Mirova 288 litrofka



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Mirova 288 litrofka

Odoslaťod Loki12 » 22 Jan 2015 09:32 am

Stabilita a kontroler.

Ano vieme, bez kontrolera a sondy to proste bude vzdy len tak od oka ("baj oko", pre fejsbukerov).
Sam vidim na DC, ze v roznych dnoch je farebnost ina - nie radikalna, len ta svetlo zelena ma mnou pozorovane odtiene. Ale moze to byt svetlom v izbe, ci je zamracene, ci bola hladina vody nizsie a tym padom aj cerenie hladiny viac, mojim aktulanym vnimanim farebnosti,... a x-dalsich atributov. Ano, bez CO2 kontrolera je to len "klamstvo" a hranie sa na stabilne CO2.
Preto som napisal o kolisani CO2 a nie stabilite. Ak neprehaname z CO2 tak kludne non-stop. Ak ideme na hranu, tak na noc (respektive pri nezapnutych svetlach) nezapinat CO2 - kvoli rybam. Ak mam miesto a financie na kontroler (cca 100€), tak aj toto.

Jadrovym elektrarnam v nasich akvariach zdar a hyperHighTech akvarkam zvlast. :-)
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Reklama

Re: Mirova 288 litrofka

Odoslaťod chnuro » 22 Jan 2015 10:20 am

Jozef I. napísal:Čo sa tyka toho stabilneho co2 a vypnania na noc, nie je to všetko až take jednoduche... :)

Loki ak by si meral ph v roznych častiach dňa a za roznych podmienok v ktorých akva je zistil by si že ph stabilne nemáš. Stabilne ph sa da docieliť len s použítím controllera. Ty aj keď počas dna davaš pernamentne rovnake množstvo co2 do akva (povedzme 1,5 bublinky/s) nedokažeš ho davať tak aby si mal ph stabilne pretože ty nevieš ake veľke množstvo co2 zožitkuju rastlinky, ake unikne hladinou atd. A tiež pokiaľ nesvietiš v akva neznamena to že je tam tma, že? Pokiaľ nesvietiš cely deň. takže docieliť stabilne ph bez kontrolera je pomerne naročnew no je to oveľa stabilnejšie ako pri burčiaku. je to vlastne taka stabilna nestabilita.. :)

Inak tiež som si vždy myslel, že rastlinky na noc nepotrebuju co2, čo je vlastne aj pravda ale par mudrych hlav (chnuro a sappa) ma presvedčilo, že co2 treba davať aj cez noc kôli stabilnemu ph, ktore musi byť stabilne non-stop a teda aj v noci. bolo to vtedy keď som riešil či mám controller na noc vypinať. čo je v tomto pripade nepodstane, kedže neni controller. A radšej co2 na noc (či presnejšie na obdobie kedy sa v akva nesvieti) vypneme ako by sme otravili ryby.

Tak za tú múdru hlavu ďakujem :-), ale určite som ti nehovoril, že musíš dávať CO2 aj v noci kvôli stabilnému PH. Stabilita PH je dôležitá v dobe svietenia. To znamená, že na noc vypínať CO2 môžeš (aj to robím) a pred rozsvietením svetla si odsleduješ, o koľko skôr musíš CO2 púšťať. Podstatné je, že počas svietenia bude mať DC rovnakú farbu, aj malá zmena je neprípustná. Treba myslieť aj na to, že podľa konštrukcie DC má oneskorenie 0,5-2 hod. Toto celé platí, ak ti do akvária nesvieti iný zdroj svetla podobnej intenzity ako tvoje umené osvetlenie, napr Slnko ;-). Celkom úspešne takto prevádzkujem miníčko a paradoxne mám v ňom menej problémov, ako v 65-tke, ktorá je vybavená PH controllerom.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mirova 288 litrofka

Odoslaťod Otherx » 22 Jan 2015 14:28 pm

Je to super čítanie a asi sa prihlonim k vypinaniu bubluniek na noc ale dosť ma začal dnes trápiť iný problém, na koreni sa mi začala tvoriť hneda riasa, robí sa na vrchu koreňa ktorý je vlastne najvyšší pevný bod v akva a je najbližšie k svetlu. Mám nacitane aj o tomto probleme trošku ale neviem ci to je spôsobené svetlom. Mám T5 trubice 2x54W a nemyslím že by som to mal prehnane, svietim 12h denne.
Obrázok používateľa
Otherx
 
