene ci uz koli tomu ze do tak maleho akva mi to pride zbytocne. Sisky tiez moc nechcem davat, mam tam velmi dominantne dreva a tie ju same o sebe uz dost farbia. To s destilovanou vodou este plati? Ze nou dopustat akva? Dakujem za rady.
Pinki486
 
Príspevky: 23
Založený: 12 Dec 2014 10:48 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Nová 37,5

Odoslaťod Pinki486 » 07 Jan 2015 09:50 am

tu je spominana foto
Prílohy
10893573_699849776778844_88253292_n.jpg
Pinki486
 
Príspevky: 23
Založený: 12 Dec 2014 10:48 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Nová 37,5

Odoslaťod Hryzo » 07 Jan 2015 10:05 am

ohladom papierikovych testov sa tu viedli diskusie ako su nepresne ... ja som si spravil zaver, ze da sa s nimi orientacne merat ale pokial chce clovek vediet presnejsiu hodnotu musi ist do kvapkovych takze zase by som to kh tak tragicky nebral
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Nová 37,5

Odoslaťod Pinki486 » 07 Jan 2015 11:17 am

A to Kh to je vlastne tvrdost zdroja vody? Ci sa postupom casu aj meni? Nemam to teda nejak moc riesit? Vsetky ostatne testy boli dobre. A mam otazku ohladom vymeny vody, ma sa pri zabehu akva vymienat jej cast?
Pinki486
 
Príspevky: 23
Založený: 12 Dec 2014 10:48 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Nová 37,5

Odoslaťod Pinki486 » 07 Jan 2015 11:37 am

A este mam otazku, keby ostriham listy na ktorych je vidno ze isto nepreziju ublizi to alebo pomoze? Ci mam ich nechat radsej same odpadnut? Len sa bojim ze ci potom ich tam nebude vela hnijucich a nevznikla nejaka akva "katastrofa"
Pinki486
 
Príspevky: 23
Založený: 12 Dec 2014 10:48 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Nová 37,5

Odoslaťod vincent van gogh » 07 Jan 2015 12:33 pm

Pinki486 napísal:A este mam otazku, keby ostriham listy na ktorych je vidno ze isto nepreziju ublizi to alebo pomoze? Ci mam ich nechat radsej same odpadnut? Len sa bojim ze ci potom ich tam nebude vela hnijucich a nevznikla nejaka akva "katastrofa"

Odstrániť.Obávaš sa správne.Presne takouto správnou dadukciou prídeš časom aj na dalšie odpovede.Napr. prečo nie je vhodné také silné prevzušnovanie,prečo nie je ideálna v tak malom objeme taká hrubá frakcia štrku....a mnoho dalších.
Aj tých rastlín vystriedaš ešte x,kým to bude to pravé orechové.Chce to len čas,trpezlivosť a čítať a čítať...
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Nová 37,5

Odoslaťod Pinki486 » 07 Jan 2015 12:42 pm

hmm tak teda zajtra pridem domov snad v ludskom case tak sa do toho pustim a ked je akva v zabehu, mam menit aj cast vody? Rovno by som tym aj odkalil dno od roznych odpadnutych casti. No vcelku ma rano potesilo ked cez to vsetko som si dnes rano vsimol ze niektore rastlinky vyhanaju predsalen nove listky (neviem na isto ci tam boli alebo nie ale su to mlade pekne listky tak snad to pojde uz len k lepsiemu lebo takyto start ma velmi sklamal.
Pinki486
 
Príspevky: 23
Založený: 12 Dec 2014 10:48 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Nová 37,5

Odoslaťod vincent van gogh » 07 Jan 2015 12:47 pm

No jasné,výmena časti vody je základ.Nevšimol som si,kedy to bolo založené?
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Google Adsense [Bot] a 8 hostí.