Založenie 44l akvária - žiadosť o radu



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Založenie 44l akvária - žiadosť o radu

Odoslaťod Paťo » 18 Apr 2014 13:57 pm

Zdravím všetkých. Som úplný začiatočník v oblasti akvaristiky a rád by som si vypočul názory skúsenejších ohľadom založenia môjho akvária.

Plánujem si založiť 44l akva (50x25x35). Mám záujem o tzv. "low tech" akva, t. j. slabšie osvetlenie, bez umelého pridávania CO2, primeraný počet malých rybiek (doposiaľ sa mi najviac zapáčili razbory). Rastliny plánujem iba nenáročné typu Anubias, Sagittaria, Vallisneria a pod..

Doposiaľ som si okrem akvária zaobstaral:
- filter ( Eheim Aquaball 60)
- ohrievač (Eheim 50W - plánovaná teplota 25 stupňov)
- JBL Aquabasis Plus ako podklad + kremičitý štrk (1 - 2 mm)

Osvetlenie pláujem Nano Blau 18W (6500 k) - v mojom prípade 0,4W/l - po zabehnutí plánujem svietiť 9 hodín denne.

Zopár nejasností ohľadom hnojenia:

Čo sa týka makroživín, plánujem si zakúpiť testy na NO3 a PO4 značky JBL, nakoľko som čítal, že patria medzi tie najlepšie. Podľa potreby potom plánujem ne/dodávať dusičnany a fosforečnany formou KNO3 a KH2PO4. Taktiež plánujem umelo dodávať draslík formou K2SO4. Čo sa týka horčíka, nemám v pláne kupovať test, ale chcem ho dodávať pravidelne v nižších dávkach formou MGSO4x7H2O.

Mikroživiny chcem dodávať formou TENSO COCTAIL, taktiež neplánujem kupovať test na železo, ale chcem začať s nižšími dávkami a sledovať rastliny.

Je prosím vás tento postup vhodný? Budem vďačný za všetky vaše postrehy a pripomienky. Ďakujem.
Paťo
 
Príspevky: 6
Založený: 18 Apr 2014 13:20 pm

Reklama

Re: Založenie 44l akvária - žiadosť o radu

Odoslaťod grello » 18 Apr 2014 14:41 pm

Začal si pekne, vidno, že si si už niečo načítal chválim.
Ohladom hnojenia si netrufam poradit, ale vallisneriu do takého malého akva určite nie, prerástla by ti celé akva,
Prinajlepšom by veľmi rýchlo vyrástla z tvojho akva.
Skús Microsorum, dáš na koreň, alebo machy, tých je na mrte, a stačí im tieň.
Držím palce
Obrázok používateľa
grello
 
Príspevky: 350
Obrázky: 0
Založený: 23 Júl 2012 20:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Založenie 44l akvária - žiadosť o radu

Odoslaťod vilo » 18 Apr 2014 19:48 pm

S hnojením radšej opatrne, v malom objeme ľahko spôsobíš kalamitu. Na tvojom mieste by som sa spočiatku do hnojenia moc nehrnul, môžeš dať na začiatok zopár hnojivých granuliek do substrátu. Neviem aké razbory plánuješ, ale pokiaľ heteromorphy, tak tie sa trú na širšie listy, takže ocenia rastliny rodov Anubias, Cryptocoryne a pod. Uvidíš, čomu sa po čase začne dariť, pri tom zostaň...
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Založenie 44l akvária - žiadosť o radu

Odoslaťod cezar.milan » 19 Apr 2014 20:50 pm

Pri týchto rastlinách by som váhal či vôbec hnojiť a ak tak až po 3-4 mesiacoch
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Založenie 44l akvária - žiadosť o radu

Odoslaťod Paťo » 20 Apr 2014 12:07 pm

Páni, ďakujem za vaše názory. Zamýšľal som sa aj nad myšlienkou, že také nenáročné rastliny nebudem hnojiť vôbec. S dusičnanmi a fosforečnanmi by problém nemusel byť, v prípade, že budem mať vyvážený počet rýb. Takisto som sa dočítal, že s horčíkom a vapníkom býva problém len v mäkkých vodách, čiže pri tvrdšej vode nie je problém s ich nedostatkom. Problém nastáva pri draslíku a mikroživinách, ktoré sa inak ako hnojivom nemajú do vody ako dostať. Čiže minimálne v tomto smere by som chcel prihnojiť (buď spomínaným TENSO COCTAILom alebo ma zaujal ešte BRUTUS od Rataja). Na vyššie spomínané makroživiny by som používal len testy a prihnojoval podľa potreby. Za posledné dni som veľmi veľa čítal ohľadom problematiky hnojenia, avšak vždy v tom nemám celkom jasno. Každá rada je pre mňa cenná. Ďakujem.
Paťo
 