Príspevky: 81
Obrázky: 3
Založený: 30 Okt 2014 10:22 am
Bydlisko: Trnava

Re: Mirova 288 litrofka

Odoslaťod Otherx » 22 Jan 2015 14:33 pm

Takto to vyzera
Prílohy
PicsArt_1421929874698.jpg
Obrázok používateľa
Otherx
 
Príspevky: 81
Obrázky: 3
Založený: 30 Okt 2014 10:22 am
Bydlisko: Trnava

Re: Mirova 288 litrofka

Odoslaťod Loki12 » 22 Jan 2015 15:09 pm

ja by som povedal, ze to bude presne toto:
http://www.rostlinna-akvaria.cz/jak-se- ... ruduchy-69

a este k tomu svetlu, na mna svietis dlho (12h).
Neda sa generalizovat. ja teraz idem na 5,5h a viac ako 8-9 sa ani nechystam.
co ma k tomuto vedie:
1. ked som bol na 10 hodinach, tak som mal furt problem so zelenou riasu (+ ruducha)
2. ani slnko takto dlho nesvieti - nase trubice akoze imituju svetlo slnka v case poludnia. Je uplne ina intenzita svetla ked dopada pod uhlom (rano, dopoludnia, popludni) ako ked je na poludnie. Preto superborci a super prachaci pouzivaju tie mudre osvetlenia, ktore vedia nasimulovat farebne spektrum a indentizu svetla podla zemepisnej dlzky a sirky. A urcite im to tam neprazi 12h v najvyssej intenzite.
3. cim viac svetla tym vacsia spotreba makro+mikro prvkov = hnojivo
4. cim viac svetla tym viac C-uhliku spotrebuju rastliny = viac CO2
5. naco svietit, ked nie je kto by sa na to pozeral :-)

Ked chces co to preluskat a pokukat ako sa to moze vymknut s podkontroly a co je treba robit najdes v teme mojho akvaria. Vela mi tam chnuro pomahal. A jeho v tomto beriem ako guru. Je to sice tema najma o hnojeni mojho akva, ale zaroven je tam aj co to o svetle, co to o CO2.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Mirova 288 litrofka

Odoslaťod chnuro » 22 Jan 2015 15:35 pm

Dobry napad, chod si pocitat do Lokiho temy. Svetlo sice nemas velmi silne, ale nepoznam akvarium, ktore by existovalo s CO2.
Navyse ty mas CO2 flasu iba od 12.1.2015 podla temy. A to este nepredpokladam, ze ho mas od vtedy nastavene spravne.
Je to velka zmena v akvariu a ta riasa je dôsledok niekoľkých týždňov.

Ta ruducha / štetinková riasa / BBA sama od seba nezmizne. Zober hadicu, oškrab ju hranou hadice, alebo čimkolvek inym a odsaj. Nemala by ostavat v akvariu. Docistit sa da priamou aplikaciou Easy carbo / Flourish excel / CO2 vital.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mirova 288 litrofka

Odoslaťod Otherx » 22 Jan 2015 17:34 pm

Ok dakujem za radu, idem čítať lokiho akva ;-) zaujímavú vec som si všimol, dvaja skalare sa chovajú voči tej riase ako pýtame :-D doslova telom trhajú tu riasu a zeru ju. Ozaj a CO2 vital môžem dávať do akva v plnej dávke ak púšťam bubliny CO2?
Obrázok používateľa
Otherx
 
Príspevky: 81
Obrázky: 3
Založený: 30 Okt 2014 10:22 am
Bydlisko: Trnava

Re: Mirova 288 litrofka

Odoslaťod Otherx » 22 Jan 2015 17:42 pm

Akvarko je inak v dobrej kondícii, rastliny idú ako bláznivé.
Prílohy
PicsArt_1421941173140.jpg
Obrázok používateľa
Otherx
 
Príspevky: 81
Obrázky: 3
Založený: 30 Okt 2014 10:22 am
Bydlisko: Trnava

Re: Mirova 288 litrofka

Odoslaťod Otherx » 22 Jan 2015 18:33 pm

Ok dakujem za radu, idem čítať lokiho akva ;-) zaujímavú vec som si všimol, dvaja skalare sa chovajú voči tej riase ako pýtame :-D doslova telom trhajú tu riasu a zeru ju.
Obrázok používateľa
Otherx
 
Príspevky: 81
Obrázky: 3
Založený: 30 Okt 2014 10:22 am
Bydlisko: Trnava

Re: Mirova 288 litrofka

Odoslaťod Vlado21 » 22 Jan 2015 18:38 pm

S kontrolerom a sondou si nelam hlavu, ide to aj bez nich, co casom zistis alebo si uz zistil aj sam. Ja som zacal na nizsich urovniach, teraz som cca na 40bubl./min. Rastlinam sa dari, niektore kazdy vecer "retiazkuju", pH okolo 7,0, kh tiez, tak viem, ze viac to vyhulit nemusim, zostavam na tejto urovni (v noci samozrejme off), ak nenastane nejaka zmena v kondicii flory. :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mirova 288 litrofka

Odoslaťod Vlado21 » 22 Jan 2015 18:52 pm

A z toho svetla uber, ako ti Loki radi, aspon 2-3 hod.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mirova 288 litrofka

