osvetlenie feriplast-nesvieti a nejde rozobrat



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

osvetlenie feriplast-nesvieti a nejde rozobrat

Odoslaťod akvarista151 » 24 Jan 2015 11:38 am

zdravim. potrebujem poradit s problemom s osvetlenim. ide o toto svetlo: http://www.najnakup.sk/Porovnaj_osvetlo ... 23293.html mam aho asi 3 roky a dnes ked som ho isiel zapnut tak len prebliklo a nerozsvietilo sa. najprv som myslel ze sa pokazil vypinac tak som ho vymenil ale nic sa nevyriesilo. obe trubice len na chvilu zabliknu a potom zhasnu. pozeral som nejake fora a vraj by mohol byt poskodeny starter. problem je vsak v tom ze to svetlo sa neda rozobrat. je to vsetko zlepene...co s tym mozem urobit? ziarivky predpokladam ze su funkcne kedze prebliknu. ak by boli vypalene tak by vobec neblikali. tiez sa mi zda nepravdepodobne zze by sa vypalili obe naraz takze predpokladam ze je problem v tom startere. ale ako ho mam vymenit ked sa to osvetlenie neda rozobrat? :( vdaka za radu. akvarium je momentalne bez svetla a preto to potrebujem vyriesit co najskor aby mi nevyhynuli vsetky rastliny co tam mam. na nove svetlo nemam financnu hotovost bohuzial
akvarista151
 
Príspevky: 5
Založený: 24 Jan 2015 11:31 am

Reklama

Re: osvetlenie feriplast-nesvieti a nejde rozobrat

Odoslaťod mosfet » 24 Jan 2015 12:49 pm

Asi ťa nepoteším, vyzerá to že štartér je tam elektronický - takže s ním nič nespravíš. Preto nie je k nemu prístup a je zalepený v plaste. Daj tam zatiaľ hocaké svetlo - napr. stolnú lampu.
Obrázok používateľa
mosfet
 
Príspevky: 230
Obrázky: 2
Založený: 06 Jan 2014 23:06 pm
Bydlisko: Košice

Re: osvetlenie feriplast-nesvieti a nejde rozobrat

Odoslaťod akvarista151 » 24 Jan 2015 14:16 pm

:( . tak to je teda dost zla sprava :( . co by ste poradili? ako vyriesit nejake nahradne osvetlenie ktore by bolo lacne a ucinne? mozno aj domaca vyroba. vyuzit ten kryt + ziarivky z toho osvetlenia? je to mozne nejako zmontovat dokopy aby to fungovalo? alebo to otvorit na silu , pripadne pouzit "externy" starter.
akvarista151
 
Príspevky: 5
Založený: 24 Jan 2015 11:31 am

Re: osvetlenie feriplast-nesvieti a nejde rozobrat

Odoslaťod Hryzo » 24 Jan 2015 17:19 pm

1. ak by tam bol starter, bol by k nemu pristup kvoli vymene takze - bud si si ho nevsimol, alebo je tam elektronicky predradnik ako pise mosfet
2. trubice vedia bliknut aj ked su odpalene - vypalena trubica = cierny aspon jeden koniec trubice, kludne aj oba
3. predradniky niesu take drahe napriklad http://www.osram.com/osram_com/products ... /index.jsp ... neviem presne ale urcite by stal do 12eur (podla mna aj menej je to uplne obycajny) ... ak sa ti to svetlo predsa len podari rozobrat, vymena by bola potom uz jednoducha a kryt, ktory by si odstranil, by si nas5 nalepil nejakym dobrym lepidlo ... tot vse ...
4. docasne pouzi hocico, co dokazes dostat k akvariu a vie to svietit
5. externy starter? neviem presne co tym myslis, viem asi ako by to mohlo vyzerat a neodporucam (podla mojej predstavy - predradnik externe zapojit :D) :)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: osvetlenie feriplast-nesvieti a nejde rozobrat