Príspevky: 6
Založený: 18 Apr 2014 13:20 pm

Re: Založenie 44l akvária - žiadosť o radu

Odoslaťod M.i.s.o » 20 Apr 2014 14:08 pm

Mas vyzivove dno , a pri nenarocnych rastlinach urcite zo zaciatku hnojit nemusis, potom mozes trochu prihnojit mikrom a draslikom (pri tvojom objeme kludne aj komercne hnojivo, tropica, easylife) casom uvidis na rastlinach ci to staci

Odoslané z GT-S5830 cez Tapatalk 2
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Založenie 44l akvária - žiadosť o radu

Odoslaťod cezar.milan » 20 Apr 2014 18:26 pm

Aj pri výmenách vody, teda výmene 30% vody, vždy dodáš rastlinám živiny
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Založenie 44l akvária - žiadosť o radu

Odoslaťod patove » 02 Feb 2015 18:40 pm

Zdravím vás, oživujem túto tému. Plánujem založiť ďalšie "low tech" akvárium s rozmermi 60x30x30. Váham však nad filtráciou. Konkrétne zvažujem Eheim Aquaball 60 alebo Aquaclear 30, avšak som otvorený aj iným možnostiam. Prioritou je pre mňa hlučnosť, nakoľko nádrž bude umiestnená v izbe, kde spím. Zo skúsenosti s Eheim Aquaball-om viem, že je úplne nehlučný, s Aquaclear-om skúsenosti nemám. Rád by som si vypočul vaše skúsenosti s hlučnosťou Aquaclear-a, prípadne iné alternatívy filtrov v podobnej cenovej relácii. Ďakujem za vaše postrehy.
patove
 
Príspevky: 6
Založený: 27 Jan 2013 15:04 pm

Re: Založenie 44l akvária - žiadosť o radu

Odoslaťod puzzo88 » 03 Feb 2015 00:23 am

Aquaclear 30 ti bude veľmi malo, ja mam 50tku v 25l akva, husto zarastene a len par rybiek a je to bieda.
puzzo88
 
Príspevky: 50
Založený: 10 Jan 2014 18:19 pm
Bydlisko: pezinok - okolie

Re: Založenie 44l akvária - žiadosť o radu

Odoslaťod Mirko1A » 03 Feb 2015 11:07 am

Ak chceš mať akva v spálni, tak bohužiaľ musíš zabudnúť na inak dobrý filter Aquaclear 30 a vyššie rady, pretože je hlučný (vibrovanie dekla a aj hluk motora je dosť veľký na spanie, ledaže by si bol nahluchlý).
Ten Aquaball do 54L akva je asi moc malý (žiadna filtračná hmota).

Ak interný filter, mne sa osvedčil tento: Bluwave 03 od Ferplast http://www.petstore.sk/Vnutorne-filtre- ... ilter.aspx
je tam bio aj mechanická filtrácia.

Syn s ním spí 1m od hlavy. Je ho veľmi slabúčko počuť, také veľmi tlmené hučanie (hlavne ak máš na akva plastový kryt, alebo je položené na nejakej skrinke, čo rezonuje). Ale inak by ten hluk nemal vôbec vadiť.

Ešte v jednom hoteli ma prekvapil hlučnosťou (resp. nepočuteľnosťou) filter Aquael Fan.
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Založenie 44l akvária - žiadosť o radu

Odoslaťod patove » 03 Feb 2015 17:19 pm

Ďakujem za tipy. Po prečítaní niekoľkých recenzií začínam uvažovať nad filtrom Aquael Fan 1 Plus. Napriek malému objemu filtračnej náplne si ma získal nízkou hlučnosťou a priaznivou cenou.
patove
 
Príspevky: 6
Založený: 27 Jan 2013 15:04 pm

Re: Založenie 44l akvária - žiadosť o radu

Odoslaťod patove » 06 Feb 2015 21:32 pm

Zdravím vás, naštudoval som si niečo ohľadom filtrácie. Klasický interný filter som kvôli malému objemu filtračnej náplne zavrhol. Nad externým filtrom momentálne neuvažujem (aj keď viem, že by bol najlepšou voľbou). Rozhodol som sa pre kombináciu čerpacej hlavy a bioakvacitu. Na základe recenzií sa mi s ohľadom na hlučnosť pozdáva JBL ProFlow u500. K nej je možné prikúpiť JBL ProFlow sf bioakvacit. Objem filtračnej náplne by predstavoval viac ako 0,5l, čo pri akváriu 60x30x30 predstavuje cca 1 % objemu nádrže. Udávaný prietok čerpadla je 490l/h, reálny po zabehnutí filtra odhadujem na cca 250l/h, čiže objem nádrže prečerpá cca 5x za hodinu. Očakávam, že to urobí v nádrži práčku, uvažujem preto nad výrobou rozstrekovacej rampy.