Odoslaťod chnuro » 22 Jan 2015 20:07 pm

chnuro napísal:...Svetlo sice nemas velmi silne, ale nepoznam akvarium, ktore by existovalo s CO2....

vsimol som si, ze som nedopisal prispevok - v praci :-)
Chcel som povedat, ze nepoznam akvarium, ktore by existovalo s CO2 a svietilo sa tam 12h. Zaraza ma, ze sa na to nikto nespytal :-P

CO2 vital a vsetky ostatne podobne produkty mozes pouzivat spolu s CO2. Nemá to na seba žiadny vplyv.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mirova 288 litrofka

Odoslaťod radorado » 22 Jan 2015 21:58 pm

Ja som sa na to nestihol opytat,lebo uz dve hodiny premyslam ako si to myslel :D
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: Mirova 288 litrofka

Odoslaťod Otherx » 22 Jan 2015 22:27 pm

Takže som hodiny prestavil na 11-18 čiže na 7 hodín a uvidim co to spraví, najhoršie je že idem na dva týždne do nemocnice a netuším co sa bude diať a nebudem mať dosah na robenie zmien.manzelka bude len kŕmiť. Ale ako som pisal vyššie, skalare sa chovajú voči tej riase ako pyrane k mäsu, trhajú celým telom.
Obrázok používateľa
Otherx
 
Príspevky: 81
Obrázky: 3
Založený: 30 Okt 2014 10:22 am
Bydlisko: Trnava

Re: Mirova 288 litrofka

Odoslaťod radorado » 22 Jan 2015 23:06 pm

Ja by som taky skok v svieteni nerobil. Ubral by som max. 2 hodiny
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: Mirova 288 litrofka

Odoslaťod chnuro » 22 Jan 2015 23:29 pm

preco by si to nerobil? To uz skokove nasadenie CO2, alebo jeho kolisanie je daleko horsie. Svetlo je prave parameter, ktory to vysetko ovlada, bez svetla sa rast zastavi okamzite, rovnako je to aj s narokmi na CO2 a ostatne ziviny.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mirova 288 litrofka

Odoslaťod Loki12 » 23 Jan 2015 00:09 am

v rozhadanom akvarku by som siel aj na 5-5,5h. najma ak to nebudes mat pod kontrolou.
tym padom si vies dovolit vypnut aj CO2.
a prave pretoze tam mas rastliniek menej, tak by som to fakt stiahol co najnizsie.
ako chnuro napisal. Svetlo je spustac vsetkeho. vela svetla, vela starosti. menej svetla, menej starosti.
2 tyzdne na 5h svetle, bez kontroly bude bezpecnejsie ako 7h s nevyladenym CO2. po navrate budes mat casu dost a kludne to naladis, postupne.

Rastliny su prisposobene rychlym zmenam svetla. Kukam na prirodu. Kazdu chvilku mozu prist mraky, zamracene dni...a vsetko ok. Ale skokove prisuny a odsuny CO2 alebo hnojiva v prirode nenajdeme. Takze so svetlom treba hybat a CO2 a hnojenie doladit. Nie opacne. Je to milion rokov starom mechanizme.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Mirova 288 litrofka

Odoslaťod radorado » 23 Jan 2015 00:23 am

No s tou prirodou by som to neporovnaval, kedze nejake mraky pre rastliny nic neznamenaju. To len nam sa zda ze je tma ked je zamracene. No dobre, ale kedze sa tu stale pise ze na zmeny su rastkinky vzdy citlive a riasy sa s nou rychlejsie vysporiadaju, tak pri takom skoku v svieteni by malo rastlinam trvat dlhsie nez sa adaptuju, ale dovtedy to vyuziju riasy. Jedna mozno odide,ale dalsie pribudnu. Alebo nie?
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: Mirova 288 litrofka

Odoslaťod Loki12 » 23 Jan 2015 08:35 am

A vidis, krasna diskusia. Ja by som to prave porovnaval az velmi vela. Z coho vychadzam? z tohoto:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Fotosynt%C3%A9za
A plus minus, autobus, dalsich niekolko clankov na internete a rozhovorov este pocas aktivnej bonsajistiky.

K tej druhej casti:
Rastliny v akvariach su zlozite organizmy. Riasy su jednoduche, caso jednobunkove, organizmy. Rastliny pri svojom zivote si vytvaraju energeticke zasoby, riasy toto nevedia (nevedia az tak efektivne ako rastliny). Tych porovnani s realnym zivotom tu bolo uz velmi vela, ale v principe svetlo berme ako cvicenie v posilovni, CO2 ako posilovnu a hnojivo (makro+mikro) ako vyzivu.

