moja 112



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

moja 112

Odoslaťod Dumaz » 10 Feb 2015 15:21 pm

Ahojte.
Som z východu Slovenska, malého mestečka, Košice. Po dlhom čase sa chcem aj kôli deťom vrátiť ku akvaristike. Je to už viac ako 20 rokov, kedy som mal poslednú nádrž. Teraz sa deti chcú starať o rybky, tak to ideme skúšať. Celý výzor akva sa bude prispôsobovať vkusu detí, musí sa to páčiť aj im ( možno tam budú chcieť aj nejaký vrak lode, či niečo podobné ).
Zatiaľ prikladám foto 5 dňovej nádrže. Je tam ešte kopec práce, ale spolu to zvládneme. :D
rozmer 80x35x40.
Prílohy
akva1.jpg
Dumaz
 
Príspevky: 12
Založený: 10 Feb 2015 14:49 pm
Bydlisko: Košice

Reklama

Re: moja 112

Odoslaťod Dumaz » 12 Feb 2015 21:56 pm

Trošku sme to prepracovali, chalani sa rozhodli, že tam nechcú žiadnu loď a ani nič podobné. To ma veľmi potešili. Podarilo sa mi zabezpečiť zabehnutý koreň aj s 3ks anubiasmi. Spolu s koreňom som však do akvárka nasťahoval aj množstvo slimákov. Myslíte, že to je problém?
Ešte mám jednu otázku, všetkým rastlinkám sa pomerne darí, akurát Ophiopogon japonicus nana začal žltnúť. Najskôr typujem málo svetla ( 2x 18W ). Ako jej pomôcť? Nežltli by potom všetky rastlinky?
Prílohy
IMAG0275.jpg
IMAG0273.jpg
IMAG0273.jpg (23.69 KiB) Zobrazená 12814 krát
Dumaz
 
Príspevky: 12
Založený: 10 Feb 2015 14:49 pm
Bydlisko: Košice

Re: moja 112

Odoslaťod Hryzo » 12 Feb 2015 22:38 pm

1. kazda rastlina ma ine naroky, tam kde sa dari jednej, nemusi druhej ... vo vacsine pripadov to dopada tak, ze clovek kupi x ostane y, doplni dalsie x2 ostane y2 ... az kym nieje spokojny a nedosiahne vysledok z

2. slimaky - ide o uhol pohladu. mne sa slimaky stale viac a viac pacia, umyselne som ich nasadil do 15L krevetkaria, ale v 160L ich nechcem ... skodic to niesu (vo vacsine pripadov), skor pomocnici ... problem nastava vtedy ak je prekrmovane a rychlo sa premnozuju alebo ked iich tam clovek vyslovene nechce a dostanu sa mu tam ... nech sa o ich pobyte rozhodnes akokolvek, vacsinou postaci nasadit paar slimakov clea helena (slimakozravy slimacik) a ten ich casom vacsinu alebo vsetky zlikviduje ... moze sa pri tom premnozit aj on ale to problem nieje :) ... tak isto existuju rybky, ktore sa slimacikmi zivia a vedia spravit peknu pracu ... ja osobne by som ti vsak odporucil ich tam nechat, pomahaju udrzat akvarium krasne ciste od rias
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: moja 112

Odoslaťod puzzo88 » 13 Feb 2015 00:23 am

Ophiopogon ti v akvariu nikdy nepojde, nie je podvodna rastlina, zbytočne ju tam mas, vybrať !!!
puzzo88
 
Príspevky: 50
Založený: 10 Jan 2014 18:19 pm
Bydlisko: pezinok - okolie

Re: moja 112

Odoslaťod Dumaz » 13 Feb 2015 01:06 am

puzzo88 napísal:Ophiopogon ti v akvariu nikdy nepojde, nie je podvodna rastlina, zbytočne ju tam mas, vybrať !!!


Hm, to som netušil. V akvaristike to predávajú ako akvarijnu. dostali ma :lol:
Dumaz
 
Príspevky: 12
Založený: 10 Feb 2015 14:49 pm
Bydlisko: Košice

Re: moja 112

Odoslaťod Dumaz » 13 Feb 2015 01:11 am

Hryzo, ďakujem za názor. Slimáky tam zatiaľ ostanú. Mal som z nich strach, nakoľko si pamätám, keď som bol dieťa, dostali sa do akva kotúľky. To bol iný sajrajt, za chvíľku ich bolo plné akva a nevedel som sa ich zbaviť. Vôbec neboli vkusné a estetické.
Dumaz
 
