e-časopis Akvárium



literatura, casopisy, VHS/CD/DVD

Moderátor: barky

V časopise Akvárium mě zajímají:

ryby
96
15%
rostliny
99
15%
bezobratlí
57
9%
aquadesign
70
11%
biotopy
73
11%
reportáže
52
8%
rozhovory
42
7%
technika
65
10%
praxe (voda, krmiva, nemoci...)
82
13%
jiné - upřesněte v příspěvku :-)
3
0%
 
Celkový počet hlasov : 639

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod astro » 14 Jan 2015 21:39 pm

Skúsila si kliknut na "Stahnout PDF"?
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Reklama

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod jane91 » 15 Jan 2015 00:18 am

Párada, veľmi ma potešilo, keď som zbadala, že časopis tu je znovu.
A ako staršie vydania, ani toto nesklamalo!
Palec hore, úžasná práca :)
jane91
 
Príspevky: 14
Založený: 08 Máj 2012 14:21 pm

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod milano » 16 Jan 2015 15:12 pm

Pripájam sa k ostatným a ĎAKUJEM autorom za pokračovanie v tvorbe časopisu, myslím si, že veľa ľudí v nich našlo inšpiráciu a ja som jeden z nich. Prajem veľa síl a námetov do ďalšieho obdobia. V jednom z ďalších vydaní by ma potešil článok o "minirybách" a viem, že ste už o nich veľa popísali aj v predošlých vydaniach, ale tieto články mi prirástli k srdcu.
Obrázok používateľa
milano
 
Príspevky: 12
Obrázky: 19
Založený: 17 Apr 2008 08:37 am
Bydlisko: Pezinok

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod Hryzo » 16 Jan 2015 18:26 pm

tlacim tlacim do zasoby, do archivu :) dakujem

mna by potesil clanok(y) s podrobnejsim popisom chorob, skusenostami s nimi a mozne sposoby liecby, ako nechemicke tak chemicke

nechcem nic slubovat, ale chcem sa dotlacit k napisaniu jedneho clanku, aby som sa prispel aj ja, chvylku to vsak potrva kym sa donutim dat nieco malo zmysluplneho dokopy na odsuhlasenie, hold niesom spisovatel ... vsak ja sa ozvem
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod prasan » 17 Jan 2015 00:49 am

K jednej veci sa musím ohradiť.No a tou je info o používaní čistej RO vody.Niekoľko rokov fungujem na čistej RO vode úplne bez problémov.Vodivosť v nádržiach mám niekde okolo 60 až 80 us.Chovám niekoľko dosť rozdielnych druhov rýb bez väčších problémov.Bežné druhy sa mi v takejto vode i rozmnožujú.No to by bolo asi do inej témy.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod Raviolka » 18 Jan 2015 10:38 am

Díky za všechny ohlasy a návrhy, píšu si... :wink:

prasan napísal:K jednej veci sa musím ohradiť.No a tou je info o používaní čistej RO vody.Niekoľko rokov fungujem na čistej RO vode úplne bez problémov.Vodivosť v nádržiach mám niekde okolo 60 až 80 us.Chovám niekoľko dosť rozdielnych druhov rýb bez väčších problémov.Bežné druhy sa mi v takejto vode i rozmnožujú.No to by bolo asi do inej témy.