Rastlina, zlozity organizmus, ked sa svieti tak posiluje a nabera na hmote, ako kulturista. Ked jej ale dodas kvalitnu posilovnu a presne definovanu vyzivu, tak mozes ist na sutaz. Ked ale kvoli pracovnym povinnostiam, depresiam, unave,... neposilujes (nesvietis, svietis menej, a aj keby to bolo ihned a skokovo), tak sa nic nezacne hned kazit. Prave kvoli zlozitosti celeho organizmu, ma zasoby, pojde len na prechadzku, pripadne si doma urobi (ako kulturista) par brusakov (kratsia fotoperioda)

Riasa, jednoduchy organizmus, je nieco ako (je na to prirovnanie ale toto nepouzijem...politicky nekorektne) mala octova mucha. Ma kratky zivotny cyklus. Nemusi si robit tym padom ziadne zasoby a funguje v systeme - ak JE tak fungujem, ak NIE JE umieram. A zaroven, kedze je taka mala tak jej staci aj velmi velmi malo. Pre riasy su akekolvek davky, cohokolvek dostastocne. Dajte jej viac svetla a zacne rast. Dajte jej hnojenie, bude rast.

Ale preco riasy nerastu z CO2? alebo ked prosperuju rastliny?
Lebo octove muchy nechodia do posilovne. Je tam pre nich nebezpecno. Je tam vela silnych ludi, tazke zavazia a celkovo velmi nebezpecne prostretie. A aj preto, ze ked je v akvariu vela nabuchanych kulturistov, tak sa boja co i len pomysliet, ze si uchamatnu co to z vyzivy, lebo si myslia ze dostanu po hube. Ako ked v lete v bufete mate pri stole muchy a osy co chcu ist na vase tanierove dobroty. Tym sa ohanate, tak je mucha a osa hladna. Ale ked zabudnete, tak sa hned krmi. A kde je najviac much a os? Pri smetnom kosi. Lebo pri smetnom kosi nie je nikto zo zlozitnych orgamizmov kto by ich odohnal. :-)

A co z toho vyplyva? Nemajte z akvaria smetny kos, ale majte tam upratanu posilovnu a bude pokoj. A ked date vasim rastlinam cvicebny klud, lahky trening, tak tam nikto nebude hned umierat :-)
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Mirova 288 litrofka

Odoslaťod chnuro » 23 Jan 2015 10:14 am

Loki, ja umreeeem :-D. To si fakt pekne napisal. Dobre sa to cita.

Presne tak to aj funguje. Dodal by som iba niečo k tým octovým muchám v posilňovni:
Prosperujúce rastliny majú v akváriu algicídny účinok (protiriasový). Nenašiel som k tomu nijaké relevantné vysvetlenie, je to z pozovania a pokusov mnohých akvaristov. Ale je to tak a treba to brať ako axiomu (nemenný fakt, o ktorého pravdivosti sa nepochybuje)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mirova 288 litrofka

Odoslaťod radorado » 23 Jan 2015 11:05 am

Dik loki. Pekne si mi to vysvetlil :)
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: Mirova 288 litrofka

Odoslaťod vincent van gogh » 23 Jan 2015 14:53 pm

Len chlapci,nezabudnite pripomenúť autorovi,že na tých 288 litrof tam má ešte strašne vela miesta na doplnenie dalších cvičencof (teda rastlín). :) ...aj ked "akvarko je inak v dobrej kondícii a rastliny idú ako bláznivé"

Inak Otherx,tá ruducha je úplne prirodzená.Žial.Na korenoch až tak nevadí,horšie,ked napadne rastliny.Ale sú aj iné mňamky,napr. taká sinica...(.nie že by som privolával.)

Ale hlavne,nech dopadne nemocnica dobre.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Mirova 288 litrofka

Odoslaťod Otherx » 23 Jan 2015 15:33 pm

@Loki - tak toto si vysvetlil brutálne "polopate" a pochopil som to dokonale,diky moc.
@vincent van gogh rastliny pribúdajú a rozrastaju anubiasy sú dvojnásobne a valisnerie pribudli z hlavnej rastliny v počte kusov 8, o mesiac tam bude džungľa ci mýlim sa? Inak neritina brutálne luxuje tu riasu hnedú, kade prejde ostáva čistá plocha.
Obrázok používateľa
Otherx
 
Príspevky: 81
Obrázky: 3
Založený: 30 Okt 2014 10:22 am
Bydlisko: Trnava

Re: Mirova 288 litrofka

Odoslaťod Otherx » 23 Jan 2015 21:38 pm

Nocny rezim ;-) dole su nasvietene terarka pod akva, realne to tak neziari, dlha uzavierka spravila svoje.
Prílohy
PicsArt_1422041670861.jpg
Obrázok používateľa
Otherx
 
Príspevky: 81
Obrázky: 3
Založený: 30 Okt 2014 10:22 am
Bydlisko: Trnava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.