Odoslaťod akvarista151 » 24 Jan 2015 19:03 pm

hryzo vdaka za odpoved. zaujalo ma to co si napisal ze ziarivky mozu byt odpalene aj ked len prebliknu. pises ze by mali byt cierne na jednej strane a ked som to teraz pozeral tak su cierne. teda nie uplne cierne ale je tam taky flak na jednom konci na jednej aj na druhej ziarivke. to by bolo super keby je problem v nich. ale myslis ze je realne ze by sa mohli odpalit obe naraz?
co sa tyka toho startera a preradnika tak ja sa v tom nerozumiem. ja som si doteraz myslel ze to je napojene len priamo na siet.
dost ma to serie lebo to svetlo ma stalo takmer 130 e co nie je malo a predstava ze tie ziarivky ktore boli sucastou balenia vydrzali dlhsie ako cele to svetlo sa mi zda dost odveci.
takze zhrnme to. najprv by bolo vhodne odskusat funcnost tych ziariviek. ale ako? da sa to nejak premerat na el. meraci? ak budu funkcne tak teda potom uz ostava to len nasilu rozobrat a vymenit ten starter alebo prevodnik?
pozeral som to pozorne ale pristup na rozobratie svetla nie je. je to zlepene dokopy. zda sa mi to nelogicke ze to takto vyriesili. takze ako pises ked tam nie je pristup tak to znamena ze tam nie je ani starter? len ten prevodnik? a to je co konkretne? ako to teda vymenit ked sa do toho nemozem dostat? ak by si bol ochotny pomoct mozem to odfotit aby si presne videl ako to vyzera.
akvarista151
 
Príspevky: 5
Založený: 24 Jan 2015 11:31 am

Re: osvetlenie feriplast-nesvieti a nejde rozobrat

Odoslaťod chnuro » 24 Jan 2015 19:50 pm

Elektonicky predradník (kvalitný) štartuje tak, že testuje trubicu. Ak nameria niektoré parametre, ktoré by zhoršovali efektivitu, tak lampu ani nezapáli. Zopakuje to 2x a ak sa nepodarí úspešný test, vypne sa. Najbližšie to otestuje pri vypnutí a zapnutí napájania. Prejaví sa to presne bliknutím. Ak je trubíc viac na jednom predradníku (aj 4), väčšinou sú zapojené v sérii a stačí, ak jedna z nich nespĺňa požiadavky na štart (väčšinou je možné testovať iba prvú a poslednú), tak predradník nerozsvieti ani jednu. Kúp nové trubice za pár €. Na 99% máš po probléme.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: osvetlenie feriplast-nesvieti a nejde rozobrat

Odoslaťod Hryzo » 24 Jan 2015 20:34 pm

v obycajnom elektre (verex-elto, hagard, el-ron ...) by ta nemala vyjst obycajna trubica 18w na viac ako 1,5e/ks ... dat 3 eura na test nieje tak vela ale pokial by nepomohlo a chyba by predsa nebola v trubiciach, su to asi zbytocne vyhodene 3eura (asi nemas doma 18w svietidla :))...

to, ze by sa odpalili obe naraz by bola pekna nahoda, ale nie nemozne ... odmerat to dokazes, klasickou vadaskou alebo hocijakym inym merakom, ktorym kontrolujes elektricke okruhy alebo ci je dany okruh pod napatim ... predpokladam ale, ze asi ziadny merak nemas takze pre teba bezpredmetne

dalsia moznost - spolahnut sa na ochotu predajcov a ist so svietidlom priamo do nejakeho el. obchodu a poprosit ich, ze by si chcel kupit 2 trubice 18w (830/840/865) ale ze ich potrebujes najprv odskusat v svietidle, pretoze si niesi isty, ci je problem v trubiciach alebo vo vnutri svietidla ... ak by ti nezazli, vies, ze je odpalene vnutro (cize el. predradnik) a kupa trubic ti je zbytocna ... pekne podakujes predajcovi za ochotu a hotovka :)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: osvetlenie feriplast-nesvieti a nejde rozobrat