Moje otázky:
Čo si myslíte o takejto voľbe? Nie je to čerpadlo príliš silné na daný objem? Má podľa vás zmysel priplácať za ProFlow sf alebo si radšej "vyrobiť" tú plastovú trubku sám a zakúpiť bioakvacit?
patove
 
Príspevky: 6
Založený: 27 Jan 2013 15:04 pm

Re: Založenie 44l akvária - žiadosť o radu

Odoslaťod kirk » 07 Feb 2015 19:28 pm

pozri si Sicce Filter Shark ADV 600 vnútorný,alebo Eheim Biopower 200 vnútorný filter.
kirk
 
Príspevky: 31
Založený: 10 Jan 2015 23:19 pm

Re: Založenie 44l akvária - žiadosť o radu

Odoslaťod patove » 08 Feb 2015 00:29 am

Priatelia, ako tak študujem, zisťujem, že aj napriek snahe ušetriť skončím nakoniec pri externom filtri. Pri čistom objeme nádrže cca 50 litrov uvažujem nad EHEIM 2211 alebo EHEIM Ecco Pro 130. o výhodách a nevýhodách jednotlivých filtrov som si čítal. Viac ma láka verzia 2211. Samotný filter s príslušenstvom nie je drahý. V prípade zakúpenia verzie 2211 Plus s dvojkohútmi a originálnymi filtračnými náplňami sa však cena takmer zdvojnásobí. Nakoľko som študent a mám obmedzený rozpočet, zaujíma ma, či je nejak zvlášť problematická údržba filtra v prípade, že si nezakúpim dvojkohúty. Čo sa týka filtračných náplní, zvolil by som nejaké "neznačkové" (tu by som ocenil vaše rady a odporúčania akú náplň zvoliť). V takom prípade by cena filtra ostala na prijateľnej úrovni a nemusel by som uvažovať nad interných filtrom, ktorý pre mňa predstavuje len kompromis. Ďakujem za vaše rady a odporúčania.
patove
 
Príspevky: 6
Založený: 27 Jan 2013 15:04 pm

Re: Založenie 44l akvária - žiadosť o radu

Odoslaťod mosfet » 08 Feb 2015 11:43 am

Tie dvojkohúty sú podľa mňa nutnosťou. Ak filter kúpiš bez nich , tak určite ich dokúpiš po prvom čistení - bez nich je to strašne nepraktické. Čo sa týka filtračných náplní, voľba je na tebe. No kúp si aspoň originálny biomolitan nakoľko ti bude sedieť presne rozmer a medzi neho môžeš dať čo chceš.
Obrázok používateľa
mosfet
 
Príspevky: 230
Obrázky: 2
Založený: 06 Jan 2014 23:06 pm
Bydlisko: Košice

Re: Založenie 44l akvária - žiadosť o radu

Odoslaťod grello » 08 Feb 2015 16:51 pm

ad náplne, tak kúp nejaké keramické valčeky, tými nič nepokazíš a tiež je fajn kúpiť balík filtračnej vaty, ktorá bude ako úplne vrchná vrstva a na jemné nečistoty... A ešte pridám svoju univerzálnu radu: vazelína vyrieši resp. predíde 90 percentám problémov. Stačí obyčajná z lekárne za 1E. Nech sa darí :pivo:

P.S.: Kludne by som kúpil aj z druhej ruky, ale neváhal by som kúpiť aj 2213, po čase sa prietok pri týchto filtroch dosť významne zníži, takže s 2213-kou by tam nebol žiadny extra vír.
Obrázok používateľa
grello
 
Príspevky: 350
Obrázky: 0
Založený: 23 Júl 2012 20:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Založenie 44l akvária - žiadosť o radu

Odoslaťod patove » 08 Feb 2015 17:37 pm

Ďakujem za odporúčania. Vzhľadom na nutnosť prikúpenia dvojkohútov a filtračných náplní v prípade 2211 by som teda radšej zvolil Ecco Pro 130, ktorý obsahuje všetko potrebné. Za výhodu Ecco Pro považujem jednoduchšie čistenie filtra a v neposlednom rade aj nižšiu konečnú cenu oproti 2211. Nevýhodou je absencia rozstrekovacej rampy, ktorou by som chcel znížiť "vír" v nádrži, nakoľko plánujem rastlinné akvárium. V tomto ohľade uvažujem taktiež aj nad JBL CristalProfi e401 Greenline. Cena je podobná ako pri Ecco Pro, naviac obsahuje rozstrekovaciu rampu. Čo sa týka hlučnosti, čítal som, že rozdiely tam nie sú, akurát kvalita prevedenia pri Eheim-e je o niečo lepšia. Naopak o JBL som čítal, že sú veľmi dobré a v súčasnosti "nedocenené" filtre. O iných značkách som doposiaľ neuvažoval. Ocením vaše ďalšie rady a skúsenosti. Vďaka.
patove
 
Príspevky: 6
Založený: 27 Jan 2013 15:04 pm

Re: Založenie 44l akvária - žiadosť o radu

Odoslaťod radorado » 08 Feb 2015 18:14 pm

Mam mesiac ten JBL a nemam sa na co stazovat. Ide od zaciatku jak hodinky a total tichy. Ked som ho vybalil vo vnutri bola este zostatkova voda. Asi je pravda,ked tvrdia ze kazdy kus otestuju :)
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.