Na co konkrétně reaguješ? Zmínky o RO jsou v 27. čísle pokud vím dvě, jednak v článku o krystalkách ("...osvědčily tyto parametry remineralizované nové RO vody: tvrdost vody 6 °dGH, pH 6,66, vodivost 222 μS." ... "Krystalky mají velké nároky také na mikroprvky (Fe, Mo, Mn,... ), které musí být ve vodě přítomny." ..."Možná na začátku do vody uvolní něco málo minerálů, a tak upraví vodu na počáteční záběh akvária, ale v pozdější fázi je nutné RO vodu obohacovat o minerály. Používat jen RO vodu a počítat s tím, že nám substrát vodu „vyladí”, je sice poněkud optimistické, ale někdy se opravdu zadaří, aby substrát vodu z RO upravil a udržel v požadovaných podmínkách i půl roku." atd.) a potom v článku o rájovčících ("Při použití RO většinou v závislosti na parametrech vstupní vody a kvalitě membrány obsahuje permeát nějaké zbytkové ionty, a z tohoto pohledu nebývá už nutno žádné další přidávat.")
Tak opravdu nevím, proti čemu se ohrazuješ. Krystalky zřejmě nechováš. Čistá RO (obzvlášť pokud má tak vysokou vodivost, jakou uvádíš, to máš zřejmě hodně zasolenou vstupní vodu a/nebo méně výkonnou membránu) opravdu může být pro spoustu ryb vyhovující. Vždyť třeba v Casiquiare a okolních vodách jsme naměřili vodivost 10, občas "až" 20 mikrosiemens :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod Pavole » 18 Jan 2015 10:54 am

Este ma napadlo, ze celkom zaujimavy by mohol byt clanok o letneni rybiek na balkonoch, v jazierkach a pod... Myslim, ze sa tomu venuje stale viac a viac ludi.
Pavole
 
Príspevky: 60
Obrázky: 0
Založený: 28 Feb 2006 11:54 am
Bydlisko: Žilina

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod prasan » 18 Jan 2015 11:03 am

Ja len,že akvária hnojíme,kŕmime ryby a aj to ovplyvňuje konečné parametre vody.Z RO mi ide voda 2 us.RO vodu s radovou nemiešam a na 60-80 us sa mi to drží celkom konštantne.
Jj,máš pravdu CRS momentálne nemám.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod prasan » 18 Jan 2015 13:02 pm

PS: Páčili by sa mi články o biotopoch.Fotečky,popis a tak.Pre rôzne konkrétne dryhy rýb.Ďakujem.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod Loki12 » 18 Jan 2015 17:07 pm

ja davam na premyslenie clanky typu - SOS potrebujem pomoc, lebo.... (taka rubrika pre zaciatocnikov).
a
este (opat pre zaciatocnikov) rubrika - navrh akva na mieru. Nieco ako ma Tropica, urcene by to pre uplnych zaciatocnikov, kde by bol zoznam co kupit, ako prevadzkovat, ceny,.... tak aby aj laik si mohol urobit akva na mieru a vedel kolko ho to bude stat, na co sa ma pripravit,... a v roznych rozmeroch, cenach, low tech, high tech,...aj ked viem, ze kazde akva je uplne ine a inak reaguje....proste taky "inspirativnik". Aj by som do toho siel, len mi chyba priestor na tie akvarka....
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod Zero » 18 Jan 2015 19:04 pm

jiné - upřesněte v příspěvku :-) - Ekonomika.
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod martin_s » 18 Jan 2015 19:55 pm

Co si pod tym predstavujes?
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod vincent van gogh » 18 Jan 2015 20:26 pm

Loki12 napísal:. Aj by som do toho siel, len mi chyba priestor na tie akvarka....

Myšlienke rozumiem. Ale tomuto, ehm,nie. Aký priestor na akváriá? To akože teóriu podporiť.... "fyzicky" konkrétnym akváriom?
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod Zero » 18 Jan 2015 21:01 pm

martin_s napísal:Co si pod tym predstavujes?


Nákladovost , využitelnost, efektivita, úspory, návratnost, ztrátová a zisková rozhodnutí, provozní rozsah možností - praxe i logické úvahy a to ze všech úhlů pohledu a hmotných i motivujících položek.

Kromě toho zpestří obsah i osobité nápady a řešení technických záležitostí, jako např. veliké množství video ukázek, třeba tady ta a následující výběr - https://www.youtube.com/watch?v=j0EALbRIlhA

Rozumíme si ? Pochopeno ?