Príspevky: 12
Založený: 10 Feb 2015 14:49 pm
Bydlisko: Košice

Re: moja 112

Odoslaťod Hryzo » 13 Feb 2015 06:51 am

kamos mal plne akva (asi 60L) slimakov a nevedel sa ich mesiace zbavit a to robil asi vsetko ... dal som mu 4 heleny a za 2 mesiace tam nemal ani jedneho povodneho slimaka ... takze tak ... neviem odkial si .. ak si z BA, par ti mozem dat ... teraz ich mam doma "len" 30 ale zohnat ti viem kolko chces (obrazne povedane)

a este som zabudol - ta zmena ... bola k lepsiemu :) palec hore
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: moja 112

Odoslaťod Loki12 » 13 Feb 2015 09:37 am

Dumaz napísal:
puzzo88 napísal:Ophiopogon ti v akvariu nikdy nepojde, nie je podvodna rastlina, zbytočne ju tam mas, vybrať !!!
Hm, to som netušil. V akvaristike to predávajú ako akvarijnu. dostali ma :lol:


S touto rastlinkou som sa stretol uz 3x (HornBach, Zoodom(2x)). Ale vzdy, upozornujem vzdy, na moju otazku "Co je toto za rastlinku, mozem ju pestovat v akvariu?" som dostal odpoved, ze "nie, lebo je to skor "terarijna" rastlina." vraj vydrzi chvilu pod vodou - cca mesiach - a potom odhnije. Je vhodna do paludarii, korytnacko-terarii. cize vhodna do bahna.

Ale co som to vlastne chcel?

Kedze robim v sluzbach poviem len tolkoto. Je lahke si buchnut do obchodnikov. Ale z mojej skusenosti za vacsinu galimatiasu mozu zakaznici. Od toho ako si nechcu nechat poradit (nebude mi radit nejaky hej-ty-jano-zo-supermarketu) az po system selektivnej hluchoty/slepoty (som v akvaristike vsetko tu je vhodne do "mojho" akvaria).
A keby sa tu nahodou, uplnou nahodou oprel do "hlupych" predavacov (myslim ze je tu na to dokonca tema), tak poviem k tomu: Tak ako si stale pytame najlacnejsie potraviny plne eciek, tak aj predavacov sme si takto vychovali my sami. Dnes ked nie je problem mat internet aj v zehlicke a chodia do predajni "mr.google-odbornikci-navsetko", tak na co by majitel predajne platil super odbornika, ked mu tam staci "podavac"?
Takze ruku na srdce. Otvorit usta, usi, oci - co to si nastudovat (internetu toho plno) a potom konzultovat este predtym ako daco kupim.
(nie som najsvatejsi, a uz som co to takto kupil a mal aj tendenciu to zvalovat na predajcov, ale....toto )
Ospravadelnujem sa za porusenie pravidiel.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: moja 112

Odoslaťod Jozef I. » 13 Feb 2015 10:50 am

Tiež nemam rad keď sa všetko hadže na predajcov.. a pracoval som v jednom obchodnom retazci a keby chodili do obchodov nakupovať stada koni, tak to bude asi kulturnejšie ako ludia :o.

čo sa tyka slimakov, všetko je len o jednej jedinej veci. O prekrmovani. pokiaľ prekrmujete ryby tak sa bude dariť aj slimakom a budu sa rozmožovať a to do takeho hmožstva do akeho budu mať potravu. Pokiaľ dostatočne obmedzite potravu pre slimaky zredukuje sa ich množstvo na minimum, kedže nebudu mať dostatočne množstvo potravy a prežiju len tie najsilnejšie jedince. prtesne takto to funguje pri každom druhu aj v prirode, len tam tych faktorov je ešte o niečo viac, no potrava je zakladným.

mám to odskušane na svojom akva. keď mi krmil ryby synator, nedalo sa vždy zabraniť tomu aby sa neprekrmovalo a slimaci sa premnožili, keď ho to prestalo baviť krmil som ryby tak 2-3 do tyždna a po čase bolo po slimakoch, ostalo ich len nepatrne množstvo.

1. kazda rastlina ma ine naroky, tam kde sa dari jednej, nemusi druhej ... vo vacsine pripadov to dopada tak, ze clovek kupi x ostane y, doplni dalsie x2 ostane y2 ... az kym nieje spokojny a nedosiahne vysledok z


na tomto som sa ozaj dobre pobavil... xyz :)
Ono pokiaľ človek rozmýšla nad tym čo robi tak najskôr si všetko naplanuje, potom si všetko zoženie a až potom zaklada akva. je to skôr o povahe človeka a pristupu, dôslednosti, než o skusenosti v akvaristike samotnej.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: moja 112

Odoslaťod mosfet » 13 Feb 2015 10:55 am

Loki - dnes si nejaký nabrúsený :shock: veď on dal za to smailíka a pousmial sa nad tým. Ale veď to vieš že vždy je za chybou niekto iný a nie ty :o a keď tam bol len prredajca a on tak kto je na vine :roll: Pozri sa do akva predýchaj a hlavne kľud :pivo:

Hryzo - hore je napísané že je z Košíc

No a konečne Dumaz - pekné akva / zmena bola fakt k lepšiemu. A tak ako píšu každé akva j iné a v každom idú iné rastlinky. Ako príklad : mál som v jednom akva pogostemon helferi ( už som ho zrušil lebo sa mi prestal páčiť ) a išiel krásne, no a v druhom akva kde som robil presne to isté a vykapal mi tam. Takže treba skúšať.
Držím palce.
Obrázok používateľa
mosfet
 
Príspevky: 230
Obrázky: 2
Založený: 06 Jan 2014 23:06 pm
Bydlisko: Košice

Re: moja 112

Odoslaťod Dumaz » 13 Feb 2015 12:34 pm

Loki.
Ja som tu na nikoho nechcel ukazovať prstom. Aj ja pracujem s ľuďmi,v podstate som tiež "predavac",tiež neviem všetko,rád si nechám poradiť.Je pravda,že veľa ľudí si veci googluju a potom si myslia,že sú najmudrejsi.
Nakoľko po dlhom čase som začal nanovo s akva,nemudrujem keď niečo kupujem,počúvam dobre mienené rady a nechám sa poučiť. Pani,čo rastlinky predala,bola ochotná,milá, dokonca keď som pýtal nejakú rastlinnú,povedala,že sa nebude znášať s tými,čo som si už vybral ( iné nároky na vodu,teplotu...).Moja chyba,že som si predtým nepozrel,čo za zeleň kupujem.
Určite som nechcel zvaliť vinu na predavačku,len som sa nad tým pousmial.
a ďakujem všetkým za pomoc,začiatky sú ťažké.
Dumaz
 
Príspevky: 12
Založený: 10 Feb 2015 14:49 pm
Bydlisko: Košice

Re: moja 112

Odoslaťod Loki12 » 13 Feb 2015 13:43 pm

OK, takze vyjasne. :-)

A aby si videl, ze nie som uplny "stary....ujo", tak par postrehov:

1. strk - tento biely strk ti zacne menit farby - hneda(lebo hneda riasa), zelena(lebo zelena riasa), zltnut (lebo rybacie kakanice) a podobne. ved uvidis. tento typ pokladu skor ludia davaju do akvarii tzv. Afrik, tam kde nie je vela rastlin a ryby to neustale rozryvaju. Ale to mam len tak z internetu a pozorovani inych akvarii. Ja som pouzil v mojom akva zlte kamienky a za mesiac som vedel, ze som neurobil dobre. Ved uvidis.

2. tapeta - zbehni ho KE Hornbachu, kup samolepiacu foliu, ciernu(najuniverzalnejsia) a nalep na zadnu stenu. Da sa to aj teraz. Odpust vodu, aj 2/3 vlez za akvarko, nastriekaj cistit na okna - zena bude mat - nalep foliu (bude sa to klzat), vytlac prebytocnu vodu, orez okreje a cca tyzden sa to bude "vycernovat", miznut bublinky a machule vody. Cim budes mat teplejsiu vodu, tym rychlejsie to prejde.

3. rastliny (a svetlo) - kedze sa bude jednat o rodinne akvarko, tak prave kvoli co najjednoduchsej udrzbe by som ti poradil, aby si vysadil ovela viac stonkovych, nenarocnych rastliniek (rybicky.net). Najma rychlo rastuce. Ma to viac dovodov ale najma ten ze vytvoria optimalne prostredie pre ryby a zaroven sa to rychlo rozrastie. Okrem toho tam vidim vpravo dolu nejaku jemnu travicku (eleocharis?), toto ti zrejme tiez nepojde. Popozerej po druhoch cryptocoryne, microsorum, egeria,...

4. na ryby mas este dobry mesiac cas, tak studuj a nenechaj sa ukecat detmi. Vlastna skusenost, tak preto pisem. Viem si tam predstavit celkom velke hufy mikrorybiciek - microrasbora,... (kvoli urdzbe a rozmnozovaniu by som sa vyhol zivorodkam - gupky,...)

5. skus kuknut aj ine temy - Vase akvaria aby si videl ako napisat o tom svojom akvariu viac, potom sa nam tak pripadne bude dat lepsie pomoct.

Drz sa.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: moja 112

Odoslaťod Dumaz » 16 Feb 2015 22:34 pm

Ďakujem všetkým za rady, budem sa snažiť ich zužitkovať a vytvoriť na pohľad pekné akva. Veľká vďaka Mosfetovi,vďaka jeho pomoci sa nádrž krásne zazelenela,foto upnem neskôr.

