Marcelova 220L od zaciatku



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod mr.freezer » 01 Mar 2015 11:20 am

Tak pani... rozhodol som sa zalozit si rastlinne akvarium... mam nan priestor 120*45cm... rozmyslam nad akvariom o rozmeroch 110*45*50 a do zvysnych 10cm na dlzku si zlepim z plexiskla filter.. vychadza to na objem filtra cca 15 litrov... pocet komor a ich organizaciu upresnim neskor.. zo zaciatku by som filtroval 2 zrnitostami molitanu a aktivnym uhlim.. neskor by isla 1 vrstva molitanu a nejaka porovita zmes... bud keramicke kruzky alebo nieco podobne... cerpadlo by malo mat prietok aspon 600l/h ale cim viac typ lepsie... a keby bol vykon regulovatelny, to by bolo len plus... svietit som chcel 2 trubicami o dlzke 115cm a vykone 2*54W, no po presondovani Ebayu som narazil na led pasy 5630, ktore maju na meter 3000 lumenov, a 5 metrov ma vysko 6 euro... na porovnanie 54w trubica ma cca 4500 lumenov... ku led pasom som objednal aj smievac, takze si budem vediet regulovat mnozstvo svetla... led pasy budu prilepene na hlinikovu listu, ktora bude sluzit ako reflektor... na dno pojde substrat od AgroCS.. ked dam 2cm hrubku miniem len pol balenia.. bude vadit ked dam 4cm?? na to by isiel jemny strk, zrnitost tak do 4mm... na vacsinu plochy dna by som chcel "travnik"... od stredu nieco nizsie napr. Hemianthus callitrichoides 'Cuba' a smerok ku krajom Eleocharis acicularis... v strede bude sustava par vacsich kamenov... pred nimi nejaka cervena rastlina, asi Alternanthera splendida... po oboch bokoch by som tam dal nieco vyssie... z jednej strany valisneriu a z druhej Bacopa caroliniana spolu s Cabomba caroliniana... budu tieto rasliny dokopy vhodne?? neskor by som v akva chcem mat ostriezikov purpurovych, "stado" neoniek, guramu perletovu a mozno skalare, len sa bojim co by narobili s neonkami..

cakam na sadu na testovanie vody, aby som zistil ake hodnoty ma moja studnova voda, ak nebude vyhovovat pojde z obecneho vodovodu...

Vopred Dakujem za kazdu radu
mr.freezer
 
Príspevky: 235
Obrázky: 3
Založený: 25 Feb 2015 21:25 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota, Slovakia

Reklama

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod Hryzo » 01 Mar 2015 12:55 pm

na osvetlenie som ti dal odpoved v teme, kde si o nom pisal, ale ako vidim uz si objednal, tak ta budem brat ako pripadneho testera, ktory overi, ci vyvrati moje skusenosti a poznatky, ktore som zatial nazbieral :)
mimochodom, nenapisal si tam jednu a dolezitu informaciu .. ci tych 6 euro stali pasy s IP 20 alebo ip X4 a viac ... ani ako/kam ich chces upevnit, ci do nejakeho krytu, alebo na nejake "nohy"

cerpadlo pises aspon 600L/h, vacsina ti asi povie, ze bude treba silnejsie ... hruby objem tvojho akvaria je 247,5 litra ak dobre pocitam a pises, ze chces rastrlinne ... ano pises prednu polku skor kobercek, ale valisneria a ine rastliny co budes mat vzadu, ti budu prud zoslabovat. predpokladam ( a kolegovia prispieatelia ma opravia ak sa mylim), ze lepsie bude cerpadlo o sile 1000L/h

ja osobne som bol odporuceny, a momentalne aj mam doma, ale zatial len chvylu, cerpadlo od fy Aquael (ja konkretne circulator 500). porozmyslaj http://akvaland.sk/2168-cerpadlo-circulator-1000.html .... tichy, dobra cena, kladne odporucania

k neonkam vs skalare - cim vacsi huf neoniek, tym menej si ich skalare vsimaju (da sa to vidiet v ovsisti v akvaristike kde ma pan 200+ neoniek pri asi 7 skalaroch z divociny a v pohode)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod mr.freezer » 01 Mar 2015 13:03 pm

hryzo... este raz velmi pekne dakujem... ledky budem priliepat na hlinikovu listu, ktore bude sluzit jednak ako chladic a jednak ako reflektor.. cele to bude vysiet nad akvarkom... 6 euro stali pasy, ktore boli oznacene ako vodeodolne... konretne IP nebolo napisane... cerpadla som nasiel tiez na ebay... s prietokom od 1200 -2000l/h.. tiez to chcem predimenzovat, nakolko cinanci na papier daju hocico ale realite je inde a ubrat sa da, ale pridat nie... takze skalarov na nemusim bat... tak tam pojde parik, mozno dva ostriezika.. par alebo dva skalara... a kopa neoniek... popripade nejake tetry..
mr.freezer
 