Odoslaťod chnuro » 24 Jan 2015 21:01 pm

Hryzo, prosim viac citaj ako pis.
Ak by bola jedna trubica "opotrebovana", tak zhasnu vsetky. Uz som to pisal. Je to ale v poriadku, trubuce sa menia vsetky spolu.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: osvetlenie feriplast-nesvieti a nejde rozobrat

Odoslaťod mosfet » 24 Jan 2015 21:24 pm

Keď sme už pri tých detailoch, tak trubice pri každodennom svietení majú životnosť cca 2 roky. Takže ak mu svietili 3 roky, tak vydržali celkom slušne.
Obrázok používateľa
mosfet
 
Príspevky: 230
Obrázky: 2
Založený: 06 Jan 2014 23:06 pm
Bydlisko: Košice

Re: osvetlenie feriplast-nesvieti a nejde rozobrat

Odoslaťod Hryzo » 24 Jan 2015 22:29 pm

chnuro napísal:Hryzo, prosim viac citaj ako pis.
Ak by bola jedna trubica "opotrebovana", tak zhasnu vsetky. Uz som to pisal. Je to ale v poriadku, trubuce sa menia vsetky spolu.


musel som to co som tu napisal zmazat, leb osom si uvedomil aku blbost som napisal :) uz som dost unaveny, dnes som bol strhavat tapety takze ...
tak ci tak, ked kupi len jednu a vyskusa najprv vymenit jednu a potom druhu, nedostane adekvatny vysledok, pretoze ak ma nahodou predsa len odpalene obidve, tak tu moznost nevyskusa ...


mosfet napísal:Keď sme už pri tých detailoch, tak trubice pri každodennom svietení majú životnosť cca 2 roky. Takže ak mu svietili 3 roky, tak vydržali celkom slušne.


odkial mas tu informaciu? http://www.havells-sylvania.com/cs_CZ/products/0001512 - life time 20 000 hod ... pokial svietis 10 hodin denne tak ti vydrzi vyse 5 rokov ... a to je klasicka, bezne dostupna trubica

ked uz sme pri detailoch - akvaristicka trubica by sa mala menit po roku, pretoze +- v takom case sa znehodnoti vnutorna vrstva/folia/ci ako to chces nazvat, ktora robi konkretne akvaristicke parametre (take ci onake svietenie), ktore udavaju vyrobcovia a potom to uz je vlastne iba obycajna trubica
po dalsie, v praci mame 8 rocne trubice ktore svietia 5 dni v tyzdni viac ako 8 a pol hodin denne a stale vacsina svieti (par bolo uz menenych), iny znamy mi hovoril, ze v dalsej firme maju trubice uz 11 rokov, a po MERANI pristrojom ukazovali ubytok svietivosti "LEN" 20 percent

takze tolko k detailom a vratme sa k problemu akvaristu151 :) ...
ma teda 2 moznosti preco mu to nejde a to:
1. odpalena/odpalene trubica/trubice - riesenie - vymenit trubice za nove
2. odpaleny elektronicky predradnik - riesenie - bud nejako rozobrat svetlo(kryt) a dostat sa k predradniku a vymenit ho za novy alebo kupit nove svetlo comu by sa chcel vyhnut

spravne?
Naposledy upravil Hryzo dňa 24 Jan 2015 22:40 pm, celkovo upravené 2 krát.
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: osvetlenie feriplast-nesvieti a nejde rozobrat

Odoslaťod mosfet » 24 Jan 2015 22:36 pm

to Hryzo : z vlastnej skúsenosti tiež pracujem so zariadeniami ktoré používajú neónové osvetlenie. Cca po dvoch rokoch všetky odchádzajú.
Obrázok používateľa
mosfet
 