Loki,tá trávička, eleocharis acicularis sa zrejme ujal,už je skoro raz taký,ako keď som ho doniesol.
Dumaz
 
Príspevky: 12
Založený: 10 Feb 2015 14:49 pm
Bydlisko: Košice

Re: moja 112

Odoslaťod Dumaz » 30 Mar 2015 14:34 pm

Tak, konečne som sa dostal k tomu, aby som nafotil progres a uložil to tu.
Filter zo setu vymenený za EHEIM Biopower 160 ( nakoľko bol strašne silný a neuveriteľne hlučný ). Dozadu nalepená čierna fólia, ostalo tam kopec bubliniek ( prvý pokus o nalepenie ), dúfam však, že teplom sa to narovná. Dno je zatiaľ pôvodné, ale uvažujem o zmene za niečo tmavšie. Voda je trošku zelenšia, používam tekuté hnojivo pre rastlinky.
Určite by sa to dalo aj lepšie, ale na niečom sa musím naučiť :o
Prílohy
IMAG0396.jpg
Dumaz
 
Príspevky: 12
Založený: 10 Feb 2015 14:49 pm
Bydlisko: Košice

Re: moja 112

Odoslaťod casper » 30 Mar 2015 17:24 pm

tie bublinky poprepichuj a vytlač vzduch nahrievat ti nepomoze a inač pekne sa ti to rozrasta drzim palec
Obrázok používateľa
casper
 
Príspevky: 82
Obrázky: 6
Založený: 21 Jan 2012 02:44 am
Bydlisko: pezinok

Re: moja 112

Odoslaťod Dumaz » 01 Apr 2015 18:22 pm

Ahojte,chcel by som skúsiť na dno niekoľko dubovych listov,je na to nejaký špeciálny postup?Aké listy vybrať,ako ich pred potopenim ošetriť?Ďakujem.
Dumaz
 
Príspevky: 12
Založený: 10 Feb 2015 14:49 pm
Bydlisko: Košice

Re: moja 112

Odoslaťod Hryzo » 01 Apr 2015 19:02 pm

listy nech niesu plesnive alebo hnile ... ak mas obycajne suche listy nazbierane pod stromom, staci ich len obarit vriacou vodou a dat do akvaria
obarit teoriticky ani nemusis, ale rychlejsie ti klesnu k dnu a ma to aj trochu dezinfekcny efekt
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: moja 112

Odoslaťod Dumaz » 01 Apr 2015 21:22 pm

Hryzo,ďakujem,zajtra to skúsim,v lese niečo nazbieram a spravím si z toho čaj :D
Dumaz
 
Príspevky: 12
Založený: 10 Feb 2015 14:49 pm
Bydlisko: Košice

Re: moja 112

Odoslaťod Dumaz » 08 Máj 2015 00:08 am

Ahojte.Akvárko si žije svojim životom,rastlinky rastú,rybky vyzerajú spokojné.Od založenia odišli 2ks mrenka siamské,jedna pár dní,čo som ju doniesol,druhá vôbec nerástla a po cca mesiaci umrela.
Dnes som do akva vložil koreň, čo som vykopal pred týždňom. Zbavil som ho kôry a nechal týždeň máčať v sude. Poriadne som ho opláchol a inštaloval. Mám pocit,že začal mútiť vodu.Je to normálny jav,alebo je niekde chyba?Zajtra plánujem vymeniť tretinu vody.
Ďakujem.
Dumaz
 
Príspevky: 12
Založený: 10 Feb 2015 14:49 pm
Bydlisko: Košice

Re: moja 112

Odoslaťod kilo18 » 08 Máj 2015 01:09 am

je to normalne lebo si ho malo macal v sude
Obrázok používateľa
kilo18
 
Príspevky: 306
Obrázky: 1
Založený: 30 Jan 2010 14:58 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: moja 112

Odoslaťod Dumaz » 09 Máj 2015 00:22 am

kilo18, ďakujem za info.Dúfam,že to rybkám vadiť nebude a že to v zdraví prežijú.
prikladam foto, na koreň ešte plánujem nejaké rastlinky,anubias,mach...
Prílohy
IMAG0418-2.jpg
Dumaz
 
Príspevky: 12
Založený: 10 Feb 2015 14:49 pm
Bydlisko: Košice

Re: moja 112

Odoslaťod Jozef I. » 09 Máj 2015 07:41 am

ten koreň je tam ako päsť na oko. Vôbec tam nepasuje,...
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: moja 112

Odoslaťod vincent van gogh » 09 Máj 2015 12:25 pm

No,oproti tej prvej fotke je to pekný posun.Super,hlavne ked je to kôli deckám...... :wink:
Farbiť vodu môže ten koreň ešte x-týždnov......ale to rybám vôbec nevadí.Ked tam dáš mach,anubias....tak to bude ešte lepšie :)
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: moja 112

Odoslaťod Jozef I. » 09 Máj 2015 15:37 pm

tak to ano. keď sa pozrem na prvu foto a teraz na druhu tak je to super, len ten koreň mi tam vôbec nepasuje...
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.