Cichlazoma zebrovitá



Všetko okolo amerických cichlíd

Cichlazoma zebrovitá

Odoslaťod Monika132132 » 22 Jan 2015 10:27 am

Dobrý Deň, chcela by som sa opýtať. Chovám Cichlazoma zebrovitá 1 pár. Už majú aj malé ryby. Plávajú už 2 dni.Ostatné druhy rýb som premiestnila do iného akvária. Dnes ráno som si všimla že samička samca hryzie a tak. On chudák celý zbledol a môže byť len na jednom mieste. Je to normálne alebo mám samce premiestniť do iného akvária? :) veľmi sa do toho nevyznám.
Monika132132
 
Príspevky: 2
Založený: 22 Jan 2015 10:08 am

Reklama

Re: Cichlazoma zebrovitá

Odoslaťod vilo » 22 Jan 2015 14:10 pm

Normálne by sa o poter mali starať obaja rodičia. Ale zrejme došlo medzi samcom a samicou k nezhodám, to sa niekedy stáva. Asi by bolo lepšie nechať samicu s mladými osamote. Samca by som navrhoval preloviť do iného akvária, alebo rozdeliť akvárium sklom, ak sa to dá (aké je veľké ?)
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Cichlazoma zebrovitá

Odoslaťod Miloš » 22 Jan 2015 15:05 pm

Moj nazor je ze vzhladom nato ze nebol vonkajsi nepriatel voci ktoremu mohli ochranovat poter spolocne zacala samica chranit poter pred samcom. Odlovenie samca by bolo asi vhodne aby mu neublizila resp aj ked mu nic nespravi je samec v ustavicnom strese co mu nepomoze
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Cichlazoma zebrovitá

Odoslaťod Monika132132 » 22 Jan 2015 15:07 pm

Akvárium má cca. 70 l. Ale už som ho presunula do iného k tým ostatným rybám pretože som mala v tom jednom akváriu viac druhov rýb a oni potom tie malé rybky žrali .. a ešte taká otázka do koľkých týždňov sa samica stará o malé ryby ? Ďakujem :)
Monika132132
 
Príspevky: 2
Založený: 22 Jan 2015 10:08 am

Re: Cichlazoma zebrovitá

Odoslaťod vilo » 22 Jan 2015 15:54 pm

dlho... podľa literatúry niekedy matka opatruje aj 2-3 cm-ových potomkov

Predpokladám, že v prostredí bez samca bude dlho prejavovať starostlivosť o mladé. Otázne je, čo so samcom... ak po čase mladé odlovíš a budeš chcieť k samici vrátiť samca, môže sa stať, že ho bude napádať. Alebo ho prijme, ťažko povedať... cichlidy sú psychicky pomerne vyspelé ryby a je dosť ťažké predvídať ich reakcie na rôzne situácie. Možno len predpokladať, že domáca ryba bude aspoň zo začiatku dominantná. Ak bude mať samica potrebu klásť ikry, zrejme sa bude samcovi dvoriť. Niekedy sa "zbližovanie" rozhádaných partnerov robí predelením akvária sklom alebo sieťovinou, a keď sa ryby napokon "majú k sebe", predel sa odstráni. Chce to už určité skúsenosti určiť, či je ich správanie voči druhému prejavom agresivity, alebo sympatií.
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava


Naspäť na Americké cichlidy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.