Príspevky: 235
Obrázky: 3
Založený: 25 Feb 2015 21:25 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota, Slovakia

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod MifkoKE » 01 Mar 2015 16:49 pm

Ahoj, akej konštrukcie tam budeš mať ten filtér? Prepadový vlepený, alebo spojené hladiny, prípadne niečo iné... ?
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod mr.freezer » 01 Mar 2015 18:33 pm

Prepadovy mimo akvaria... 3 komory... v jednej cerpadlo, v druhej molitan a v tretej keramicke kruzky(zo zaciatku aktivne uhlie)
mr.freezer
 
Príspevky: 235
Obrázky: 3
Založený: 25 Feb 2015 21:25 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota, Slovakia

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod MifkoKE » 01 Mar 2015 18:51 pm

Rozumiem. Ak bude filtér na jednej úrovni s akváriom, určite čerpadlo nemusíš predimenzovať kvôli nikomu.
Aká bude vstupná plocha filtračného média najmenšej komory filtra? Pýtam sa preto, lebo ak tá plocha nebude dostatočne veľká, aby mohla voda prúdiť dosť rýchlo, nebude to fungovať. Jednoducho ak tam narveš čerpadlo s 2000l/hod, tak sa ti bude vyprázdňovať posledná komora s čerpadlom rýchlejšie, ako bude voda pretekať cez filtračné médiá.

PS: nemôžeš s tým porovnávať prietoky komerčných externých filtrov, ktoré sa umiestňujú pod akva a majú reálny prietok max. 1/3 z udávaného prietoku. Na rozdiel od čerpadla, ktoré bude na jednej úrovni s akváriom - 50cm rozdiel výšky nehrá veľkú rolu...
Zisti si radšej od viacerých zdrojov, aké čerpadlá reálne fungujú v takých filtroch

Alebo kúp čerpadlo radšej v predajni, kde ti ho v prípade problémov vedia vymeniť za iné...

Každopádne držím palce!
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod mr.freezer » 01 Mar 2015 19:27 pm

Komory budu rovnake... vstupna plocha molitanu bude 10x30cm... popripade to viem zvacsit az na celu vysku akvaria...takze plocha by bola 10x50...
mr.freezer
 
Príspevky: 235
Obrázky: 3
Založený: 25 Feb 2015 21:25 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota, Slovakia

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod MifkoKE » 01 Mar 2015 20:00 pm

10x30cm je dosť veľká plocha. To by mohlo fungovať aj zo silnejším čerpadlom. Len neviem, či má niečo na 600l/hod zmysel...

Odoslané z Asus Zenphone 5. Tapatalk
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod mr.freezer » 03 Mar 2015 11:14 am

tak zase kusok posun... uz urcite viem, ze akva bude amazonsky biotop... na burze je momentalne na predaj akvarium o rozmeroch 120x40x48... je to v podstate to co potrebujem, aj ked som chcel nieco vyssie, ale je to potrebne na taku dlzku mat vyssie akva??

po celom dni hladania rastlin som uz v podstate vybral nasledovne:

vysoke:
echinodorus
cabomba
valisneria

dno:
eleocharis + poradte nieco, co bude vhodne do tohto biotopu a bude vyzorovo ine, aby travnik nebol rovnaky vsade

hladina:
pistia
alebo salvinia, ak sa mi ju podari zohnat

v strede toho vsetkeho skusim asi vinicovy koren, nakolko mame rodinnu vinicku a tam sa starych korenov najde hodne a dobre to vyzera...