Není to míněná a cílená urážka, jen předpokládám, že akvaristé mají dostatečné vzdělání a mentální schopnosti na to, abych nebyl nucen psát podrobný výklad a více vysvětlovat, o co jde. Nebo snad .... :shock: :?: :idea:
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod Loki12 » 18 Jan 2015 22:53 pm

vincent van gogh napísal:
Loki12 napísal:. Aj by som do toho siel, len mi chyba priestor na tie akvarka....

Myšlienke rozumiem. Ale tomuto, ehm,nie. Aký priestor na akváriá? To akože teóriu podporiť.... "fyzicky" konkrétnym akváriom?

no, tak nejak som si to predstavoval. napisat clanok, pofotit, zalozit akva a vzdy stvrtrocne to opakovat.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod vincent van gogh » 19 Jan 2015 00:31 am

No ja myslím,že by si kludne mohol vypustiť Krakena a dať priestor tvojim literárnym vlohám..... :wink: / :idea: /
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod Deepinpeat » 19 Jan 2015 01:28 am

Pavole napísal:Este ma napadlo, ze celkom zaujimavy by mohol byt clanok o letneni rybiek na balkonoch, v jazierkach a pod... Myslim, ze sa tomu venuje stale viac a viac ludi.


Ahoj všichni,

No letos se chystám na jarnění, letnění a podzimnění nějakých vějířovek. Sice to nejsou často chované druhy, ale myslím, že i tak to bude zajímavé a nějaký článek z toho vyprodukuju.
Deepinpeat
 
Príspevky: 7
Obrázky: 5
Založený: 19 Jan 2015 01:06 am

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod Jozef I. » 19 Jan 2015 01:29 am

prasan napísal:PS: Páčili by sa mi články o biotopoch.Fotečky,popis a tak.Pre rôzne konkrétne dryhy rýb.Ďakujem.


pripajam sa k nazoru.

A nezabudnite na inzerciu... :D
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod Zero » 19 Jan 2015 05:07 am

Deepinpeat napísal:Ahoj všichni,
No letos se chystám na jarnění, letnění a podzimnění nějakých vějířovek. Sice to nejsou často chované druhy, ale myslím, že i tak to bude zajímavé a nějaký článek z toho vyprodukuju.

.............................................................................................................................................................

To nepochybně, je jich dost druhů k tomu vhodných.

Pokud použiješ nadzemní, nebo zemní nádrže tak tyto rozdílné způsoby mají své přednosti i nevýhody. Styl několika sousedících do země hloubených louží je blízký přírodním poměrům s dobrými výsledky, ale doporučuji krytí hrubším sítem proti škůdcům a přeskakování ryb do sousedících "kaluží".

I nadzemní nádobový chov je lépe takto zaopatřit + izolovat boční stěny a hlídat výši hladiny za dešťů, jsou-li za této situace bez celistvého krytí, nebo nemají řešený boční odtok přes stěny.

Stálý kryt ze skla, nebo plastu, degraduje smysl letnění ! Proč, je nad míru jasné.

Více k tomu nic nepřipíšu, abych rušivě neovlivnil osobní originální angažmá !! A to i přesto, že bez předchozích zkušeností a nedostatečnou informovaností může experiment na poprvé dopadnout nezdarem a přivodí jen zklamání. :wink:
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod martin_s » 19 Jan 2015 10:30 am

Zero neviem preco ta podrazdena odpoved na moju otazku. Pojem "ekonomika" je totiz dost siroky, preto upresnenie toho co mas pod tym na mysli, ze by sa mohlo objavit v casopise, by mohlo pomoct pripadnym autorom. Napriek vzdelaniu a mentalnym schopnostiam ti totiz do hlavy nikto nevidi...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod Loki12 » 19 Jan 2015 11:00 am

vincent van gogh napísal:No ja myslím,že by si kludne mohol vypustiť Krakena a dať priestor tvojim literárnym vlohám..... :wink: / :idea: /


slovne spojenie "vypustit Krakena" mam spojene s niecim inym ako pisanim literarnych vloh :-).
Premyslim si to. Len ci to bez tej vizualizacie bude mat vyznam. Podumam. A poslem tebe a Raviolke nejaky navrh. Taky akoby Pilot - co sa pouziva pri serialoch.