Príspevky: 230
Obrázky: 2
Založený: 06 Jan 2014 23:06 pm
Bydlisko: Košice

Re: osvetlenie feriplast-nesvieti a nejde rozobrat

Odoslaťod Hryzo » 24 Jan 2015 22:43 pm

hadam do vetra - ak by si nahodou pracoval s bilboardami a inymi reklamnymi zariadeniami, kde sa svieti neonovymi trubicami alebo pravym menom linearnymi ziarivkami, tak ti verim ze do 2 rokov odidu, pretoze tam su vystavene aj teplotnym vykyvom a inam vselijakym podmienkam ktore nadobro skracuju zivotnost
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: osvetlenie feriplast-nesvieti a nejde rozobrat

Odoslaťod mosfet » 24 Jan 2015 23:22 pm

Tesne vedľa :wink: no ideálne podmienky nie sú nikde, snáď okrem laboratória kde ich testujú. Žiadny spotrebič nevydrží toľko čo udávajú ( česť výnimkám ).
No už sme od témy a je to viac-menej nepodstatné.
Obrázok používateľa
mosfet
 
Príspevky: 230
Obrázky: 2
Založený: 06 Jan 2014 23:06 pm
Bydlisko: Košice

Re: osvetlenie feriplast-nesvieti a nejde rozobrat

Odoslaťod akvarista151 » 25 Jan 2015 10:21 am

priatelia dakujem za kvalitne odpovede. vsetkym dakujem za ochotu pomoct. naozaj si to vazim!
dnes som sa dozvedel ze jeden znamy ma rovnake svetlo na akviarium tak mu donesem tie ziarivky nech ich tam da odskusat ci su funkcne. dufam ze bude problem v nich. hned ako to zistim dam vediet ako to dopadlo. este raz vdaka!
akvarista151
 
Príspevky: 5
Založený: 24 Jan 2015 11:31 am

Re: osvetlenie feriplast-nesvieti a nejde rozobrat

Odoslaťod akvarista151 » 25 Jan 2015 14:21 pm

este ma napadla jedna vec. kedisy som to svetlo pouzival aj tak ze som vybral jednu ziarivku von a svietil som len s jednou. vtedy ten preradnik preco spustil osvetlenie ked jedna chýbala?
akvarista151
 
Príspevky: 5
Založený: 24 Jan 2015 11:31 am

Re: osvetlenie feriplast-nesvieti a nejde rozobrat

Odoslaťod chnuro » 25 Jan 2015 14:56 pm

@Hrzo - to, ze sa namera pokles svietivosti o 20% este neznamena, ze je ziarivka v dobra. Spolu so znizovanim svietivosti sa zvysuje aj príkon. Celková efektivita svetla vie takto klesnúť aj na 50%. Elektronické predradníky vedia takto opotrebovanú trubicu identifikovať a proste ju už úmyselne nenaštartujú.

Ďalej, žiadne akvaristické trubice neexistujú a keď nejakú takto výrobca nazve, tak je to akurát upravený luminoflor - vrstva, ktorá premieňa generované UV svetlo na viditeľné spektrum, či iné ktoré môže prosperovať viac rastlinám ako ľudskému oku. Všetky aspekty starnutia trubice sú rovnaké pre "akvaristické" ako aj "obyčajné".
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: osvetlenie feriplast-nesvieti a nejde rozobrat

Odoslaťod MarcelV » 27 Jan 2015 13:14 pm

Ahoj, takze tento isty problem sa stal aj mne..len rychlo na info uvediem ze som pouzival Aqua Nova NHT5 900 - 4x39W. Cca po pol roku pouzivania "odisiel" prvy elektronicky predradnik, po roku aj druhy takze mi uz svetlo vobec nesvietlilo. Rozobrat tieto osvetlenia nie je vobec jednoduche..este horsie je ze priestor kde idu predradniky je taky tesny ze treba fakticky zohnat kus s rovnakymi rozmermi. Po par tyzdnoch som to vzdal,celu som ju prerobil a dal do lampy LED pasy, co navrhujem aj tebe. Cela investicia stala asi polovicu co by bola cena novych predranikov a neviem si tuto upravu vynachvalit.
MarcelV
 
Príspevky: 1
Založený: 17 Okt 2011 21:02 pm
Bydlisko: Sládkovičovo


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.