kukal som sa uz aj po rybkach, aby som vedel, komu to akva prisposobovat

4xskalar (ak mu to bude dost vysoke??)
2xostriezik purpurovy (viem ze nepasuje do biotopu, ale naroky ma cca rovnake a je to moja oblubena ryba.. mozno ho nahradim ramirezkami alebo kakadu)
20x neonka cervena
4x panciernicek (asi skvrnity, alebo nieco podobne male)
1x prisavnik
mozno dake sekierky
niekto namietky, rady, postrehy??
mr.freezer
 
Príspevky: 235
Obrázky: 3
Založený: 25 Feb 2015 21:25 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota, Slovakia

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod grello » 03 Mar 2015 12:15 pm

Pekne. Par navrhov:

Panciernicky - do takeho akva kludne aj 10-15 ks, ale hlavne viac ako 4 ks Je to skor hufovita rybka a mozu byt plache, ked je ich malo. Vzdy sa odporuca ako huf minimalne 4-5 kusov, ale osobne za huf neratam menej ako 8ks. Takze smelo aj viac.

Pozor na korene vinica, minule to tusim niekto riesil, su fajn, ale treba dbat na to aby neboli postrekovane, moze sa to eventuelne uvolnovat do vody....

Travicky su z Ameriky este napr.
Lialepolis var....
Staurogyne repens, dokaze vytvorit pekny travnik resp. hustinu, myslim, ze by to bola fajn volba. Nie je to trava v pravom zmysle slova, ale dokaze spravit pekny koberec.
Micranthemum umbrosum, nemam skusenost, vlastne to ani nie je moc travicka, ale ak by si pravidelne kosil, hadam by bola v pohode

Myslim, ze najlepsi by ti bol nejaky lialepolis.
Dufam ze pomohlo. Drzim palce. *flies away*
Obrázok používateľa
grello
 
Príspevky: 350
Obrázky: 0
Založený: 23 Júl 2012 20:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod martin_s » 03 Mar 2015 12:30 pm

Zvysil by som pocet panciernikov...
K travniku: Helanthium tenellum, Lilaeopsis brasiliensis ...
Pri vinici treba brat do uvahy postreky...

Edit: Vidim ze grello bol v odosielani rychlejsi :lol:
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod mr.freezer » 03 Mar 2015 12:53 pm

tak skalare skrtam a dam viacej pancernikov... a co s tym ostriezikom?? ci radsej cichlidky???
mr.freezer
 
Príspevky: 235
Obrázky: 3
Založený: 25 Feb 2015 21:25 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota, Slovakia

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod martin_s » 03 Mar 2015 13:01 pm

Cichlidky su vhodnejsie do biotopu, ale su nachylnejsie na choroby pri horsej kvalite vody. Ostrieziky su menej narocne (okrem toho ze su to uzasne rybky vzhladom na ich starostlivost o poter), takze je to na tvojom zvazeni nakolko chces mat akvárium s rybami skutocne iba z jedneho biotopu...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod mr.freezer » 03 Mar 2015 14:52 pm

asi to risknem s cichlidkami... ale to este velmi predbieham... este otazka... bude travnik drzat a rast v kremennom piesku pod ktorym bude zasobny substrat?
mr.freezer
 
Príspevky: 235
Obrázky: 3
Založený: 25 Feb 2015 21:25 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota, Slovakia

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod grello » 03 Mar 2015 15:15 pm

Jasne ze bude. Ono ide skor o to, aby mal aj dole dost svetla a zivin, resp. aby nebola prilis velka zrnitost strku, najlepsie tak do 3mm, ale o to az tak nejde. A tiez si nemyslim, ze musis tie skalare skrtat, ked sa ti pacia, tak akva je dostacujuce, a prerybnene to s 20 neonkami, prisavnikom, panciernickami a par ostriezikmi mat nebudes.
Obrázok používateľa
grello
 