dik za podporu.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod vincent van gogh » 19 Jan 2015 13:11 pm

O to práve ide.Priložiť ruku k dielu.Smelo do toho.... :)
čo sa týka vizuálu,preblikol nejaký nápad :idea: .....ale ako hovoríš, záleží na "pilote", ako uchopíš myšlienku,v klude podumaj. :wink:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod Zero » 19 Jan 2015 13:51 pm

martin_s napísal:Zero neviem preco ta podrazdena odpoved na moju otazku.



To není psáno v podrážděné náladě, jen styl psaní navozuje takový dojem.

I záliba je o tom, jak ji provozovat, aby byla co nejekonomičtější pro náš rodinný rozpočet a přinášela více radosti, než starostí a rozsah možného pokrytí témat je značný, to ano.

Každý jednotlivec může mít odlišnou přesvědčující zkušenost a talent pro tvořivou myšlenku i realizační postupy. Je tu však jedna podstatná bariéra a tou je ochota zveřejnit takováto mnohdy komerční doporučení a výsledky z ne zrovna lehko získané vlastní práce, pak jen tak podstrčit bez protislužby jiným, místo toho, abychom z toho sami zaslouženě těžili .

Přesto by se stálou výzvou nějaké praxí podložené obecnější návrhy - jak na to -, průběžně každým rokem na článeček shromáždit mohly.

Třeba: Vyjel jsem na dovolenou do X země, abych si odtud dovezl u nás nedostupné ryby. Cesta, vízum, povolení, veterinární osvědčení, potřebné vybavení, nakoupené (ulovené ) ryby, pobyt a jiná vydání mne vyšla na - ? částku.

Na to všechno jsem si vydělal buď v zaměstnání, nebo akvarijní přidruženou produkcí, např. chovem, nebo lovem a prodejem živého krmení.

Dovezené ryby se mi podařilo rozmnožit, odchovat s - X náklady na energii, výživu atd. a - X ziskem, pokud byl, nebo nebyl odbyt, takže buď to bylo z hlediska ekonomiky ztrátové a přineslo mi to jen potěšení z chovu, nebo mám z toho i užitek, třeba jako z chovu včel - za péči kladné výsledky.

A tak je to se vším. Je to jen jeden maličký přiklad toho, CO SI POD TÍM POJMEM EKONOMIKA PŘEDSTAVUJI. :|

Opravdu jsem to nepsal podrážděně. :pivo: Už se musím chystat na šichtu a nebudu se k tomu dále vyjadřovat.
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod Deepinpeat » 19 Jan 2015 15:11 pm

Zero napísal:
Deepinpeat napísal:Ahoj všichni,
No letos se chystám na jarnění, letnění a podzimnění nějakých vějířovek. Sice to nejsou často chované druhy, ale myslím, že i tak to bude zajímavé a nějaký článek z toho vyprodukuju.

.............................................................................................................................................................
ale doporučuji krytí hrubším sítem proti škůdcům a přeskakování ryb do sousedících "kaluží".

I nadzemní nádobový chov je lépe takto zaopatřit + izolovat boční stěny a hlídat výši hladiny za dešťů, jsou-li za této situace bez celistvého krytí, nebo nemají řešený boční odtok přes stěny.


No, to krytí mám celkem vychytané, na tom pozemku jsou nádrže kde je velké množství vážek a šídel, takže jsem zvyklý zakrývat všechny venkovní kultury živého krmiva plastovou síťovinou tak, aby se tam dostali jenom komáři a pakomáři které tam chci 8)
Jinak s tím nic dělat nebudu, jakmile bude rozumná teplota a bude tam pro potěr nějaká potrava tak tam nasypu jikry a jdu od válu. Budu jen přendavat nádobky se třecím substrátem.
Deepinpeat
 
Príspevky: 7
Obrázky: 5
Založený: 19 Jan 2015 01:06 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Literatúra

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.