Príspevky: 350
Obrázky: 0
Založený: 23 Júl 2012 20:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod kvietik » 03 Mar 2015 17:58 pm

skalare sa odporuca minimum 50 cm vyska, ty mas 48 to nieje az taky rozdiel...samozrejme lepsie vyzeraju vo vyssom akva, ale to neznamena ze v trocha nizsom budu chatrat...moje maju napr tiez bohuzial vysku akva iba 48alebo 47 cm a zatial sa im dari.
co sa tyka cichlidiek, tak ramirezky su trocha nacdhylnejsie na kvalitu vody, ale su to fakt nadherne ryby v dospelosti...2 pary by boli v poho v akva o dlzke 120 cm
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod mr.freezer » 03 Mar 2015 18:27 pm

takze to pouzivane akva sa rusi... je dost doskrabane... a ked to pocitam dokopy tak sa to neoplati... pobehal som dnes akvaristiky pri nas v meste... a na rozmer 115x44x60 mi vypocitali najnizsiu cenu 140 euro aj s dopravou a krycim sklom... a je to velmi pekna robota... ak viete niekto o niekom, kto pekne lepi akvaria a vie mi spravit lepsiu cenu tak sem s nim.... dokonca som u nas objavil novu akvaristiku kde maju super ceny.. takze to vyzera, ze na dno pojde JBL Aquabasis plus 5l za 13,50€... asi tam dva baliky a na to kremenny piesok... silno rozmyslam ci idem lepit ten prepadovy filter, alebo zoberem toto http://shopakva.sk/11600-aquazonic-aqua ... 5w-uv.html co vy na to?? rastlinky budem asi objednavat od rataja, lebo to budem zbytocne brat cez chovmix..
mr.freezer
 
Príspevky: 235
Obrázky: 3
Založený: 25 Feb 2015 21:25 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota, Slovakia

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod puzzo88 » 04 Mar 2015 00:24 am

No necital som to tu moc, ale ak chces bezne spolocenske rastlinné akva, uv lampa v tom filtry ti je nanic, a mysli aj na náhradné diely, filter je srdce akvaria, čiže skôr bezne dostupné jbl, tetra, eheim atd. A jedna poznamka, bez zaujatia, pozri aj aquadaho, dobrá komunikacia, široký sortiment a stále lepšia kvalita za fajn ceny, rataj pokryvkava v poslednej dobe kvalitou a najlacnejší uz tiež nie je, aspoň tot môj názor.
puzzo88
 
Príspevky: 50
Založený: 10 Jan 2014 18:19 pm
Bydlisko: pezinok - okolie

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod mr.freezer » 04 Mar 2015 21:58 pm

no jbl, tetra aj eheim su dost drahe... tam sa pod 100 euro nedostanem nijak... skusim popozerat, kolko by ma vyslo poskladat to do nejakeho vodotesneho sudka... kolko litrov naplne by bolo akurat pre 300 litrove akvarko?? akvarko sa uz lepi... jbl aquabasis plus objednany... este mam dilemu, ci dat obycajny kremicity piesok, alebo nieco ine... ten kremicity je velmi svetly...
mr.freezer
 
Príspevky: 235
Obrázky: 3
Založený: 25 Feb 2015 21:25 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota, Slovakia

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod grello » 04 Mar 2015 22:16 pm

A čo tak nejaký používaný? Rozumiem, ak by si si tým mal problém, ale napr. JBL e1500, by ti bol fajn a môžeš ho mať za cca 70-80E, častokrát vrátane náplní a ešte v záruke. http://zvierata.bazos.sk/inzerat/46688140/JBL-CristalProfi-e1500.php
S noname-ami byvaju niekedy problemy, nehovoriac o nahr. dieloch. Ja ti mozem za seba odporucit Tetratec, Eheim a osahany mam aj JBL. Tiež skús na inzerát, ceny okolo 50-60, môžeš dať aj dva slabšie s prietokom cca 700l/h, malo by to v pohode stačiť.
Obrázok používateľa
grello
 
Príspevky: 350
Obrázky: 0
Založený: 23 Júl 2012 20:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod kilo18 » 04 Mar 2015 22:35 pm

Obrázok používateľa
kilo18
 
Príspevky: 306
Obrázky: 1
Založený: 30 Jan 2010 14:58 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod mr.freezer » 04 Mar 2015 23:08 pm

velmi dobry napad... popisal som maily.. uvidime kto sa ozve... dakujem krasne...
mr.freezer
 
Príspevky: 235
Obrázky: 3
Založený: 25 Feb 2015 21:25 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota, Slovakia

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod kilo18 » 04 Mar 2015 23:36 pm

Obrázok používateľa
kilo18
 
Príspevky: 306
Obrázky: 1
Založený: 30 Jan 2010 14:58 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod radorado » 05 Mar 2015 00:50 am

Kilo, akurat ze to je rok stary inzerat :)
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.